Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzień dobry, ja też zmagam się z zadaniem wyboru projektu domu. Mamy działkę w kształcie dosyć regularnego trapezu, rogową z wjazdem od północy i od zachodu o powierzchni 1600m.kw., z tym że skłaniamy się bardziej do usytuowania domu w ten sposób że wjazd będzie od zachodu ze względu na mniej uczęszczaną drogę.

Skłaniamy się ku projektom domów z pełnym piętrem z uwagi na to, że chcemy mieć oddzieloną część sypialnianą od części dziennej a szkoda nam straty powierzchni na skosy.

Wytypowaliśmy takie projekty:

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/z-fasonem-2

http://www.ajrstudio.pl/projekt-domy-jednorodzinne-ajr21a2garaz-0.html

http://www.mgprojekt.com.pl/kasjopea-7

Proszę o Waszą ocenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na czym wam zależy?

I czy macie wiedzę ile takie duże rezydencje kosztują?

 

Bo w jednym projekcie kuchnia jest w zasadzie w salonie (i bez spiżarki) a na pozostałych wyraźnie odrębna (w tym jedna ze spiżarką)

W projekcie "z fasonem" widać, że będzie problem z umieszczeniem telewizora obok kominka.

W projekcie AJR i Kasjopeja jest dodatkowa sypialnia na piętrze.

Schody - kiedy są bezpośrednio w salonie, ciężko o wypoczynek, gdy dzieciaki biegają na piętro, zwłaszcza jak zapraszają kolegów.

 

W Kasjopeji nie podoba mi się toaleta otwierająca na jadalnię. Ale można z niej zrezygnować, skoro jest jeszcze jedna łazienka na parterze i przerobić na spiżarkę/składzik na odkurzacz i mopy.

Nie podobają mi się też schody na poziomie parteru (zejście do pokoju gościnnego) i nie wiem czy nie ma błędu z usytuowaniem okna w pokoju gościnnym na wizualizacjach. Skoro pokój jest ok. 80 cm (5 stopni) niżej niż reszta domu to albo okno wypada wysoko pod sufitem albo na elewacji powinno zostać narysowane niżej.

Przydałby się nieco większy wiatrołap. Za to kuchnia jest ogromna w porównaniu z pozostałymi projektami.

 

W domu z fasonem minus za nieustawną sypialnię z kominem na poddaszu. Schody mogłyby być dwubiegowe a nie z zabiegiem. Jest to najmniejszy z tych projektów, przez co przestrzeń jest kompaktowa i dobrze wykorzystana.

 

AJR - duża powierzchnia (chyba największy z tych domów) i dużo powierzchni "pustej", straconej na komunikację, za to przestrzeń z kanapą dość ciasna, jak na proporcje domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiemy, że koszt budowy domu tego typu będzie duży aczkolwiek ciężko mi porównać pod tym kątem przedstawione projekty.

 

Zależy nam na:

- gabinecie/pokoju gościnnym na dole usytuowanym najchętniej w taki sposób żeby można było przyjąć tam osobę obcą nie oprowadzając jej po drodze po całym domu,

- sypialni typu master bedroom z oddzielną łazienką i garderobą,

- 2 sypialniach dziecięcych, które nie będą klitkami,

- fajnym wyglądzie domu.

 

Jeśli chodzi o dom z fasonem 2 to biuro udostępniło nam wersję ze zmniejszonym gabinetem i dodaną spiżarnią ale z wejściem z korytarza a nie z kuchni, podobno jest też możliwość delikatnego wygrodzenia kuchni ścianką ale nie bardzo wiem jak. Wentylacja mechaniczna chyba sprawiłaby, że nie powstałby problem komina wentylacyjnego w sypialni na górze a z kolei wydłużenie ściany telewizyjnej kosztem okna nie jest skomplikowane.

 

Kasjopea wydawała mi się najbardziej funkcjonalna ale i najbrzydsza ;) ale kompletnie nie widziałam tam różnicy poziomów.. WC na dole faktycznie nie potrzebny a dodatkowy pokój na górze mógłby być powiększeniem istniejącej garderoby.

 

W AJR 21 widziałabym zmiany w postaci przesunięcia schodów tak żeby na górze były przy ścianie z sypialnią rodziców a na dole stworzyłoby się wejście do gabinetu bliżej wejścia do domu, próbowałabym też połączyć te 3 sypialnie w 2 większe i ewentualnie jakąś garderobę ale nie wiem czy te zmiany nie są zbyt karkołomne.

 

Elfir a mogłabyś wypowiedzieć się o stratach ciepła w tych projektach? Czy w ogóle są to energożrące koszmary i nie da się nic zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zostaje tylko "z fasonem" - reszta ma pokoje gościnne/gabinety w głębi

 

Te domy są zaprojektowane by wyglądały efektownie a nie oszczędzały energię. Stąd balkony, loggie, słupy, skomplikowana bryła.

 

Do szacowania kosztów budowy zawsze szukaj powierzchni całkowitej a nie użytkowej.

W którymś z tych domów użytkowa wynosiła coś 170 m2 a całkowita 250 m2 - co daje 80 m2 kosztów budowy więcej (ok. 160 tyś zł) niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zastanawiamy sie czy podpiwniczenie nie wygeneruje Nam niepotrzebnie dodatkowych kosztów. Jesli nie będzie takiej konieczności to wolelibyśmy zostać ponad poziomem gruntu. Faktycznie projektów domów dwurodzinnych czy też jednorodzinnych dwulokalowych (inna nazwa, na którą się natkneliśmy) jest stosunkowo niewiele więc pewnie pójdziemy drogą indywidualną. Licząc na szybko na dół (parter) potrzebujemy min. 110 m2 PU (plus ok.60 m2 na poddaszu/ piętrze) a to do tej pory nie udało Nam się znaleźć gotowego projektu domu dwurodzinnego, który pasowałby do działki o szerokości 20 m i spełniał kryteria metrażowe dot. parteru.

Swoją drogą - ile mniej wiecej może kosztować indywidualny projekt u Architekta? Obiły mi sie o uszy kwoty ok. 10 tys.

 

Piwnica to dodatkowe koszty, więc warto się zastanowić, czy jest niezbędna. Jeśli chodzi o projekt indywidualny to szukaj kogoś z polecenia lub z mniejszej pracowni architektonicznej, poza dużym miastem. Możesz zawsze zapytać o referencje, obejrzeć wykonane projekty, porozmawiać z rodzinami, które już mieszkają w domach z projektu wybranego architekta. U nas wyjdzie poniżej 5 tys. za indywidualny bez projektów branżowych, które i tak wykonają ekipy zatrudniane, tj hydraulik, elektryk etc.

Wybraliśmy małą pracownie 20 km poza miastem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwnica to dodatkowe koszty, więc warto się zastanowić, czy jest niezbędna. Jeśli chodzi o projekt indywidualny to szukaj kogoś z polecenia lub z mniejszej pracowni architektonicznej, poza dużym miastem. Możesz zawsze zapytać o referencje, obejrzeć wykonane projekty, porozmawiać z rodzinami, które już mieszkają w domach z projektu wybranego architekta. U nas wyjdzie poniżej 5 tys. za indywidualny bez projektów branżowych, które i tak wykonają ekipy zatrudniane, tj hydraulik, elektryk etc.

Wybraliśmy małą pracownie 20 km poza miastem.

 

5 tys. brzmi bardzo bardzo rozsądnie. Dzieki za odpowiedź. Jakby ktoś miał kogoś do polecenia to proszę o wiadomośc na priv (okolice Krakow, ewentualnie Podkarpacie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym projekcie?

https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3263/projekt-domu-riwiera-nf40

Spełnia większość naszych potrzeb. Tylko jakoś nie widzę tego nf 40, patrząc na bryłę nie różni się od innych ale chyba wiem jeszcze bardzo mało..

 

Wizualnie dom bardzo ładny. Układ pomieszczeń funkcjonalny.

Balkony dodają bryle lekkości, ale trzeba pamiętać, że są to dodatkowe koszty, a także ewentualne mostki cieplne. No i przeważnie się z nich nie korzysta.

 

Z luźnych pomysłów:

- balkon nad wejściem można zamienić na przeszkloną werandę/oranżerię (jeśli lubisz rośliny w domu)

-. ja bym wyrównała ścianę jadalni (ten występ nie jest ani ani na tyle ładny ani funkcjonalny aby go zostawiać)

- nie wiem czym macie zamiar grzać, ale jeśli gazem to zamiast komina w dachu lepszy byłby ścienny, jak u Elfir (no i by nie zasłaniał okna w łazience)

 

Niestety nie mogłam się doszukać informacji jaką szer. ma garaż, bo wygląda mi na dość wąski (z 6m może - tak na oko, a przydało by się z 0,5m więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukam domu ok. 110-130m2 powierzchni użytkowej + garaż. Dom ma być możliwie tani w budowie i energooszczędny, dlatego z wybranych projektów będę chciał usunąć balkony, okna dachowa a pozostałe okna powiększyć. Do tego oczywiście WM z rekuperacją, dlatego zależy mi by nie było problemu z montażem (zbyt niski strop).

 

Poniżej projekty o których ocenę bardzo proszę:

 

MaksymilianII- 131.70 m² powierzchni użytkowej (Usunięcie pokoju na dole na rzecz powiększenia salonu)

 

http://www.dobredomy.pl/projekt/maksymilianII/

 

http://www.dobredomy.pl/projekt/maksymilianII/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/maksymilianII/maksymilianII_r1.jpg

 

http://www.dobredomy.pl/projekt/maksymilianII/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/maksymilianII/maksymilianII_r2.jpg

 

 

Dalia Nowa - 110.70 m² powierzchni użytkowej (Tutaj po usunięciu wypustu/balkonu na parterze, będzie trochę mały salon)

 

http://www.dobredomy.pl/projekt/daliaNowa/

 

http://www.dobredomy.pl/projekt/daliaNowa/thumb.html?w=900&h=500&src=/dd_files/Image/projekty/daliaNowa/daliaNowa_p1.jpg

 

http://www.dobredomy.pl/projekt/daliaNowa/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/daliaNowa/daliaNowa_r1.jpg

 

http://www.dobredomy.pl/projekt/daliaNowa/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/daliaNowa/daliaNowa_r2.jpg

 

Ewa - 117,7 m² powierzchni użytkowej (tutaj na pewno powiększenie łazienki kosztem spiżarki i strasznie duży niezagospodarowany korytarz na parterze, kotłownia też trochę za duża)

 

https://www.horyzont.com/projekty/63-ewa-wersja-a.html

 

horyzont-projekty-domow-ewa-wersja-a-przekroje.jpg

 

horyzont-projekty-domow-ewa-wersja-a-rzuty_1.jpg

 

horyzont-projekty-domow-ewa-wersja-a-rzuty_1.jpg

 

Z góry dziękuję za Wasze opinie

Edytowane przez iwan89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

jestem na początku drogi pt. własny dom. Właśnie kupiłam działkę 10 a Wymiary tak ok. 36m na 26m. Z uwagi na mniejszy zasób środków finansowym postanowiłam wybrać projekt: powierzchnia do 100m, dach dwuspadowy, bez piwnicy, bez garażu, bez poddasza użytkowego, bez wykuszy. taki prosty ale funkcjonalny. Zależy mi tez na tym aby pomieszczenie gospodarcze miało wyjście na zewnątrz. Obecnie spodobał mi się ten oto projekt http://pracownia-projekty.dom.pl/arp_tamina_mala_paliwo_stale.htm . Zastanawiam się też nad tym: https://www.archipelag.pl/projekty-domow/eryk .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Maksymilianie salon i pokój oddziela ściana nośna - trzeba będzie robić podciągi, by ją usunąć.

 

Przejrzyj te projekty jeszcze raz i wypisz sobie nie powierzchnie użytkową tylko całkowitą - zobaczysz, jak bardzo różnią się, głownie kosztami przyszłej budowy.

 

Dom ma być możliwie tani w budowie i energooszczędny - żaden z nich nie był projektowany by spełniać te wymagania jednocześnie. Przykładem jest sposób ulokowania garażu w bryle (najzimniejsze pomieszczenie) i połączenia go z kotłownią (najbardziej gorące pomieszczenie) .

Chyba najbardziej Maksymilian jest zwarty i ma zaprojektowane ocieplenie ściany między domem a garażem. Kotłownię i WM można wówczas zrobić z pralni na poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klara:

Tamina ma dwie sypialnie dzieci o frontu - w domyśle od północy, czyli ciemno w nich całą zimę.

Bardzo ciasny wiatrołap - ciężko ubrać dzieci w kurtki.

Kotłownia jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty pomieszczeń. A przecież nie zamierzasz grzać tego maleństwa węglem?

 

Eryk - niedawno pisałam o tym projekcie:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?333580-projekt-ERYK-BIANCO-pracownia-ARCHIPELAG&highlight=Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Maksymilianie salon i pokój oddziela ściana nośna - trzeba będzie robić podciągi, by ją usunąć.

 

Przejrzyj te projekty jeszcze raz i wypisz sobie nie powierzchnie użytkową tylko całkowitą - zobaczysz, jak bardzo różnią się, głownie kosztami przyszłej budowy.

 

Dom ma być możliwie tani w budowie i energooszczędny - żaden z nich nie był projektowany by spełniać te wymagania jednocześnie. Przykładem jest sposób ulokowania garażu w bryle (najzimniejsze pomieszczenie) i połączenia go z kotłownią (najbardziej gorące pomieszczenie) .

Chyba najbardziej Maksymilian jest zwarty i ma zaprojektowane ocieplenie ściany między domem a garażem. Kotłownię i WM można wówczas zrobić z pralni na poddaszu.

 

Zastanawiam sie czy budowac garaż w domu czy osobno. Pod kątem ogrzewania to na pewno gorszą opcją jestw bryle domu. Ale koszt budowy osobnego garażu bedzie chyba znacznie wyższy? Ciężko mi ocenić co się bardziej opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego garaż dostawiany do budynku (nie mowa o osobnym, ale dostawianym) miałby być droższy? Przecież nie wymaga tak mocnego fundamentu, jak dom, ani grubego ocieplenia jak dom, ani ciężkiego stropu, jak dom. Budujesz szkieletowy, tynkujesz i wsio.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj te projekty jeszcze raz i wypisz sobie nie powierzchnie użytkową tylko całkowitą - zobaczysz, jak bardzo różnią się, głownie kosztami przyszłej budowy.

 

Tak też zrobiłem i zestawiłem to z kwotami podawanymi na stronach.. No i generalnie są straszne rozbieżności. Tak czy inaczej zweryfikowałem koszty budowy i Maksymilian II okazał się domem zbyt drogim, przynajmniej według wyceny na stronie projektu. Zamiast tego rozważam Cyprysową 20N i późniejsze dobudowanie garażu co zresztą mi poradziłeś :)

 

Projekt Ewa wersja A

– Pow. użytkowa: 117.7 m2 + garaż

- Pow. zabudowy: 113.6 m²

- EU: wartość [kWh/(m²rok)]: 58,62

 

Koszty budowy brutto:

• Koszt stanu surowego zamkniętego: 167 908 zł

• Koszt z wykończeniem: 249 303 zł - Ten koszt budowy jest co najmniej podejrzanie niski

 

Projekt Cyprysowa 20N

– Pow. użytkowa: 112.78 m2

- Pow. zabudowy: 92,74 m²

- EU wartość [kWh/(m²rok)]: 45,48

- Stan wykończony: 295 164 zł brutto

 

Projekt Dalia Nowa

– Pow. użytkowa: 110,70 m2 + garaż

- Pow. zabudowy: 111,7 m²

- Stan wykończony 343 440 zł brutto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy powierzchni do 120 m2 budowałabym parterowy.

Na poddaszu nie zyskujecie zbyt duzo, bo sporo powierzchni traci się na komunikację, klatkę schodową.

 

Rozważałem parterowe, ale wychodzą one znacznie drożej w budowie przy zachowaniu tej samej powierzchni. Przynajmniej na tych kalkulacjach które ja sprawdzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...