Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Wstępnie wybraliśmy projekt Dom przy Wiązowej 3:

 

 

Ja taki "salon" to prawie w bloku miałem. Łazienka na parterze bardzo mała, drzwi otwierają się na twarz wychodzących z salonu. Podobnie drzwi z kotłowni na hol i do wnętrza garażu są fatalnie zaprojektowane - powinny się one otwierać do wnętrza kotłowni, bo co oczywiście nie ma miejsca, ale co to za ściana 1,5 metra. Albo godzisz się z budową małego domku z adekwatną liczbą pomieszczeń wewnątrz, albo wpychasz do małego domku dużo pomieszczeń i budujesz nieergonomiczny dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

[ATTACH=CONFIG]392498[/ATTACH]

 

Faktycznie duże wnętrze wyszło, ale łazienka popsuła efekt bo jest mała i otwiera się na salon. Konieczna byłaby likwidacja pokoju na parterze i wykonanie w połowie dużej łazienki a w drugiej np. spiżarki. Powęszyłoby to też kuchnię, bo niestety ale obecnie jest ona jednak mała, mało blatów będzie. Schody z garażu można zlikwidować podnosząc posadzkę i tworząc bardziej stromy podjazd do garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WC otwierające się na salon to podstawowy błąd projektowy

Prysznic na planie domu jest wielkości lodówki, więc ma 60x60 cm. Widzieliście kiedyś taki prysznic? Zwykle mają min. 80x80 (a wygodne 100x100 i więcej). A to oznacza, że wyposażenie wnętrz jest zmniejszone na planie, by dom się wydawał większy i ustawniejszy niż w rzeczywistości.

Przejście wiatrołap-garaż tak, ale na jednym poziomie a nie z jakimś schodkami. Wiem skąd te schodki, ale nie powinno ich być w miejscu gdzie człowiek się kręci, ubiera, wita gości.

 

Moim zdaniem po prostu ten projekt nie jest udany i tyle. Można go próbować przerabiać, ale to pudrowanie pryszcza.

 

Mam właśnie podobne zastrzeżenia. Zastanawiamy się jeszcze nad projektem Oktawian. https://www.extradom.pl/projekt-domu-oktawian-WRP1486

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno Oktawian wygląda lepiej.

Powiększyłabym okna w ścianie szczytowej poddasza, by zrezygnować z połaciówek. Oraz z tarasu nad garażem. Przecież od frontu i tak z tergo tarasu korzystać nie będziecie. Przy waszym ustawieniu stron świata można pomyśleć o odwróceniu układu piętra, tak by pokoje dzieci były od bardziej nasłonecznionej strony domu.

Można się zastanowić czy kuchni nie zrobić w pokoju od frontu a gościnny pokój tam gdzie teraz kanapa.

Szklenia parteru pociągną po kieszeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...............zachód

południe mokka.jpg północ

.......... wschód

 

 

Tak jakoś mi się udało pokazać strony świata. Działka usytuowany jest "prosto' do stron świata.

Grzać będę ekogroszkiem ( mam dostęp do tego typu opału) a w ostateczności pompa ciepła.

Dom ma być mały i tani w wybudowaniu. Domowników będzie 3.

Edytowane przez klara12klara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest cel tej mikro-łazienki 0/5 wchodzącej w salon? Chyba tylko żeby stworzyć namiastkę dwóch łazienek - bo jak to w domu jedna łazienka. Tracimy powierzchnię całkiem ładnego salonu.

 

obecnie mieszkam w bloku gdzie jest osobno łazienka i toaleta co sobie bardzo chwalę. Córka zaczyna wchodzić w wiek nastolatki i częściej przebywa w łazience wiec jak będę miała "potrzebę" to taka mała toaleta bardzo mi się przyda. A do tego wole żeby goście korzystali z tej małej toalety. Łazienkę z toaletą chcę mieć tylko do swojej dyspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg decyzja czym będziecie grzać jest kluczowa i czy planujecie kominek, bo umiejscowiona w tym miejscu kotłownia jest trochę z powodu komina w jednym miejscu do pieca i kominka, ale plus z wejściem na zewnątrz psuje fakt że workami czy paletą groszku trzeba będzie latać dookoła domu bo od frontu daleko.W tym domu nie mam miejsca na pralnie.Gdyby został tylko kominek i PC mozna zamienić kotłownię z łazienką będzie większa co ważne w opcji pralni...

 

Chcąc palić piecem zamiana tych pomieszczeń powoduje budowę komina w tym pomieszczeniu ale lepszy dostęp z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem dlatego ten projekt ma dużą kotłownie z wejściem z tyłu domu :yes:

 

ma też wyjście na dom - w centrum. Zimą będziecie celem dosypania węgla biegać naokoło domu?

Rozsądnym rozwiązaniem jest kotłownia z wejściem z wiatrołapu a nie praktycznie z salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Ostatnie szlify koncepcji i ruszamy z projektem :)

 

Działka ma front Południowy - Wschód, prostokąt 28x57, linia zabudowy 5m

Rodzina 2+2

Dom parterowy, pójdziemy jednak w dach czterospadowy (poddasze będzie nieużytkowe).

 

Zastanawiam się jeszcze jakie drzwi balkonowe. Zrobimy raczej klasyczne z ruchomym słupkiem 2x albo 3x w tym jeden fix.

Na HS chyba się nie zdecyduję, zobaczymy jeszcze na etapie budowy

 

Proszę o opinie naszej koncepcji.

Z góry dziękuję.

 

https://drive.google.com/file/d/0B6J_GqYHjYYdOURKdWlYWVhWUWM/view?usp=sharing

 

https://drive.google.com/open?id=0B6J_GqYHjYYdXzM2S2ZFeS02TzA

 

https://drive.google.com/open?id=0B6J_GqYHjYYdcGYyZDdJVmxZRmc

 

elewacje_10_07_2017.jpgrzut_10_07_2017.jpgProjekt new v19.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałam o bieganiu z opałem na około domu ale problem rozwiązał się sam. W lewym górnym rogu mojej działki będę miała blaszany garaż/pomieszczenie gospodarczo-graciarskie:D zadaszone i to tam będę trzymała opał. zawsze to bliżej kotłowni. Z kominka nie zrezygnuję bo zawsze o nim marzyłam.

Zastanawiam się czy w tym projekcie są jakieś rzeczy, które zwiększają koszty budowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mieszkałaś kiedyś w domu z takim rodzajem ogrzewania? Nie napiszę o brudzie ale trasa opału.

 

Masz już ogrodzenia przyjeżdża dostawa na palecie i ląduje na podjeździe trzeba paleciak przepchać po trawniku na tył działki do tego blaszaka bokiem po trawie?potem znowu do domu ...., a jak będzie śnieg mróz to cała ta trasa do odśnieżenia....

 

Najwygodniej mieć wjazd do kotłowni z poziomu zero i szerokie drzwi aby prosto np z podjazdu który najczęściej i tak jest odśnieżony wjechać paleciakiem.

 

Masz dużą kotłownię taki wymóg przy groszku ale kiepsko usytuowaną nie tylko z zewnątrz ale i wewnątrz domu za to brakuje pralni.Mając PC z tego pomieszczenia można zrobić pralnie suszarnie i czyste pom gospodarcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mądre rady. Kusi mnie pompa ciepła ale nie wiem czy nie wyjdzie o wiele drożej. Kroję koszty początkowe na ile się da ale czy w tym przypadku warto? Nie wiem. jestem skołowana. Do tego zastanawiam się czy przy PC nie będzie w domu zimno. Bardzo zależy mi na cieple bo mam chorą tarczycę i ciągle mi zimno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z PC nie będzie zimno. Skąd ta obawa? Przecież to źródło ciepła.

 

Drożej w instalacji - na pewno. Ale nie tracisz powierzchni domu. Bo kotłownia na węgiel będzie brudna. A PC można wstawić nawet w spiżarce, szafie w korytarzu czy łazience. No i koszty eksploatacji niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam gazem podłogówka po całości rekuperator, więc nie pomogę.

 

Możesz ogrzewać kablami najtańsze przy inwestycji , podstawa to ocieplenie podłogówka czy nie, rodzaj wentylacji wątki o ogrzewaniu należy przeczytać choć tam czasem ostre dyskusje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...