Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Teraz moja kolej.

 

1. Jeśli weranda wypadnie od południa, nie wytrzymacie w niej latem. Chyba, że weranda=ganek, a nie przeszklona?

2. pralnię najlepiej robić tam, gdzie się zdejmuje ciuchy, czyli przy sypialniach. Będziecie biegać po schodach z praniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Wraz z żoną jesteśmy na etapie projektowania naszego domu (projekt indywidualny).

Opieramy się na projekcie Prosty 2A pracowni domy z pasją:

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/prosty-2a

 

Nasze założenia/zmiany:

-dom miał mieć powierzchnie całkowitą max 170m (145m czesci domowej + 25m garazu). Po analizie postanowiliśmy nie robić domu dla samochodów tylko powiększyć strefę dzienną przez co zlikwidowaliśmy garaz i zastąpiliśmy go wiatą, która będzie pełnić też role dużego tarasu. W tej chwili powierzchnia całkowita to 170m

-dom będziemy ogrzewać pompą ciepła PW + podłogówka na całej powierzchni

-zlikwidowaliśmy komin w kotłowni

-dodaliśmy więcej przeszkleń w salonie

-powiększyliśmy kuchnie (ma byc wyspa :))

-schody ze spocznikiem zamiast zabiegowych

-wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

-kominek tylko dla klimatu (bez płaszcza wodnego)

 

Poniżej aktualna propozycja od naszego architekta. Chciałbym zapytać czy widzicie jakieś błędy, złe rozwiązania lub rozwiązania które można zrobić podobnie ale tańszym kosztem?

 

Dwie kwestie które nas zastanawiają:

-szerokość schodów - czy jest wystarczającą? nie będzie problemu z wniesieniem mebli taką klatką?

-ścianka miedzy kuchnią a salonem - wychodzi na to że jest to ściana nośna. Chcielibyśmy dużą otwartą przestrzeń. Rozwiązać to belką? Pewnie koszty beda wieksze.

 

Poniżej rzuty naszego projektu:

elewacje.jpg

parter.jpg

poddasze.jpg

 

Czekam na wasze opinie.

 

Pozdrawiam

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to za maniera architektów ładować zlewy w narożnikach? To już kolejny projekt indywidualny z takim absurdem. Czy oni nigdy w kuchni nie pracowali, że wpadają na pomysły rodem z ciasnych blokowych klitek?

Swoją drogą kuchnia jest duża, ale mam wrażenie, że wyspa wcale nie pomaga w zachowaniu ergonomiczności. Raczej robi się w tym układzie zawalidrogą na odcinku lodówka (wysoka zabudowa)-płyta

 

W wiatrołapie szafa wrysowana jest węższa niż normalna!

 

Nie lepiej okna w szczytach powiększyć a zlikwidować połaciowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... schody wraz z spocznikiem wydają się jakieś takie małe. Jaką wysokość kondygnacji pokonują ? ile ma spocznik ? jaki jest wymiar pojedynczego stopnia ( szerokość / wysokość )

- " kominek tylko dla klimatu " to trochę bez sensu, tym bardziej, że nie ma takiego wkładu kominkowego, który miałby głębokość przewodu kominowego. Gdyby był wrysowany w swoich prawdziwych gabarytach ( jak już ), to mocno zmieniłby obraz sytuacji w pokoju dziennym.

- " ścianka miedzy kuchnią a salonem " - ... i tak tam JUŻ będzie belka i to wysoka, bo kolejne oparcie ściany daleko i trafia w otwór nad wejściem komunikacja / salon. Na tym etapie można to regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to za maniera architektów ładować zlewy w narożnikach? To już kolejny projekt indywidualny z takim absurdem.

... są większe " absurdy ";) a z ciekawości zapytam, w czym widzisz wyższość zlewu w prostym blacie od narożnikowego ? który istnieje na rynku i sprawdza się w wielu przypadkach ( choć osobiście też nie jestem miłośnikiem narożnikowego, chyba że przy mini kuchni, gdzie szansy na zlew nie ma, a musi zaistnieć )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiele rzeczy istnieje na tylko dlatego, że istnieją małe, ciasne kuchnie w blokach.

 

Przy zlewie w narożniku nie da się pracować w dwie osoby. Wiem, że to rzadko się zdarza, ale ile razy gdy coś płuczę./myję w zlewie, podchodzi z boku mąż, żeby chociażby okruszki zebrane ze stołu do zlewu (lub śmietnika pod zlewem) wrzucić. Albo opłukać sobie owoc. Albo sięgnąć po gąbkę do przetarcia blatu.

Kiedy masz zlew w narożniku zmieści się tam tylko jedna osoba.

Kiedy masz na prostym odcinku blatu, jest dojście z obu stron, nawet jak jedna osoba przy zlewie pracuje.

 

Podobnie rzecz ma się z płytami grzejnymi w narożnikach - też często spotykane w projektach bezsensowne rozwiązanie. Nie dość, że dwie osoby nie mają dojścia do płyty to na dodatek jest utrudniony dostęp do garnka z tyłu.

 

Na dodatek szafka narożna przy narożnym zlewie jest w większości pusta. Nie da się w niej umieścić koszy i półek 'magic corner". Strata miejsca na przechowywanie.

 

Wiem, że się da pracować w narożniku, jak się musi. Problem w tym, że to do cholery jest projekt indywidualny. Ma być maksymalnie ergonomiczny a nie upychany na zasadzie "da się". Tym bardziej, że jest tej kuchni miejsce na prawidłowe rozłożenie sprzętów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dzięki za wasze rady/spostrzeżenia:

 

Nie wiem co to za maniera architektów ładować zlewy w narożnikach?

 

-zlew na pewno nie bedzie rogowy, ogolnie chcemy go przesunać w prawo patrzac na rzut (pod okno). Myśleliśmy zeby płyte grzewczą dać na wyspe. Wtedy zlew + zmywarka byłyby za placami. Lodówke wolnostojącą kolo wejscia do spizarni a piekarnik na lewą sciane (tam bedzie wysoka zabudowa). Przy takim układzie wydaje mi sie że osoba ktora gotuje miała by wszystkie sprzęty w miare pod ręką...

 

W wiatrołapie szafa wrysowana jest węższa niż normalna!

 

-przykro mi ale tego nie rozumiem, a jaka jest normalna?

 

Nie lepiej okna w szczytach powiększyć a zlikwidować połaciowe?

-ten temat jak najbardziej do analizy i przemyśleń, mniej okien dachowych to mniejsze koszty i mniejsze starty ciepła.

 

" kominek tylko dla klimatu "

-kominek musi być, wiem że to jest to może i fanaberia i bedzie używany kilka razy w roku... ale... no własnie :)

 

- " ścianka miedzy kuchnią a salonem " - ... i tak tam JUŻ będzie belka i to wysoka, bo kolejne oparcie ściany daleko i trafia w otwór nad wejściem komunikacja / salon. Na tym etapie można to regulować.

-Jak rozumiem to scianki mozna sie bez problemu pozbyc? Bardzo dobre informacje

 

O schodach nie mam żadnych danych, podpytam. Chcialem wiedziec czy szerokosc 108cm bedzie wystarczajaca ?

 

Jeszcze raz dzieki za podpowiedzi!

 

Pozdrawiam

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalna szafa ma głębokość min. 60 cm a z drzwiami przesuwnymi kilka cm więcej na system jezdny. Szerokość szafy jest w zasadzie standaryzowana w Europie i wnika z szerokości ramiączka na odzież (+ kilka cm zapasu na grubość samego ubrania).

Z proporcji z innymi szafami wrysowanymi na planie (chociażby w sypialni na parterze), wynika, że w wiatrołapie mieści się szafa 40 cm.

 

Co do układu kuchni - jak najbardziej przeniesienie płyty na wyspę pomoże w prawidłowym ustawieniu kuchni. Tylko dlaczego nie pomyślał o tym architekt? Czy ma za małe doświadczenie? Czy olewa ergonomię domu? Czy olewa inwestora?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli weranda wypadnie od południa, nie wytrzymacie w niej latem. Chyba, że weranda=ganek, a nie przeszklona?

2. pralnię najlepiej robić tam, gdzie się zdejmuje ciuchy, czyli przy sypialniach. Będziecie biegać po schodach z praniem?

 

 

Weranda w stylu amerykańskim, czyli w sumie zadaszony taras. Właśnie ma być rozwiązaniem na upalne letnie dni:)

 

Co do pralni- temat jest mocno przeze mnie przemyślany i dopasowany do moich preferencji (wiąże się z posiadaniem zsypu z garderoby lub łazienki do pralni na dole). Natomiast jest to punkt, który mogę nagiąć.

 

Zadam jeszcze dodatkowe pytanie... czy ktokolwiek zna projekty, które mieszczą się w naszych powierzchniowych marzeniach, ale MAJĄ dużą kuchnię... niestety ja im więcej przeglądam, tym jest gorzej:( kuchnie po 8 m to dla mnie tragedia:/ 10 w kwadracie w miarę ok, ale brakuje mi BLATÓW, a to za mało żeby zrobić wyspę, nawet półwyspa wygląda jak wciśnięta w takich miejscach...

robimy rozeznanie wśród okolicznych architektów, ale nie wygląda to obiecująco (zwłaszcza terminowość) i wróciliśmy tym samym do poszukiwań projektów typowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym, że jak zrobisz duża kuchnię to będziesz miała ciasną łazienkę lub ciasne sypialnie. Bo gdzieś trzeba odjąć by gdzieś dodać.

W sumie największe kuchnie wychodzą, kiedy w żaden sposób nie są odseparowane od części dziennej

 

pralnia - rozumiem, że zrzucasz pranie przez zsyp - a jak ono wędruje na górę do szaf? Przecież nie windą? :D

 

Sanella - nie obraź się, ale poproszę o przypomnienie założeń powierzchniowych, dachowych itp., bo przy tylu wątkach w jakich pisuję, nie jestem w stanie pamiętać i musiałabym szukać gdzie o tym pisałaś :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe ma problemu:) Pranie suche wędruje moimi nogami, ale za zsypem przemawiają konkretne argumenty...np to, że i tak będę w sezonie suszyć pranie na zewnątrz, bo to wielka przyjemność dla mnie, uwielbiam zapach wysuszonego na powietrzu prania (wolę nosić suche na górę niż mokre na dól;) ) . Poza tym prasuję przed tv, a tego nie planuję na górze, więc i tak nosiłabym.

 

Metraż ok 250 m po podłogach, w tym dwustanowiskowy garaż. Na dole pokój i łazienka do tego, pokój ma być gościnno- gabinetowy(wielu gości nie przyjmujemy, ale np teściowie czy rodzice będą u nas czasem nocować) Ten pokój nie musi być duży. Łazienka też nie. Taka, żeby zmieścił sie prysznic. Pralnia może być w kotłowni(czekamy na warunki przyłącza gazu, jeśli się w ogóle uda go podłączyć, bo to nie jest w tej chwili takie oczywiste) jesli wejście byłoby z domu a nie przez garaż. Wiem, że trzeba iśc na jakieś kompromisy, ale z drugiej strony hall 15 m nie jest m potrzebny, wolę większą kuchnię.

 

Dom z poddaszem użytkowym. Co do kształtu dachu w sumie nie mam preferencji. Podobają mi się czterospadowe, ale weranda trochę sugeruje dwuspadowy, żeby bryła miała kształt w miarę spójny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiele rzeczy istnieje na tylko dlatego, że istnieją małe, ciasne kuchnie w blokach.

 

Przy zlewie w narożniku nie da się pracować w dwie osoby. Wiem, że to rzadko się zdarza, ale ile razy gdy coś płuczę./myję w zlewie, podchodzi z boku mąż, żeby chociażby okruszki zebrane ze stołu do zlewu (lub śmietnika pod zlewem) wrzucić. Albo opłukać sobie owoc. Albo sięgnąć po gąbkę do przetarcia blatu.

Kiedy masz zlew w narożniku zmieści się tam tylko jedna osoba.

Kiedy masz na prostym odcinku blatu, jest dojście z obu stron, nawet jak jedna osoba przy zlewie pracuje.

- to mnie tak troszeczkę słabo przekonuje, ponieważ czy mamy zlew narożnikowy, czy w "prostym" blacie, to osoba stojąca przy nim ( gdy inna osoba podchodzi w określonym celu ) i tak musi zrobić "manewr" czy w tył, czy w bok. Poza tym pomimo małej ergonomii narożnikowych szafek ( z czym się zgadzam ) niejednokrotnie nie wykluczy się ich z ciągu zabudowy kuchennej, a ze względu na swoją głębokość większa niż 60cm mogą one przyjmować funkcje magazynowe dla np. większych garnków lub przedmiotów mniej użytkowanych na co dzień. Miejsce na kosz - moim zdaniem też w tym miejscu jest dobre, pod warunkiem, że podczas otwierania szafki kosz będziemy mieli " wychodzący " przed linię blatu, tj. faktycznie dostępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie kwestie które nas zastanawiają:

-szerokość schodów - czy jest wystarczającą? nie będzie problemu z wniesieniem mebli taką klatką?

-ścianka miedzy kuchnią a salonem - wychodzi na to że jest to ściana nośna. Chcielibyśmy dużą otwartą przestrzeń. Rozwiązać to belką? Pewnie koszty beda wieksze.

Schody są wystarczająco szerokie, przy czym ja tam widzę szer. 118 a nie 108cm.

Pomiędzy kuchnią i salonem masz ścianę nośną. Możesz się jej pozbyć ale podciąg trzeba będzie oprzeć na słupie.

 

W kotłowni dodałabym okno od frontu, a obie pary drzwi przesunęłabym nieco bardziej w kierunku środka pomieszczenia tak, aby można było pod oknem wstawić jeszcze jakieś urządzenia, czy blat roboczy (np. do przesadzania kwiatów, pikowania pomidorów, czy robienia innych brudniejszych rzeczy)

W wiatrołapie szafa jest płytka i drążek z wieszakami się nie zmieści. Mogłaby więc służyć do przechowywania butów oraz jako szafa na ubrania lecz z zamocowanymi haczykami do wieszania płaszczy/kurtek.

 

W sypialniach na poddaszu można by polikwidować okna dachowe na rzecz większych przeszkleń szczytowych. W garderobie, gdzie ubrania wiszą w szafach bez drzwi, raczej bym okna nie robiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mamy aż 4 projekty :bash: mam nadzieje że więcej nie przybędzie ale czas pokaże do końca listopada musimy wybrać :)

 

Działka 21,5x35 wejście od wschodu.

 

1) https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zurawkach-t-m52cebd73f3400

 

a) Na parterze chcielibyśmy gdzie umieścić przy kuchni spiżarnie przesuwając tak schody aby zlikwidować pom nr 8

 

b) Góra nam bardzo odpowiada, pytanie czy sypialnie mieć od wschodu czy zachodu ?

 

2) https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zimokwiatach-m95921956d92b4

 

a) Tu chcemy zlikwidować lukarnę z balkonem.

b) Dałoby tu rade gdzieś wcisnąć spiżarnię ?

 

c) To góra wydaję się okej, to samo gdzie sypialnie ?

 

3) https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-9-m760217f459c24

 

Ponoć jeden z czołowych projektów który doczekał się sporo odsłon :o

 

a) tu dół chyba najlepszy dla nas tylko kominek chcielibyśmy w innym miejscu gdzie najlepiej ?

 

b) do góry brakuję mi typowej garderoby gdzię ją i jak zrobic ?

 

4) https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-cytryncach-w-mbe121460bdff2

 

a) tutaj najważniejsza sprawa zwężać trochę dom i wstawić garaż da radę ? i jak to rozplanować ?

 

 

Jeśli macie inne zastrzeżenia co do projektów albo jak zrobić je bardziej użytkowe (cieplejsze) proszę o informację.

 

Może znacie inne projekty z innych biur projektowych ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt 1 - kuchnia i salon bardzo małe. Nie ma miejsca na spiżarnie, pom. 8 to schowek pod schodami a nie pomieszczenie. Jak masz wejście od wschodu to sypialnie są od południa i północy (okna szczytowe). Nie rób garażu o szerokości 3,15..bez sensu. Trudno będzie wygodnie wyjść z auta. Fajnie,że sypialnia odseparowana od pokoi dzieci

 

Projekt 2 - to samo, mikroskopijna kuchnia i salon. Spiżarnie masz przeciez podschodami.

 

Projekt 3 - j.w., mała kuchnia i salon. Jaki jest sens spiżarni o pow. 1,4 m2? Nie lepiej zrobić wysoką zabudowę albo cargo?

 

Projekt 4 - jak dla Mnie najlepszy. Parter fajnie rozplanowany, Jadalnia i kuchnia odseparowane od salonu. Możesz powiększyć spiżarnie kosztem łazienki jeśli Wam zależy. Musisz też wiedzieć, czy potrzebny prysznic na parterze czy tylko WC? Brak garażu. Na górze bardzo mały jeden z pokoi - 8m2.

 

Generalnie, to przy szerokości działki 20 m (mam taką samą), nie ma miejsca na garaż, któy zajmuje połowę powierzchni parteru. Po drugie garaż wygodny powinien mieć min. 3,8 m szerokości. Dla Mnie minimum salon z jadalnią to 30 m w domu. 20 m to bardzoo mało. JA bym maksymalnie wykorzystał działkę i szukał domu 12 -12,5 m szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- to mnie tak troszeczkę słabo przekonuje, ponieważ czy mamy zlew narożnikowy, czy w "prostym" blacie, to osoba stojąca przy nim ( gdy inna osoba podchodzi w określonym celu ) i tak musi zrobić "manewr" czy w tył, czy w bok.

 

Nie musi. Mówi to osoba, która nie ma narożnikowego zlewu.

Dla mnie to poważne zaburzenie funkcjonalności kuchni. Wiem, że da się tak pracować. Ale nie po to ludzie sobie robią wielkie kuchnie by się upychać i przepychać po kątach.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Projekt 3 - j.w., mała kuchnia i salon. Jaki jest sens spiżarni o pow. 1,4 m2? Nie lepiej zrobić wysoką zabudowę albo cargo?

i.

 

 

ja mam maleńką pod schodami i jest to rozwiązanie o wiele tańsze niż cargo w wysokiej zabudowie.

I aż dziwne ile tam się mieści!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Projekt 4 - jak dla Mnie najlepszy. Parter fajnie rozplanowany, Jadalnia i kuchnia odseparowane od salonu. Możesz powiększyć spiżarnie kosztem łazienki jeśli Wam zależy. Musisz też wiedzieć, czy potrzebny prysznic na parterze czy tylko WC? Brak garażu. Na górze bardzo mały jeden z pokoi - 8m2.

 

Generalnie, to przy szerokości działki 20 m (mam taką samą), nie ma miejsca na garaż, któy zajmuje połowę powierzchni parteru. Po drugie garaż wygodny powinien mieć min. 3,8 m szerokości. Dla Mnie minimum salon z jadalnią to 30 m w domu. 20 m to bardzoo mało. JA bym maksymalnie wykorzystał działkę i szukał domu 12 -12,5 m szerokości.

 

zależy nam na garażu przeważnie żona jeździ autem, ja będe miał blisko do pracy (komunikacja, rower), nie wyobrażam sobie jak by gdzieś miała z dzieckiem jechać zimą skrobać szyby rozgrzewać auto i inne :)

 

A kominek uważacie żę jest w fajnym miejscu ?

 

jak wówczas wypadną schody na poddaszu?

 

Nie wiem czy można w ogóle,

jest taka opcja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...