Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

aneksy niewielkie zwłaszcza jeden z nich, to fakt i też dla mnie bez sensu robienie garażu większego niż salon z kuchnią razem wzięte, ale co kto lubi. Natomiast naprawdę wy wszyscy macie kuchnie po min 15m i salony po 40?? bo takie można odnieść wrazenie, czytając niektóre komentarze :/

 

Moja kuchnia jest niewielka, ale ustawna - mam dwie pełne ściany na zabudowę, a mogłabym także zrobić zabudowę w U, gdybym potrzebowała więcej blatu. Nie liczy się powierzchnia, tylko kształt oraz wielkość i rozmieszenie otworów okiennych.

Prostokątna kuchnia z jednym oknem będzie ustawniejsza od kwadratowej z dwoma oknami, wyjściem na salon i drzwiami do spiżarki - bo gdzie miejsce na meble?

 

Wystrzegajcie się projektów z kwadratowymi pomieszczeniami. Chyba, ze mają po 50m2

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

jestem w trakcie tworzenia projektu indywidualnego, parterowego, z poddaszem, na razie nieużytkowym, w przyszłości można będzie go zaadoptować, na teraz będzie pełnić rolę strychu.

Dom, ma być funkcjonalny, ze zwartą bryłą, energooszczędny, ekonomiczny w budowie z dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 30 stopni, choć z dwoma zadaszeniami, jednym, mniejszym przed wejściem i drugim dużym, pełniącym funkcję werandy. Proszę o opinię na temat funkcjonalności pomieszczeń etc.

Wielkość domu po ścianach zewnętrznych to 10X16 metrów, to będzie mniej więcej 135m2 powierzchni użytkowej.

Kotłownia jest troszkę większa, ponieważ będzie tam też pralnia. Nie mam gazu w drodze, dlatego będzie pompa ciepła.

 

Zrzut ekranu 2016-08-08 22.59.22.jpg

Zrzut ekranu 2016-08-08 22.36.32.jpg

Edytowane przez stellina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

steliina - fajnie, że bawi ci rysowanie samodzielnie domu. Ale radze nie zamykać się w stworzonym przez siebie rzucie, tylko dać rozwinąć architektowi. Może mieć wiele ciekawych pomysłów, na które sama nie wpadłabyś.

 

Widzę, że planujesz bardzo duży gabinet. Pracujecie w domu?

Masz małe okna w pokojach.

Kotłownię zamieniłabym miejscami z wiatrołapem.

Małą łazienkę ustawiłabym pionowo

 

Podobne układy (jako inspiracja) wnętrza:

http://pracownia-projekty.dom.pl/images/399/parter_moj_dom_dziewanna_ii_z_garazem.gif

 

http://cdn21.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/t/murator-c334-celowy-etap-ii-Domy-3062-3-40551_2835045.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Elfir za podpowiedz, oczywiście posłucham podpowiedzi architekta, to jedynie wstępna koncepcja. Tak, pracujemy w domu i potrzebujemy osobnego miejsca. Masz rację, powiększę okna, ale nie rozumiem dlaczego zamieniłabyś miejscami kotłownie z wiatrołapem? A czym motywujesz pionowe ustawienie mniejszej łazienki?

Fajne te rzuty, jakie to projekty?

Marcin, spróbuję wrzucić większe zdjęcie, jest nas 4. ustawienie stron świata do lewa ściana to północ, prawa z dużym przeszkleniem to południe, taras na wschód.

 

Kurcze coś mi małe to zdjęcie wchodzi, HELP jak to się robi?

 

Zrzut ekranu 2016-08-08 23.29.00.jpg

Edytowane przez stellina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będą się przenosić zapachy z garażu do domu? Zazwyczaj wejście z garażu do domu jest przez wiatrołap a tutaj bezpośrednio do domu.Poczytaj o tym na forum.

Planuję dom z podpiwniczeniem i wg mnie sensowne jest połączenie garażu z domem poprzez klatkę schodową, którą schodzi się też do piwnicy. Część klatki schodowej do piwnicy i garażu jest odseparowana drzwiami od reszty domu, więc zapach pewnie nie będą się przenosić (kwestie zapachów obalają wypowiedzi w wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?235252-wejscie-do-gara%C5%BCu-z-domu).

Za takim rozwiązaniem wg mnie przemawia jeszcze to, że czasami trzeba wnieść coś do piwnicy np. rowery na zimę, narzędzia (nie będziemy mieć osobnego budynku gospodarczego, ani nie chcemy zagracać ogrodu jakimiś altankami itp.). Nie bardzo wyobrażam sobie, abym nosił te rzeczy przez dom do piwnicy. Inna sprawa, że można zrobić osobne wejście do piwnicy, ale to już ostateczność (wg mnie brzydko wyglądają takie schody od ogrodu - mur oporowy, schody, daszki. Nie wspominając o kosztach i problemach w użytkowaniu).

A Wy co o tym sądzicie?

Edytowane przez pstawik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parę stron wcześniej wrzucałam propozycję rzutu parterowego domku z wejściem od południa. Działka o szerokości ok 25m, długości niespełna 50m, kalenica prostopadła do drogi. Po rozmowach, doszliśmy do wniosku, że wolimy jednak mieć salon i kuchnię na końcu domu od strony północno - zachodniej (salon), zamiast południowo - zachodniej, żeby dało się w nim wytrzymać w lecie.

Co sądzicie o takim rozplanowaniu przestrzeni? co byście zmienili? Co do ogrzewania - kwestia na razie jest otwarta, być może będzie gaz, więc na tym temacie póki co się nie skupiajmy :) 20160808_200448.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pracujemy w domu i potrzebujemy osobnego miejsca.

 

W tej sytuacji dałabym gabinet albo od frontu (mielibyście widok na osoby kręcące się przed furtką, skoro spędzalibyście sporo czasu w tym pomieszczeniu), a sypialnię od ogrodu (większa cisza), albo gabinet zamieniła z pierwszą sypialnią dzieci - bliżej części dziennej, nie trzeba byłoby daleko po kawę biegać do kuchni, ani ewentualnego interesanta prowadzić przez cały dom.

 

 

Masz rację, powiększę okna, ale nie rozumiem dlaczego zamieniłabyś miejscami kotłownie z wiatrołapem? A czym motywujesz pionowe ustawienie mniejszej łazienki?

 

Aby wiatrołap wychodził na część dzienną domu a nie sypialnianą.

W tej chwili na twoim rzucie zrobił się labirynt uskoków, ścianek, wąskich przejść - przydałoby się to poprawić. Obrócenie łazienki o 90% i przyłączenie do niej kotłowni polepszyło by ten układ.

 

Fajne te rzuty, jakie to projekty?

 

projekt Dziewanna (nie dom w dziewannach!)

projekt Murator C334 Celowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Wy co o tym sądzicie?

 

Że schody do piwnicy powinny być w pomieszczeniu między garażem a wiatrołapem. Oraz noszenie rowerów po schodach to zły pomysł. Lepiej zamiast piwnicy zrobić większy garaż ze schowkiem. Taniej i prościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o takim rozplanowaniu przestrzeni?

 

Brak odseparowania części nocnej od dziennej.

Część nocna bliżej ulicy - potencjalny hałas. Nawet jak obecnie to małe osiedle, nie wiadomo jak rozbuduje się za 15 lat.

Dom stojący kalenicą do drogi wcale nie musi mieć wejścia w szczytowej ścianie.

 

Zamykasz całkowicie dom na naturalne światło dzienne. Latem ok, będzie chłodniej. Ale zimą będzie ponuro. A tak naprawdę gorących dni mamy max 2-3 miesiące. Pozostałe 9-10 miesięcy raczej cierpimy na niedobór słońca niż nadmiar. Nadmiar słońca latem łatwo ograniczyć wydłużając okap

 

Masz wystarczająca szerokość działki by pomyśleć o domu w kształcie litery L

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak odseparowania części nocnej od dziennej.

Część nocna bliżej ulicy - potencjalny hałas. Nawet jak obecnie to małe osiedle, nie wiadomo jak rozbuduje się za 15 lat.

Dom stojący kalenicą do drogi wcale nie musi mieć wejścia w szczytowej ścianie.

 

Zamykasz całkowicie dom na naturalne światło dzienne. Latem ok, będzie chłodniej. Ale zimą będzie ponuro. A tak naprawdę gorących dni mamy max 2-3 miesiące. Pozostałe 9-10 miesięcy raczej cierpimy na niedobór słońca niż nadmiar. Nadmiar słońca latem łatwo ograniczyć wydłużając okap

 

Masz wystarczająca szerokość działki by pomyśleć o domu w kształcie litery L

 

osiedle się nie rozbuduje - to ślepa uliczka na przeciwko będą max 4 domki i koniec, poza tym pierwszy pokój to gościnny / gabinet, nie regularna sypialnia, więc otoczenie ulicy nawet mało ruchliwej, nam nie przeszkadza.

Dlaczego zamykam dom na naturalne światło? od strony zachodniej nie będzie świeciło? teraz mam kuchnię od zachodu i prze miesiące letnie muszę po południu opuszczać rolety, bo wysiedzieć się nie da :)

 

Działka może i by starczyła - 25m szerokości ale wolimy prostokąt, żeby max ściąć koszty budowy, wiec nie bawimy się w załomy, zakręty, skomplikowane dachy :)

 

Poprzednio salon był od ulicy ale chyba bym wolała na końcu domu - żeby widzieć podwórko i dzieci, które się na nim bawią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz gdzie zimą zachodzi słońce? O wiele bliżej południowej strony niż latem. Będziesz miała przez pół roku światło naturalne może 2-3 godziny w domu.

I piszę o salonie a nie o kuchni.

 

Miałam klientkę z domem zwróconym ku północy.

Od zachodu sąsiad posadził 3m żywotniki, które w zasadzie zacieniały jej okna, więc z doświetlenia bocznego były nici.

Narzekała, że w domu jest zimno i ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm właśnie waham się między tym czy salon od południowego - zachodu czy od północnego - zachodu. Największe przeszklenia i tak na ścianie zachodniej będą. Nie będzie tam też żadnych rzeczy, które by mogły zacieniać nam tą ścianę, więc wydaje mi się, że nie powinno być za ciemno.

W kropce jestem :D z jednej strony fajnie słoneczny salon na wejściu, z drugiej wolałabym go mieć tak, żeby po pierwsze widzieć dzieciaki na ogrodzie, a po drugie mieć taras od północy bo teraz mam południowo -zachodni i nie ma opcji, żeby latem na nim usiąść, bo można się roztopić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ELFIR odpaliłam geoportal - wjazd na działkę jest od strony południowo - zachodniej - wygląda to tak, jak na załączonym planie. Co sądzisz o zrobieniu lustrzanego odbicia i przeniesienia salonu na prawą scianę? wtedy te przeszklenia z drzwiami tarasowymi byłyby od strony południowo wschodniej - powinno być chyba ładnie i słonecznie?

Dom oczywiście będzie przesunięty do lewej granicy działki, żeby przy tarasie było jak najwięcej przestrzeni

Edytowane przez agao_83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...