Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

W poście #11241 przedstawiłem projekt Dom przy Oliwkowej z prośba o Wasze opinie. Chciałbym prosić o opinię na temat jeszcze jednego projektu, domu w Mirabelkach w lustrzanym odbiciu. Poniżej propozycje moich zmian (szczególnie połączenie pomieszczeń 2 i 3 na poddaszu):

rzut-parteru-projekt-dom-w-mirabelkach-ver-2__706lo.jpg

 

rzut-poddasza-projekt-dom-w-mirabelkach-ver-2__707lo.jpg

 

P.S. Który projekt, Waszym zdaniem, z tych dwóch jest lepszy? Mirabelki, czy Oliwkowa?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

P.S. Który projekt, Waszym zdaniem, z tych dwóch jest lepszy? Mirabelki, czy Oliwkowa?

Pozdrawiam.

Mirabelki są 20m2 większe niż Oliwkowa i przewidują o jeden pokój więcej. Jesteście pewni czego szukacie?

Mnie się bardziej podoba Oliwkowa, ma prostszą bryłę, prostszy dach, prostsze rzuty pomieszczeń. Poszerzyłabym o metr przede wszystkim, żeby zyskał pokój na poddaszu. Archon chyba coś kręci ze skalą mebli, bo kuchnia 10m2 wydaje się u nich podejrzanie przestronna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie galeria domów po poszerzeniu o 1 m - ma bardziej prosty czytelny plan. Poddasze ładnie podzielono na część rodziców i dzieci.

Tylko nie robiłabym takich zmian na parterze :D

 

Dzięki. Jakie zmiany na parterze masz na myśli? Kominka nie ruszamy jednak. Tylko zamykamy kuchnię, oryginalnie otwartą na salon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirabelki są 20m2 większe niż Oliwkowa i przewidują o jeden pokój więcej. Jesteście pewni czego szukacie?

Mnie się bardziej podoba Oliwkowa, ma prostszą bryłę, prostszy dach, prostsze rzuty pomieszczeń. Poszerzyłabym o metr przede wszystkim, żeby zyskał pokój na poddaszu. Archon chyba coś kręci ze skalą mebli, bo kuchnia 10m2 wydaje się u nich podejrzanie przestronna.

 

Oliwkowa po powiększeniu o 1m jest prawie taka sama wielkosciowo jak Mirabelki. W Mirabelkach planujemy połączenie pokoi 2 i 3 więc i w jednym i drugim są trzy sypialnie na poddaszu ( pomieszcze 6, ten pokój 9 metrowy pełniłby funkcję garderoby/skladziku. A w oliwkowej garderoba przy pokoju rodziców byłaby ogólnodostępnym skladzikiem z drzwiami na korytarz).

Edytowane przez kemot_p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jakie zmiany na parterze masz na myśli? Kominka nie ruszamy jednak. Tylko zamykamy kuchnię, oryginalnie otwartą na salon.

 

Te, które pierwotnie wrysowywałeś.

Zamknięcie kuchni - zrobiłabym drzwi do salonu mimo, że tez lubię zamknięte kuchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te, które pierwotnie wrysowywałeś.

Zamknięcie kuchni - zrobiłabym drzwi do salonu mimo, że tez lubię zamknięte kuchnie.

 

Zależy nam na stole w kuchni do codziennego spożywania posiłków. Stałby tam, gdzie teraz jest otwór w ścianie łączący kuchnię i salon. Rysowalem w planerze ikea rozmieszczenie mebli i tylko tam mi ten stół pasuje, a kuchnia 13 mkw więc wielkiego pola manewru nie ma. Chyba, że Ty widzisz to inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw określ budżet, potrzeby mieszkaniowe (inne w końcu ma bezdzietna rodzina a inne rodzina z pięciorgiem dzieci), brany pod uwagę system grzewczy i podaj warunki zabudowy na działkę. Do tego priorytety, co jest w domu najważniejsze a co może podlegać negocjacjom.

 

W dziale forum poświęconym projektom jest temat "jaki projekt wybrać?" - jest tam większy ruch doradzających.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, być może to nie jest właściwy wątek na to pytanie, ale spróbuję ;-)

Otóż planujemy w tym tygodniu umówić się na wstępne spotkanie z architektem: czy do takiej rozmowy potrzebujemy mieć mapę działki do celów projektowych? Posiadamy mapę działki, ale to jest tylko podstawowa jej wersja (mapa zasadnicza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, być może to nie jest właściwy wątek na to pytanie, ale spróbuję ;-)

Otóż planujemy w tym tygodniu umówić się na wstępne spotkanie z architektem: czy do takiej rozmowy potrzebujemy mieć mapę działki do celów projektowych? Posiadamy mapę działki, ale to jest tylko podstawowa jej wersja (mapa zasadnicza).

 

Raczej nie.

Na mapce zasadniczej jest dużo informacji - granice, sąsiednie zabudowania, media więc sporo z niej można wyczytać. Nie widać na niej np. ukształtowania działki, spadków terenu itp, ale na początkową wizytę wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Forumowicze, prośba o pomoc w wyborze. Dwie propozycje:

1. Dom w kortlandach g2p (lustro) https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kortlandach-g2p-m1a221e8e17c19. Jeśli chodzi o układ, to praktycznie nic byśmy nie zmieniali; tylko obniżenie parteru i zmiana schodów na jednobiegowe. Strych nad garażem odseparowany od domu z przeznaczeniem na suszarnię. Zonie architektura się bardziej podoba niż projekt drugi, a mi odwrotnie :(

2. Suus I pg2 http://www.projektymalachit.pl/projekt-suus_i_pg2-121.html. W tym projekcie trochę martwi mnie mały salon, poz tym układ mi się bardziej podoba niż pierwszy projekt. Pokój nad wiatrołapem byłby zaadaptowany na pralnię i suszarnię. Projekt jest kubaturowo o 10% mniejszy od pierwszego i jego konstrukcja też jest prostsza, więc pewnie byłby ciut tańszy w realizacji.

 

Rodzina na razie 4 osobowa z tendencją wzrostową :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dom ma bardzo skomplikowany układ dachu. To powoduje, że poddasze to same skosy, gdzie problemem jest wstawienie szafy.

Pod tym względem Malachit na pewno jest jest lepszy.

Pokój nr 22 przerobiłabym na bawialnię dla dzieci (nad wiatrołapem) i pralnię z suszarnią (nad garażem).

Salon byłby ustawniejszy, gdyby zmienić układ okien w nim.

Niestety schody są zabiegowe :(

I sypialnia rodziców (gdy będziecie mieli trójkę pociech) będzie musiała mieć łazienkę dzieloną z gośćmi.

 

Wykorzystacie całą powierzchnię piwnicy? Bo jest ogromna. Może podpiwniczenie częściowe?

 

 

Przy takiej powierzchni domu na serio pomyślałabym o projekcie indywidualnym. Żeby uprościć rzuty a tym samym zmniejszyć koszty budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir dzięki za analizę. Ten pierwszy dom ma tylko skomplikowany dach nad garażem, ale tam będzie strych. pokoje na poddaszu mają podobne skosy jak w tym drugim projekcie. Piwnica będzie pod całym domem, bo takie są warunki terenowe i łatwiej budować pod całym domem niż kombinować pod częścią.

Projekt indywidualny jest trochę drogi, bo za gotowca z malachita i adaptacją damy w sumie 4tys, a za indywidualny pewnie z 3 razy tyle.

Edytowane przez pstawik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten projekt Archonu ma 9 połaci dachowych w sumie.

 

Propozycje zmian do Malachita:

 

Możesz też pomyśleć o garażu w piwnicy, by ją jakoś wykorzystać i zmniejszyć powierzchnię zabudowy.

s_121_6.JPG

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, dzięki za rozplanowanie parteru!!! Mam tylko wątpliwość co do kierunku otwierania się drzwi do łazienki. Większy ruch będzie raczej z salonu.

Powiedz mi jeszcze co to jest ta fioletowa kreska w łazience?

Masz jakiś pomysł jeszcze na poddasze? Zostawić rozplanowanie jak jest? Oczywiście pomysł z bawialnią i pralnią zamiast pokoju 22 nad wejściem jest OK.

Salonu pewnie nie da się powiększyć bo nie ma jak... A nie da się zrobić, żeby schody nie były zabiegowe? Chyba, że te co tu są to nie są takie złe?

Nie wiem jak przekonać żonę do tego projektu. Chodzi jej głównie o bryłę; nie podoba jej się ta gruba belka na elewacji frontowej, która przechodzi z garażu nad wejście. Może dałoby się jakoś inaczej zaaranżować zadaszenie nad wejściem, a grubą belkę zostawić tylko nad garażem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fioletowa kreska - drzwi suwane chowane w ścianie. Chciałam bardziej oddzielić sypialnię i łazienkę od salonu. I zrobić dyskretniejsze wejście do kibelka, coby dwójeczki nie było w salonie słychać jak sobie chlupnie do sedesu ;).

 

Poddasze wygląda dla mnie wygląda ok. Monża zwęzić korytarzyk (wyrównać z linią słupów trzymających konstrukcję dachu - na rysunku na różowo zaznaczyłam).

Powiększyłam o wnękę na szafę sypialnię przy pralni.

Zmieniłabym okna tarasowe w pokojach na zwykłe, aby można było biurko ustawić pod oknem. W pralni można zrobić mniejsze okno - zawsze kilka stów w kieszeni więcej.

Pokój zabaw można zrobić otwarty na klatkę schodową (duża przestrzeń) lub zamykany, by służył jako sypialnia dla gości.

 

Schody - niestety nie da się zmienić bez zmiany konstrukcji domu.

 

W czasie adaptacji belkę nad wejściem możecie zlikwidować, ona jest tylko ozdobnikiem (w dodatku mostkiem cieplnym), nie ma żadnej funkcji konstrukcyjnej. Ale jednocześnie osobiście radzę doprojektowac jakiś daszek nad wejściem.

 

W czasie adaptacji wywalić lane podesty przed wejściem i na tarasie. To tylko kłopoty wykonawcze. A tak dasz kostkę na gruncie i już.

 

Nie musicie robić tarasu nad garażem tylko dach płaski kryty papą (tanio). Chyba, że chcecie taras wykorzystywać na suszenie prania, to wówczas odwrócony ze żwirem (drożej) - to trzeba sprawdzić na etapie adaptacji, jak jest w projekcie i najwyżej zmienić.

s_121_10.JPG

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A jeszcze mam jedno pytanie odnośnie architektów. Czy aby architekt zgodnie z prawem mógł mi zrobić projekt budowlany, to musi być wpisany do izby architektów? Bo mam dwóch jakoś tam poleconych, ale nie są widoczni na liście Małopolskiej Izby Architektów. Będę wdzięczny za informacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...