Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Dziękuję Wam za wypowiedzi:)

Gdy po raz pierwszy weszłam na forum muratora byłam zaskoczona że ludziom tyle czasu zajmuje wybranie projektu domu, my wyboru dokonalismy bardzo szybko bo chyba w przeciagu pół godziny...padło na KORALA niestety po jakimś czasie wpadł nam w oko ORION i zaczęły sie problemy...

Wczoraj wpadlismy na pomysł żeby połaczyc dom z pracą a żeby to było realne musielibyśmy podpiwniczyć cały budynek i podnieść go w gore o jakieś 1,5 m.

Obawiamy sie jednak że oba te domy po podniesieniu byłyby za wysokie i straciłyby cały swój urok, zaczynamy sie zastanawiac nad parterowym domem z podpiwniczeniem.

Co myślicie o projekcie D-08 czyli dom przestronny..?

A może macie jakies inne projekty domów parterowych z podpiwniczeniem którego koszt nie będzie tak strasznie duży

Boimy sie troche że koszt budowy piwnicy na całej powierzchni nas po prostu przerośnie:(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Maciej - jakbym siebie czytała - mamy bardzo podobne wymagania i potrzeby :D Duża garderoba,pralnia z suszarnią,magazynek na narty,rowery i inne sprzęty - to jest podstawa w domu jednorodzinnym!Do tego duuuża kuchnia z jadalnią i łazienki w rozsądnych wymiarach,bez pokoi kąpielowych i dublowania sprzętów. :D

Ponadto brak skosów,lukarn,okien dachowych - dokładnie tak!Urok w prostocie i dobrych materiałach!Mniej drogich detali a więcej przestrzeni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile Ci wyszlo m powierzchni?

 

Witam i odpowiadam.

Z moich obliczeń na podstawie projektu koncepcyjnego wychodzi 178,5 m2. Ostateczną wielkość poznam w momencie otrzymania projektu budowlanego, co ma nastąpić na dniach, ale nie spodziewam się wielkiej różnicy. Będzie jakieś 175 - 180 m2. Wszystko zależy od sposobu i dokładności policzenia powierzchni schodów.

 

Pozdrowienia. Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wybór projeku ograniczała działka. Długa i wąska.Okazało się że, znaleźć sensowny projekt z takim ograniczeniem nie jest łatwą sprawą. Dom z założenia miał być prosty w formie , tani w budowie i wygodny w mieszkaniu. Wokoło wtedy było tylko ściernisko, więc o dopasowaniu się do architektóry sąsiedzkiej nie było możliwe. Przez pół roku śledziłam wydania Muratora z projektami "Dom dla Kowalskich" oraz kupowałam katalogi różnych firm projektowych. Nie pomyslałam wtedy o możliwościach inernetu, ale sześć lat temu dostęp do niego miałam ograniczony. Wreszcie trafiłam na dom D-30 który idalnie odpowiadał naszym potrzebom. Po pierwsze parterówka o której marzyłam, lecz nie dowierzałam że się zmieści na takiej działce, po drugie garaż na dwa samochody, otwarte przestrzenie, duuży taras częściowo zadaszony, kominek, no i metraż w sam raz. jak zobaczyliśmy ten projekt to oboje z mężem wiedzieliśmy że to ten którego szukamy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja opisze wybor ostatniego (i realizowanego) projektu.

Wystartowalismy od zakupienia wszystkich dostepnych katalogow i przejzena wszytkich stron w internecie (projekt indywidualany to droga impreza i przy malym domu raczej pozbawiona sensu - praktycznie kazda kombinacja juz zostala narysowana i umieszczona w katalogu projektow gotowych). Znalezionych projektow bylo tysiace. Poniewaz dzialka nie narzucala wlasciwie zadnych ograniczen zrobilismy liste elementow ktore dom musi spelniac:

1) Lista potrzebnych pomieszczen z minimalnymi i maksymalnymi powierzchniami oraz zalecenia co do ich ukladu.

2) Usytuowanie wzgledem stron swiata, w tym minimalna liczba okien od polnocy, taras od polodnia, itp. Poniewaz wiekszosc projektow jest dostepna w odbiciach symetrycznych ten punkt nie wiele zmienil.

 

Punkt 1) pozwolil nam zmniejszyc gruntownie liczbe rowazanych projektow. Nastepnie zaczelismy odrzucac domy o zbyt wysokiej cenie.

I zostalo ich kilkadziesiat :-)). To juz byla pestka - kazdy zostal obejzany, "postawiony" na dzialce i czesciowo umeblowany. W tym czasie tez wykrystalizowala sie idea domu z urzytkowym poddaszem.

Ostatnie projekty zostaly poddane wnikliwej analizie rodziny, znajomych, ect.

Zostal wybrany jeden a katalogi spalone ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

tak jak w temacie napisalem wspolnie z zoną przejrzelismy tysiace projektów i tak naprawdę ....... ciagle jest dylemat jaki. Wiem ze wybor projektu to kompromis szczegolnie jesli chodzi o żonę :wink: ale postanowilem jeszcze powalczyć i zapytać na forum o radę.

Jeżeli bedziecie mieli czas, ochote i uprzejmość to proszę o wasze typy. Poniżej przedstawiam dłuuuuuuuugą listę cech Naszego domu (co do tego to nie jestem pewien czy jest ona ostateczna bo kobieta zmienna bywa) ale mimo to;

dom do 160 m2

wpisany w prostokąt / kwadrat

kopertowy dach, poddasze używtkowe z min 3 pokojami, duża lazienką, jakąs garderobą

dobrze byłoby aby nie miał zbyt wielu okien polaciowych

garaz jednostanowiskowy

pokój/gabinet na dole

lazienka/prysznic na dole

kuchnia od strony wejscia do domu

koltłownia polaczona z garażem, z możliwością zainstalowania pieca węglowego, co się wiąże z tym że nie może być mała lub musi byc połączona z jakimś pomieszczeniem gospodarczym,

fajnie byłoby gdyby wejscie zacienione tzn wsunięte w wewnatrz domu /podcienia?

taras z tyłu domu narożny częsiowo pod dachem głównym domu

dach 40/42 stopnie nachylenia

hol w miarę jasny i przestronny

no salon i kuchnia nie wspominam

 

Wiem wiem pewnie nie realne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... szukam jakiegos projektu, ktory spelnialby nastepujace kryteria:

 

-parterowy

-dosc duza lazienka (conajmniej 7m)

-dosc duza kuchnia (conajmniej 10m)

-3 sypialnie (nie mniej niz 13-14m kazda)

-pokoj dzienny (nie mniejszy niz 30m)

-jadalnia (nie mniejsza niz 10m)

-pokoj dzienny, jadalnia i kuchnia (kuchnia moze byc jako osobne wejscie z jadalni badz jakies polaczenie bufetem itp.) jako otwarta przestrzen strefy dziennej

 

i jeszcze zeby zmiescil sie na dzialce 1000m :lol:

 

Czy ktos moze juz cos takiego ma? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan na prawdę fajny - gratulacje! :D

Ale tak sobie myślę, że te 160 m2 może okazać się za mało. Oczywiście wszystko zależy od powierzchni poszczególnych pomieszczeń (np. salonu i gabinetu). Dodatkowo piszesz o podcieniach - to zabiera powierzchnię.

Raczej przy tych oczekiwaniach zrewidowałbym zakładaną powierzchnię użytkową znacznie bliżej 200 m2 (lub nawet ciut ponad).

Powodzenia 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...