Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

projekt domu, który teraz rozważam to z302

http://z500.pl/projekt/748/Z302,dom-na-waska-dzialke-z-poddaszem-uzytkowym-i-z-ogrzewaniem-na-paliwo-stale.html

 

Bedzie to odbicie lustrzane.

 

Zaraz wkleję zdjęcia rzutów, jeden bedzie oryginalny a drugi z moimi zmianami.

 

Zacznę od parteru:

oryg.z302.jpg i z302.jpg

 

 

Wejscie do domu bedzie od północy.

Taras od południa.

Kuchnia od wschodu i łazienka na dole od zachodu.

 

 

Zmiany chyba są w miarę czytelnie opisane. Pół metra bedzie dodane z przodu domu, w celu powiększenia kotłowni i pokoi do góry.

Zastanawiam się tutaj nad dodaniem drzwi zewnętrznych z boku kotłowni, co o tym myślicie, przyda się czy to niepotrzebny wydatek?

Myślę, także czy spiżarki nie zrobić pod schodami z dwoma czy trzeba stopniami, w praktyce wyglądałoby to mniej więcej tak: spizarka.jpg

Jak myślicie, jak lepiej, czy tak jest w projekcie czy z kilkoma stopniami, żeby było widać ciąg schodów prowadzących do góry?

 

Teraz poddasze:

http://z500.pl/thumb.php?src=res%2Frzuty%2FZ302%2FZ302_rzut2.png&size=1024 i zmiany zetka.jpg

Co dosciany kolankowej, to jeszcze nie wiem o ile ją podniosę, ale o jedną cegłę na pewno.

a co do zmian, trochę się nazbierało okien dachowych. hehe. nie wiem czy powiększyć okna balkonowe w pokojach dziecięcych czy dodać po oknie dachowym, bo te okna balkonowe będą od północy. Co wy o tym myślicie?

Nad pralnią się zastanowię, bo to już obliczy architekt ile mniej więcej miałaby garderoba, łazienka i pralnia, bo jest opcja, że po prostu będzie większa łazienka bez pralni.

myślę, też nad przesunięciem komina w stronę kotłowni bardziej, żeby mniej więcej bliżej środka w górnym pokoju nad kotłownią dać dachowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja bym zamiast od powierzchni zaczynała od budżetu...

sadze, ze budzet jest juz ustalony, gdy zapada decyzja o budowaniu i juz wtedy wiadomo na jak duzy dom mozna sobie pozwolic

zakladam, ze poszukujacy projektow podchodza przygotowani do tematu ;)

nikt rozsadny nie bedzie zakladal, ze majac np 200 tys wybuduje i wykonczy dom swoich marzen o powierzchni 200m2

same mury to nie wszystko

 

a od czegos trzeba wyjsc - wyliczajac powierzchnie tego, co chce sie miec mozna bardzo szybko zejsc na ziemie i dokonac wreyfikacji

czyli przeliczyc budzet do metrazu, wiec i budzet i powierzchnia jest rownie wazna na poczatku wybory projektu

 

przy powierzchni domu duza role ma komunikacja - jesli korytarze sa zbyt duze i jest ich zbyt wiele, to dla niekotrych moze to byc "pusty metraz"

szukamy wtedy domu, gdzie ta komunikacja jest najlepiej rozwiazana, ale nie scisnieta, ze jedne drzwi zachodza na drugie (a takie bledy w gotowych projektach spotyka sie niestety czesto)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sadze, ze budzet jest juz ustalony, gdy zapada decyzja o budowaniu i juz wtedy wiadomo na jak duzy dom mozna sobie pozwolic

zakladam, ze poszukujacy projektow podchodza przygotowani do tematu ;)

 

No właśnie nie jestem tego pewna. :)

Dziewczyny przedyskutowały trzy strony o projektach kompletnie bez nawiązania do choćby zgrubnego budżetu.

zznataliazz - nic nie mówisz o budżecie. Wspominasz, że w Aksamicie dach byłby zbyt drogi. Z152 to jest projekt, którego kosztorys szacunkowy jest po prostu śmieszny. To jest dom za minimum 480-500k. Jeżeli taki właśnie jest Twój budżet (na sam budynek ma się rozumieć) to dalej nie musisz czytać. :)

 

Duża powierzchnia - przy takim metrażu już tańszy jest dom z poddaszem. 5 dość dużych okien przesuwnych - cała stolarka zakosztuje słono. Zaznaczam, że szacunkowe kosztorysy w ogóle nie biorą pod uwagę takich rozwiązań - uwzględniają standardowe okna. Widziałaś przekroje? Parterówka rozłożysta, a w środku nisko - 2,6m, a nawet 2,57. Co gorsza dolna krawędź wieńca i belek na wysokości 2,27m. Koniecznie sprawdziłabym, gdzie te belki lecą w pomieszczeniach. Jeżeli tylko gdzieś na granicy pomieszczeń, to obleci, ale jeżeli gdzieś na środku przelatuje tak nisko belka, to dla mnie dyskwalifikacja projektu. Łazienki bez okien - trochę słabo, widać, że architekt nie za bardzo miał pomysł na lepsze rozplanowanie. Można to rozwiązać stosując świetliki tunelowe (na przykład Velux ma takie w ofercie). Okno zasadniczo nie powinno decydować o prawidłowości wentylacji łazienki - jeżeli trzeba łazienkę wietrzyć w ten sposób, to uważam, że projekt wentylacji skopany. Kominek dwustronny nie wydaje się Wam drogim rozwiązaniem? Spoko - dla mnie to znaczy, że macie naprawdę duży budżet.

Pokrycie dachu byłoby takie, jak w projekcie? Płaska blacha na rąbek wymaga pełnego deskowania, więc jest to chyba najdroższa możliwa opcja.

 

iwona210517 - ogólnie kierunek dopasowywania dom do budżetu dobry. Jeszcze poszukałabym projektu, w którym byłaby od razu większa kotłownia i sypialnia parteru i ściana kolankowa odpowiedniej wysokości. Jak będę miała chwilę, to może znajdę jakąś alternatywę do przedyskutowania. ;)

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorotaidarek - licz. Chcesz mieć strych? Kąt dachu można zmniejszyć i wtedy powierzchnia też poleci w dół, no ale to pewne koszty adaptacyjne. Wiele zależy od konkretnych rozwiązań - czy jest deskowanie, czym pokryty dach, więźba czy wiązary, czy razem z dachu policzony koszt stropu, czy rozbite na osobne pozycje w kosztorysie. Jeżeli niezależnie od wybranego projektu zastosujesz to samo rozwiązanie, to już tylko od powierzchni dachu zależny koszt.

Skoro powracasz do Julka, który dla mnie jest ok, to może jeszcze spójrz raz na projekty z kątem dachu poniżej 20 stopni - Wojtek i Nina. W Wojtku dałabym większe okna (jedno zamiast dwóch) i elewację zrobiła białą z szarymi wstawkami - mógłby wyglądać naprawdę super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem szczerze że polecam garaż 2 stanowiska ,Jak chcesz wybudować tanio dom to później będziesz miała dodatkowe koszty bo będziesz znowu musiała jakiś budyneczek postawić chociażby na kosiarki rowery itp .

 

No tak, tylko że te dodatkowe koszty to może być 5 tysięcy (to już wystarczy na ładny, drewniany domek narzędziowy - altankę, nawet z drewutnią na drewno do kominka), a dodatkowe stanowisko garażowe (zwłaszcza w rozłożystym domu parterowym) to jak w pysk 30-40 tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Nawiązując do budżetu to dom zamierzamy budowac systemem pół gospodarczym. Chcemy się zmieścic w SSZ w około 210 tys. Oczywiście jeżeli byśmy budowali sys zleceniowym to było by napewno drożej . Jeżeli chodzi o dach to pokrycie blacho-dachówką lub dachówka betonową . Będziemy szukac oszczędności np . rezygnacja z luksferów zastąpienie małymi uchylnymi oknami troche te drzwi tarasowe pomniejszyc i ogólnie co do zmian to jak już sie zdecyduję na ten projekt w 100 % to wrzucę rzuty zmian. Kwestia wykończenia liczę około 100tys. I wiem z doświadczenia że jest to realne wykończyc w średnim standardzie dom. ( już raz wykańczałam 90m mały domek parterowy i możecie sie śmiac ale potrafię oszczędnie podejsc do tematu i zrobić cos naprawdę fajnie)Wiadomo że nigdy tez nie przewidzi sie różnych nie planowanych inwestycji. Patrzę na to optymistycznie i tego sie trzymam :D JAk znajdę fotki ze starego domu to wrzucę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zznataliazz

no tak wiadomo , że jest różnica, ale ja się zgodzę z bowess, że garaż w bryle domu to spory wydatek, ponieważ wtedy się nawet ten garaż buduje z tej cegły co dom (czyli z reguły dobra to cegła), wzrasta powierzchnia dachu kopertowego, ale jeżeli Tb zależy na stabilnym garażu i w bryle domu, to ok. :)

tak napisałaś, że ssz 210 a potem 100tysi na wykończenia, a czy pomiedzy ssz a wykończeniami nie ma instalacji wewnetrznych i zewnętrznych?

projekt z10 ludzie najtaniej budują za 300tysi, a zetka 152 jest większa :D więc jeżeli zwiększysz budżet, to może być z152

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mniej więcej ile chcesz wydać do zamieszkania? Pomiędzy SSZ a wykończeniówką jeszcze dochodzą instalacje, a to nie jest mały koszt, no i wiadomo docieplenie budynku (czy to liczysz w SSZ), tynki, sufity (tu zapewne podwieszane). Ja wiem, że można wykończyć prosto, a ładnie, ale dużo łatwiej jest to zrobić na niewielkich powierzchniach, bo można korzystać z różnych wyprzedaży, końcówek.

Zwróciłam uwagę na niskie pomieszczenia w Z152. Dodam jeszcze, że ma od licha i trochę ścian nośnych, a więc i fundamentowych.

 

Ależ ja jestem zwolennikiem parterówek. Tyle, że nie zawsze pasują do działki i budżetu. :)

Mój następny dom to będzie parterówka ma się rozumieć (schowana w ziemi i z zielonym dachem). :D

Po prostu uważam, że zazwyczaj powyżej 130-140 metrów powierzchni netto dom parterowy jest już pewnym rodzajem luksusu.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bowess, możesz poszukać, ale ja wizualnie jestem nastawiona na tą zetkę, mam znajomego architekta (znajomi robili u niego zmiany polegające na wydłużeniu domu, zmiana wykusza, zmiana ogrzewania, i inne kosmetyczne zmiany i zapłacili 500zł)

 

już oczami wyobraźni widzę, że tam od frontu, gdzie nie ma okna od pokoju gościnnego posadzę bonsai, lub inny fajny krzew, drzewko :)

ale nikt nie odpowiedział mi na moje nurtujące pytania. ;)

 

zznataliazz

zobacz projekt z99, tam koszt budowy tego domu, to 223tysiące, a ludzie go budują w granicach 300tysięcy, chociaż wydawałaby się prosta konstrukcja ijaki wszystko w tym domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zrobiła tak na miejscu pralni garderobe z przejciem do pokoju powiększyc kosztem wnękowej szafki , z garderoby do pralni a z pralni do łązienki ogólnodostępnej ;) Ale tak jak Ty wymyśliłaś też jest całkiem fajnie ;) A tam gdzie miała by byc szafa wnękowa będziesz miała miejsce np na toaletkę bądź komodę , albo tV :D Co o tym sądzisz :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczny domek ;) A pewnie bym nie powiedziała. Ciekawe co tyle kosztowało i jakim systemem był budowany.

 

Takie są po prostu koszty budowy systemem gospodarczym, a czasem nawet gospodarczym + własna praca przy wykończeniach.

Prawie każdemu na początku wydają się to ceny z kosmosu. "Ja na pewno zrobię taniej". A potem się okazuje, że kurczę, jednak kasa idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak Nasza działka jest dośc duża i taki dom pasuje . Wiesz to co zapewne wydamy na fundamenty dach i ściany zaoszczędzimy na skosach schodach oknach dachowych balkonach użytkowego poddasza. Zerknij sobie na projekt http://z500.pl/plac-budowy/Z207/389/tablica/z-207-jacka-w.html To był nasz faworyt niestety jest zbyt długi. Porównując go do z152 wydaje sie byc droższy ;) Tutaj gośc opisał koszty no i zamieścił fotki Wygląda całkiem realnie ;) Co o tym sądzisz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że dla SSZ cena realna, choć nie do końca precyzyjnie autor określa sposób budowy - system półgospodarczy - nie wiem, czy chodzi o to, że dużo robiła jedna ekipa (zlecony SSZ?), czy była własna robocizna (sami zrobili stan zero?).

Na podstawie tej budowy można optymistycznie założyć, że Z152 zmieści się w 200 tysiącach. Moim zdaniem minimum drugie tyle potrzebne, żeby zamieszkać, choć większość forumowiczów podaje, że ich SSZ to było 40% kosztów.

Podajesz ogólniki, gdy chodzi o oszczędności w parterówce. Nie każdy dom z poddaszem ma okna połaciowe, czy balkony. Wybrałaś wersję domu komfortową, ale droższą od podobnego metrażu w prostej bryle z poddaszem (bo, że bryłę z poddaszem można na maksa przedrożyć i przekombinować to ja wiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze aż tak szczegółowo sie na robotach nie znam ;) Nie jestem w tym ekspertem ale mój mąż kiedyś pracował na budowie i sam tak twierdzi że jest to do zrobienia a od ssz mówi że sie dolicza 30% .Zobaczymy napewno będą niespodziewane wydatki wszystkiego nie da sie przewidziec. A Ty juz wybrałes projekt?:confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...