Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"- Przedstawione opracowanie nie jest kompletnym kosztorysem budowlanym" :)

 

zznataliazz pokazywane przez Ciebie projekty to jest minimum 3 tysiące za metr kwadratowy po podłogach (nie powierzchni użytkowej). Nie napisałaś ostatecznie w jaki rząd wydatków celujesz, więc zakładam, że masz pół miliona, a przynajmniej 450 tysięcy.

iwona210517 słusznie moim zdaniem przyjęła prostszy projekt, który można etapować. Są rodziną 2+0, więc nieuzasadniona jest budowa wielkiego domu, który już na etapie SSZ pochłonie ogromne kwoty. Taki na przykład Atreusz - 3 balkony, wykusz, łukowate okna, dwie lukarny. Jeżeli komuś bardzo zależy na wykończeniu z półki lekko powyżej średniej lub wysokiej, to taka bryła podbije koszty ogólne do jakichś 4 tysięcy za metr. Dlatego sens ma wybór bryły prostej, bez ozdobników, bo po prostu dzięki temu można oszczędzić duże kwoty i za to zrobić rzeczy, które bardziej ucieszą na co dzień, niż łukowate okna poddasza.

Z Twoich wpisów wynika, że jesteś osobą bardzo zasobną albo/i kompletnie niezorientowaną w kosztach budowy domu. No i jeżeli zakładasz, że głupio jest pytać o koszty, to myślę, że do samego końca pozostaniesz w wierze, że dom duży i kosztowny konstrukcyjnie można tanio zbudować. Owszem, można wybudować taniej niż wspomniane wyżej kwoty - jest tu Klub Samorobów, którzy wszystkie lub prawie wszystkie prace wykonują samodzielnie. Oszczędność znaczna, czas trwania budowy dość długi i trzeba tak dobrać technologie, żeby samemu sobie ze wszystkim poradzić.

iwono210517 podajesz bardzo różne kwoty budżetów całkowitego, i tego ile chciałabyś wydać na sam budynek "do zamieszkania".

No i jeszcze kwestia taka - po co mieć kredyt, jeżeli można nie mieć kredytu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bowess to w takim razie może pochwalisz sie swoim domem ? JAkie były koszty budowy Twojego domu jakim systemem budowałeś ? Wrzuc jakies zdjęcia:yes: Dla porównania moi znajomi kupili teraz dom za około 380 tysięcy projekt http://projekty.muratordom.pl/projekt_codzienny,332,0,0.htm?photo_id=34726 Na 10 arowej działce ogrodzony rok budowy 2012 wykończony wysokim standartem ,kostką wokół domu ,oczywiście ogrodzony obsadzony drzewami w centrum miasteczka . :cool: A co do projektu artreusz jak bys nie zauważył napisałąm ze to drogi projekt .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mój dziennik budowy. Po co tu dublować zdjęcia. Projekt Kokosz Eko.

Budowaliśmy systemem gospodarczym z dużymi nakładami pracy własnej (stan zero, mury, konstrukcja dachu, rozkładanie instalacji wody, co i elektrycznej, wylewki i regipsy parteru, podłogi, większość malowania), fachowcy byli od pokrycia dachu, okna były z montażem, docieplenia razem z elewacją, regipsów poddasza, instalacji gazowej, paru rzeczy w wykończeniówce, kostki przed domem.

Nasze koszty z przyłączami (tu zaznaczam, że wszystkie media w ulicy - płaciliśmy ryczałtowe i niewielki opłaty za przyłączenie), tarasem, schodami frontowymi zamknęły się w jakichś 210 tysiącach tylko i wyłącznie dzięki kilkudziesięciu tysiącom zaoszczędzonym na robociźnie. Bez własnej robocizny szacujemy, że byłoby to w okolicach 280 tysięcy, a wykończenie mamy bardzo skromne. Gdyby wykańczać w standardzie chociażby średnim, to na pewno przekroczone byłoby 300 tysięcy.

Gdybyśmy planowali sprzedaż domu, to też oczekiwalibyśmy kwoty w okolicach 360-390 tysięcy (gratyfikacji za nasze roboczogodziny, no i dochodzi aktualna wartość działki - prawie 12 arów, zagospodarowany ogród, drewniana altana, budyneczek garażowy). Zamiast wysokiego standardu wykończenia, mamy dom energooszczędny, porządnie podocieplany, z całkowicie bezobsługowym ogrzewaniem i wentylacją mechaniczną z rekuperatorem, nadający się również dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Zbudowaliśmy bez kredytu (a wiem, że wiele osób sprzedaje, bo ma dość rat w połączeniu z kosztami bieżącego utrzymania) dlatego o sprzedaży w ogóle nie myślimy. :)

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kredyt brałam pod uwagę przy projekcie 'dom w toreniach', bo to później 'czułam', że finansowo mogę się przejechać nawet z taką kwotą :)

 

zznataliazz

super ten projekt lizbona! metraż zbliżony do zetki302. wiadomo, balkony można zastąpić zwykłymi oknami albo gdzie nie gdzie dać balkon franuski.

ale czy podobnie w budowie do zetki302 bedzie, to nie wiem... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak myślę, więc nie wiem co miało na celu wyśmiewanie moich postów wcześniejszych przez elfira i słonko.

pieknie to z paluszkiem ujęłaś :lol2:

hmm ......... jesli moje rady czy sugestie odebralas jako wysmiewanie - to niewlasciwie to interpretujesz

poza tym byla mowa o 350 tys, byla mowa o 200 tys za SSZ ............ byla mowa o 100 tys na wykonczenie po stanie SSZ

 

teraz widze 500 tys ............... albo mi sie cos pokrecilo, albo w kilku postach sa sprzeczne dane ...........

 

i w sumie nie wiem juz jaki zakladasz budzet i jaka powierzchnie ...........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fany domek ;) Wiesz my również będziemy robic duzo sami. W sęsie tesc z mężem i moim ojcem. Maja już jakieś doświadczenie jeżeli chodzi o stawianie domu :) Także Myśle że mój cel jest do zrealizowania. DOM parterowy nie musi byc wcale droższy od domu z poddaszem. Mamy zamiar wprowadzic sporo zmian przez co koszty domu beda mniejsze. Jeżeli będzie potrzeba wzięcia kredytu to się pomysli ale wstępnie nie zamierzamy chcemy własnymi siłami i odkładaniem cos zdziałac samemu.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ssz 210tysięcy to mało? yyyyyyyyyyyyyyyyyy. trochę dużo

chodzi mi o projekt lizbona

 

Roboty ziemne 6 500,00 zł

Fundamenty 27 000,00 zł

Podłoga na gruncie 15 000,00 zł

Kominy 19 500,00 zł

Roboty murowe i żelbetowe 49 500,00 zł

Zbrojenie 11 000,00 zł

Konstrukcja i pokrycie dachu 36 800,00 zł

STAN SUROWY OTWARTY 165 300,00 zł

 

Stolarka okienna i drzwiowa 36 000,00 zł

STAN SUROWY ZAMKNIĘTY

201 300,00 zł

 

Elewacja 14 000,00 zł

Ocieplenie stropu 26 000,00 zł

Malowanie tynkowanie 20 000,00 zł

Posadzki 15 000,00 zł

Instalacje wewn i zewn. 46 000,00 zł

STAN DEWELOPERSKI

322 300,00 zł

 

czy wg was to tani projekt?

bo tutaj jeszcze brakuje podłog, mebli itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fany domek ;) Wiesz my również będziemy robic duzo sami. W sęsie tesc z mężem i moim ojcem. Maja już jakieś doświadczenie jeżeli chodzi o stawianie domu :) Także Myśle że mój cel jest do zrealizowania. DOM parterowy nie musi byc wcale droższy od domu z poddaszem. Mamy zamiar wprowadzic sporo zmian przez co koszty domu beda mniejsze. Jeżeli będzie potrzeba wzięcia kredytu to się pomysli ale wstępnie nie zamierzamy chcemy własnymi siłami i odkładaniem cos zdziałac samemu.:)

 

a z jakiej cegły chcecie budować? i jak długo planujecie budować swój domek? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na pewno uda się nieco zejść z kosztów. My wybraliśmy projekt prościutki, z niewieloma metrami fundamentów, ścian, z technologiami na których mogliśmy oszczędzić (lane fundamenty, lany strop), właśnie dlatego, żeby dało się to ogarnąć własnymi siłami i siłami mojego niemłodego już ojca. Żeby to nie były tysiące roboczogodzin, bo nikt się z pracy zawodowej nie zwolnił na czas budowy. Żeby całą sobotę nie pierniczyć się z jakimś wykusikiem czy balkonikiem, tylko wymurować jak najwięcej. Żeby zamieszkać w miarę szybko - okres 5-6 lat budowania to nie było dla nas.

Ja wiem, że parterówkę można tanio zbudować, ale przy tak dużym metrażu wydatki i tak będą duże. Dla porównania nasz dom ma czterdzieści kilka metrów bieżących fundamentów, z152 coś około 110 - część w tych metrów wynika z faktu, że Z152 jest większy, ale część z tego, że ma skomplikowaną bryłę. Ja widzę 13 zbrojonych słupów konstrukcyjnych - parterówka, a strach pomyśleć, ile stali pójdzie na zbrojenia. Konstrukcja dachu na wiązarach - zobacz ceny wiązarów na tak duży i złożony dach.

 

Ale w sumie, co tu gadać. Twoja kasa, Twój wybór. Jak masz gdzie mieszkać i nie budujesz z kredytu, to w sumie nic się specjalnie złego nie wydarzy, nawet jak źle ocenisz koszty i siły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...