Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Witam was Kochani.

Chciałabym nieśmiało poprosić o poradę.

Otóż zdecydowaliśmy się budować pierwszy domek. co za tym idzie jestem zielona jak pietruszka :)

 

Cóż nie lubię dachów łamanych. Wolę dwuspadowe.

Dom ma nie być bardzo duzy. Dla pary plus max jedno dziecko. działka z wejsciem od północy.

Będzie to projekt indywidualny ale będziemy się wzorowac na gotowych.

domy, ktore nam sie podobają to coś w tym stylu.

http://www.dobredomy.pl/projekt/emiliaMala/lustro/ ( na poddaszu chcemy tylko max 3 pokoje i jedną łazienkę)

http://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-aurorach-m3092128a3a31d

Powiedzcie czy te projekty są ogólnie warte uwagi? Na co zwrócić uwagę w tego typu domach?

Czy jest coś co trzeba wywalić? co należałoby powiększyć?

Jeszcze jedno. Zastanawiamy się nad podpiwniczeneim. Jeśli ono będzie wtedy spiżarką wylatuje a powiekszam kuchnię. ;)

 

czekam na sugestie

Pozdrawiam :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takie Sobie te domy...

 

Daa 3 osób zrobiłbym parterowy, dużo tańszy od tych co pokazałaś. Te domy mają ponad 200 m po podłogach, duże dachy, skomplikowane bryły (nie w prostokącie). To też dwa różne domy, EMilia ma 5 pokoi i w dodatku klitki po 10 m, schody zabiegowe, 3 łazienki..? Po co tyle dla max 3 osób? Emila do wywalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Dzięki za odpowiedź.

Musisz doczytać bo pisałam, ze oba są tylko na wzór. ;) a projekt będzie indywidualny dlatego muszę wiedzieć za co się zabrać tak naprawdę i że w Emilii łazienka do wywalenia. Pokoi chcemy na górze max 3. Nad pokojem na dole się zastanawiam jeszcze.

Nic nie wspominałam o tańszym rozwiązaniu. Wiadomo, ze nie mam kasy jak lodu ale chcę zrobić sobie taki domek, który będzie mi sie podobał :) a jakoś bardziej lubię z poddaszem.

Jeśli ten dach ma dużą powierzchnię to jaki ma mniejszą? Tylko płaski? Płaskie mi się nie podchodzą.

 

Czy może jest jakiś wątek gdzie mogę poczytac jaki rozklad pomieszczeń powinien być w funkcjonalnym domu i jakie są optymalne rozmiary pomieszczeń itp. Co jest niezbędne a co zbędne absolutnie?

Dzieki jeszcze raz

Edytowane przez czarnula86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkony - element projektowany w damach jednorodzinnych dla blokowców przez blokowców. Każdy kto mieszkał w prawidłowo zaplanowanym domu jednorodzinnym wie, że balkon będzie kompletnie niewykorzystywany, bo siedzi się na tarasie i suszy w ogrodzie.

 

Dodatkowy pokój na parterze - jeśli planujesz dom z poddaszem, moim zdaniem powinien być. Chociażby po to, że jak złamiesz nogę, to nie będziesz biegać po schodach do sypialni. Z tego powodu na parterze powinna być łazienka z prysznicem a nie samo wc, takiej wielkości, by można było wjechać wózkiem. Przerabiałam ten temat na własnej skórze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Właśnie ja sie upieram przy pokoju na dole. Choćby małym. Dziękuję za cenne wskazówki. Mąż przyznał mi rację.

ja nie jestem blokowcem heh :) ale jakoś zawsze lubiłam balkony ale faktycznie moze warto się zastanowić nad jego realizacją :)

 

Rozważaliśmy parterowy ale jednak stwierdzilismy, ze ciut za duzy będzie jak na naszą działeczkę.

Optymalna wielkość salonu z jadalnią czy kuchni to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie takie obok tematu, ale może pomożecie, szczególnie na Elfir tu liczę i innych stałych bywalców, co tysiące projektów już na swe oczy widzieli :)

Czy wiecie jaka pracownia jest autorem tego projektu: https://www.extradom.pl/projekt-domu-domidea-50-d40-6-pokojowy-WAC1047

Wiem, że Architektonika - tak napisane na doe strony, ale nie mogę znaleźć żadnej bezpośredniej strony z ich projektami, nic a nic :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn tak ja lubię gotować ale nie spędzam całego wolnego czasu w kuchni ;) póki co nie robimy dużych imprez ale na pewno będziemy gościć znajomych bo mamy sporą rodzinę ;)

 

Skoro planujecie gościć, to pokój gościnny będzie niezbędny. A także miejsce na stół na 8 osób po rozłożeniu.

A przy kuchni spiżarka.

Czy umiesz utrzymać porządek w kuchni, by mogłaby ona być otwarta na pokój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie takie obok tematu, ale może pomożecie, szczególnie na Elfir tu liczę i innych stałych bywalców, co tysiące projektów już na swe oczy widzieli :)

Czy wiecie jaka pracownia jest autorem tego projektu: https://www.extradom.pl/projekt-domu-domidea-50-d40-6-pokojowy-WAC1047

Wiem, że Architektonika - tak napisane na doe strony, ale nie mogę znaleźć żadnej bezpośredniej strony z ich projektami, nic a nic :(

 

Pracowni o tej nazwie jest pełno w Polsce. Część z nich nie ma nawet własnych stron internetowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro planujecie gościć, to pokój gościnny będzie niezbędny. A także miejsce na stół na 8 osób po rozłożeniu.

A przy kuchni spiżarka.

Czy umiesz utrzymać porządek w kuchni, by mogłaby ona być otwarta na pokój?

 

Jasne, ze tak. Pod tym względem nie będzie problemu. U mnie zawsze musi być porządek. :) Tylko zastanawiam się czy nie zrobic takiej ciut odzzielonej, np barkiem czy wyspą.

Co do pokoju na dole to zdecydowanie musi byc. Ja juz teraz mam niemałe problemy ze zdrowiem więc na stare lata byłby jak znalazł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi Drodzy, proszę komentujcie pomysł:

działeczkę właśnie kupiliśmy więc pora ruszać dalej z tematem:

 

Witam po raz kolejny,

dziękuję za komentarze do poprzednich wpisów, które dały mi trochę do myślenia i nakreśliłem nową koncepcję domku.

Dla przypomnienia, działka 20,5 x 40m wjazd od północy.

Rodzina 2+2 (+trzeci Dzidziol w planach ;)

założenia:

-salon powyżej 35m,

-kuchnia + spiżarnia (ważne dla Żony, żeby w kuchni był stolik lub ława),

-podcień od wschodu - żeby można było usiąść w cieniu latem,

-4 pokoje na piętrze,

-na parterze pomieszczenie gospodarcze z wyjściem do ogrodu - żeby nie trzeba było w gumiaczkach do salonu wchodzi jak się grzebie w ogródku,

-domek, który teoretycznie można podzielić na 2 niezależne mieszkania przy niewielkim nakładzie pracy - na stare lata, jakby zaszła taka potrzeba,

-garaż oddylatowany od domu (nieogrzewany) ,

-coś prostego w budowie , czyli nie generującego zbędnych kosztów:)

-ciepły, jasny i wygodny :)

-ogrzewanie : gaz jest w drodze , pewnie wszędzie podłogówka + WM z reku, możliwe, że bez kominka.

 

 

 

No i narysowałem coś takiego :

V6 działka.jpg

Sytuacja na działce (wjazd od północy - działka odchylona o 24stopnie od osi północ-południe) - przez to odchylenie jednak trudno zacienić całkowicie okna na piętrze okapem, i okna na parterze małym daszkiem

V6 domek2.jpg

Front

V6 domek1.jpg

Ogródek od południa,

V6 wymiary.jpg

rzuty z wymiarami

parter.jpg

parter

 

 

 

Na piętrze: "nieumeblowana" łazienka, WC, Schowek, Sypialnia + 3 pokoje dla dzieci.

Na parterze: okno lub okna tarasowe w salonie na południowej ścianie nie muszą być przesuwane/otwierane, ponieważ wyjście na ogród będzie przez podcień z salonu i kuchni - mniej brudu się będzie nosić do domu.

 

To jest tylko ogólna koncepcja do dalszych przemyśleń - ale proszę o Wasze rady, sugestie i konstruktywną krytykę.

.

Edytowane przez qbaiana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po kilku miesiącach poszukiwań projektu , poddaje się:) Muszę Was poprosić o pomoc.

Szukamy domu na płytką działkę, pow. 1050 m2. Załączam planowanie umiejscowienie domu na działce. Wymiary są poglądowe.

Dom powinien posiadać :

- salon z jadalnią nie mniejszy niż 30m2

- jak najprostszą konstrukcję, jak najtańszy w budowie

- z poddaszem użytkowym

- garaż z dwoma stanowiskami (lubię sam "pogrzebać" przy samochodzie i miejsce jest potrzebne )

- 3 sypialnie (na ten moment jest na trójka)

- opcjonalnie pokój gościnny

- garderobę

- pralnię i szuszarnie (to musi być koniecznie)

- nie przerażać metrażem

Najważniejsza jest jednak cena. Jeżeli np. garaż na dwa samochody bardzo podraża koszty budowy możemy rozważyć pójście na kompromis i zrobić jednostanowiskowy i np. wiatę koło domu na drugi samochód.

Budżet to : 350 tys zł z wykończeniem (bez formalności, ceny działki, przyłączy) . W tym dużo pracy własnej i metoda w pełni gospodarcza w woj, świętokrzyskim.

 

 

Poniżej trzech faworytów.

1. http://www.domplan.com.pl/Lisandra%202M/Lisandra%202M.html

2. http://www.domenadom.pl/produkty/324/gerard-2.html

3. http://www.mgprojekt.com.pl/party

 

Działka :

rzut.JPG

Który z powyższych domów ma cechy domu taniego w realizacji? Którym Waszym zdaniem jest najlepszy?

 

A może dla 3 osobowej rodziny dać sobie spokój z powierzchnią większą niż 130m2? Garaż dwystanowuskowy w bryle trochę tą powierzchnię wymusza:(

 

Z góry bardzo dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te domy mają ponad 200 m powierzchni i nie ma szans na zmieszczenie się w 350 000 zł. Za przelicznik weź sobie 2 500 zł/m w pow po podłogach, garaż 2 000 zł. To chyba najbardziej zbliżone koszty. Przecież projekt gerard (który ma bryłę w prostokącie i dach dwuuspadowy) na stronie biura jest kosztorys stanu developerskiego wg cen średnich 380 000 zł. A gdzie wykończenia i otoczenie domu? 500 000 jak nic. SKończyłem właśnie SSO domu z poddaszem o pow. podłóg 168 m (użytkowa 145) więc wiem co mówię. Ja wogóle garaż wywaliłem. To podraża koszt, garaż dwustanowiskowy dopiero. Ja nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań, że garaż jest większy od salonu a tak jest we wszystkich tych projektach.

 

Generalnie, domu w kształcie prostokąta, z dwuspadowych dachem, bez balkonów itp. są najtańśze, ale powierzchnia robi Swoje, każdy metr kwadratowy kosztuje, niezależnie czy to pokój, salon, sypialnia czy garaż. Wszystkie pomieszczenia to te same materiały (fundament, sciana, dach, elektryka, wylewki, tynki, posadzki itp). Garaż to samo, może nie wymaga takich bajerów jak salon ale dochodzę drzwi garażowe itp

Edytowane przez Marcin34_Śl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

Mam dzialke 24,5 na 39,5 z wjazdem od zachodu. MPZP mówi ze moge sie wybudować w odległosci 13 metrów od granicy działki. maxymalna wysokośc domu 9 m. Moze ktoś podsunie jakis projekcik?bo szukam i nie moge znalezc. Dom na 4 osoby. Budzet ok 500 tys

 

Pełno jest takich projektów w necie. Co w nich nie pasowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi Drodzy, proszę komentujcie pomysł:

działeczkę właśnie kupiliśmy więc pora ruszać dalej z tematem:

 

1. wiatrołap - nie mieści się standardowa szafa

2. Schody - niewygodne

3. Nie rozumiem idei garderoby wspólnej i konieczności wychodzenia po ciuchy z pokoju na korytarz (w bieliźnie?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A może dla 3 osobowej rodziny dać sobie spokój z powierzchnią większą niż 130m2? Garaż dwystanowuskowy w bryle trochę tą powierzchnię wymusza:(

 

 

To zamiast w bryle zrób go poza bryłą (ale dostawiony) z płaskim dachem krytym papą, nieocieplony, w lekkiej konstrukcji na lekkim fundamencie. Zaleta - wybudujesz na końcu, kiedy zobaczysz czy w ogóle zostały na to środki.

 

Żadnego z tych projektów nie postawisz do stanu deweloperskiego za 350 tyś - chyba, że masz zamiar budować własnymi rękoma?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...