Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

to wnętrze można urządzić na różne sposoby.

Zobacz, że w salonie lepiej będzie zrobić drzwi suwane w miejscu czerwonego trójkącika za kanapą niż w oryginalnym miejscu (trzeba byłoby wymijać stolik kawowy).

 

Dlatego tak ważne jest właściwe rozmieszczenie sobie mebli na planie. Dokładne wymiary kanapy czy stołu znajdziesz sobie w necie.

 

Co do okna przy jadalni - czy ten układ nie ma kontynuacji w układzie okien na piętrze? Żeby to potem dobrze wyglądało na elewacji. Czy działka jest wystarczająco duża by przez duże okno z boku widać było ogród a nie dom sąsiadów?

 

Pomieszczenie przy salonie to pokój czy kotłownia? Bo tam widzę jest komin.

Czy to komin z piwnicy? Chcecie grzać węglem?

 

 

Tak te drzwi zmienimy. :) to lepsze rozwiązanie będzie.

To pomieszczenie obok salonu to mały pokoik ( ok 11m2)

Mamy piwnicę więc cała kotłownia będzie właśnie tam.

Co do grzania to będzie raczej na eko grosze +pellet ewentualnie. To mała miejscowość nie mamy możliwości podłączenia gazu a z butli nie chcę.Będzie też rekuperacja.

co do tych okien to podrzucę zdjęcie. A sąsiadów nie mamy z żadnej strony i najprawdopodobniej nie będzie (przynajmniej w najbliższych latach ;) ) tylko od frontu będą.

fa7869ce2eb7e5ccmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czas na nasze wątpliwości. Zaczęliśmy prowadzić swój dziennik ale jednak uświadamiamy sobie że dom garażem znaczenie podniesie koszt (nawet 50tyś) np przy projekcie dom przy alabastrowej 2, więc poszukujemy nadal, aktualnie taki projekt https://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-cyprysowej-22-KRK1243 działke mamy z wjazdem od południa 28m szeroka i na tej ścianie jest wjazd i 100m długa z lekkim spadem. Dlatego skupiliśmy się na domach z wjazdem od południa. Jak uważacie lepszy byłby układ podstawowy tzn salon na ścianie połudiowo-zachodniej, pokoik na dole połudiowy-wschód? Czy może lustro? Może ktoś z szanownych forumowiczów potwierdzi lub zaprzeczy że garaż to dodatkowe 50tyś? Nie chcemy przeszacować, zdajemy sobie sprawe że założone 350tyś (+20%) ?to nie jest jakoś specjalnie dużo więc pewnie na garaż nie wystarczy. Potrzebujemy salonu około 20m+ kuchnia około 10m + spiżarnia, pokój na dole 10m, ogrzewanie rozważamy pompą ciepła powietrzną. Oczywiście potrzebny jakiś kąt na pralnie, na górze 2,3 pokoje w tym jeden np z garderobą ale to już nie priorytet. Edytowane przez marzenkowo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli macie działkę 28/100 (2800 m2) i chcecie domek do 120 m to raczej parterowy. Powinien wyjść najtaniej przy tych założeniach.

 

Każdy m2 domu kosztuje, więc garaż na pewno kosztuje sporo. Przecież to pomieszczenie jak każde inne (fundamenty, sciany dach, izolacja, tynki, wylewki, elektryka, wykończenie itp). Licz dom 2500 zł m2 za metr podłogi a garaż 1800-2000 zł.

 

Przy tak małym domku garaż wydaje się bez sensu. 20 m2 na salon to śmiesznie mało, przecież na wizualizacji nie ma nawet stołu...!!! Ja jestem zwolennikiem stołu w salonie (jadalni) i miejsca/stolika do spożywania codziennych posiłków w kuchni. Wiatrołap bardzo mały, jak odliczysz szafę to 4 osoby się nie zmieszczą. SPrawdź wysokość w pralni, bo mi wychodzi 1,7 - 1,8 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tych okien to podrzucę zdjęcie. A sąsiadów nie mamy z żadnej strony i najprawdopodobniej nie będzie (przynajmniej w najbliższych latach ;) ) tylko od frontu będą.

 

To jak najbardziej można zrobić wielkie panoramiczne okno

Ale bym nie robiła do ziemi, tylko tak z 40-50 cm nad ziemią

 

81201ccce93038c8gen.jpg

 

jesteście pewni, że balkony to dobry pomysł? Jest to element przeklinany (drogi, trudny i zimny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Marcin34_Śl za odpowiedź. Parterowy chyba nie bardzo nam odpowiada, wymyśliliśmy sobie projekt zbliżony właśnie do takiego jaki link zamieściłem parter i poddasze użytkowe, poza tym MPZP dopuszcza dach 35-45 stopni a parterówki 25-30. Czy parterówka będzie tańsza w budowie niż poddasze to już kwestia dyskusyjna. Garaż wygląda że odpuścimy, później pomyśli się o jakimś domku gospodarczym itp, i tak garażu nie przewidywaliśmy dla auta tylko jako schowek, rowery, skuter, kosiarka, i inne sprzęty ogrodowe. 20m salon będzie musial nam wystarczyć, znamy kilka "salonów" 20-22m i jak dla nas nie ma tragedii, może uda się jakoś otworzyć na kuchnie to wtedy wizualnie jeszcze zyskamy. Wiatrołap jest jaki jest i musimy się raczej z tym pogodzić, jak wyczytałeś z projektu że pralnia może mieć 1,7-1,8m my tego nie zauważyliśmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to, że jak to okno jest na normalnej wysokości to każdy zagląda z ulicy i trzeba je zasłaniać. Jak będzie wysoko pod sufitem, to światło będzie ale i dyskrecja, więc nie trzeba zaciągać rolet.

 

Masz rację... Fakt, ze dom będzie dalej od ulicy ale mimo wszystko moze być uciążliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

piszę ponownie, z problemem parterówki na wąskiej działce.

 

Wpadł mi w oko świetny projekt homeCONCEPT-46 (podoba mi się, te parterówki są jakieś "inne" :p)

 

https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-46/#additional_information

 

Nanosząc kilka zmian, rzut parteru wyglądałby mniej więcej tak:

HomeKONCEPT_46_PARTER.jpg

 

Co o tym myślicie? Sypialnię potrzebuję naprawdę malutką, byle zmieściło się łóżko, 2 nakasliki i tv. Okno wyjdzie od północy, ale w niczym to nie przeszkadza. Tam wyłącznie się śpi. Wc z prysznicem zdecydowanie nie potrzebuje okna, garaż zmniejszony na 1 stanowiskowy. Dzięki temu powierzchnia trochę zmalała, co dla mnie jest +. Dzięki temu, że nie mamy korytarza przy salonie, co w niczym mi nie przeszkadza, nie tracimy powierzchni na komunikację.

 

Jedyne co mnie martwi to duża ilość ścian nośnych. Potrzeba ich będzie aż tyle, jeżeli strop będzie drewniany, na dachu blacha z kątem nachylenia 30 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć czego oczekujesz od domu i tym samym doradzić. To są małe nieskomplikowane domki, więc nie powinny być drogie w budowie.

Moim zdaniem garaż w bryle budynku nie ma sensu, celowałbym raczej w osobny większy z pomieszczeniem gospodarczym, zwłaszcza że działkę masz dużą. Z obserwacji widzę że pojedynczy garaż w bryle staje się schowkiem na kosiarki, rowery itp. a auta nie ma gdzie trzymać. Nie wybrałbym też projektu z tylko jedną łazienką, moim zdaniem łazienka + WC jest optymalne dla 3-osobowej rodziny. Ale to moje zdanie, Ty możesz mieć zupełnie inne priorytety, inne oczekiwania co do rozkładu pomieszczeń itp. więc nie oczekuj że ktoś Ci zaproponuje projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

piszę ponownie, z problemem parterówki na wąskiej działce.

 

Wpadł mi w oko świetny projekt homeCONCEPT-46 (podoba mi się, te parterówki są jakieś "inne" :p)

 

Szczerze mówiąc, w tym projekcie bardzo mi się nie podoba potraktowanie salonu jako korytarza. Zero prywatności w czasie wizyt np. kolegów/koleżanek dzieci. Cały ruch będzie się odbywać przez salon :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybieram Z256 GL. garaż można wykonać w ten sposób, że na razie postawić wiatę a po jakimś czasie życie zweryfikuje czy jest potrzebny garaż. przejście idealnie można zaadoptować na małą garderobę. zrezygnował bym z kominów. kable grzejne w wylewce + klima albo PC albo gaz z zamkniętą komorą spalania i przewód spalinowy przez ścianę. takie modyfikacje to 50k w kieszeni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...