Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Gość grend
Jak masz wjazd od wschodu to jedna z sypialni miałaby okna od północy - byłaby słabo doświetlona.

Pytam o te sypialnie nie dlatego, że coś jest nie tak, tylko jak nie jest tyle potrzebnych, to można byłoby zrobić w jednej łazienkę z oknem, w obecnej kotłowni spiżarkę a w pomieszczeniu bez okna pralnio-kotłownię- schowek.

 

Jednak 250 tyś przy obecnych przepisach - ciężko to widzę.

Na stronie szacunkowa wycena SSZ to 226 436 zł + VAT

A gdzie przyłącza, instalacje wewnętrzne, tynki, wylewki. To potrafi kosztować drugie tyle.

 

Elfir o czym ty piszesz ? Sugerujesz ze za 250tysięcy to jest TEN dom bez instalacji, bez tynków bez wylewek? Czyli mury, dach i okna z drzwiami zewnetrznymi ? Wyceny masz robione do stanu developerskiego i tam tez tak jest - 250 tysięcy za stan developerski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

... a ja myślę, że te wszystkie "wyceny" podawane na stronach przy gotowcach, należy traktować bardziej marketingowo !

- skoro za gotowca nikt nie ponosi odpowiedzialności ( zawodowej ) to jak może odpowiadać za podane kwoty ?

- poza tym czego one dotyczą ? - koncepcji z wrysowanymi kanałami grawitacyjnymi ....

- nie spotkałem jeszcze ani jednego wpisu na FM, że ktoś zrealizował budynek i zamknął go w budżecie z kosztorysu podanego na stronie

- to są wszystko ceny tak szacunkowe, że trudno je traktować jako wiarygodne

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za przesłany projekt, jednak chcielibyśmy trochę większą część jadalniano, gościnną.

Tutaj znalazłem projekt podobny do twojego, o odpowiadającym nam metrażu, z 1 sypialnią mniej.

https://z500.pl/projekt/24/Z24,funkcjonalny-dom-parterowy-z-kopertowym-dachem-i-naroznym-oknem-w-kuchni.html?mirror=0

 

Co o nim sądzisz? Można by w nim było zrobić łazienkę dla gości w części środkowej tak jak w przesłanym przez Ciebie projekcie, a w starym miejscu garderobę do sypialni?

 

Co do wycen, to chyba tak jak kolega wyżej pisze, patrzeć przez palce.

Ławy fundamentowe biegną wszędzie tam gdzie są ściany nośne (zaznaczone na grubo)?

 

Pozdrawiam Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za przesłany projekt, jednak chcielibyśmy trochę większą część jadalniano, gościnną.

Tutaj znalazłem projekt podobny do twojego, o odpowiadającym nam metrażu, z 1 sypialnią mniej.

https://z500.pl/projekt/24/Z24,funkcjonalny-dom-parterowy-z-kopertowym-dachem-i-naroznym-oknem-w-kuchni.html?mirror=0

 

Co o nim sądzisz? Można by w nim było zrobić łazienkę dla gości w części środkowej tak jak w przesłanym przez Ciebie projekcie, a w starym miejscu garderobę do sypialni?

 

Co do wycen, to chyba tak jak kolega wyżej pisze, patrzeć przez palce.

Ławy fundamentowe biegną wszędzie tam gdzie są ściany nośne (zaznaczone na grubo)?

 

Pozdrawiam Adam

koronekk wg mnie jeśli szukasz taniego, łatwego projektu, to powinieneś skupić sie raczej na dachach 2 spadowych, 4spadowy lub kopertowy podbijają dość znacznie koszty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem niestety, ale domy parterowe z dwuspadowych dachem czy z uzytkowym poddaszem, kompletnie mi sie nie podobaja. To jedyna ekstrawagancja w projekcie na jaka bym chcial sobie pozwolic. Zwykle okna, zadnych wykuszow czy balkonow. Myslalem nad wiazarami, z drewniamym stropem zeby chociaz troche zaoszczedzic. Dach bez zadnych okien czy lukarn, najprostrza koperta.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
grend - na stronie podano wycenę i podano czego dotyczy - stanu surowego zamkniętego.

 

Ja widziałem stan developerski..

Z drugiej strony jakby SSZ za 120 metrów kosztowałby 250 tysięcy to pod klucz by musiał byc za 500 tysiecy, a tak nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem stan developerski..

Z drugiej strony jakby SSZ za 120 metrów kosztowałby 250 tysięcy to pod klucz by musiał byc za 500 tysiecy, a tak nie jest

 

wklejam prt scr ze strony projektu:

7ddcd511237ab746gen.jpg

 

niestety kosztorys szczegółowy jest dostępny po zalogowaniu się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na stronie widnieje też napis:

"Kalkulacje szacunkowe w Z500 sporządzane są dla etapu tzw. "Stanu Deweloperskiego", dlatego kwoty mogą się różnić od zaniżanych cen podawanych na innych stronach."

Dlatego można sobie te ich kalkulacje i kosztorysy, wsadzić w trąbe. Samemu sobie chyba wszystko przemnożę, ile potrzebowałbym pieniążków na materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szacownych Forumowiczów :).

 

Mimo że staż na forum nie jest zbyt długi przymierzam się do budowy domu z tego projektu (w miarę nowoczesna kostka https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-699-Piccolo,753.html).

 

ground.jpg

floor.jpg

 

Na chwilę obecną czekam na warunki zabudowy (brak planu, projekt już jest ale się dalej elaboruje) ale ze ze względu na okolicę działki nie powinno być problemu na projekt z płaskim dachem. Wiem, że być może to niepopularny projekt ale chciałbym maksymalnie wykorzystać powierzchnie i jak każdy liczę się z kosztami domu (nie mam zamiaru popłynąć na budowie i nie skończyć).

 

Czego wymagam od projektu: przede wszystkim 4 sypialni w tym jedna koniecznie na parterze (gabinet albo sypialnia dla jednego z rodziców/teściów jak trzeba będzie) i trzy sypialnie na piętrze (2+2). Działka ma lekki spadek w stronę zachodu, wjazd od północy, wymiary ok 40x40 więc plac na budowę jest. Media w drodze łącznie z gazem. Ew myślę o PC powietrznej ale jak będzie jakaś dotacja bo na razie to strata kasy według mnie - prędzej padnie niż się zwróci.

 

Chciałbym was poprosić o radę czy zamiast oryginalnego kominka w projekcie i tym samym kominów widzicie problem żeby zrobić wentylację mechaniczną (rury tam gdzie są kominy). Ogrzewanie pełna podłogówka i kondensat (rura powietrzno-spalinowa przez ścianę z kotłowni na zewnątrz bez komina, w kotłowni reku, kocioł, zasobnik a może pralka lub regał). Rozważam rury WM w warstwie styropianu bądź pod sufitem podwieszanym. Kominek raczej wybiłem sobie już głowy a jak już zdecyduje się na komin spalinowy (choć wątpie) to prędzej w salonie byłaby koza z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz.

 

Nie jestem napalony na projekt. Z wszystkich jakie do tej pory analizowałem większość miała wady (koszty/układ, generalnie ctrl c/v a nie projektowanie). Mimo iż kostka czterech liter nie urywa to mimo wszystko wydaje mi się że ekonomicznie nie jest to aż tak zły pomysł ale oczywiście mile widziane za i przeciw (Wasze opinie :)).

 

Wobec tego proszę o uwagi dotyczące tego projektu za i przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graucho:

- projekt - ja bym zrobił wejście do kotłowni z przedsionka i powiększył miejsce w kuchni (likwidacja okna rogowego w przedsionku) Teraz jest mało miejsca i praktycznie piekarnik masz na wyspie. To nie jest dobre rozwiązanie. W tym projekcie okna masz praktycznie tylko od północy o południa. W południową stroną to problem, szczególnie z temperaturami panującymi w kuchni. Nie wiem na ile ten daszek będzie stanowił zabezpieczenie przed słońcem ale na pewno słońce będzie świecić w TV

- dom ma dwa poziomy + dwa stropy betonowe (chyba) więc nie jest do końca tani (trudny w budowie)

- okna w salonie - wychodzi mi że to witryna około 3 mwtry + drzwi. Ja coś to tylko aluminiowe (drogo)

- gaz kontra PC - musisz obliczyć, ale pamiętaj, że gaz to umowa przyłączeniowa, projekt, przyłącze, pociągniecie gazu z granicy działki do domu itp. Mnie całość wyszłaby około 15-16 jak dobrze liczyłem.

- Wm a kominek nie ma nic wspólnego. Jak zrezygnujesz z kominka to i tak zostanie cały pion gdzie jest pion kanalzacyjny - wentylacja grawitacyjna. Możesz zrobić WM bez problemu, ale nie zmieścisz kanałów WM na parterze w suficie bo masz wysokość parteru 261 cm (bardzo niska). Jak zrobisz sufit to będzie 250 cm. Musisz zrobić jak coś w styropianie i ewentualnie w suficie na piętrze. Jak dobrze widzę wysokość na piętrze jest większa niż na parterze...dziwne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graucho:

- projekt - ja bym zrobił wejście do kotłowni z przedsionka i powiększył miejsce w kuchni (likwidacja okna rogowego w przedsionku) Teraz jest mało miejsca i praktycznie piekarnik masz na wyspie. To nie jest dobre rozwiązanie. W tym projekcie okna masz praktycznie tylko od północy o południa. W południową stroną to problem, szczególnie z temperaturami panującymi w kuchni. Nie wiem na ile ten daszek będzie stanowił zabezpieczenie przed słońcem ale na pewno słońce będzie świecić w TV

- dom ma dwa poziomy + dwa stropy betonowe (chyba) więc nie jest do końca tani (trudny w budowie)

- okna w salonie - wychodzi mi że to witryna około 3 mwtry + drzwi. Ja coś to tylko aluminiowe (drogo)

- gaz kontra PC - musisz obliczyć, ale pamiętaj, że gaz to umowa przyłączeniowa, projekt, przyłącze, pociągniecie gazu z granicy działki do domu itp. Mnie całość wyszłaby około 15-16 jak dobrze liczyłem.

- Wm a kominek nie ma nic wspólnego. Jak zrezygnujesz z kominka to i tak zostanie cały pion gdzie jest pion kanalzacyjny - wentylacja grawitacyjna. Możesz zrobić WM bez problemu, ale nie zmieścisz kanałów WM na parterze w suficie bo masz wysokość parteru 261 cm (bardzo niska). Jak zrobisz sufit to będzie 250 cm. Musisz zrobić jak coś w styropianie i ewentualnie w suficie na piętrze. Jak dobrze widzę wysokość na piętrze jest większa niż na parterze...dziwne

 

Z tym wejściem do kotłowni to faktycznie masz rację. Jakby zawinąć blat kuchni w stronę kominka (na oryginalnym rzucie) byłoby chyba ok. Te dwa poziomy wynikają z niższego osadzenia schodów (tak mi się wydaje). Pion kanalizacyjny zostałby gdzie jest. Generalnie chciałbym wywalić kominy w całości i zrobić w tym miejscu rury od WM pomiędzy poziomami.

 

Odnośnie okien też nie jest to jeszcze zoptymalizowane bo nie wiem ile takie wielkie witryny będą kosztować. Jak za drogie to trzeba będzie realistycznie dobrać coś mniejszego i więcej ściany wymurować.

 

Dzięki wielkie za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... powinieneś skupić sie raczej na dachach 2 spadowych, 4spadowy lub kopertowy podbijają dość znacznie koszty

masz rację z dwu-spadem, ale to Warunki Zabudowy ( lub Zapisy w Planie Miejscowym ) określają możliwości dla takich, czy innych spadków dachu projektowanego budynku. Jednym słowem : najpierw WZ - potem można projektować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

graucho -

ten twój projekt:

Schodki na parterze - są umiejscowione w zasadzie zaraz na wejściu - osoba otwierająca gościom drzwi musi uważać, żeby się o nie nie potknąć. Zaraz za nimi są drzwi - jak sobie to wyobrażasz w normalnym użytkowaniu?

 

Blat roboczy rozbity i w sumie kuchnia niewielka. Trudno ustawić szafki wysokiej zabudowy, bo wyjdzie za mało blatów roboczych.

 

Mnóstwo ciasnych klitek poprzedzielanych ścianami nośnymi, więc zero możliwości jakiegoś manewru przestrzenią.

Chodzi o parter - jest przekombinowany.

 

***

Mój klocek ma tylko dwie sypialnie, więc tobie nie przypasuje. Chyba, żeby zabudować cały strop nad parterem (piętro jest obecnie mniejsze niż parter) - ale wówczas faktycznie zrobi się z tego wizualnie niezgrabny kloc i o dużej powierzchni - z 200m2.

 

oryginał parteru:

4a6bff07fb98d9f4gen.jpg

 

można przerobić tak:

b9dd3c9d43dde1cagen.jpg

 

piętro:

154e0ea808a917bfgen.jpg

 

mozna powiekszyć tak:

bc031ec0ba5b3e4egen.jpg

 

***

Coś takiego, tylko w miejscu kotłowni gabinet:

https://www.archipelag.pl/projekty-domow/ex-10-ii-z-wiata-soft

 

***

Skoro masz problem ze znalezieniem ładnego gotowca, to może jednak indywidualny?

Albo piętrowy, tylko przerobić dach na płaski.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir dzięki za uwagi.

 

W zaproponowanym projekcie kuchnia ma ok 11m2 u Ciebie w projekcie podobnie (nawet delikatnie mniej ze względu na ten kamerlik z tego co pamiętam komputerowy). Z twojego rzutu tak pi razy oko wynika, że masz odliczając balt roboczy długi na 3,2m (bez słupka z piekarnikiem i lodówki). W tym projekcie ok 3.2m blatu roboczego. Oczywiście twój salon to ok 40m2. Sypialnie masz tak ok 16m2 więc podobnie.

 

Schody faktycznie niefortunnie w tym moim projekcie ułożone i ten wiatrołap średni. Szukam dalej. Ten projekt z archipelagu to dla mnie straszny gargamel no i koszty z kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...