Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja się popłakałam i chciałam rzucić to wszystko w cholerę i sprzedać działkę :cry: Już myślałam, że na tej mojej górce niczego się nie da wymyśleć.Uratował mnie architekt. :D

 

Ja jestem na etapie, że boje sie podjąć decyzję, bo nie chcę później za to płacić męczarnią, albo tym, że będę wstydził zaprosić znajomych.

Zidiocenie mam juz chyba za sobą, ale z własnego doświadczenia moge powiedzieć, że po intensywnym poszukiwaniu (u mnie takowe trwało pewnie ze 3 miesiące, gdzie przeleciałem tysiące projektów) dobrze zrobic sobie przerwę, i zapomnieć na jakiś czas (tydzień, dwa?)o projektach, po czym wrócić z wypoczętym umysłem i wybrac ten właściwy projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My, pracując nad projektem indywidualnym, spędziliśmy u architekta ponad 40 godz. i to jeszcze nie koniec! Projekt właściwie już gotowy, ale jeszcze co nieco trzeba dopracować. Gotowców przewaliliśmy setki, ale nic nie mogliśmy wybrać.

Trochę się boję konfrontacji naszego projektu z rzeczywistością, ale staram się być dobrej myśli. Na papierze wygląda super.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też zrobiliśmy z żoną listę pożądanych cech, jakie powinien miec nasz przyszły dom, podobnie jak mimilapin. I co? I nic! Oczywiście takiego projektu wymarzonego domu nie znaleźliśmy. Byc może trzeba było iść do architekta i zrobić projekt indywidualny, ale ta kasa...

No więc szukaliśmy dalej dwutorowo: po pierwsze takiego, który podobałby nam się z zewnątrz, który by się ładnie wpisywał w otoczenie. A po drugie takiego, który odpowiadałby nam pod wzgledem funkcjonalnym, który by miał pomieszczenia ułozone tak jak chcemy, tyle pokoi i łazienek ile chcemy itp. No i znależliśmy dwa takie projekty - jeden ładny i niefunkcjonalny, i drugi, który nas nie zachwycał z zewnątrz, ale był idealny funkcjonalnie.

Wybraliśmy ten drugi, bo po jakimś czasie nam się zaczął podobać również z zewnątrz, a dodatkowo postanowiliśmy nieco zmienić go (m.in. podnosząc dach, dodając ganek, manipulując nieco oknami, elewacją i profilowaniem terenu wokól domu). A jak do tego jeszcze dojdzie roślinność wokół domu....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1998 r. zachwycił nas projekt Laguna /z pracowni z Białegostoku, J.Charkiewicz/Wiedzeliśmy na 100 % że jeśli rozpocznimy budowę to wg tego projektu. Na tamte czasy był wyjątkowy -bungalow, funkcjonalny, czysta forma. Był zrobiony wg indywidualnego zamówienia ludzi, którzy mieszkali jakiś czas,zdaje się w Szwecji. Na tle naszych gargamelów projekt zyskiwał podwójnie. Ale gdy po kilku latach przyszło do podjęcia decyzji, okazało się, że na naszej działce nie zmieści się garaż. Więc musieliśmy zrezygnować z Laguny.Podaż projektów wzrosła w międzyczasie wielokrotnie.Wybór padł na inny, prawie idealny jednak ze zbyt małymi sypialniami/10 m./Mąż zadzwonił do pracowni arch. i okazało się że mają prawie ten sam projekt w wersji szerszej. Zamówiliśmy.

Jeśl chodzi o indywidualne projekty - mąż proponował takie właśnie wyjście. Ale nie chciałam bo mamy typową działkę, wiele gotowców na nią pasuje, a po drugie wiem że nie ma idealnych rozwiązań, zawsze trzeba iść na kompromisy i nic nie pomoże nawet genialny architekt. Wolałam przyglądać się wybranemu projektowi przez tydzień i wyłapywać wszystkie minusy. Pozdrawiam Ela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej kilka moich priorytetów budowlanych, może warto rodzinie czteroosobowej i niezbyt zamożnej jak nasza skupić się na nich przy wyborze projektu?

Dla mnie dom z zewnątrz powinien być w miarę prosty, bez zbytnich załamań dachu, ścian, ponieważ uważam, że całą urodę "robi" i tak wykończenie elewacji.

Wybierając projekt zwracałam uwagę na:

-brak schodów, /czyli parterówka/

-zadaszony na powierzchni ok 15 m.taras

-pomieszczenie gospodarcze 6-8 m. połączone drzwiami z kuchnią,

- dwie łazienki - 3 i 7m.

- trzy sypialnie wielkości 13-15 m.

- salon 33-35 m

- strych

-wyjście z pom. gosp. do ogrodu.

-kuchnia częściowo otwarta 12-15 m.

-wiatrołap 4-7 m. bezpośrednio połączony z holem, /czyli całość to hol/

-ogólnodostępna garderoba 4-7 m.

-kuchnia z wyjściem na taras - tu musiałam pójść na kompromis - mam z widokiem na wejście. I to tyle na razie. Dobranoc Ela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że nafajniej byłoby mieć indywidualny projekt , taki projekt-gwarancję : mam to co lubię , czego potrzebuję.

 

Jednak gdy ograniczają finanse, pozostaje szukać, przerzucać , porównywać dziesiątki domków , iż zawężając wybór- odnajdzie się nareszcie ten SWÓJ. :D

To żmudny etap przedwstępny, ale ja nie starałam się go przeciągać do udręki.

Udało się. Po pewnych drobnych zmianach dom odpowiada naszym upodobaniom.

Że nie w 100%, trudno: może nie trzeba za dużo chcieć, aby być szczęśliwym -jak mawia pewien mądry filozof... : :roll:

ara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że nafajniej byłoby mieć indywidualny projekt , taki projekt-gwarancję : mam to co lubię , czego potrzebuję.

 

Jednak gdy ograniczają finanse, pozostaje szukać, przerzucać , porównywać dziesiątki domków , iż zawężając wybór- odnajdzie się nareszcie ten SWÓJ.

 

Różnica w cenie między typowym a indywidualnym to jakieś 10 tysi więc łatwo to nadrobić stosując ekonomiczne rozwiązania.

 

Uważam, że kupowanie gotowca to wpędzanie sie w kopoty na własne życzenie. Te typowe projekty są przezbrojone, na tak zwany wszelki wypadek. Już sama konstrukcja mądrze zaprojektowana zmniejsza tą różnicę w cenie nie wspominając o wykończeniu.

 

To jest tak jak kupowanie tanich ubrań. Kiedyś kupowałem buty droższe i chodziłem w nich, aż przestały mi się podobać a teraz kupuję tanie i po pół roku są do wyrzucenia (gorsze materiały).

 

Biednego nie stać na tanie rzeczy.

 

Tak mówia Niemcy wydaje mi się, że to prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przekopane pare tysięcy projektów i wreszcie wiem , czego chcę.

 

1. piętrowca ( do licha z tymi skosami i czołganiem się pod ścianami )

2. schodów na górę tuż przy wejściu do domu

3. pokoju dla Babci z łazieneczką na dole gdzieś w zaciszu domu

4. sypialni ( max 12 metrów ) plus łazienka

5. pokojów na górze dla mojego potomstwa nie mniejszych niż 20 m

6. pralnio- prasowalni i spiżarni

 

Co do reszty jestem plastyczna.

Jednak blednę co raz , kiedy widzę propozycje architektów , by pogodzić 35 m salooooooon z wnękami sypialnymi po 9 m szumnie nazywanymi pokojami :evil: , albo schody w środku salonu .

W każdym niemal projekcie wyłapuję masę głupich błędów, które jednak po bliższej analizie muszą być, bo inaczej nie wyjdzie ..

 

I chyba już wiem dokładnie na jakie upierdliwości mogę się zgodzić , by

być zadowoloną z wyboru.

Coś za coś.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do reszty jestem plastyczna.

Jednak blednę co raz , kiedy widzę propozycje architektów , by pogodzić 35 m salooooooon z wnękami sypialnymi po 9 m szumnie nazywanymi pokojami :evil: , albo schody w środku salonu .

W każdym niemal projekcie wyłapuję masę głupich błędów, które jednak po bliższej analizie muszą być, bo inaczej nie wyjdzie ..

 

I chyba już wiem dokładnie na jakie upierdliwości mogę się zgodzić , by

być zadowoloną z wyboru.

Coś za coś.:D

 

Ziaba, te propozycje architektow przy projektach gotowych wynikają z czystej ekonomiki. Projekty gotowe są robione pod większość. A wiekszosc klientow gotowcow szuka dosc skromnych domów powierzchniowo. Myslisz ze wiekszosc ludzi mysli o sypialniach dla dzieci po 20m2??? gwarantuje Ci, ze jesli pojdziesz do architekta po projekt indywidualny zaden architekt (chyba ze bardzo kiepski) nie bedzie proponowal takich klitek. A bledow byc nie musi, bo inaczej nie wyjdzie... (jak piszesz). to co nazywasz bledem jak schody w salonie to tez zaden blad - jest wielu ludzi, ktorzy takie schody chcą miec. to podobny problem do tego czy kuchnia ma byc otwarta czy zamknieta. Nie kazde rozwiązanie odpowiada wszystkim.

Ja wszystkim polecam odwiedzenie osobiscie architekta, nawet jesli macie juz wybrany projekt z katalogu. Taka porada duzo kosztowac nie bedzie...

Tak jak pisze skurczpoliczka, roznica w cenie projektu to 1-3% calej inwestycji, nie są to duze pieniadze. I rzadko jest to 10tys, gdyz adaptacja projektu i zmiany tez troche kosztują. Juz wiele razy na forum pisalem ze smieszy mnie to, ze ze wzgledow na koszty kupuje sie projekt gotowy, a pozniej wydaje mase pieniedzy na "złote klamki".

Mądrze zaprojektowany dom, dokladnie pod klienta, uwzgledniający jego mozliwosci finansowe to ogromne ulatwienie podczas budowy, tym bardziej ze projektant jest na miejscu i przewaznie kazdy detal ma przemyslany,

nie trzeba juz tworzyc z majstrem na budowie...

 

poczytajcie tez dokladnie wątki osób ktore wybraly projekt indywidualny, jak mimilapin czy mieczotronix. te osoby są wrecz zachwycone wspolpraca z architektem, a przede wszystkim swoim projektowanym albo juz wybudowanym domem. Nie ma tam miejsca na "trudno, tak byc juz musialo"

 

co do tematu wątku:

wszystkim polecam

1. wypisanie wszystkich wymagań wg rad mimi

2. przegladanie tych setek projektow, ale spojrzenie na wybrane jeszcze raz czy faktycznie nic nam tam nie przeszkadza

3. odwiedzenie architekta z tymi projektami i ze swoimi uwagami

4. jesli pewni swego - kupowac gotowca

jesli nie, zlecac indywidualny

 

co wazne tez... niestety wiem, ze nie wszyscy architekci zachowają sie w porzadku... wazne zrobic maly wywiad. jak to z ludzmi, są lepsi i gorsi.

uwaga na architektow ktorzy oferują wykonanie projektu podejrzanie tanio

to są często malo powazne oferty... bo nie chodzi przeciez o to zeby przerysowac jakiegos gotowca ze zmianami....

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaje się, że domy wg D33 są juą zrealizowane. mnie zainteresował C77 - ten z czterema pokojami bez garażu - widziałem go w nowościach Muratora - wnioskuję więc że nie upłynęło za mało czsu żeby go zrealizowano - ale możę się mylę - jeżeli ktoś wie gdzie C77 ZRĘCZNY z Muratora został zbudowany - proszę o namiary - jestem prawie zdecydowany - ale brakuje KROPKI NAD i .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda co napisał Robert - jestem bardzo zadowolona ze współpracy z architektem.Mam bardzo nietypową działkę:spory spadek terenu,wjazd od południa,nieregularny kształt-trapez.Myślę jednak,że udało się wykorzystać zalety działki,jej piękne położenie,a wady ukształtowania terenu okazały się nieistotne.I ta cierpliwość architekta w nanoszeniu zmian i takim dopasowaniu do gustów i potrzeb, żeby nie było w efekcie żadnych kompromisów.Mogę Go w tym miejscu gorąco polecić.myślę, że projekt nie będzie kosztował wiecej niż 10 tys.(ze wszystkimi projektami branżowymi,wykonywanymi przez specjalistów).Co prawda Piotr ma pracownię w Szczecinie,ale obiecał że wyruszy w teren do moich znajomych.Zresztą ja sama też głównie współpracuję z nim przez internet,bo mam do niego ponad 200km.info na priva.

A co do ceny?Na typową działkę przy przeciętnych wymaganiach pewno się coś znajdzie.Kiedy nie miałam swojej działki podobało mi się kilka gotowców na płaski teren.Teraz jednak wiem, że był by to fatalny wybór, bo kierowałam się głównie wyglądem,bryłą.Miała bym więc taką np. Zuzię - ładną,ale drogą i ciasną.I co by to była za oszczędność przy ogólnej wartości domu,minimum 300 tys zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa.

Tylko większość inewstorów zaczyna kalkulować : aha..10 k dla projektanta ( :o :-? 8) ) to ja już wezmę ten projekt za 1300 i za te 9.700 co mi pozostało - go przerobię.

Faktycznie, to co dla mnie jest oczywistym błędem , dla innych będzie cudniastym rozwiązaniem.

 

Nie na darmo jednak wymyślono powiedzonko o pierwszym , czy trzecim domu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...