Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

iwona210517 jeżeli masz atrakcyjnego cenowo architekta to pewnie, że powiększenie będzie korzystne (zwłaszcza, że nie kojarzę projektu tego kształtu i programu ale trochę większego). Kalenica prostopadle do drogi zwykle lepiej znosi podnoszenie kolankowej, więc myślę, że i tu można nieco podnieść. Zgadzam się z Elfir - większe okna w szczytach, połaciówki tylko tam, gdzie niezbędne.

Schowek tylko pod dolnym biegiem schodów będzie maleńki i niezbyt funkcjonalny - ciasno i nisko. Drzwi z zewnątrz do kotłowni osobiście bym polecała, o ile nie wpłynie to bardzo utrudniająco na umieszczenie pieca. Twoja wersja poddasza całkiem fajna. Ta garderoba ogólnodostępna na duży plus. Z łazienką i pralnią chyba najlepiej doradzi architekt. Może fajniej będzie wyglądać większa, przestronniejsza łazienka, w której jakoś ładnie zostanie wygospodarowana część pralnicza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przy paliwie stałym, kotłownia IMHO za mała. Piec z podajnikiem, zasobnik na wodę i już nie wejdzie się do pomieszczenia. A węgiel też trzeba gdzieś trzymać. Przeczytajcie w opisie, do jakiego typu ogrzewania to jest projekt.

 

 

Zgodnie z przepisami, jeśli zdecydowaliśmy się ogrzewać dom jednorodzinny paliwem stałym, kotłownia musi spełniać poniższe warunki:

wysokość minimum 2,2 m,

boki kotła minimum 1 m od ściany,

tył kotła minimum 0,7 m od ściany,

przód kotła co najmniej 2 m od ściany położonej na przeciwko urządzenia.

 

A więc kociol nie wejdzie do tego pomieszczenia.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż Iwona przesuwa ścianę frontową - żeby był większa kotłownia. Wstępnie o pół metra. Ja myślę, że o 80cm byłoby ok. No i właśnie po to te drzwi, bo przy takiej kotłowni zapas opału na cały sezon się nie zmieści i trzeba czasem donieść z jakiegoś podwórkowego składziku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.nndom.pl/Photos/kotlownia-w-projekcie-domu.jpg

 

****

Tutaj mały domek na paliwo (od frontu kotłownia i lazienka, wejście z boku - odwrócić w pionie)

 

http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-teo_5.php#rzuty_opis

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby? Poczytaj wcześniejsze posty iwony - co chciała zbudować za 300 tyś :D

no tak, masz racje ....... cofnelam sie i co czytam:

 

aha i w tej kwocie chcemy się zmieścic z ogrodzeniem, kostką, garazem, ale on to będzie z pustaków chyba :p

 

widac mylilam sie, bo uwazam, ze trzeba miec ustalony budzet, do tego realna powierzchnie (tak ja sie przygotowywalam)

poza tym trzezwo trzeba spojrzec na te kosztorysy ze strony - sa znacznie zanizone

okna sa najtansze (zadnych rolet), ocieplenie tez, tynki, podlogi - a ceny robocizny bardzo bardzo niskie ..

 

i tak jak pisalas Elfir - wybor materialow juz na poczatku jest istotny .... my tez zbudowalismy energooszczednie i mam swiadomosc ile co kosztuje, dobra ekpia to podstawa, bo nawet najlepszy projekt i najlepsze materialy moga sknocic :(

 

uwazam, ze lepiej na poczatku zalozyc lepsze materialy po to, by moc ponosic mniejsze koszty eksploatacji w przyszlosci

 

a tego nie da sie zbudowac za takie sumy jakie tu padaja

 

Iwona jesli chodzi o z320 to otworz plik w pdf z rzutami - spojrz jak tam przebiega linia czerwona z h=220 (jak daleko od scian zewnetrznych)

ile musialabys podniesc kolankowa by to uzyskac ?? to juz spora ingerencja w konstrukcje i nie sadze, ze bez adaptacji i ponownych przeliczen ktos sie podjal to wykonac (a koszty wtedy niezbyt male)

 

chcesz kotlownie na paliwo stale - wg mnie 4,3 m2 to za malo (mam niemal dwukrotnie wieksza i dopiero taki metraz jest odpowiedni)

tez sugerowalabym drzwi z zewnatrz (ale tym bardziej musi ona byc wieksza, bo bedzie sie wchodzilo niemal na piec

w wiatrolapie 2 pary drzwi otwieranych do srodka niemal ze soba koliduja

przemysl dobrze ten projekt

 

rozumiem, ze dom ma byc podobnej powierzchni ??

 

aaa i 500 zl za adaptacje projektu z takimi zmianami to bardzo malo .......

Edytowane przez ~~slonko~~
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało, bo po znajomości. Dobry znajomy, bo takie zmiany (wydłużenie domu i podniesienie kolankowej, zmiany z oknami) to sporo rysowania - ingerencja praktycznie w każdy rzut i przekrój, więc to nie jest z jego strony pół godzinki pracy.

 

Iwona - a co myślisz o takim Majowym? Za mały? Kotłownię na paliwo stałe za to ma odpowiednią. No i taras a la torenie. :)

 

A - jeszcze miałam dodać o płaskich dachach. Nie we wszystkich gminach (nawet powiedziałabym, że chyba w mniejszości) plany zagospodarowania na to pozwalają.

Natalio - masz już warunki, albo wypis z planu miejscowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby? Poczytaj wcześniejsze posty iwony - co chciała zbudować za 300 tyś :D

 

hmm nie rozumiem sarkazmu Elfir, przeciez 300 tysi to na dom mi nie wystarczy?

nie przesadzajmy.

chcę na całą inwestycję przeznaczyć pół miliona, napisałam, że jeżeli zabraknie to wtedy biorę pod uwagę kredyt (była o tym mowa, przy domu w toreniach)

mam 500tysi i za to chcę dom, garaz, kostkę, elewację itp. przeciez mi się wydaje, że to dużo kasy, wątpię, że ktoś tutaj od ręki tyle przeznacza na dom, więc te spekulacje co ja chciałam są nieuzasadnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ściany kolankowej. hmmmmmmmm

w z99 po podniesieniu scianki o pustak wyszły takie pomieszczenia, nie mam 2 metrów żeby się nie zmiescic na takim poddaszu. na filmiku jest pokazane poddasze.

 

 

a w tym projekcie linia 220cm jest podobnie jak w zetce302:

http://z500.pl/res/rysunki/Z99_rysunek_szczegolowy.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...