Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Wg Mnie,

 

jak masz ograniczony budżet i chcesz dom w okolicach 110 m2 to raczej parterowy. Przy tym metrażu wyjdzie tańszy, bez stropu, schodów itp

 

Z tych dwóch dużo lepszy W ZIeliskach. Prosta bryła i dach - na pewno wyjdzie taniej. Przy wejściu od południa układ idealny tj. salon od południa, kuchnia od północy. Ciąg komunikacyjny ładnie wydzielony i wykorzystane miejsce pod schodami. To ważna, bo w Domu przy Alabastrowej schody i ciąg komuniakacyjny jest w salonie Bardzo fajne naświetlenie salonu, okno na schodach.

 

Minusu obydwu domów to mały salon, 20 m to bardzo mało. Będzie Wam potrzebny pokój na parterze, w jakim celu? Po co taka duża kotłownia, czym będziecie ogrzewać dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Akurat bryła to prostsza jest przy Alabastrowej, przy likwidacji balkonów zostaje prosta stodoła. Przy zielistku jak zlikwidujesz okno w aneksie, to masz masz idealny dom na działkę z wejściem od południa, choć z własnego doświadczenia wiem, że po południu w lecie w salonie będzie gorąco. Ja przy zielistkach zmieniłabym położenie pokoju na parterze z kotłownią. Moim zdaniem koszty będą podobne z lekkim wskazaniem na alabastrową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam ofertę Archonu i parterówki 110-130 m2 każda powyżej 300tys za etap I+II. Zielistki 269tys. Więc nie wiem jak to jest z tą taniością parterówki...

Salon w okolicach 20m2 to żadna rewelacja - zdaję sobie z tego sprawę, ale trzeba mierzyć siły na zamiary - większego nie wybuduję bo mnie nie stać. Poza tym myślałem, żeby zlikwidować te załamania - wydłużyło by to salon i kuchnię. Zielistek ma wyższą ściankę kolankową - to też plus. Tylko tak jak mówisz - zgubi się jego urok a zostanie stodoła... W tym momencie będzie grała rolę tylko praktyczność.

A z bloku już muszę się wyprowadzić...

Bracianka - dlaczego w zielistku mam likwidować okno w aneksie (masz na myśli kuchnię ?) I dlaczego zamieniłabyś pokój z kotłownią ?

Pokój na parterze chciałbym mieć - może zamieszka z nami mój tata.

Edytowane przez PiotrKostek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ masz mały aneks i dla mnie, jako baby, która często z kuchni korzysta, to okno jest zbędne, bo:

1. i tak aneks będziesz mieć doświetlony,

2. zajmuje miejsce na szafki,

3. okno jest od północy, czyli nie potrzebne ;-)

 

Co do pokoju i kotłowni, zamieniłabym, żeby:

1. kotłownia była zaraz przy wejściu, bo dla mnie to wygodniejsze,

2. pokój z oknem od południa będzie bardzo gorący zwłaszcza w lecie, zrobiłabym pokój w miejscu kotłowni, z oknem wychodzącym na wschód.

 

Wady takiej zmiany to rozwalenie instalacji po całym domu - czyli większe koszty, i zmiany w elewacji, pewnie na niekorzyść. Zaleta - żadnego okna wychodzącego na północ, czyli mniej strat ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ masz mały aneks i dla mnie, jako baby, która często z kuchni korzysta, to okno jest zbędne, bo:

3. okno jest od północy, czyli nie potrzebne ;-)

2. pokój z oknem od południa będzie bardzo gorący zwłaszcza w lecie, zrobiłabym pokój w miejscu kotłowni, z oknem wychodzącym na wschód.

 

Okno od północy by się przydało, żeby mieć jakikolwiek widok na tą stronę świata :) będę tam miał jakieś podwórko, składzik itp...

Generalnie trochę to małe wszystko - człowiek ma nadzieję przeprowadzić się na salony, ale życie weryfikuje plany :)

W tej chwili mam duży pokój 3,5 na 4m i daję radę - tutaj salon byłby o pół metra szerszy i dłuższy przez połączenie z kuchnią. Kusi mnie ten alabaster - tutaj salon jest niby większy, ale są w nim schody... Masakra:) Choć zdaję sobie sprawę, zę wielu ludzi chciało by mieć takie problemy :)

Pokój z oknem od południa - to masz rację, ale może mógłbym zamiast przenosić pokój przenieść okno na wschodnią stronę ?

Właśnie tej południowej ekspozycji się trochę boję - jasne rolety załatwiają choć trochę problem ? W tej chwili mam mieszkanie wschód-zachód - więc temat dla mnie nieznany.

Duża kotłownia była by przydatna - raz, że nie mam piwnicy więc mogę tam wstawić rower itp... poza tym w zimie można tam wstawić suszarkę z praniem.

Ogrzewać będę peletem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) te dwa to efekt poszukiwań i przejrzenia kilkudziesięciu projektów :) Dokładnie tak jak mówisz - jest tego trochę, więc gdzieś trzeba było powstrzymać to szaleństwo :) Cały czas znajduję nowe, ale nie mają nic więcej niż te dwa :)

 

Jeżeli chodzi o grzanie, to w tej lokalizacji albo to, albo pompa ciepła powietrzna, której się boję. Tutaj na wsi elektryka leci po słupach i często w okresie jesienno zimowym nie ma prądu. A mrozy też czasem są. Na piecu to sobie jakiegoś upsa postawię i da radę palić. Pompa już nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie było kilka razy u nas prądu, może ze 2 godziny najdłużej, innych przerw nawet nie zauważyłam. Przy dobrze ocieplonym, szczelnym domu przy awarii prądu temperatura nie zdąży Ci nawet jakoś odczuwalnie spaść. Dzis bralabym wszystko na prąd i olałabym gaz, który biegnie mi w działce. A koltlow, do których muszę podchodzić, nie bralabym nawet pod uwagę ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz palić węglem? Bo kotłownia w domu w zielistkach zajmuje 1/5 pow. parteru i jest prawie wielkości części wypoczynkowej salonu.

Dom przy Alabastrowej ma mnóstwo kosztowych balkonów.

 

To co zaoszczędzisz na rezygnacji z budowy kotłowni na węgiel, dołożysz sobie przez wiele lat na ogrzewanie prądem.

A przy braku prądu mały domek łatwo dogrzać kominkiem, do czasu naprawy sieci.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy zielistkach zmieniłabym położenie pokoju na parterze z kotłownią.

 

Kotłownia wypadnie od południa i w dodatku pod sypialnią zamiast pod łazienką, co skomplikuje układ wod-kan.

 

Zamiast zamieniać po prostu zrezygnować z węgla, wybrać energooszczędną parterówkę, którą w tych samych kosztach da się ogrzać prądem.

Parterówki archonu są drogie bowiem podejrzewam, że 99% z nich ma strop dostosowany do adaptacji poddasza, co podraża koszty budowy, wielkość dachu i zbrojenie fundamentu - czyli są to tak naprawdę domy z poddaszem użytkowym, tylko bez schodów.

Poza tym Archon to nie jest biuro specjalizujące się w ograniczaniu kosztów budowy.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. taki daktyl:

 

http://www.archand.pl/daktyl%20energo/projekt.htm

 

po przeróbce na południe:

http://images76.fotosik.pl/740/cb7a074b705fb513gen.jpg

 

 

Przy kuchni pom. gospodarcze - pralnia, spiżarnia, miejsce na płukanie szmat, odkurzacz, zasobnik wody. Kominek wówczas możne faktycznie pełnić rolę dogrzewacza i dodatkowo ogrzewać wodę do instalacji co, jeśli będzie z płaszczem wodnym.

 

Tylko znów nie rozumiem po co pracownia zaprojektowała strop gęstożebrowy w domu parterowym? Gdyby się go pozbyć, dom można odchudzić o jedną ścianę nośną.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po przewertowaniu wraz z żoną setek projektów z różnych pracowni, na placu boju pozostało nam 5 ze wskazaniem na pierwsze dwa.

1. wszystkomający (oprócz dużego salonu), program MDM

http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3159/projekt-domu-as-v-nf40

2. duży salon (żona chce) ale brak pokoju na parterze, rozważamy przerobienie garażu na dodatkowy pokój (przepada wtedy MDM :/)

http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3160/projekt-domu-as-vi-nf40

3. coś jak projekt z pkt. 2 po przeróbkach na dodatkowy pokój (gdyby odpuścić sobie MDM)

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kordiach-m74920a0d11e21

4. dodatowo taras nad garażem

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-arizemach-m458215cc5d909

5. jak wyżej

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-g-mf6021b8670ed8

 

Jak ocenilibyście powyższe (zwłaszcza trzy pierwsze) projekty pod względem funkcjonalności i kosztów budowy. Który byłby najtańszy w realizacji? Czy warto łakomić się na MDM czy jednak pojść w te kilkanaście metrów więcej w metrażu? Jest nas w tej chwili troje (z rocznym brzdącem) ale wkrótce ma być czworo. :) Będziemy wdzięczni za uwagi do powyższych projektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawowe pytanie - czym chcecie grzać?

Czy zależy wam na garażu?

od jakiej strony świata jest wjazd na działkę?

Chcecie budować dom energooszczedny czy zwykły?

 

Co podraża budowę - balkony, wykusze, okna narożne, duża liczba okien połaciowych

 

Co jest mostkiem cieplnym - garaż w bryle budynku. lepszy jest garaż dostawiony do budynku (jak w projekcie malinówki, arizemach)

 

Nad garażem nie robiłabym tarasu (nawet jak jest w projekcie) - duże koszty wykończenia, a potem służy jedynie za miejsce do suszenia prania. Po prostu położyć papę i po kłopocie.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawowe pytanie - czym chcecie grzać?

Czy zależy wam na garażu?

od jakiej strony świata jest wjazd na działkę?

Chcecie budować dom energooszczedny czy zwykły?

 

Co podraża budowę - balkony, wykusze, okna narożne, duża liczba okien połaciowych

 

Co jest mostkiem cieplnym - garaż w bryle budynku. lepszy jest garaż dostawiony do budynku (jak w projekcie malinówki, arizemach)

 

Nad garażem nie robiłabym tarasu (nawet jak jest w projekcie) - duże koszty wykończenia, a potem służy jedynie za miejsce do suszenia prania. Po prostu położyć papę i po kłopocie.

 

Planowaliśmy grzać drzewem i pelletem plus dodatkowo pompą PW (cwu) poza sezonem grzewczym (brak gazu). Dodatkowo byłby kominek (obowiązkowo). Ostatnio zastanawiam się czy nie wystarczyłaby sama pompa ciepła PW (tylko jaka?) plus dodatkowo kominek w bardziej mroźne dni.

Garaż nie musi być. W dwóch pierwszych projektach powiększa przestrzeń na poddaszu (i nadal są spełnione warunki MDM) a w dwóch ostatnich to bardziej kaprys (z tarasem).

Wjazd jest od południa. Tuż za domem działka jest zalesiona. W miarę możliwości chcemy wybierać rozwiązanie energooszczędne ale musimy się zmieścić w 250000 (minimalne warunki by można było zamieszkać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STS, spojrzałem na 3 pierwsze projekty

 

1. Żaden nie jest dobry jeśli jest wejście od południa. Przy takim położeniu salon powiniem być od frontu a kuchnia od północy. Najgorszy układ to kuchnia od południa i salon/taras od północy

2. Garaż Sobie odpuście przy takim budżecie. Garaż, wygodny ma 4 m szerokości i 6 długości. Garaż 18 m to nie otworzysz swobodnie drzwi w aucie.

3. Koszty - zbyt mały budżet. Średnia z forum to 2500 zł z metr powierzchni netto (nie użytkowej!) Przy dużym nakłądzie pracy można zejść do 2200 zł

4. Ogrzwanie...chcecie 3 systemy ogrzewania... spokojnie pompa ciepła PW wystarczy bez konieczności dogrzewania kominkiem. Kominek jak coś to rekreacyjnie.

5. Po co Wam pokój na parterze?

6. Najlepszy i najtańszy z pierwszej trójki to DOm w Kordianach. Zwarta bryła prostokątu, brak garażu, duży wiatrołap gdzie wejdzie spora szafa (2,65 m), wygodne schody ze spocznikiem, fajny pom. gosp. z wyjściem na taras i okna w ścianach szczytowych, dwa pokoje dziecie takie same.

 

Ja aktualnie buduje podobny dom - tj. 168 m po podłogach i koszt wychodzi mi 400 000. Sam SSO 150 000

Edytowane przez Marcin34_Śl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie. Wjazd jest od wschodu a dwa pierwsze projekty musiałyby być w odbiciu lustrzanym. Przepraszam za pomyłkę. Kuchnię od strony frontu chce żona by widzieć gdy ktoś przychodzi. Pokój na parterze jako gabinet, biblioteczka czy na wypadek dodatkowego domownika raczej musimy mieć. Z garażu pewnie zrezygnujemy czyli pozostałby do wyboru Dom w Kordiach lub As VI z garażem przerobionym na pokój i z większą łazienką z brodzikiem (odbicie lustrzane).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę możliwości chcemy wybierać rozwiązanie energooszczędne ale musimy się zmieścić w 250000 (minimalne warunki by można było zamieszkać).

 

Przy takim budżecie może pomyślcie o prostej i niedużej parterówce ze stropem drewnianym (tańszy niż żelbetowe czy gęstożebrowe). Dach dwuspadowy o kącie nachylenia dachu do 30 stopni.

Oczywiście jeśli na Waszej działce nie ma ku temu przeciwskazań takich jak np. wymogi warunków zabudowy.

 

Warto zbudować dom jak najbardziej energooszczędny, wtedy nawet grzejąc wyłącznie czystym prądem nie odczuje się za bardzo kosztów utrzymania. W ogrzewaniu, najtańsze koszty instalacji są przy prądzie: grzejniki elektryczne, kable, maty albo kocioł elektryczny do grzejników czy podłogówki wodnej. Na wypadek kilkudniowej awarii nieduży dom można dogrzewać kozą/kominkiem.

 

 

Jeśli musicie jednak stawiać dom z poddaszem użytkowym, to zerknijcie na ten:

http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym/eco-5,633.html

Trzeba by tam oczywiście wprowadzić drobne zmiany jak np. likwidacja połaciówek i powiększenie okien szczytowych na poddaszu, czy usunięcie/przesunięcie kominów, itp.

Na stronie pracowni, koszt budowy (bez instalacji) podobnych projektów nie przekracza 250 tys. zł

Edytowane przez moniss
dopisek z linkiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez instalacji... Instalacje pewnie 40-50 tyś. czyli zamykamy się w 300 tyś do stanu deweloperskiego (czyli bez podłóg i wyposażenia łazienki i kuchni).

 

Za 250 tyś pod klucz tylko mały domek i własna praca.

 

I żadnych pelletów, węgla - koszt budowy takiej kotłowni pokryje ci grzanie prądem domu energooszczędnego na 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez instalacji... Instalacje pewnie 40-50 tyś. czyli zamykamy się w 300 tyś do stanu deweloperskiego (czyli bez podłóg i wyposażenia łazienki i kuchni).

 

Za 250 tyś pod klucz tylko mały domek i własna praca.

 

I żadnych pelletów, węgla - koszt budowy takiej kotłowni pokryje ci grzanie prądem domu energooszczędnego na 10 lat.

Dokładnei tak: praca własna i jak najtańszy/najbardziej przemyślany system ogrzewania. No i najważniejsze, bardzo dobrze przemyślany projekt domu, aby był jak najprostszy i jak najtańszy w budowie, aby można było samemu trochę rzeczy zrobić.

 

Oszczędności przy wykończeniówce to np. polerowany beton na podłogach (w BB wylewka 10cm wraz z polerowaniem to koszt 80zł), farba wapienna własnej produkcji (wapno, pokost i ewentualnie barwniki) + malowanie własne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aa.jpg

co sądzicie o takim rozkładzie pomieszczeń? będę omawiać temat z architektem, któremu zlecimy projekt ale chciałabym poznać wasze zdanie. Parter, wejście od południa. Na ścianie zachodniej salon, kuchnia ze spiżarką, i 2 sypialnie. Na ścianie północnej schowek. Na ścianie wschodniej sypialnia, 2 łazienki, pokój gościnny, kotłownia, przedsionek. Koło łazienek wydzielone pomieszczenia na pralkę i suszarkę z wejściem z przedpokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...