Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Rozumiem że chodzi o wymiary. Czyli taka kotłownia powinna mieć ok 4x4m? Który projekt to spełnia? Większość "dużych kotłowni ma ok 8 m2. czyli 2 na 4 za garażem i już nie spełnia norm

Przejrzałem wiele projektów niby deklarowanych że są pod paliwa stałe. Nawet biorąc pod uwagę najmniejsze (śmieciuchy) o wymiarach 0,5m na 0,5 to kotłownia musi mieć min 3,2m na 2,5m nie mówiąc już o kratce ściekowej i podwyższeniu. Więc jest mnóstwo projektów które nie spełniają wytycznych:

-2m przed piecem

-0,7 za piecem

- po 1 metr na boki

-kratka ściekowa

-podwyższenie

... no widzisz. Nie ma podanych minimalnych wymiarów takiej kotłowni ( w rzucie ), ale np. kubatura pomieszczenia ( poza tym co napisałeś ) musi również być odpowiednia ...

 

Czyli wszystkie te projekty nie powinny dostać pozwolenia na budowę?

... dlatego twierdzę, że gotowiec to " projekt koncepcyjny " pokazujący bardzo ogólne założenia projektowe, a do projektu budowlanego bardzo mu daleko.

Co lepsze, może zawierać błędy projektowe, jak również odnosić się do nieobowiązujących przepisów budowlanych - jest Koncepcją w 4-ch egzemplarzach opracowywaną przez Autora ( niekoniecznie Projektanta )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Prawdopodobnie ten rzut (bo to nie projekt) był drastycznie zmieniany (chociażby sposób grzania z pieca na paliwo stałe na gaz) w czasie adaptacji by spełniał podstawowe wymagania przepisów budowlanych.

 

Ag2a - ja tez sobie rysuję amatorsko rzuty domów. Ba! Zgodnie z prawem mogę je sobie sprzedawać (ale tak bezczelna nie jestem). Ale żeby z tego rzutu zrobić projekt i tak potrzeba architekta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem kilka większych stron z projektami. Założenie dom parterowy z zaznaczonym punktem że jest na paliwa stałe, mają często niecałe 5m2, góra 8m2. Rozumiem że wszyscy muszą je powiększać na raz takie bo pozwolenia nie dostaną? Nie bronie tego projektu bo nie mam w tym żadnego interesu. Łukasz sorry ale nie skorzystam z propozycji projektu indywidualnego.

Taka mała historia spytałem sąsiada architekta czy robi adaptacje czy tylko swoje projekty. Powiedział że drobne poprawki tak ale i tak lepiej jest zrobić u niego projekt indywidualny bo to tylko 20-30 tys... (Tak, tak on ma takie stawki). Dodał że i tak przy takim projekcie zaoszczędzenie minimum 100 tys bo on mi tak zaprojektuje. Tylko chyba nie był świadom że nie wszyscy budują domy za bańkę :)

Elfir sugerujesz że wszyscy z tego projektu przechodza na gaz? Już widziałem dziennik budowy i zdjęcia z piecem. Myślę jakby odwiedzić dzienniki budowy na tym forum z piecami na paliwa stałe to też zdecydowana większość nie spełniała by tych warunków ( nie dotyczy domów z piwnica).

A jak to jest z wentylacją w danym pomieszczeniu które potrzebuje wentylacji musi być komin wentylacyjny lub przez ścianę? Nie można tego ciągnąć rura? Bo że wylot musi być kominem to wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz sorry ale nie skorzystam z propozycji projektu indywidualnego.

- raczej nie proponowałem Ci projektu indywidualnego ( ??? ) , choć i tak uważam, że taki projekt z różnych względów jest lepszy od gotowca.

- doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że jeżeli Inwestor ma na swoją inwestycję powiedzmy 300 tys. zł to w tej kwocie nie mieści się projekt za ( jak napisałeś ) 10% wartości obiektu. Ale też i nie napiszę, czy Twoja podana kwota jest duża / mała. Zazwyczaj koszt wykonania projektu indywidualnego to widełki +/- 3 do 6% wartości inwestycji i odnosi się do Projektu Koncepcyjnego, Budowlanego i Wykonawczego lub ( inaczej mówiąc ) ustalonego ZAKRESU pracy projektowej i wynagrodzenia WSZYSTKICH projektantów opracowujących dany projekt ( wraz z jego specyfiką i uwarunkowaniami zewnętrznymi jak również wytycznymi Inwestora )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc na razie przeglądam różne gotówce ale tak prostego w budowie jeszcze drugiego nie trafiłem.

 

Wpisując w google kotłownia na paliwa stałe: połowa z tych pomieszczeń też nie spełnia wymagań jak nie więcej...

Przeważnie nie ma odstępu od ściany tylniej czy z boku ( piec często zasobnikiem przy ścianie).

Edytowane przez ag2a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, to mój pierwszy wpis na forum, więc hej dla wszystkich.

 

Co sądzicie o projekcie Z67 A?

https://z500.pl/projekt/835/Z67_A,parterowy-dom-z-piecioma-pokojami/dane-ogolne.html

 

Niestety, w naszym mieście nie ma gazu. Szukamy projektu, którego realizacja nie pochłonęła by mnóstwa pieniędzy, a dzięki czemu zamontowalibyśmy ziemną pompę ciepła. Kosztorys na stronie, jest wygenerowany w sensowny sposób? Jak myślicie? Czy metodą gospodarczą można zamknąć się w 250k?

 

Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd pomysł z tym paliwem stałym?

.

 

Obawiam się, że dlatego, że ojciec palił węglem, dziadek palił węglem, pradziadek palił węglem i było dobrze...

 

Przy obecnej nowelizacji przepisów prawa grzanie czystym prądem wymaga kombinowania z danymi w projekcie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wjazd od wschodu to jedna z sypialni miałaby okna od północy - byłaby słabo doświetlona.

Pytam o te sypialnie nie dlatego, że coś jest nie tak, tylko jak nie jest tyle potrzebnych, to można byłoby zrobić w jednej łazienkę z oknem, w obecnej kotłowni spiżarkę a w pomieszczeniu bez okna pralnio-kotłownię- schowek.

 

Jednak 250 tyś przy obecnych przepisach - ciężko to widzę.

Na stronie szacunkowa wycena SSZ to 226 436 zł + VAT

A gdzie przyłącza, instalacje wewnętrzne, tynki, wylewki. To potrafi kosztować drugie tyle.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że dlatego, że ojciec palił węglem, dziadek palił węglem, pradziadek palił węglem i było dobrze...

 

Przy obecnej nowelizacji przepisów prawa grzanie czystym prądem wymaga kombinowania z danymi w projekcie. :)

 

Widocznie nie każdy musi mieć dom na płycie, nie musi być z silikatów ani nie musi mieć pompy ciepła- na szczęście jest jeszcze inny wybór. I wcale to nie musi być piec węglowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale każdy musi spełniać przepisy prawa ważne od 2017 roku, które sprawiają, ze paliwo stałe jest jednym z droższych rozwiązań grzewczych w małym domu z powodu dużej bezwładności pieców na paliwo stałe (chyba, że ktoś ma własny las i darmowe drewno lub pole i darmowy owies).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...