Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Znów przyszedł czas na Wasze uwagi i sugestie :). Borykałem się z projektami dłuższy czas i teraz chciałbym żeby podpowiedzieć zmiany w tym co jest. Już mówię dlaczego. Projekt leży na biurku więc innego nie będzie :). Mogę tylko dokonać zmian podczas adaptacji. Mam już ich trochę ale chętnie poczytam propozycje i uwagi. Padło na ten projekt z różnych względów, chciałem inny ale budując dom ważniejsze jest to co można a nie to co się chce. Można mieć to co się chce ... oczywiście ale to kosztuje ;). Więc realnie wyszło tak. Dom przy Głogowej 3 120 mkw P.U. 5 pokoi, 2 łazienki, garaż 19 mkw, kotłownia 5 mkw. Usytuowanie na działce - garaż od strony północnej i przepisowe odległości od granic, z lewej strony 4 m, front 6 m (wymóg MPZP), reszta wynikowa. Taras przeniesiony na tył budynku zamiast z boku. Podaje link

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Dom-przy-Glogowej-3-THS-285

Okna dachowe znikają, wentylacja mechaniczna z rekuperacja, ogrzewanie całość podłogówka, brak kominka, kotłownia na paliwo stałe po trudnych przeróbkach i mój konik dla architekta ... lane skosy poddasza :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak pisała ELfir - salon bardzo niewielki, 30 m to wg Mnie minimum. Nie możesz zrezygnować z pokoju na parterze? Gdzie będzie TV w takim układzie? Masz sypialnie większą niż salon.

Stół na tym rzucie też pomniejszony, ma chyba z 1,3 m.

Garaż - za wąski, policz Sobie jaki ma wymiar Twoje auto z otwartymi drzwiami? Dwóch drzwi w życiu nie otworzysz, więc rodzinka będzie musiałą wychodzić przed garażem. Min szerokość to 3,5 m a wygodny ma 4 m.

Schody mogłyby być trochę szersze, bo wychodzi około 85 cm i nachodzą na szafę w wiatrołapie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamień miejscami kuchnię z dodatkowym pokojem i otwórz ją na salon. Szafki ustawione w L-kę (będzie można dać ich więcej niż na starej miejscówce) pozostawią jeszcze sporo miejsca na stół.

Nie likwiduj podciągu pomiędzy salonem a obecną kuchnią - daj pod nim cienką ściankę działową, a będziesz miał małą wnękę na kolekcję DVD no i miejsce na TV (w projekcie chyba o tym zapomniano).

W pokoju zrobionym z kuchni można zlikwidować okno na elewacji frontowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem salon mały, ale niewiele można z nim zrobić, pokój na parterze musi pozostać bo to był warunek konieczny. Tak więc zamiast dużego salonu mam dodatkowy pokój. Zamiana kuchni z pokojem mi się spodobała, muszę to jakoś zebrać, bo ściana która dzieli obecnie salon z pokojem będzie ścianą nośną ze względu na lane skosy. Chętnie zrobiłbym szerszy garaż żeby swobodnie wysiadać ale projekt dostosowałem do działki. Jak zaczęli mi kreślić nieprzekraczalną linie zabudowy i odległości od granic to się okazało że dom mogę wybudować dopiero u sąsiada. Mam narożną działkę i w ścięciu na chłopski rozum linia zabudowy powinna łagodnie łamać się w takiej samej odległości od granic co w innych miejscach, tak myślałem - błąd, jakiś pomysłowy urzędnik na tak małej działce ustawił ponad 7,5 m co sprawia że ścięcie zabiera tak dużo miejsca że nie starczyło go na garaż, wjazd też był nie do ruszenia, ze względu na bliskość pasów i skrzyżowania. Dostosowałem więc projekt do działki i tym samym powinienem żądać od gminy zwrot połowy wartości działki bo zapłaciłem za całą a korzystać mogę zaledwie z połowy. Co do domu to pod schodami ponoć wychodzi jakaś przestrzeń ale jak się do niej dostać żeby była użyteczna ? Faktycznie szerokie nie są i zajmują część wiatrołapu. Na poddaszu potrzebuję jakoś wydzielić coś a'la pralnię z łazienki i tej wnęki na prysznic, a z tego dużego pokoju hm może jakąś garderobę ? Dodaje skan mapki z naniesionym przykładowo obrysem domu

mapka skan.jpg

Linią przerywaną zaznaczyłem obrys 6 m od granicy (MPZP zakłada 5 m) czyli dałem 1m bezpieczeństwa i wygody dla auta. Dalej w głąb działki nie chcę cofać bo i tak już taras z tyłu domu mam prawie u sąsiada. Tak dla innych ... nie kupujcie małych działek bo trudno rozwiązać problemy z nimi związane. Ja kupiłem świadomie znając tylko część problemów, teraz robi się ich coraz więcej i nigdy już tego nie zrobię. Co mnie zmusiło? spokojne osiedle, dobre miejsce, wszędzie blisko, chodniki, asfalcik, przyłącza, reszta same minusy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

resize%24860-860-1,f$bw

 

Od dłuższego czasu przeglądamy z mężem projekty domów, interesują nas tylko parterówki z płaskim dachem.

Jednak ostatnio sprawa budowy przyśpiesza i musimy wybrać konkretny projekt.

Każdy kto budował dom zapewne pamięta ten mętlik w głowie po obejrzeniu en-tego projektu

Dlatego moja prośba,jeśli ktoś miałby ochotę rzucić okiem i skomentować projekt,który -mam nadzieję-wkleiłam

Oprócz przeróbki części dziennej na styku kuchnia -salon nie dostrzegam innych wad ale tym bardziej będę wdzięczna za obiektywną ocenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bionda - projekt bardzo fajny,

 

taras zadaszony? Salon na zachód/południe?

 

Sypialnia - nie chcecie wejścia do łazienki z sypialni? Okna w sypialni rozumiem takie od podłogi?

 

Ja bym zrobił jedno duże pom. gospodarcze z pralnią, wtedy można też zagospodarować ścianę w garderobie tam gdzie teraz jest przejście do pralni. Jeszcze jedna szafa by się zmieściła.

 

Duży minus wg Mnie - ciąg komunikacyjny, biegnie przez salon. Cały czas ktoś będzie przechodził przed TV, siedząc w salonie widzi kto wchodzi do domu itp. To będzie uciążliwe wg Mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin34 , Cypryski, faktycznie zwracacie uwagę na największą bolączkę tego projektu.

Ale zalety lub też brak wad dyskwalifikujących pozwala nam na bardzo poważne traktowanie takiego rozkładu naszego przyszłego domu.

Największym poświęceniem dla mnie byłoby jednak stworzenie korytarza kosztem salonu, a niech mi tam latają przed tv, w końcu to nie kino.

 

Na pewno największe zmiany będą w kuchni.Łącznie z oknem, które wolałabym mieć narożne nad blatem ,wydaje mi się,ze to nie skopie elewacji;)

Pozostałe okna ,tylko od podłogi.

Taras częściowo zadaszony.

Cieszę się,że projekt podoba się nie tylko mnie .Dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odległości od granic to się okazało że dom mogę wybudować dopiero u sąsiada.)

 

To jest to, o czym stale pisze Łukasz Ładziński - projekt domu powinien być dostosowany do specyficznych warunków działki. Wciskanie na siłę projektu, który się nie mieści lub po prostu jest niewygodny, mija się z celem, bo koszt budowy to nie jest koszt ciucha, który można wyrzucić jak nie pasuje. Z takim domem z reguły zostaje się na wiele długich, kredytowych lat. Lepiej, żeby jednak był funkcjonalny i wygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej będę wdzięczna za obiektywną ocenę.

 

Ciasna garderoba - ile ma przejście między szafą a wezgłowiem?

wygląda na 60 cm.

Słabo doświetlona jest ta sypialnia.

 

Zastanawia mnie okno od strony wejścia - nie będzie tak, że cała ulica na przestrzał będzie widziała co się u was w domu dzieje?

 

Jak dzieciaki podrosną, to będziecie mieli wycieczki kolegów przez salon. Ani posiedzieć nieformalnie "w gaciach", ani spokoju.

Jedna z forumowiczek opisywała jakie to uciążliwe i szukała projektu, w których część dzieci jest zupełnie oddzielona od reszty domu i jej sypialni.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, nasza działka ma specyficzne położenie, przechodniów nie ma bo ...jak by to powiedzieć...droga nie jest publiczna a po drugiej jej stronie jest teren należący do nas, tak że nikt tamtędy nie przechodzi :)

 

Z tymi tabunami dzieci ...faktycznie...może być różnie.Trzeba to przemyśleć.

Sypialnia jest dosyć duża, nie sugeruję się układem mebli zaproponowanym na projekcie, można go zmienić.

 

Nie miałam pojęcia, że znalezienie idealnego projektu to takie mission impossible.

Wiem zawsze można zlecić indywidualny.Ale ten, który pokazałam kosztuje coś ok. 2000. Sami rozumiecie o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałam pojęcia, że znalezienie idealnego projektu to takie mission impossible.

Wiem zawsze można zlecić indywidualny.Ale ten, który pokazałam kosztuje coś ok. 2000. Sami rozumiecie o co chodzi.

Na stronie extradom projekt ten kosztuje 4,4 tys. + adaptacja do warunkow gruntowch oraz zagospodarowanie działki u arch. adaptującego 1,5-2 tys., a ewentualne dodatkowe zmiany w projekcie to kolejne koszty.

 

Ale projekt ładny, podoba mi się, chociaż wprowadziłabym kilka zmian.

 

W sypialni z garderobą wygląda jakby okna miały tylko 60 cm szerkości, a to trochę mało.

 

DOPISEK

Znalazłam ten projekt w wersji pomniejszonej, ale...

house 11.jpg house 11_wizka1.jpg house 11_wizka2.jpg

 

... większy wygląda bardziej efektownie:

house 11.1_wizka1.jpg house 11.1_wizka.jpg

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłam,że mam mentlik w głowie ;);) Faktycznie macie rację z ceną, poprzedni jaki analizowałam był w cenie 2000+ ale odpadł.

 

 

Elfir akurat z ceny okien zdaję sobie sprawę, maja mieć jak najcieńsze ramy, najlepiej czarne.

Bez dużych przeszkleń parterówki tracą sens.

Edytowane przez bionda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

To mój pierwszy post na forum muratora, mimo że trochę czasu już tutaj spędziłem na czytaniu wątków :)

Jako że staliśmy sie właścicielami działki 26x39m i chcemy rozpocząć proces załatwiania pozwolenia na budowę potrzebujemy w końcu kupić projekt.

O czasie który spędziliśmy na oglądanie projektów nie warto wspominać, bo można sie złapać za głowe.

 

Przejdzmy do rzeczy, co chcielibyśmy żeby zawierał nasz dom:

-wjazd na działke jest od strony północno wschodniej, wiec salon powinien byc z góry od lewej gdy patrzymy na projekt

-dom musi być szerszy niż dłuższy, żeby została spora cześć ogrodu (wąskie i długie projekty odpadaja)

-powierzchnia użytkowa - 130 do max 150mb

-garaż (dalej nie wiem czy jedno czy dwu stanowiskowy - > tutaj liczy sie kasa)

-prosty dwu spadowy dach (MPZP wymaga kąt dachu 30-40 stopni) z jak najmniejsza liczba okien dachowych (strata ciepła)

-w działce jest gaz ale chcielibysmy pompe ciepła powietrze woda

-podłogówka w całym domu

-wentylacja mechaniczna z rekuperacja

-kominek tylko dla klimatu

-w kuchni koniecznie musi być miejsce na wyspe (taki jest wymóg żony i basta)

 

Dom chcemy budować systemem zleconym do stanu deweloperskiego, jeszcze nie wiem czy jedna ekipą czy kilkoma, wiem natomiast ze wykończeniówkę zrobię w większości w własnym zakresie + ocieplenie dachu + własne drewno na więźbę.

Budżet jakim dysponujemy to około 420-450tys i w tej kwocie cichlibyśmy sie wprowadzić.

 

Projekty które nam sie podobaja to np:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-wygodny-3-WAW1024 - tutaj garaz dwustanowiskowy

https://www.extradom.pl/projekt-domu-wygodny-2-WAW1060 - to samo ale z garazem na jedno auto

https://www.extradom.pl/projekt-domu-prosty-2a-WAW1051 - tutaj brakuje wyspy w kuchni niestety

 

Proszę o porady czy w tej kwocie będziemy wstanie w zrealizować mniej więcej takie projekty?

Czy nasza koncepcja jest dobra?

 

Pozdrawiam

Kriss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet wystarczający, założenie słuszne.

 

wg Mnie najlepszy Prosty 2, fajny salon z dużą ścianą TV i kominek z boku. Fajnie, że jest garderoba przy wejściu i ładna łazienka na parterze.

 

Pozostałe projekty gorsze, brak garderoby ani nawet miejsca na szafę w wiatrołapie. WIatrołapy bardzo niewielkie i bardzo małe łazienki, ściana TV niewielka i wraz z kominkiem.

 

Prosty 2 jest też najlepszy bo garaż jest dostawiany z boku, brak pokoju nad garażem i można go spookojnie poszerzyć gdyż niewielkie jest pom. gospodarcze. Minus każdego z domów to schody zabiegowe

Edytowane przez Marcin34_Śl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...