Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Hej. Nie wiem czy dobrze trafiłem, bo jestem świeżakiem na forum.

A więc tak... We wrześniu ubiegłego roku kupiliśmy działkę pod Warszawą w gm. Prażmów. Wymiary 36x31m. Wjazd od wschodu(delikatnie południowego ;) ).

Jesteśmy na etapie załatwiania warunków przyłączy - woda, prąd. Po nowym roku chcemy zacząć działać. No właśnie projekt? Plany? Prosty dom, nie za drogi w budowie. Dom grzany prądem (garaż nieogrzewany). Rodzina 2+2. Dzieci teraz w wieku 1 i 2 lata. Po przewertowaniu forum padło na parterową stodołę z dwuspadowym dachem i garażem jednostanowiskowym. Do tego za kilka/naście lat dobudować na działce dwustanowiskowy garaż. Troszkę jeździmy w rajdach i mamy dwa auta rodzinne + rajdówkę, w której lubię/muszę pogrzebać. Często są to głośne i spalinowe naprawy. Dlatego wolałbym to robić w oddzielnym garażu. Ale skupmy się na projekcie. Wybraliśmy ten projekt: http://projekty.muratordom.pl/projekt_znamienity,3049,0,0.htm

 

http://cdn15.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/t/murator-m190-znamienity-Domy-3049-3-40279_2822897.jpg

 

Zmiany jakie chcemy wprowadzić:

-lewą ścianę domu przesunąć o metr - powiększając tym samym salon do 33m i kuchnię do 14m

-prawą stronę domu powiększyć o 1,6m (dom o 1m i garaż o 0,6m)

-zlikwidować małą łazienkę i zrobić z niej wnękę na szafę w sypialni

-kominek tradycyjny zastąpiony będzie biokominkiem

-przesunąć prawą ścianę sypialni 6 o 0,5m i pokoju 7 o 0,5m oraz łazienki o 1m

-prawą ścianę pokoju 11 przesunąć o 0,5m i pokoju 10 o 1m (pokoje dzieciaków)

-dach prosty ( bez tego czegoś nad wejściem)

-ewentualnie jakieś zadaszenie tarasu

-zmniejszyć kąt nachylenia dachu (tylko na ile ' ?)

 

Zastanawiam się nad garażem czy zostawić jak jest w projekcie czy go "zrównać ze ścianami" domu. Chciałbym nad garażem zrobić strych na graty.

 

Co myślicie o takim pomyśle? Będzie to funkcjonalne? Rozmieszczenie pomieszczeń i budynku wobec stron świata jest OK? Co byście zmienili?

Edytowane przez Snabb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapytaj architekta adaptującego ile weźmie za takie zmiany - rozciągasz dom na boki, więc tu już konstruktor zapewne wchodzi i koszt adaptacji rośnie. Nie znalazłeś innej parterówki, z metrażem takim, jak po powiększeniu?

Czy w mpzp nie masz ograniczeń co do kąta nachylenia dachu?

Nie będzie za mało z jedną łazienką dla 4-os. rodziny, w dodatku nawet bez wc dla gości? Odwiedzający was goście będą wędrować z salonu aż na sam koniec waszej "strefy nocnej". Trochę jak w bloku.

Rozumiem, że to ma być dom parterowy, bez dodatkowej powierzchni na poddaszu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla MNie pod względem układu najlepszy jest ATLANT: idealny prostokąt, fajny salon (dla Mnie min. na salon i jadalnia muszą mieć 30 m2), identyczne pokoje dzieci, sypialnai rodziców nie sąsiaduje z pokojami dzieci (to ważne) i duże pom. gospodarcze, gdzie można zrobic pralnia, schowek na inne rzeczy itp.

 

Minus - jedna łazienka, to trochę mało jak na 4 osoby, przydał by się prysznic w WC, zrezygnowałbym z tej spiżarki w kuchni (zbyt mała), pom. gospodarcze oddalone od kuchni dość znacznie, w pozostałych projektach są obok siebie (wpływa na instalacje wod-kan, mniejsze odcinki to mniejsze koszty, nie trzeba robić cyrkulacji); we wszystkich projektach wyjście na taras przed TV - nie lubię takiego rozwiązania.

 

Napisz jakie masz strony świata - bo to ważne.

 

Wizualnie - najlepiej Eryk mi się podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snabb,

 

jak pisał przedmówca: jaki kąt nachylenia? Jedna łązienka na 4 osobową rodzinę to mało. Musi być druga łazienka z prysznicem. Bardzo mały salon - 30 m2 to minimum Jak chcesz parterowy dom to po robić drogi ciężki strop i dodatkowo powierzchnia na schody? Jakie strony świata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cdn15.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/t/murator-m190-znamienity-Domy-3049-3-40279_2822897.jpg

 

- brak spiżarki przy kuchni

- brak pralni z suszarnią

- szerokość pokoju dziennego zbliżona do szerokości sypialni, będzie ciasno dla 2+2

- garderoba przy wiatrołapie ścinana mocno schodami ( pytanie czy przetrwa ? po wprowadzeniu schodów )

- pokój nr.10 za ścianą garażu wymaga izolacji akustycznej

- nie piszesz nic o stronach świata, tak więc nie wiadomo które pomieszczenia będą miały światło dzienne, a które nie ( ? )

- pomieszczenie nr. 6 to bardziej pokój rezerwowy / gościnny bo "wyrzuciło go" z strefy "nocnej" zamykanej drzwiami w osi korytarza

- w garażu brak wrysowanych szafek na choćby bieążącą obsługę samochodów

... patrząc na przekrój trochę dziwi mnie upychanie wszystkich funkcji w Parterze, stąd chyba taki ścisk na rzucie i powierzchnie pomieszczeń po "minimach"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na takie finanse ... 270 tys za stan deweloperski to mało ?

 

Wydaje mi się, że mało. To jest spory dom, prawie 200 m2 powierzchni, mieszkalnej 134 m2. Różnie liczą 1m2 stanie deweloperskim 2000 zł, 2200 zł. Przy takim liczeniu, kwota jest na styk, a nie wiadomo, w jakim standardzie to jest zrobione i co trzeba będzie zmieniać albo za co dopłacać.

W domu nie ma jakiś wynalazków naciągających koszty, więc może masz rację, ale mam obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejście od północy , myślę aby salon zrobić na południowy zachód . Eryk mi się podoba ale nie wiem czy pokoje nie są trochę za małe nawet dla mnie, Atlant mi odpowiada najbardziej jeśli chodzi o rozłożenie pomieszczeń ( sypialnia oddzielona od pokoi dzieciaków). W atlancie zrobiłbym lustrzane odbice pokoi dzieciaków z sypialnią i kotłownią tak aby pokoiki były nasłonecznione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snabb napisał, że wjazd od wschodu/wsch-płd.

 

jesteście zdecydowani na 100% na parterówkę bez poddasza?

Patrzyłeś na projekty Z500? np.:

http://z500.pl/projekt/663/Z287,zgrabny-dom-parterowy-z-kotlownia-na-paliwo-stale-i-kuchnia-od-strony-ogrodu.html?mirror=1

http://z500.pl/projekt/519/Z98_L_GP,odbice-lustrzane-z-garazem-jednostanowiskowym.html

(jeśli nie robilibyście schodów na poddasze, to z tej kotłowni i schodów można wykroić garderobę i może wc, żeby powiększyć wiatrołap?)

http://z500.pl/projekt/464/Z41_PLUS_GP,powiekszony-z-garazem-jednostanowiskowym-po-prawej.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kąt nachylenia dachu 15'-40'.

Dom ma być na 100% parterowy bez poddasza (ewentualnie z małym strychem), z dachem dwuspadowym i 4 sypialniami. Co do łazienki to jedna rzeczywiście może być za mało.

Co do pracowni Z500 to jest jeden projekt, który nam się podoba - lecz bez garażu. Ale jesteśmy skłonni do rezygnacji z garażu w bryle domu.

 

http://z500.pl/projekt/1201/Z349,dom-parterowy-z-dachem-2-spadowym-4-sypialniami-oraz-przestronna-strefa-dzienna/dane-ogolne.html

 

http://z500.pl/projekt/galeria/1201/projection/0.html?mirror=0

Edytowane przez Snabb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, i ten Z349 wg mnie o wiele lepszy ;)

 

- Ma przestronną strefę dzienną - salon z kuchnią i spiżarnią ma w sumie prawie 47 m2.

- Dwie łazienki, z czego główna jest oddalona od salonu, a gościnna jest blisko niego, więc np jeśli będziecie mieć wieczorem gości, a dzieci już pójdą spać, to nikt nie będzie im się kręcił pod drzwiami sypialni.

- Strefa nocna jest dobrze oddzielona od dziennej, ale może dodatkowo można byłoby dodać drzwi suwane chowane w ścianie?

- Lekki strop drewniany

- dach ma 25', więc już nie musisz przerabiać

 

Bez szału, jeśli chodzi o pom.gosp., ale z czegoś trzeba zrezygnować, jeśli na takim metrażu mają się zmieścić w jednym poziomie 4 sypialnie; rozumiem, że ta kotlownia przy wejściu nie będzie pełnić tej funkcji i tam możecie sobie zagospodarować miejsce na pralkę i garderobę (bo wiatrołap niewielki, miejsca raczej tylko na podręczny wieszak, głównie do wykorzystania przez gości, nie wyobrażam, sobie codziennego rozbierania się tam 4-os. rodziny z zimowych kurtek i butów i zostawiania tam tego całego majdanu).

 

Ustawialibyście dom w odbiciu lustrzanym? Wtedy ta pełna ściana przy salonie wyjdzie od północy, można byłoby pewnie dodać tam w razie czego 1-stan garaż, choć dom straciłby już wtedy na wyglądzie, trochę długi się zrobi ;) A może wiatę tam przykleić?

Wystarczy wam miejsca na dom + garaż wolnostojący na 2 sam. + podjazdy itd? Jaki masz określony % dopuszczalnej zabudowy?

 

Planujecie strych nad całością czy np. tylko nad częścią nocną?

Edytowane przez mam_plan_na_dom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Mamy zamiar grzać prądem więc ( chyba?) instalacja ta nie zajmie zbyt dużo miejsca w "kotłowni". Pomysł z pralką i garderobą "upchniętą" do kotłowni jest jak najbardziej OK. Odbicie lustrzane... hmm czemu nie. Tylko pokój dzienny będzie chłodniejszy i ciemniejszy, al za to dzieciaki będą miały cieplejsze i jaśniejsze pokoje. coś za coś. Pomysł z wiatą super! Do tego później garaż oddzielny dwustanowiskowy. Czy starczy miejsca.....? działka ma 1105m. Maksymalna powierzchnia zabudowy wynosi 30%, a minimalny wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej wynosi 50%.

Strych nie musi być nad całością wystarczy nad częścią nocną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym właśnie w odbiciu lustrzanym go ustawiła, bo zależałoby mi na doświetleniu sypialni dzieci, można wtedy pokombinować z oknami (czy zostają wsch-zach, czy dodajesz/zamieniasz jeszcze na ścianie płd), a w pokoju dziennym od zachodu masz zaprojektowane przeszklenia na całej ścianie, więc będzie wystarczająco jasno.

Poza tym, można byłoby pewnie przeprojektować strop tak, żeby tylko nad częścią nocną było poddasze nieużytkowe (czyli strych na klamoty), a nad częścią dzienną - nie, wtedy masz wysokie, jasne pomieszczenie (minusy - większa kubatura, ogrzewanie itd.).

Wiatę można dostawić drewnianą lub np. tego typu:

http://artinex-projekt.pl/projekty-domow/d26-arni

https://imged.pl/carport-wiata-garazowa-nowoczesna-amsterdam-2-12451771.html

Edytowane przez mam_plan_na_dom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Jesteśmy z żoną na etapie wyboru projektu. Chcieliśmy zapytać Was forumowiczów o opinie na temat projektu, który wybraliśmy. Budżet jakim będziemy dysponowali to około 280 tys. PLN. W tej kwocie chcemy postawić niewielki dom parterowy dla 4 osobowej rodziny w średnim standardzie wykończenia.

 

Posiadamy już działkę (powierzchnia ok. 900m2, wymiary szer. 25m x dł. 36m).

 

Założenia i realia są następujące:

- dom parterowy z dachem dwuspadowym, bez garażu, o powierzchni użytkowej około 100m2,

- regularna prosta bryła,

- salon + 3 sypialnie (dom dla rodziny 2+2),

- CO+CWU: kotłownia - ogrzewanie paliwo stałe + pompa ciepła powietrzna do grzania wody w sezonie letnim,

- salon z kominkiem (kominek dla przyjemności nie jako ogrzewanie dlatego szukaliśmy rozwiązania gdzie w jednym kominie będą podłączone dwa kanały dla pieca CO i kominka),

- oddzielne pomieszczenie WC,

- musimy ponieść koszty wykopania studni i zrobienia przydomowej oczyszczalni/szamba,

 

Poniżej link do projektu, który wstępnie wybraliśmy:

http://pracownia-projekty.dom.pl/arn_mokka_2.htm

 

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące samego projektu, jak i realności jego budowy w zakładanym budżecie.

A może ktoś mógłby zaproponować alternatywne projekty spełniające powyższe warunki.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...