Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

po co balkon w domku jednorodzinnym? Żeby miec kłopoty z przeciekającym obróbkami? Czy aby podglądac co się dzieje u sąsiadów w ogródku?

 

A projekt jest zły - w wiatrołapie nie postawisz szafy a ogromny hol ma połowe powierzchi salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Domek ma sympatyczny wygląd i zwartą bryłę. Minusy teraz. Kotłownia trochę mała i ze względu na ustawienie komina trudno dodać drzwi na zewnątrz. Kotłownia będzie na paliwo stałe, czyli niezbyt czysta, a w tym projekcie pomieszczenie to ma duże okno na elewację frontową. Mały przedsionek, duży hol.

 

Zamknięty pokój dzienny może być dla Was plusem skoro początkowo ma być z funkcją sypialną.

 

Przeglądałam trochę projektów i niestety ciężko o fajny gotowiec.

Jest Sosenka (chyba nawet na forum są budujący), ale wymaga 19m szerokości działki i ma trochę ciasne poddasze. Za to parter niczego sobie i pasuje na działki z wjazdem od wschodu.

http://www.projekty.ign.com.pl/pliki/4682/rzuty/sosenka_i_a_paliwo_stale_11490_zoom.gif

Z Twoimi założeniami byłby zgodny też na przykład Kiwi (choć nie jestem pewna, czy się zmieści na działce) - nawet ma balkon, który ja osobiście bym wykreśliła z projektu. :)

http://www.projekty.ign.com.pl/pliki/3672/rzuty/kiwi_8740_zoom.gif

No ale też ma bardzo dużo metrów przeznaczonych na komunikację i nieciekawy układ na granicy wiatrołap-kuchnia-spiżarnia. Zrezygnowałabym ze spiżarni, wyprostowała ściankę działową, a w wiatrołapie zrobiła na całej długości (tam, gdzie leci ściana nośna) podciąg i powstałaby duża wnęka na szafę po lewej a po prawej jeszcze jakieś siedzisko, czy szafeczka na buty by się zmieściła.

 

Jak już jesteśmy przy balkonach. ;) Jest jeszcze Sambor (też nie wiem, czy nie za szeroki będzie). Wymagałby tylko dodania prysznica lub wanny w dolnej łazience. Jest Sambor Mini troszkę mniejszy, ale o czytelniejszym moim zdaniem układzie pomieszczeń i nieco tańszy w budowie.

http://s5.dobry-dom.com/projekty/archeton/scfmDFqszIdicE1cMn07ZWp1XAxkCks5.jpg

Opiniuj. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co balkon w domku jednorodzinnym? Żeby miec kłopoty z przeciekającym obróbkami? Czy aby podglądac co się dzieje u sąsiadów w ogródku?

 

A projekt jest zły - w wiatrołapie nie postawisz szafy a ogromny hol ma połowe powierzchi salonu.

 

Sąsiadów mamy z jednej strony, z drugiej jest tylko pole uprawne a balkon byłby właśnie z tej strony z której nikt nie mieszka

 

Bowess,

sosenka- kuchnia otwarta na salon, wolałabym zamkniętą a raczej mąż bo mówi że jak to tak on będzie mecz oglądał a ja mu będę za uszami kotlety klepać :p poza tym jakoś nie bardzo mi się góra podoba, no i jest raczej za długa

sambor- długi, góra kiepska, kuchnia fajna bo można ją zamknąć

kiwi u nas raczej wersja tiramisu- zastanawialiśmy się i wygrał ciepły no i jest o 1m dłuższy od ciepłego, poza tym kuchnia z salonem nie są zbyt duże w kazdym razie mniejsze niz w ciepłym.

 

no i teraz o ciepłym. myslałam o przeróbce. Mąż chce wejście od zachodu czyli musielibyśmy zamówić lustro, wtedy od frontu byłby taras (który nie koniecznie będziemy robić) i okno id małego pokoiku a okno od kuchni miałabym na podwórko, poza tym zastanawiamy się czy można zmienić miejscem klatkę schodową z wiatrołapem, chodzi o to żeby klatka schodowa przylegała do kuchni i zamiast schowka pod schodami była spiżarka. Wtedy wejście do kotłowni można byłoby zrobić z wiatrołapu. Tylko co wtedy z górą? Wystarczyłoby zamienić miejscami łazienkę z pokojem? w jednym i w drugim są filary wentylacyjne. no i gdyby nie było wejścia do kotłowni z holu to może dałoby się jakoś łazienkę powiększyć żeby zmieściła się pralka? aaaa i wymaganie męża- stół w kuchni chociaż malutki na 3 os. No i pokazuję efekt mojej zabawy w paincie 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma projektu gotowego, który spełniałby Twoje założenia. Najbardziej ograniczające jest to 9,5 na 9,5m. Domek Ciepły też jest szerszy od założeń, ale nie wiem czy o 2 czy o 18cm, bo na rzutach są różne wartości - ten projekt ma kilka wersji.

Zamiana miejsc przedsionka i schodów jest ściśle uzależniona od tego, które ściany są nośne, a tego na rzucie niestety nie widać.

Rozumiem, że do dróg już się zbliżyć nie możecie, ale nie napisałaś, jaka jest odległość do granicy od strony północnej.

 

Jakie uzasadnienie ma wejście do domu od podwórka? Na którą stronę chcecie wychodzić z pokoju dziennego? Gdzie będzie ogródek, czy w ogóle planujecie korzystanie z ogrodu i tarasu? Rozumiem, że z pokoi lepszy byłby widok na zieleń lub otwartą przestrzeń niż na zabudowania gospodarskie, ale na zdjęciu działki widzę, że miejsca w każdą stronę jest dość sporo, więc można posadzić trochę drzewek, krzewów i stworzyć sobie samemu ładne widoki za oknami, przesłonić zielenią istniejące zabudowania, odgrodzić się nieco od ulicy.

Według mnie na podwórko powinno być wyjście drugie - z pomieszczenia gospodarczego, a główne drzwi wejściowe jednak od frontu, mogą być od wschodu, choć ze względu na sporą odległość od ulicy, zapewne podjeżdżanie samochodem wygodnie byłoby też z wejściem od południa.

O balkonach proponuję poczytać opinie na forum - jest to zwykle typowy ozdobnik projektowy, który pełni funkcje takie, że wymaga napraw i konserwacji. :)

Kuchnia otwarta czy zamknięta - kwestia gustu. Ogólnie tendencja jest taka, że w małych domach łączy się pomieszczenia, żeby uzyskać efekt przestronności, optycznego powiększenia. W większości projektów kuchnię da się dość łatwo zamknąć. Tak jak pisałam wcześniej, przy waszych planach etapowania wykończeń zamknięte pomieszczenia lepsze.

 

Spróbuj przemyśleć otoczenie domu, najlepiej z konkretnymi wartościami w metrach - ile od pola sąsiada, jakiej szerokości podjazd do domu, jaki przejazd pomiędzy nowym domem a zabudowaniami. Może okaże się, że w którąś stronę masz możliwość manewru z metrażem, a na pewno łatwiej będzie ustalić, jaki układ pomieszczeń i okien byłby optymalny.

Jeżeli 9,5x9,5 to faktycznie maks, to raczej projekt indywidualny, bo robienie w ramach adaptacji zmian typu przenoszenie klatki schodowej z ingerencją w ściany nośne, a co za tym idzie i fundamenty też trochę kosztuje. A za cenę zakupu gotowca + koszt adaptacji można zrobić projekt indywidualny. Oczywiście można bazować na gotowcu, który się Wam podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma projektu gotowego, który spełniałby Twoje założenia. Najbardziej ograniczające jest to 9,5 na 9,5m. Domek Ciepły też jest szerszy od założeń, ale nie wiem czy o 2 czy o 18cm, bo na rzutach są różne wartości - ten projekt ma kilka wersji.

Zamiana miejsc przedsionka i schodów jest ściśle uzależniona od tego, które ściany są nośne, a tego na rzucie niestety nie widać.

Rozumiem, że do dróg już się zbliżyć nie możecie, ale nie napisałaś, jaka jest odległość do granicy od strony północnej.

 

Jakie uzasadnienie ma wejście do domu od podwórka? Na którą stronę chcecie wychodzić z pokoju dziennego? Gdzie będzie ogródek, czy w ogóle planujecie korzystanie z ogrodu i tarasu? Rozumiem, że z pokoi lepszy byłby widok na zieleń lub otwartą przestrzeń niż na zabudowania gospodarskie, ale na zdjęciu działki widzę, że miejsca w każdą stronę jest dość sporo, więc można posadzić trochę drzewek, krzewów i stworzyć sobie samemu ładne widoki za oknami, przesłonić zielenią istniejące zabudowania, odgrodzić się nieco od ulicy.

Według mnie na podwórko powinno być wyjście drugie - z pomieszczenia gospodarczego, a główne drzwi wejściowe jednak od frontu, mogą być od wschodu, choć ze względu na sporą odległość od ulicy, zapewne podjeżdżanie samochodem wygodnie byłoby też z wejściem od południa.

O balkonach proponuję poczytać opinie na forum - jest to zwykle typowy ozdobnik projektowy, który pełni funkcje takie, że wymaga napraw i konserwacji. :)

Kuchnia otwarta czy zamknięta - kwestia gustu. Ogólnie tendencja jest taka, że w małych domach łączy się pomieszczenia, żeby uzyskać efekt przestronności, optycznego powiększenia. W większości projektów kuchnię da się dość łatwo zamknąć. Tak jak pisałam wcześniej, przy waszych planach etapowania wykończeń zamknięte pomieszczenia lepsze.

 

Spróbuj przemyśleć otoczenie domu, najlepiej z konkretnymi wartościami w metrach - ile od pola sąsiada, jakiej szerokości podjazd do domu, jaki przejazd pomiędzy nowym domem a zabudowaniami. Może okaże się, że w którąś stronę masz możliwość manewru z metrażem, a na pewno łatwiej będzie ustalić, jaki układ pomieszczeń i okien byłby optymalny.

Jeżeli 9,5x9,5 to faktycznie maks, to raczej projekt indywidualny, bo robienie w ramach adaptacji zmian typu przenoszenie klatki schodowej z ingerencją w ściany nośne, a co za tym idzie i fundamenty też trochę kosztuje. A za cenę zakupu gotowca + koszt adaptacji można zrobić projekt indywidualny. Oczywiście można bazować na gotowcu, który się Wam podoba.

jeśli chodzi o te zmiany to jeżeli nie są możliwe to po prostu ich nie zrobimy :) na pewno nie będziemy ścian nośnych przesuwać. A jeśli chodzi o usytuowanie to przemyśleliśmy sprawę i chyba wolelibyśmy bliżej starego podwórka, i dlatego wejście od podwórka. Drzwi tarasowe na pewno zrobimy ale z tarasu prawdopodobnie zrezygnujemy więc z podcienia nad tarasem też na podwórku mamy altankę więc z tarasu pewnie byśmy nie korzystali. Zrobilibyśmy po prostu tak żeby powiększyć podwórko (niebieska linia nowy płot).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej liczy się "co ludzie powiedzą" niż wygoda i prawidłowa orientacja domu względem stron świata?

 

W Wielkopolsce starsze domy stoją w zasadzie tylko tyłem do ulicy:

http://images01.olx.pl/ui/11/04/69/1308946177_220049569_2-Sprzedam-dom-w-malowniczej-miejscowosci-Poznan.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z drugiej strony dlaczego mam robić wejście od frontu skoro parkuję na podwórku i od strony podwórka wszystkie zakupy będę musiała nosić, lepiej tak niż miałabym stawać samochodem za bramą rozpakowywać siebie i dziecko i potem przestawiać samochód żeby nie zastawiać wjazdu a elewacja ogrodowa też jest ładna :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie chodzi o wejście. Możesz wchodzić przez dach :D

Chodzi o ustawienie w taki sposób by pokoje były optymalnie doświetlone, można było wyjść na taras i wypić kawę, by mozna było posiedzieć w ogrodzie bez widoku na podjazd, budynki gospodarcze..

 

 

Robię teraz projekt przy domu. Spora działka, w tyle stare zabudowania. Garaż przybudowany chyba ze starego budynku.

A dom ustawiony tak dziwacznie, że jest problem z sensownym zagospodarowaniem ogrodu. Największe okna wychodzą na północny wschód i widać przez nie głównie wielki garaż, który stoi 6-7 m od okna i podjazd do garażu. Pokoje dzieci też mają okna od północy (zimą trzeba będzie świecić światło cały dzień). W sumie zastanawiam się dlaczego klient wybrał taki a nie inny projekt? Bo zamiast frontem do ulicy, lepiej go było postawić szczytem. Wówczas okna byłby przynajmniej od zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Do dzisiaj myślałam, że poradzę sobie sama z projektem ale się przeliczyłam. Na męża nie mogę liczyć bo on twierdzi, że już wybrał i mimo pewnych niedogodności w projekcie będzie się go trzymał bo i tak nie znajdę nic lepszego.

W przyszłym tygodniu zamiawiam..

Projekt Z183 - zamiast 113m2 będzie 120m2 bo powiększamy garaż i kotłownie. Czy wiatrołap nie jest zbyt mały? Podniesiemy o pustak parter przez to jeden schodek będzie dodany na półokrągło na dole tak żeby ewentualni goście wybili sobie zęby wychodząc z wiatrołapu.. Czy wc nie jest zbyt blisko salonu? czy myśleć o wykuszu przy kuchni czy wystarczy zmienić okna- czy to nie popsuje bryły? Na poddaszu po lewej stronie sypialnia bez łazienki (zamiast-małe biuro). Czy warto tam robić okna normalne - byłyby od północy.

Sen z powiek mi spędza parter- schody, wiatrołap,te słupy i belki na suficie.

Dom w mieście. Wejście od zachodu. Dach dwuspadowy. Rekuperacja, gaz, podłogówka, bez kominka w salonie- może jakiś bio. Powierzchnia użytkowa - max 140m2.

 

Może podpowiecie mi coś czego wymyślenie zajełoby mi 2 tygodnie....

 

http://z500.pl/projekt/166/Z183,wspolczesny-projekt-domu-jednorodzinnego-z-prostym-w-budowie-dachem-dwuspadowym.html

Edytowane przez lukasia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szafy w wiatrołapie nie ustawisz. Dodatkowy schodek będzie przeszkadzał w kominikacji. Zaskakuje brak okna w ścianie szczytowej w sypialni - polaciowe są o wiele droższe i mają sporo wad. Okna w salonie do przeprojektownania, bo teraz jak widac ciężko jakieś meble w tym salobnie rozstawić. Piętro też takie chaotyczne. Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby przeprojektować miejsce i układ schodów. Ale to już daleko idące ingerencje w strukturę budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...