Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Snella,

to ja jeszcze zamieszam i taki projekt podrzucę, widzieliście go?

http://www.dom-projekt.pl/projekt-idalin-31,347.html

Na poddaszu jest o aż 5 sypialni (czyli o 1 więcej, niż w Heliodorze i Kaliach), ale tylko 1 łazienka, więc można byłoby np. nad garażem połączyć te dwa bliźniacze pokoje i zrobić tam masterbedroom z prywatną łazienką i garderobą.

 

Tu wersja powiększona, z innym układem parteru:

http://www.dom-projekt.pl/projekt-idalin-301,918.html

 

I jeszcze projekt Z238:

http://z500.pl/projekt/210/Z238,wygodny-dom-z-obszerna-czescia-dzienna-pokojem-goscinnnym-i-garazem-na-2-auta/dane-ogolne.html

Edytowane przez mam_plan_na_dom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a to ciekawe co piszesz... biorąc pod uwagę, że Heliodor ma jednak znacznie mniejsze EP niż kalie.

My właśnie obstawiamy Heliodora, ale myślimy o wprowadzeniu dużej ilości zmian: przeniesienie łazienki na front domu (podział pokoju na pralnie + łazienkę), co wiąże się z likwidacją okna w łuku na normalne i likwidacją balkonu. Likwidacja okien dachowych (oprócz garderoby i może jednego w sypialni), wyprostowanie ściany frontowej od kuchni do słupa koło garażu, likwidacja podcienia, poszerzenie garażu...

 

Elfir- co według Ciebie generuje aż takie koszty...? wiadomo, że okno w wykuszu(myślimy nad słupkami żelbetowymi pomiędzy oknami),balkony- u nas zostaną nad wykuszem i w sypialni... drzwi są droższe niż normalnie...co jeszcze?

 

kalie byłyby spoko, ale ten korytarz dla mnie jest koszmarny...

 

mam_plan_na_dom...z Twoich propozycji: Idalin daje rade, ale dla nas dużo do zmiany... mamy piękne widoki, więc nie chcemy wąskich okien. Pokój od elewacji ogrodowej jest fatalny moim zdaniem- drzwi na wprost wąskiego okna- bardzo nieustawny przez to....

z500 odpada, bo nie ma okien w stronę południową oprócz dachowych, a to nasz wymóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty - balkony, kolumienki, łukowe okna.

Mostki cieplne - kolumienki, balkony, brak izolacji cieplnej między domem a garażem.

W jaki sposób połączono fundament domu z fundamentem kolumienek?

 

Dobry współczynnik EP ten projekt ma wyłącznie dlatego, że do obliczenia użyto jako źródła ciepła pompę ciepła. Jestem ciekawa jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie chcesz rezygnować z tego półokrągłego wykusza, który masz w Heliodorze + balkonu nad nim? Musisz być świadoma konsekwencji wyboru - tak, jak napisała Elfir: duży koszt budowy tego (+ dopilnowanie, żeby zrobić porządnie izolację, żeby nie ciekło) + mostki cieplne.

 

Po wyrzuceniu części balkonów z Heliodora bryła będzie taka, jak w Idalinie (poza półkokrągłym wykuszem), a powiększenie i zmiana położenia okien to nie problem, jeśli zrobi się to z głową na etapie adaptacji. Poza tym układ pomieszczeń jest tu chyba bardziej zbliżony do tego, który chcesz uzyskać?

 

Pamiętaj też, że możesz zamienić okna połaciowe na kolankowe, wtedy pomieszczenie będzie o wiele bardziej doświetlone i dostęp do widoków lepszy.

 

http://tnijurl.com/okno_kolankowe/

 

A jakie planujecie ogrzewanie?

Edytowane przez mam_plan_na_dom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź zbiorcza:

EP jest dla pompy ciepła LUB gazu (my zamierzamy grzać gazem);

Oczywiście my też szukaliśmy na początku projektu energooszczędnego, prostego w budowie, ale nic takiego nie spełnia naszych wymagań. Dom jest też przecież po to, żeby był wygodny i funkcjonalny dla rodziny, która w nim mieszka. Budujemy się w naprawdę ładnym miejscu w górach, kupiliśmy działkę w tym miejscu, żeby mieć piękne widoki codziennie po wstaniu z łóżka, więc nie chcemy z tego rezygnować.

Owszem zdaję sobie sprawę, że Heliodor jest drogi w realizacji, dlatego szukamy rozwiązań, które nieco zmniejszą ten koszt (wykusz zostaje, ALE myślimy o słupkach żelbetowych- to już zmniejsza koszt okna, bo łączniki są drogie; usuwamy okna dachowe, prostujemy frontową ścianę- usuwając równocześnie kolumienkę. Usuwamy frontowy balkon, być może ten z boku też, szukamy tego uproszczenia bryły po prostu).

 

Po przyjrzeniu się Idalinowi odrzuciliśmy go z kilku powodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EP podane jest dla PC. Gaz da gorszy wynik, bo nie jest odnawialny. Za to piec na biomasę da wynik rewelacyjny :)

Ale i tak nie do końca wierzę uczciwości tych obliczeń przedstawionych przez biuro.

 

Jeśli pozmieniasz całą elewację, poprzenosisz pomieszczenia, polikwidujesz balkoniki, kolumienki to nie będzie już Heliodor :)

A ja oceniałam Heliodora.

Skoro i tak planujesz zmiany, to wyprostuj łuk wykuszu na prostokątny i zrób jedno wielkie panoramiczne okno bez słupków - będzie bardziej energooszczędne, a i widok nie będzie poszatkowany podziałem okien.

 

Na działkę górach szukałabym projektu w drzwiami wejściowymi umieszczonymi we wnęce, chroniącej przed śniegiem i wiatrem.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, rzeczywiście. Heliodor to tylko nazwa. Zmian będzie rzeczywiście dużo. Dzieki za propozycje, zwłaszcza ta z oknem w łuku jest do przemyślenia. Mamy do podjęcia na już jeszcze jedną ważną decyzję- odnośnie wentylacji. Mieszkamy w miejscu, gdzie smog to codzienność. Zarówno zapylenie jak i po prostu smród. Przy WG po prostu zamykam okna i przynajmniej nie czuję zapachów spalania. Przy WM ponoć zapachy przechodzą. Możecie potwierdzić to? Co poradzilibyście? Dodam, że słyszałam tez głos, że naprawdę solidna WM to koszt rzędzu 30-50 tys, tańszych nie warto (od instalatora, który sam u siebie zrobił WG). CO prawda na naszej działce akurat dość solidnie wieje, więc zapylenie jednak nieco mniejsze, ale np dziś całe powietrze w okolicy stoi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam WM za 15 tyś.

Nie widzę potrzeby robienia droższej.

 

mam też najprostsze filtry, wiec zapachu nie zatrzymują. Ale są takie, które to robią, oparte na węglu aktywowanym. Im grubszy filtr tym mocniejsza musi być WM.

Kiedy po pracy sąsiedzi przychodzą do domu i dokładają do pieca, to na jakieś 2 godzinki wyłączam wentylację, póki u nich przestanie się kopcić. Nie powoduje to jakiegoś znaczącego dyskomfortu i zaduchu. Natomiast po tym, jak filtr wygląda przy wymianie, widzę, ile syfu naleciałoby do mieszkania przez zwykłe kominy wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potwierdzam przechodzenia zapachów przez WM. Wychodząc z domu mam zaskoczenie całkowite, jeżeli coś śmierdzi na zewnątrz.

 

Nie wiem, na czym polegałaby ta solidność WM za 30-50 tys. Mam orientację tylko w kosztach materiałów, bo robocizna była we własnym zakresie, ale ten przedział cenowy jest zdecydowanie zawyżony. Przedmówcy podają realne koszty z robocizną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich:)

 

To mój pierwszy post na forum, które do tej pory odwiedzałem jako czytający.

 

Jak wielu z Was, piszę tutaj z problemem, na który wskazuje nazwa wątku. Chciałbym poznać zdanie ludzi, znających się na tym o wiele bardziej niż ja.

 

W tym roku chciałbym zacząć budowę domu parterowego, przyszłościowo dla rodziny 2+2, budowanego etapami: 1 rok fundamenty, 2 rok SSO, później pomalutku wykańczać. W całości chciałbym się zmieścić w około 400 tys.

 

Oczywiście zależy mi na oszczędnościach w możliwych obszarach = brak dużych przeszkleń, możliwe dobre ocieplenie ścian, posadzek i sufitu, Biorę pod uwagę rekuperację + ogrzewanie gaz.

 

Czego potrzebuję od domu, (kosztem nawet wprowadzenia się później) to:

- duży salon (ok 40 mkw) + otwarta kuchnia (najlepiej z wyspą) - kilka razy w roku duże imprezy rodzinne, ze znajomymi, na około 20 osób);

- dwa pokoje dla dzieci + sypialnia);

- wc, najlepiej z prysznicem w części dla gości + łazienka (taka aby zmieściła się wanna);

- pralnia - nieduża, na pralkę, jakiś zlewik i ewentualnie deskę do prasowania;

- garaż na 2 samochody - możliwie duży, abym schował tam również kilka gratów, jestem muzykiem, potrzebuję sprzęt trzymać w ciepłym pomieszczeniu, odpada jakaś wiata obok domu;

- dom budowany tradycyjnie, ceramika + dach przykryty blachą (prostą na felc? - jakoś tak to się zwie). Dachówka odpada, nie podoba mi się;).

 

Jak już wspominałem, dom parterowy, w miarę tani w budowie, z przestrzenią na strychu na jakieś mało używane rzeczy typu choinka itd...

 

Wymiary działki to 20m x 60m x 20m (w kształcie litery L) - z wjazdem od strony 20m ( krótszy bok eLki jest z tyłu działki). Patrząc od ulicy na wjazd na działkę, północ mamy po prawej, południe po lewej stronie;

 

Projekty które wpadły mi w oko to:

 

http://pracownia-projekty.dom.pl/dps_arkansas_ce.htm - do usunięcia otwarty sufit nad salonem i kuchnią (problemy z nagrzaniem pomieszczeń), oraz:

 

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-modrzewnicy-g2-m7e121d2a2dfe0 - bardzo odpowiada mi układ pomieszczeń prywatnych w tym domu + spiżarnia.

 

Jako, że projekt z ARHONu ma zapas dotyczący szerokości mojej działki, najchętniej przeniósłbym tam cześć salon + kuchnia z projektu pierwszego, aby go troszkę powiększyć, zostawiając spiżarnię, bo na niej mi zależy i świetnie, że ma spiżarnia swoje własne okno, można otworzyć w zimie, i trzymać przy okazji imprezy jakieś potrawy w niższej temperaturze.

 

Oczywiście na wstępie okna do ziemi, zmienione na zwykłe = mniejsze oszklenia. Balkonowe zostawione tylko w salonie do wyjścia na taras.

 

Dorzucam przerobiony rzut domu z arhonu:

rzut-parteru-projekt-dom-w-modrzewnicy-g2__706.jpg

 

Powiększony salon poprzez wyprostowanie tej wnęki w salonie (dodatkowo możliwa prostsza bryła dachu), w dodatkowym miejscu za kuchnią wchodzi spiżarnia, obok robi się miejsce na mniejszą garderobę, i całe wejście do budynku przesuwa się bliżej środka budynku. Oszczędzamy powierzchnię przy wejściu, niepotrzebną. Dodatkowo jedno okno z garażu usunięte (nie potrzeba ich aż tyle) + dodane izolacje w bryle garażu, na ścianach łączących go z budynkiem. Oczywiście wszystkie okna oprócz tarasowego zmienione na normalne (nie do ziemi).

 

Biorę pod uwagę projekt indywidualny, robiony nawet na podstawie tego z arhonu. Wówczas mógłbym go mieć jako "bazę", i na nim oprzeć Wasze podpowiedzi:)

Bardzo proszę o ocenę pomysłu, spojrzenie okiem fachowca na cały temat:)

Edytowane przez kubus1701
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Elfir:)

 

Pierwszy projekt raczej odrzucam, skupiam się na przeróbce projektu z Archonu.

 

Powiedz mi, co myślisz o zmianach, które tam naprowadziłem? O lekkim powiększeniu salonu poprzez usunięcie załamania ściany bocznej, oraz o usunięciu tak dużego wiatrołapu? Myślałem, że niepotrzebny mi aż tak duży wiatrołap, aczkolwiek z drugiej strony zawsze to więcej miejsca na buty, kurtki, oraz jednak więcej przestrzeni przy wychodzeniu z zakupami z garażu etc...

 

Co myślisz o tym projekcie i jego ułożeniu względem stron świata? wejście do domu byłoby od wschodu, salon i kuchnia od południa, dwa pokoje dla dzieci od zachodu, łazienka oraz sypialnia nasza od północy.

 

Myślałem jeszcze o lekkim zmniejszeniu kotłowni, przesunięciu pralni na to zyskane miejsce, oraz powiększenia WC, aby zmieściła się tam jeszcze kabina prysznicowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to powiększanie salonu to zabieg kosmetyczny. W żaden specjalny sposób ani nie pogarsza ani nie poprawia walorów użytkowych pomieszczenia. Tyle, że trzeba kupić większy TV, bo będzie stał dalej od kanapy.

Mnie brakuje dwóch łazienek - czyli prysznica w wc gościnnym.

Pokoje dzieci też mogłyby być ciut większe.

Kominek jest bardzo daleko od części wypoczynkowej przez co robi się z niego zapasowa kotłownia a nie miejsce do relaksu.

Garaż jest za mały na trzymanie w nim gratów i samochodów. Jak chcesz grzać garaż, to zapomnij o energooszczędności.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś w tym kierunku:

http://images82.fotosik.pl/258/578acb3f2bc34b79.png

 

 

Pokoje dzieci skierowane na południe, od północy tylko łazienki i wejście do domu.

Piec na gaz możesz wstawić i w spiżarce i w pralni - to małe urządzenie. Zasobnik można podwiesić pod sufitem.

Duże pomieszczenie do przechowywania przy garażu. Garaż zgodnie z zasadami energooszczędności jako osobna konstrukcja, nie związana konstrukcyjnie z domem, przez co likwidujesz gigantyczny mostek cieplny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o pomoc w koncepcji planowanego domu. Warunki istniejące:

- działka ok. 1100 m2 prawie kwadratowa droga od Wschodu,

- na działce sąsiedniej od południa blisko płotu śmietnik, altana z grillem - co zmusza do odsunięcia się na północ,

- działki od północy i zachodu na razie puste,

- teren lekko podmokły - w mokre wiosny poziom wody gruntowej = 0 (czyli chyba płyta fundamentowa z poniesieniem terenu,

- dom budowany na emeryturę, maksimum 100 m2 czyli parterowy,

- ogródek warzywny (póki co czysta okolica),

- w trakcie budowy powstanie wodociąg, gaz raczej kwestia 2 lat, kanalizacja nie przewidywana (wieś w okolicy Radzymina),

Preferencje:

- umiarkowany koszt budowy i eksploatacji,

- przyszła "bezobsługowość",

- parterowy z garażem, ewentualnie z opcją poddasza w przyszłości,

Obecne pomysły:

- usytuowanie blisko północnej i wschodniej strony (krótki dojazd do garażu i wejście, północna strona nie bardzo nadaje się na ogródek),

- główna bryła części mieszkalnej z garażem raczej "doklejonym" do budynku,

- dach z połacią południową dla umieszczenia kolektora ciepła. ...

Oglądałem sporo projektów gotowych, ale nie znalazłem na razie optymalnego. Może ktoś w podobnej sytuacji znalazł ciekawy projekt a co ważniejsze zrealizował i jest zadowolony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tak małym domu olać gaz, robić ogrzewanie na prąd.

 

Tutaj mały pasywny domek z dużym garażem:

http://budownictwo-pasywne.blogspot.com/2014/01/projekty-domow-energooszczednych-i_24.html

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...