Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Teraz zrobiły wam się trzy łazienki. Za chwilę dojdzie wielka spiżarnia, pralnia, garderoba i z domu o pow. 120 m2 zrobi się 200 m2 :)

Ja zakładam, że goście się anonsują wcześniej, więc można szybko ogarnąć łazienkę przed ich przyjściem. Jakbym miała sprzątać trzy kibelki to już wolałabym zatrudnić sprzątaczkę.

 

***

Mój projekt indywidualny kosztowal 5500 zł (z instalacjami) - z tym, że narysowałam sama jego rzuty, jak ma wyglądać (w CAD). Konstrukcja też była prosta jak drut, by dom był jak najtańszy i jak najmniej ekip musiało go budować (wyeliminowaliśmy cieślę, kominy). Architekt opracowała dokumentację i zrobiła wyliczenia konstrukcyjne.

Skreślalismy każde "szaleństwa", ozdobniki, które usiłowała zaproponować architekt, wiedząc, że nas na nie nie stać.

Projekt był narysowany pod konkretne meble i konkretne materiały budowlane (eliminacja docinania bloczków, gotowe nadproża).

Teraz narysowałabym go jeszcze bardziej perfekcyjnie :)

 

Pamiętaj, że dom może ci zaprojektować architekt z drugiego krańca Polski, jeśli tam będzie tańszy niż w twojej okolicy.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mi chodzilo o to żeby usunąć tą łazienkę przy sypialni, a zrobić wc osobne dla gości. czyli wyszłyby 2 łazienki. bo łazienka przy sypialni, to luksus i to kosztowny w miarę.

pamietałam o okrojonym budzecie, więc 3 łazienek nie zaproponowałabym, nawet u siebie bym nie chciała trzech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny :rolleyes: znów ja

przejście do kotłowni inaczej, ale cóż , stwierdziliśmy z mężem ,że poświęcenie tej wygody i zaoszczędzenie kilku tyś. jest tego warte :

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Julek/a,s_pd,idp,18549.html

czy udaje mi się szukać tańszych domków ?:bash:

Z kominka pewnie byśmy zrezygnowali ( nie cierpię pająków)

Kotłownia zostałaby"wyrównana" z resztą domu.

Zmiana okien na standardowe i powiększenie okna "jadalni" ?

Co o tym sądzicie ?

Nasza rodzinka planujemy ,że będzie MAX 4 osobowa;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiamy się teraz nad projektem, w którym bedzie salon, kuchnia, 2 pokoje, łazienka - to musi być i miejsce na schody, ponieważ kiedyś chcemy zrobić podddasze uzytkowe.

rozwazamy taki pomysł, ponieważ jesteśmy na razie małzenstwem bezdzietnym. a uwazam teraz, ze salon i 2 pokoje nam na początek wystarczą, jeden pokoj to nasza sypialnia, a drugi to byłby dziecka:)

 

a może wy znacie jakieś fajne projekty?

proszę o pomoc nadal w rozszyfrowaniu wyzej przedstawionego projektu, domu :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem projekt z linku to Z141 w odbiciu lustrzanym i z paroma zmianami (przeniesienie kominka na inną ścianę, rezygnacja z wyjść do ogrodu z salonu i kuchni, z większej sypialni prawdopodobnie wydzielono pomieszczenie dostępne z kuchni, kuchnia jest szerzej otwarta, przejście z holu też bez drzwi i ścianek).

Według mnie poszukiwanie domu do ewentualnego późniejszego wykończenia poddasza to całkiem dobry pomysł. Jest to tak w ogóle dość ważne a jednocześnie trudne zagadnienie - dobór domu dla rodziny "rozwojowej". Zrobienie zbyt dużego zapasu sypialni i przestrzeni jest nieuzasadnione ekonomicznie, a zbudowanie domu "na teraz" pociąga za sobą ryzyko, że w krótkim czasie dom stanie się za ciasny. Rozwiązaniem może być zostawienie sobie furtki w postaci poddasza do późniejszego zagospodarowania, lub wybór projektu pozwalający na rozbudowę. Jednak pamiętajmy, że w Polsce najczęstszym modelem rodziny jest 2+1.

Jeżeli zdecydujesz się na taką opcję, to sugerowałabym poszukiwania wśród projektów od razu z poddaszem lub oznaczonych jako "poddasze do adaptacji", bo adaptowanie parterówki to sporo kombinowania i koszty - miejsce na schody, często potrzebny mocniejszy strop i ściany nośne pod niego, czasem w projekcie są wiązary, pomiędzy którymi nie ma dość miejsca na zrobienie pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba masz rację to ten domek :D

kurczę, ale faktem jest, że chyba najlepiej szukać domu w tym przypadku z możliwością poddasza do adaptacji. bo chociazby w tej zetce nie ma za bardzo miejsca na schody i znowu się zaczyna kombinowanie zmniejszanie. już o kotłowni , że bez okna to nie wspomnę :wiggle:

 

świetny układ w tej zetce ma kuchnia i salon, fajna jak dla mnie taka całość, ale jednak muszę szukać innego domu.

myslicie, że dom do 80m z salonem, 2 pokojami może być wystarczający, w miarę ustawny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorotaidarek pokazujesz dom nieduży i prostej konstrukcji. Dla rodziny 2+2 według mnie ok. A propos połączeniu garażu z domem - nie jest optymalne, ale zależnie od sposobu wykorzystywania samochodu może być bardzo uciążliwe, albo w stopniu niewielkim. Jest schowek pomiędzy garażem i korytarzem - może on pełnić funkcję drugiego wiatrołapu. Osoba, która wyjeżdża z domu samochodem powinna tutaj trzymać zmianę obuwia i okrycia wierzchnie. W takim układzie jednak każda niestandardowa sytuacja (pojedzie ktoś, kto zwykle wychodzi, dzieci są zwykle wożone, ale jest wyjście na spacer) powoduje krążenie po domu i przenoszenie rzeczy. Musisz pomyśleć, jak by to było u Ciebie - kto i jak często jeździ, dokąd byście chodzili z działki, a dokąd samochód koniecznie. Patrząc po mojej okolicy być może w ogóle problem kręcenia się z butami i kurtkami po domu będzie nieistotny, bo moi sąsiedzi posiadając garaże i tak najczęściej auta zostawiają na ulicy lub przed domem, bo jakoś tak im wychodzi. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetny układ w tej zetce ma kuchnia i salon, fajna jak dla mnie taka całość, ale jednak muszę szukać innego domu.

myslicie, że dom do 80m z salonem, 2 pokojami może być wystarczający, w miarę ustawny?

 

Dlaczego nie? Mój dom ma około 75m2 parteru i teraz widzę, że to by nam wystarczyło spokojnie nawet do czasu aż dzieci nie zechcą mieć własnych pokoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie, Ty bowess tak stwierdzasz mając już dziecko/dzieci. a dla nas dwójki na początek, to myślę, że dobre rozwiazanie. dom w toreniach jest super, ale chyba na początek za duży, a połowy jego nie pobuduje teraz, a resztę pózniej .

 

moje załozenia względem takiego domu, to:

-salon i kuchnia muszą być tak rozmieszczone jak w zetka141

-spiżarka , wystarczą 2mkw. max.

-łazienka - 5m

-moze być wc - 1,8mkw

-pokój (sypialnia) - 15mkw

-pokój - ok. 10 mkw, poźniej i tak będą pokoje na poddaszu

-kotłownia - 5mkw

-wiatrołap - od 4 do 5mkw

-no i miejsce na schody w hollu

 

Chyba bedzie, to projekt indywidualny, ponieważ ogladałam trochę projektów i nie ma nic podobnego ;/

Jak wyglada wspólpraca z takim architektem? Wiadome, że nie od razu musi mi się spodobać jego pierwsza 'wizja' i co za każde moje marudzenie płacę więcej - im dłuższa 'wspólpraca' tym więcej kasy płacę? Czy od czego , to zależy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena zależy od: sławy i uznania architekta, lokalnego rynku, na trzecim miejscu wymienię skomplikowanie budynku i stopień złożoności rysunków i obliczeń do wykonania. Zwykle architekt nawet we wstępnej rozmowie, gdy powiesz, że chodzi o dom jednorodzinny o określonym metrażu i liczbie kondygnacji, podaje jakieś widełki cenowe, w których taki projekt powinien się zmieścić. Wtedy Twój ruch - najlepiej już na początku dopytać, o to, o co zapytałaś tutaj. Na ile spotkań możecie liczyć, co jeżeli koncepcja wstępna Wam się nie spodoba, czy architekt przygotowuje kilka propozycji wstępnych szkiców, a później opracowuje wybraną, czy może od razu ustalacie rozkład pomieszczeń i kształt bryły i od razu rysuje jeden dom ale już bardziej szczegółowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no chyba masz rację bowess, tak bedzie najlepiej jesli zdecydujemy się na projekt indywidualny.

a teraz mam 3 opcje do wyboru:

1

I. dom w toreniach

II. dom sara http://plandomu.pl/projekt88-sara__130_20_m.html

Zmiany to spizarka pod schodami, wiatrołap połaczony z kotłownią projektową, czyli większy.

Kotłownia tutaj byłaby z tyłu garazu, powiedzmy połowa, a z przodu taka graciarnia. Bo nie chce zamieniac bramy garazowej na okno (estetyka).

III. PROJEKT INDYWidualny, wymagania te co wczesniej. Tylko problem w tym, że byłby to dom z dachem kopertowym, czyli, że potem gdy zaadaptujemy poddasze byłyby same okna dachowe.

Co myślicie o każdej z propozycji? Wiem sama nie wiem co chcę :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie, Ty bowess tak stwierdzasz mając już dziecko/dzieci. a dla nas dwójki na początek, to myślę, że dobre rozwiazanie. dom w toreniach jest super, ale chyba na początek za duży, a połowy jego nie pobuduje teraz, a resztę pózniej .

 

moje załozenia względem takiego domu, to:

-salon i kuchnia muszą być tak rozmieszczone jak w zetka141

-spiżarka , wystarczą 2mkw. max.

-łazienka - 5m

-moze być wc - 1,8mkw

-pokój (sypialnia) - 15mkw

-pokój - ok. 10 mkw, poźniej i tak będą pokoje na poddaszu

-kotłownia - 5mkw

-wiatrołap - od 4 do 5mkw

-no i miejsce na schody w hollu

 

Chyba bedzie, to projekt indywidualny, ponieważ ogladałam trochę projektów i nie ma nic podobnego ;/

Jak wyglada wspólpraca z takim architektem? Wiadome, że nie od razu musi mi się spodobać jego pierwsza 'wizja' i co za każde moje marudzenie płacę więcej - im dłuższa 'wspólpraca' tym więcej kasy płacę? Czy od czego , to zależy?

 

 

dla przypomnienia, to te wymagania przy 3 opcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najpierw powinnaś skupić się na ustaleniu bardzo dokładnym na co Cię stać i jak chcesz wydatkować pieniądze podczas budowy domu. Na razie jest jak w wierszyku "Osiołkowi w żłoby dano (...) I to pachnie, i to nęci." :) Ale nie przejmuj się - to jest dość powszechny dylemat wybierających projekt domu.

 

Sara to budynek o kosztownym SSZ. Nawet do zamieszkania na samym parterze trzeba ponieść spore wydatki. Nadaje się do ewentualnego etapowania. Torenie, jak sama stwierdziłaś, na początek dla rodziny 2+0 są duże, a i wybudowanie od klucz całości kosztowne.

Widzę, że preferujesz dachy czterospadowe. Z której strony będzie południe? Rozkład Z141 jest pod wjazd od południa, inne projekty, które pokazałaś wręcz odwrotnie. Z wcześniejszych postów wynika, że nie jest to dla Ciebie specjalnie istotne, ale może chociaż dla lepszej energetyki budynku warto przyjąć rozkład bardziej otwarty na ciepłe i słoneczne strony świata.

 

Choć sama wybrałabym inny typ budynku, to dla Ciebie może byłby odpowiedni Z2373 Ph+st.

http://z500.pl/thumb.php?src=res%2Fwizualizacje%2FZ273%2FZ273_Ph_PLUS_st_view1.jpg&size=710

Kotłownię na paliwo stałe zrobiłabym w najmniejszej sypialni parteru (z wejściem od podwórka, wielkość pozwala też na zmagazynowanie pewnej ilości opału). Z aktualnej kotłowni zrobiłabym spiżarnię - jest wyznaczona ściankami działowymi, więc jej wielkość można zmniejszyć nieco na rzecz kuchni. Przejście bezpośrednio z wiatrołapu być może bym zostawiła - to byłoby najwygodniejsze ze względu na wnoszenie zakupów, których część można od razu w spiżarni rozstawiać. Spodobało mi się to rozwiązanie u forumowiczki Zielony Ogród. Klatkę schodową można łatwo zamknąć drzwiami, co jest ważne przy etapowaniu wykończeń.

Pozostaje właściwie tylko kwestia Twojej oceny, czy stać Cię na dom tej wielkości. Parter ma jakieś 90m2 po podłogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha ha :D nie bez powodu mówi się, że kobietą zmienną jest .

Bowess nasza działka ma wymiary 100 na 200m, więc trochę do dyspozycji mamy miejsca, teraz jest obecnie droga z wjazdem od północy. ale myślę, że jak będziemy dzielić działki, to i tak będzie trzeba zrobić drogi dojazdowe do tych działek, więc bedzie tak zrobione zeby te strony swiata mniej wiecej pasowały do domu :) mam nadzieję , że się uda,

wczoraj narysowałam swój dom, jak mniej wiecej ma wyglądać. w piątek wrzucę 'rzuty'

jak to wygląda z tym poddaszem do adaptacji, czy schody muszą być wylewane od razu czy może potem można zrobić dziurę? hehe

pieniadze jakie chcemy przeznaczyć jakby na połowę domu to ponad połowa tego, co wspominałam wcześniej.

i co myślicie o samych oknach dachowych???????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...