Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

ostatni mam nadzieję z projektów , w których sprawie opinię poproszę :

http://extradom.pl/projekt-domu-wojtek-2-wariant-b-WRD1571

 

Nie masz miejsca na szafę w wiatrołapie. Na planie wrysowana jest wąska szafka na buty jedynie.

 

Zielona Równina wygląda lepiej przy bardzo podobnym układzie wnętrza.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie masz miejsca na szafę w wiatrołapie. Na planie wrysowana jest wąska szafka na buty jedynie.

 

Zielona Równina wygląda lepiej przy bardzo podobnym układzie wnętrza.

 

cenię Twoje zdanie więc pomimo wszystko wrzucę jeszcze jeden i zapytam. Układ fajny, tylko niewiele realizacji :/

http://extradom.pl/projekt-domu-emma-2-paliwo-stale-wariant-a-WRD1896

moim zdaniem nie wygląda na drogi ? czy się mylę i jest coś czego nie widzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Proszę o ocenę poniższych projektów:

 

Krab 3 z Archetonu http://www.archeton.pl/projekt-domu-krab3_klinkier_807_opisogolny

 

Indygo 4 z MTM Styl http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-indygo_4.php#projekt_opis

 

Karmel 3 http://archetyp.pl/projekt_karmel_3/

 

Dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez wp03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem nie wygląda na drogi ? czy się mylę i jest coś czego nie widzę?

 

Dwa kominy i to obok siebie - kominek i kotłownia. Wydaje mi się, że po prostu na rzucie w złym miejscu jest narysowany kominek, bo na rysunku eleacji jest tylko jeden komin. Za to brak kominka wentylacyjnego ubikacji. Ubikacja też w nieciekawnym miejscu. Jeden z pokojów jest bardzo maly. Dla dziecka mniej niż 12 m2 to naprawde małe pomieszczenie. Trzeba pamiętać, że pokój dziecka to nie jest tylko sypialnia, ale i biuro, plac zabaw, salon do przyjmowania gości. Salon niby duży, ale większa cześć zajmuje komunikacja (korytarze) przez co trudno rozplanować meble. Kotłowania za mała na paliwo stałe.

 

Zastanów się czy nie powstawić domku z poddaszem, gdzie na piętrze byłaby tylko strefa dzieci, a wasza sypialnia na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o ocenę poniższych projektów:

 

Dla ilu osób to ma być domek? Jakie są założenia (ogrzewanie, praca w domu, wjazd na działkę)? Bo prezentowane domki bardzo się różnią - albo mają garaż albo nie, albo mają pokój na parterze albo nie.

 

Indygo

Jak masz dwójkę dzieci to Indygo spowoduje wojny o większa sypialnię (jeden z pokojów jest bardzo mały i nieustawny). W Indygo brak szafy w wiatrołapie a kombinacja z szafą przy łazience bez sensu. Brak oddzielnej kotłowni.

 

Dlatego porponuję takie zmiany:

http://images63.fotosik.pl/24/096569e58b3609c4.jpg

 

Przejście z wiatrołapu od razu do kuchni przez spiżarkę - można szybko odłożyć zakupy. Szafa połączona z wiatrołapem. Za szafą kącik na Piec gazowy i Zasobnik wody podłączony do pionu przewodem kominowym (kolor szary nad prysznicem). Takie coś mozna zrobić tylko przy kotle gazowym kondensacyjnym ewentualnie pompie ciepła.

Odwróciłam bieg schodów.

 

http://images65.fotosik.pl/24/058ddf0de973d1c7.jpg

Na piętrze zrobiłam dwa bliźniacze pokoje dla dzieci a sypialnię rodziców przeniosłam na drugą stronę domu i połączyłam z garderobą.

Dzięki odwróceniu biegu schodów drzwi łazienki nie kolidują ze schodami.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karmel

 

Na piętrze zrobiłabym dokładnie to samo co w Indygo - sypialnia rodziców w najmniejszym pomieszczeniu połączona z garderobą, a po drugiej stronie dwa bliźniacze pokoje dzieci. O ile oczywiście macie dwójkę.

 

Kotłownia dostosowana do kotła na paliwo stałe.

Warto przerobić kuchnię na wygodniejszą:

 

http://images63.fotosik.pl/24/3bbe022bdbf5694d.jpg

P - piekarnik, L - lodówka

 

Projekt wygląda na tańszy niż Indygo (brak słupa, lukarny) ale niepotrzebnie podraża go narożne okno w kuchni i z tego co widze ma inną konstrukcję dachu (słupowy?), bo nie ma ścian nośnych na piętrze.

Ma jednak mniej miejsca na parterze. Należałoby doprojektować warstwę ocieplenia w ścianie między garażem a pozostałymi pomieszczeniami domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.

 

Dom dla trzech dorosłych osób. Pokój na parterze to pokój-sypialnia dla teściowej. Poddasze dla mnie i żony. Pracujemy również w domu.

Wjazd na działkę od południowego-zachodu. Ogrzewanie piec na paliwo stałe.

W projekcie Karmel zamiana garażu na pokój z łazienką w miejscu pomieszczenia gospodarczego. W przypadku braku garażu zakładam doprojektowanie garażu lub postawienie wolnostojacego. Podpiwniczenie we wszystkich projektach.

Edytowane przez wp03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom dla trzech dorosłych osób. Pokój na parterze to pokój-sypialnia dla teściowej.

 

Jak chcesz w Indygo wstawić piec na paliwo stałe?

Jesli macie większa działkę, postawcie parterówkę. Poddasze ma sens przy dzieciach.

Te domy dla trzech dorosłych osób sa dla was za duże.

Poza tym żaden, ale to żaden z tych projektów nie nadaje się na działke z wjazdem od południa.

 

naprawdę nie rozumiem, czym się kierowaliście wybierając te projekty.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że Indygo ma taka możliwość co jest zresztą zaznaczone na rzutach piwnicy - kotłownia. W krabie też mnie trochę zastanawia wygląd (proporcje), wielkość przedsionka i schody. Widzieliśmy go jednak wybudowanego i wygląda nawet całkiem sensownie. Co prawda widziałem na zdjęciach koszmarnego kraba, bo nie zachowano proporcji. Kwestia kierunków świata jest dla mnie względna.

Pokoje oddzielne są nam potrzebne jako miejsca pracy. Domy z poddaszem ponieważ taki nam się podobają.

 

Dzięki za krytykę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u nas było tak:

spisaliśmy czego potrzebujemy,

czego nie potrzebujemy lub moglibyśmy się obejść,

czego absolutnie nie jesteśmy w stanie zaakceptować,

i czy nas na to stać (czytaj czy jesteśmy wstanie spłacić kredyt).

No i wyszło.

Nie rozumiem tych co dają pod ocenę swoje wynalezione projekty - inny człowiek inne potrzeby. A jak się nie wie czego chce to zbudować coś co ktoś kupi - czyli coś małego.:wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając projekt z sypialnią dla starszej osoby szukajcie łazienki z której osoba niepełnosprawna ruchowo może swobodnie korzystać. Nic ciasnego, moim zdaniem odpadaja równiez kabiny narożne - cięzko wjechać pod nie np. na wózku. Poza tym dobrze jakby pokój był odseparowany od życia codziennego, żeby osoba starsza mogła odpocząć. Także połączenie pokoju z łazienką powinno być dyskretne - gdy siedza u was goście w salonie, to łazienka i przejście do sypialni nie powinno być dla nich widoczne.

 

Co do stron świata - duże przeszklenia od północy wyziębiają pomieszczenia. Trzeba mocniej grzać. Poza tym sypialnia starszej osoby (starsze osoby łatwo marzną), która wiecznie jest zacieniona, bo okno jest od północy, może wprowadzić mieszkańca w depresję. Dobrze gdyby z tej sypialni na parterze było wyjście bezpośrednie na ogród.

Za to praca w takie upłay jak dziś w kuchni od południa to męczarnia. Mieszkam teraz w bloku i mam kuchnię od południa - ODRADZAM! W swoim budowanym domu mam kuchnię od wschodu, z widokiem na ogród. Podobnie z pracownią. Jak słońce świeci to nie da się pracować. A mieć dom z ładnymi przeszkleniami tylko po to by stale je zasłaniać roletami to bez sensu.

 

Tam gdzie teraz buduje dom też mam wjazd od południa (południowego zachodu). Od ulicy mam okna wąskie, poziome, przy suficie - do doświetlania salonu (na piętrze sypialni), ale żeby nikt z ulicy nas nie podglądał.

Od zachodu wielkie okno tarasowe a od schodu kuchnię i pracownię. Przy połnocnej ścianie kotłownię, wc, wejście, garderoby.

Ale to był projekt indywidualny, specjalnie dostosowany do warunków na naszej działce.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir: Fajny projekt (Z128, szczególnie z poprawkami.

 

A wracając do moich warunków działkowych zapomniałem dodać, że działka ma spadek (tył jest wyżej niż front ponad metr) stąd schodów i tak chyba nie uniknę.

 

WiktoriaM - wiem czego mniej więcej chcę, ale ocena projektów i tak się przyda ponieważ bardziej doświadczeni forumowicze pewnie więcej wyczytają z projektów niż ja. Zauważą jakiś ewentualne braki lub doradzą ciekawsze rozwiązania.

 

Dzięki wielkie za rady i jeszcze raz pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poszukuje projektu dwulokalowego. W jednym mieszkaniu zamieszkaliby moi rodzice w drugim ja z mezem i dwójka dzieci. Zależy nam żeby były oddzielne wejścia. Myślimy nad z187.chcemy żeby dom był tani w budowie. Moge liczyć ma wasza pomoc? :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorotaidarek - Wojtek to projekt prosty w budowie, poza ciasnym wiatrołapem całkiem ok. Niby można by zrezygnować z wc, ale nie polecam, bo przy rodzinie 2+2 jest po prostu potrzebne. W jednej obudowie przewody kominowe kotła, kominka i kominka zewnętrznego. Ten ostatni to drogi bajer, średnio funkcjonalny (na jakie okazje on jest przewidziany). Rezygnując z kominka zewnętrznego, przesunęłabym komin bliżej kalenicy, w drugi kąt kotłowni, no i kominek w salonie też, a to dlatego, że może być gorszy ciąg w takim niskim kominie.

Elewacja bardzo długa i dość monotonna - myślę, że można ją dużo ładniej zrobić. Dałabym inne okna - w sypialniach żeby było po jednym, ale przyzwoitej wielkości, takiego kształtu, żeby całość nabrała ciekawszego wyglądu.

Emma - trzeba powiększyć kotłownię. Kominek albo przesunąć, albo gdzieś poleci dość długa rura. Z wyglądu bardziej dopracowana. Podpowiem tylko, że taki łukowato wygięty ganeczek na kolumienkach to bardzo upierdliwy do ładnego wykonania i wykończenia detal.

 

Przypadkowo natknęłam się na jeszcze jeden projekt tego typu.

Dom przy Bukowej 6

Ma cztery sypialnie, ale w działówkach, więc można przerobić na 3 większe. Kominy wentylacyjne niestety spore, powierzchni całkowitej też niestety dużo. No ale do obejrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wp03 - też uważam, że dla starszej osoby na parterze powinna być nieco bardziej prywatna strefa z większą łazienką. Zobacz na przykład projekty Sonia Archetonu (jest kilka wersji, z podpiwniczeniem również). Ze względu na kształt działki, nie byłoby zapewne u Ciebie tego garażu ze zjazdem. Ale do rzeczy. Sonie mają część lewą, bardziej prywatną i prawą dzienną (proponuję inny podział części prywatnej, jest mała łazienka i dwa małe pokoje, a można zrobić sporą łazienkę i sporą sypialnię), wygodne schody ze spocznikiem. Wygląd może nie powala, ale kosmetykę zawsze można zrobić.

Zorientowałabym się najpierw, na ile w Twojej okolicy adaptujący projekty wyceniają doprojektowanie piwnicy, bo może okazać się, że jeżeli gotowiec, to tylko od razu z piwnicą, albo odwrotnie - będziesz miał większy wybór, a piwnicę tanio dorysują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kingulakras pokazany przez Ciebie z187 jest zdecydowanie jednym z najprostszych i niedrogich w budowie domów dwulokalowych. Znane mi projekty mają zwykle bardziej skomplikowane bryły, dachy, są większe. Choć tu też prawie 200m2 netto, więc niemało. Jeżeli stronami świata pasuje na działkę (wjazd od północy), to ok.

No i oczywiście kwestia programu użytkowego. Zakładam, że pokazany najbardziej by Wam odpowiadał. Rodzice mają swoje odrębne i wystarczające mieszkanko. Bardzo mi się podoba, że nawet schowek przewidziano. :)

Jeżeli dom miałby być mniejszy i tańszy, to już drogą kompromisów (np. rodzice mają kuchnię i jeden nieduży pokój, a gości przyjmują we wspólnym z Wami salonie. Takie mniejsze mieszkanko zwykle można zaadaptować w wielu projektach z dwoma pokojami na parterze, albo w miejscu garażu w bryle.

 

Z prostych i niedużych gotowców kojarzę jeszcze Raula, podobnego nieco do z193 oraz Praktyczny B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

cześć :)

takie zmiany planuję w moim domku (dom w toreniach)

reni.jpg

 

oczywiście to nie są wymiary rzeczywiste, tylko chciałam pokazać jakie zmiany dokonałam. w każdym razie duzej łazience odebrałabym metr na koszt kotłowni i przesunietego wc, żeby był w miarę wygodnę. a wymiary schowka wystarczy 1m na 1m, tam bedą szczotki, mop itp.

 

 

jak myślicie czy wejście do spiżarki zrobić tak jak jest w projekcie czy drzwi przenieść od strony hollu, na wprost projektowego kominka? wtedy uzyskałabym większą powierznię zabudowy kuchennej, ale nie wiem czy lepiej zostawić drzwi jak są w projekcie? co o tym myślicie? :)

 

OryginALny rzut mojego domku:

ren bez zmian.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...