Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja teraz mam pokój na poddaszu i własnie się zastanawiałam czy tylko ja mam ten zaszczyt posiadania niechcianej sauny czy tak jest w domach z użytkowym poddaszem...

 

Tak jest w poddaszach z źle policzoną izolacją cieplną dachu, niesprawną wentylacją i oknami połaciowymi bez zewnętrznych rolet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co bezmyslne? jezeli jest jakas korzyśc z podnoszenia ścianki kolankowej dla inwestora to o co ci chodzi. bo niewatpliwie korzyscia jest funkcjonalniejsze wnetrze pokoje.

 

Bezmyślne - bo od razu trzeba wybierac projekt z wysokim poddaszem, skoro pokoje mają być bardziej przestronne, a nie zmieniać proporcji domu na jakiś koszmarek architektoniczny w ostatniej chwili, bez przeprojektowania całej elewacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C307 - jak na piecio-sześcioosobową rodzinę zdecydowanie za mało łazienek. I jak sześcioosobowa rodzina ma usiąść przy stole czteroosobowym, który jest wrysowany w projekcie?

Przemyślałabym układ okien, bo sa na kazdej elewacji, również północnej, co ma wpływ na ilośc energii, która jest potrzebna do ogrzania domu.

Garaż niepotrzebnie ma stopień, lepiej zrównać poziomy domu i garażu. Nie widzę dylatacji cieplnej między garażem a częscią ogrzewaną domu.

Poddasza mają niską ściankę kolankową.

 

Za to na potrzeby rodziny czteroosobowej da się go całkiem fajnie zaadoptować:

Kuchnia jest spora. Jest dużo miejsc na szafy i garderoby

 

http://images61.fotosik.pl/12/8e5051de899688a3.jpg

http://images62.fotosik.pl/12/e4680b3c70f576b3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c274 - przy ogrzewaniu na paliwo stałe wejście do kotłowni od środka domu nie jest dobrym pomysłem. Wejście powinno co najwyżej wychodzić na wiatrołap.

Kuchnia dość mała, mało miejsca na wysoką zabudowę.

Za to na piętrze nad garażem można zrobić pralnię z suszarnią.

Balkon raczej do likwidacji - element zbędny. Do likwidacji też jedno okno w garażu - bardzo ich tam dużo!

Osobiście nie lubię wejśc z pomieszczeń gospodarczych (garaż, kotłownia) z wejściem do części prywatnej, przy sypialniach. Powinno się do nich wchodzić przez wiatrołap.

 

trochę poprawiłam funkcjonalność:

http://images64.fotosik.pl/13/3762a607b4b51805.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olimpia

 

Powiększyłabym pomieszczenie gospodarcze o wnękę i bryłę garażu o 40 cm. 3,70 cm to trochę mało by swobodnie otworzyć drzwi w samochodzie z obu stron.

Kominek w miejscu, skąd cięzko obserwować ogień, kiedy sie siedzi na kanapie.

W sypialniach na piętrze nie ma miejsca na szafy! Rysunek wprowadza w błąd osobę, która nie ma wyobrażni przestrzennej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iwono - im dłużej ciągniesz dyskusję o bryłach, tym dziwniejsze argumenty wysuwasz. Przecież dom, który pokazujesz w linku ma sporo drewna na elewacji właśnie po to, żeby był lepszy efekt wizualny i poprawione proporcje.

Ja nie czepiam się domów zaciągniętych na szaro, bez ozdób elewacji, bo choć efekt na razie taki sobie, to zapewne jak inwestorzy będą gotowi finansowo, to sobie zrobią "na ładnie". Nieporozumieniem są dla mnie budynki, gdzie koszty wykończenia elewacji zostały już poniesione, ale zrobiono to bezmyślnie i ze szkodą dla domu.

 

dorotaidarek projektów parterowych z trzema sypialniami i garażem jest naprawdę dużo. Czy masz jakieś ograniczenia w wyborze? Kąt dachu, szerokość działki? Piec o ile pamiętam ma być na paliwo stałe.

Jak dla mnie na razie pokazujesz projekty dość drogie (przynajmniej 350k, w dyskusji pojawiło się kilka za 400k). "W miarę tani" to znaczy jaki mniej więcej budżet? Garaż obowiązkowy?

 

Dzięki za odpowiedzi- ograniczeń co do "bryły" raczej nie mamy - choć nasza działka to kwadrat 28x28 ( z z drobnymi setnymi- równe 8 arów).

Wejście na działkę mamy od wschodu, garaż chcemy więc mieć od strony północnej.

Spodobała mi się Zielona równina którą dziewczyny przedstawiły, ale taras po stronie garażu - a tam mamy nieładne sąsiedztwo( stary niezamieszkały dom.) więc taras musiałby być od strony zachodniej lub południowej. Dodatkowo mąż się uparł a ja w sumie na to zgodziłam ,że obowiązkowo garaż w bryle domu -przejście ma być z przedsionka do garażu i tamtędy do kotłowni. Na 400k nas nie stać zdecydowanie.

Właśnie ze względu na "taniość" w wykonaniu rozważałam dom w nerinach- ale ten niezadaszony taras i małe pokoiki :(

Mąż jest "złotą rączką" i obydwoje racej się pracy nie boimy;) więc duża częśc będzie systemem gospodarczym ( łącznie z dachem).

Penie nierealne jest doszukać się ww. w granicach 200k, ale mamy zamiar budować się powoli w miarę możliwości finansowych. Stąd to szukanie, na jesieni chcieliśmy "lać" fundament a tu gderamy na temat projektów:bash: ale chcemy by było dla nas idealnie.

PS. Większość rodziny i znajomych ze względu na wielkość działki odradza nam parterówkę, czy sądzicie ,że to realne by w sumie na małej działce wyglądała "znośnie" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W powyższym przykładzie:

 

szerokość działki: 28m - 3 m od strony garażu - 19,20m szerokości budynku = 5,8 m do granicy. Rozważyłabym poszerzenie domu o 80 cm od strony sypialni (będzie większa łazienka i większe sypialnie dzieci). Takie poszerzenie nie ingeruje w projekt za bardzo , gdyż rozszerzenie jest wzdłuż kalenicy i zrobi to nawet projektant adaptujący.

 

Długość działki: 28 m - 11,04 m - ok 6 m od ulicy (nie wiem jak daleko jest linia zabudowy?) = 10, 96 m od okna tarasowego do granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

selenek moim zdaniem wszystkie projekty mają pewne minusy. Wieczorowy według mnie byłby najlepszy, gdyby nie nieduży salon. Ale to już sama przemyśl, jak podejmujecie gości (duże przyjęcia, czy raczej po 2-4 osoby), jak byście wykorzystywali tą przestrzeń.Ściana pomiędzy salonem a pokojem mniejszym i łazienką jest nośna, więc tu nic bym nie ruszała. Poddasze do ewentualnych modyfikacji. Może w 16 łazienka z częścią pralniczą, a dotychczasowa łazienka dostępna z głównej sypialni?

Godny uwagi wydaje mi się Z92 z garażem, który proponuje iwona.

 

dorotaidarek nie sądzę, żeby wielkość działki powodowała ewentualny niekorzystny wygląd parterówki. Przecież się nie wyleje przez granicę. :)

Inna kwestia to rozkład kosztów budowy i przewidywany termin zamieszkania. Ze względu na krótsze fundamenty, mniejszą powierzchnię dachu SSZ prostego domu z poddaszem wielkości pokazanej przez Ciebie, mógłby być tańszy niż analogicznej parterówki. Z kolei droższe byłoby wykończenie pomieszczeń poddasza niż dodatkowych sypialni parteru. Wiele osób, zwłaszcza w wieku "rodzinnie rozwojowym" decyduje się na dom z poddaszem ze względu na możliwość wprowadzenia się po wykończeniu parteru, a poddasze pozostawione w stanie deweloperskim wykańcza się później, wraz z powiększaniem się rodziny.

Znowuż w parterze masz komfort wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji, no i przecież też można sobie pokoiki wykańczać w miarę dopływu funduszy.

Jeżeli są finansowe dylematy, to poszłabym zdecydowanie w stronę uproszczenia dachu, a może nawet zastąpienia garażu wiatą albo w ogóle dobudowania lżejszej konstrukcji garażu w późniejszym czasie.

Z parterówek z garażem wzięłabym jeszcze pod uwagę Żuczka (żeby było przestronniej w środku otwarłabym kuchnię na pokój dzienny), bo ma połączenie przez wiatrołap garażu i kotłowni, a można też zrobić do tej kotłowni wejście od podwórka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iwona210517 - dziękuję za Twoje propozycje, projekt Dom w amarylisach też braliśmy pod uwagę, ale odpadł z powodu małej kotłowni. Postaram się bardziej sprecyzować nasze oczekiwania i odpowiedzieć na pytania Twoje i Elfir:

- dodatkowy pokój na dole jest konieczny, gdyż - jak wspomniałam - będzie tam mały warsztat rowerowy Lubego

- nie mamy konkretnych wymagań, jeśli chodzi o liczbę pokoi na górze - 3 w zupełności wystarczą i raczej za takimi projektami się rozglądaliśmy (oczywiście czterema pokojami też nie pogardzimy, ale chodzi też o to, żeby nie były malutkie)

- ogrzewanie początkowo będziemy mieć na paliwo stałe, dlatego zależy nam na trochę większej kotłowni (podobno później taki piec można przerobić na inny).

 

Elfir, dziękuję bardzo za Twoje przeróbki. Muszę przyznać, że oglądając projekty w ogóle nie zwróciłam uwagi na kwestie okien.

Staramy się myśleć o naszej przyszłej rodzinie jako 4-osobowej (choć do tego jeszcze daleka droga ;)), dlatego myślę, że dwie łazienki wystarczą. Bardzo mi się podobają Twoje zmiany poddasza w projekcie C307 - dzięki jeszcze raz! :)

Co do projektu c274, to - jak wspomniałam - chciałabym zamknąć wejście do kotłowni od strony domu i zostawić tylko od garażu, za to zrobić wejście z garażu do warsztatu (tak, wiem, żeby napalić w piecu, trzeba będzie zrobić rundkę przez warsztat, cały garaż i dopiero wtedy do kotłowni, ale i tak wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem). Balkon też raczej byśmy wywalili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo taki domek Z 287 z niewielkimi zmianami:

 

http://images62.fotosik.pl/13/7601510a6110598egen.jpg

 

Szerokość działki: 28m - 3 m od strony garażu - 17,52 m szerokości budynku = 7,48 m do granicy.

 

Długość działki: 28 m - 11,30 m - ok 6 m od ulicy (nie wiem jak daleko jest linia zabudowy?) = 10, 7 m od okna kuchni do granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iwona210517 -

- dodatkowy pokój na dole jest konieczny, gdyż - jak wspomniałam - będzie tam mały warsztat rowerowy Lubego

 

W pokoju? A nie lepiej pomieszczenie gospodarcze z zewnętrznym wejściem? Rower będzie po domu prowadził?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bowess - o kurczę, zupełnie zapomniałam o projekcie Z92! Przez bardzo długi czas był moim faworytem i zupełnie nie wiem, czemu go tu nie zamieściłam. Oczywiście też bierze udział w naszym "konkursie" :) Jedyne, co bym zmieniła w tym projekcie, to rezygnacja z wykuszu. Ale wydaje mi się dużo większy od pozostałych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...