Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

masz 10 m elewacji frontowej i jest to wartość stała.

Od północy czy na froncie domu sobie tego warzywniaka z tunelem raczej nie zrobisz.

Masz narzuconą linię zabudowy? Bo jaka może być szerokość domu?

 

Bo projekty, które wrzuciłeś moim zdaniem słabo nadają się na twoją działkę, jeśli chodzi o wykorzystanie światła słonecznego.

 

Zgadza się, 10m szerokość elewacji, od strony wjazdu na działkę. Nie mamy narzuconej bezpośrednio szerokości domu. Mamy za to określoną, nieprzekraczalną linię zabudowy (pofalowana linia na zielono), o szerokości 5m (wymiary działki około 25m x 37m). Ogród chciałbym od strony zachodniej. Jakiego Twoim, zdaniem powinniśmy projektu szukać, oraz jak usytuować dom na działce?

Dodam jeszcze, że wszystkie media są albo w drodze, albo za linią zabudowy.działka.jpg

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek na dosyć mała działkę bo jej powierzchnia to 9 arów. Trzeba więc pójść w górę.

Co powiecie o tym projekcie: https://www.mgprojekt.com.pl/samba ??

 

Mamy wątpliwości do co WC, czy to nie będzie zbyt mała klitka??

 

projekt-domu-samba-rzut-parteru.png

 

Kolejna sprawa, to kuchnia połączona z salonem. Zastanawiam się czy to dobry pomysł? Czy ten cały bałagan z kuchni nie będzie raził w oczy w części jadalnej, salonie? Jak to widzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, 10m szerokość elewacji, od strony wjazdu na działkę. Nie mamy narzuconej bezpośrednio szerokości domu. Mamy za to określoną, nieprzekraczalną linię zabudowy (pofalowana linia na zielono), o szerokości 5m (wymiary działki około 25m x 37m). Ogród chciałbym od strony ]

 

Czyli z punktu zagospodarowania ogrodu nie będzie miało znaczenia czy wybudujesz parterówkę czy piętrowca, bo zajmą tyle szamo szerokości frontowej działki.

Będą różniły się jedynie głębokością (czyli albo bliżej albo dalej od drogi).

 

 

Ja bym u ciebie widziała (jeśli chciałbyś parterówkę) dom w tym stylu:

8fe491840a7c6123gen.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolejna sprawa, to kuchnia połączona z salonem. Zastanawiam się czy to dobry pomysł? Czy ten cały bałagan z kuchni nie będzie raził w oczy w części jadalnej, salonie? Jak to widzicie?

 

Zwróć uwagę, że sam hol w tym domu jest wielkości kuchni. W całym domu komunikacja zajmuje zdecydowanie za dużo m2

 

Spiżarnia jest wrysowana chyba tylko aby odhaczyć na liście, że jest. Jej wielkość i ustawienie drzwi powodują, że jest mało pojemna.

Podcień nie pełni żadnej funkcji - jest za mały żeby wstawić tam jakiś mebel ogrodowy.

 

W sypialni dziecięcej na piętrze jedna z szaf wypada głęboko pod skosem, czyli nie dość, że trzeba robić na zamówienie, to jeszcze mało pojemna.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

szukam aktualnie projektu domu, który łatwo będzie można podzielić na dwa nie połączone ze sobą drzwiami mieszkania. Jedno 100 m2 a drugie ok 35 m2. Chodzi o to, że wydzielona część będzie należała do moich rodziców i będzie miała osobne wejście.

 

Aktualnie w oko wpadł mi wyłącznie projekt Irysek BSE1008:

Oryginalny.jpg

 

Tutaj dokonałem lekkich poprawek, ale nie do końca jestem zadowolony z szerokości tych pokoi po prawej na dole:

Poprawiony.JPG

 

Źródło projektu: https://www.extradom.pl/projekt-domu-irysek-BSE1008

 

Zielony kolor to obszar drugiej cześci domu, która ma należeć do rodziców.

 

Czy macie inny pomysł jak sensownie podzielić te pokoje? Lub czy znacie projekt domu do 150m2, czterospadowy, bez garażu, któy ma ciekawszy układ? Zastanawiam się też czy w ogóle zmiany które wprowadziłem są możliwe w projekcie. Bo moje zmiany naruszają ścianę nośną. Gdy pytam o zmiany to zawsze dostaję informację "autor wyraża zgodę na zmiany w projekcie na etapie adaptacji", ale nikt mi nie podaje czy takie zmiany się kwalifikują.

Edytowane przez iwan89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, salon jest mało przestronny, podcień zajmuje niepotrzebnie miejsce. Co do kuchni, jeśli będziesz miał bałagan to na pewno będzie raził :)

 

 

Teoretycznie nie planuję mieć bałaganu. Ale w praktyce różnie z tym bywa. Wiesz jak jest :) Dlatego zastanawiam się też nad jakąś formą rozdzielenia kuchni oraz salonu czy tam jadalni. Może jakąś ścianką karton gips - ale to wymagałoby pewnych przeróbek w projekcie.

 

Zwróć uwagę, że sam hol w tym domu jest wielkości kuchni. W całym domu komunikacja zajmuje zdecydowanie za dużo m2

 

Spiżarnia jest wrysowana chyba tylko aby odhaczyć na liście, że jest. Jej wielkość i ustawienie drzwi powodują, że jest mało pojemna.

Podcień nie pełni żadnej funkcji - jest za mały żeby wstawić tam jakiś mebel ogrodowy.

 

W sypialni dziecięcej na piętrze jedna z szaf wypada głęboko pod skosem, czyli nie dość, że trzeba robić na zamówienie, to jeszcze mało pojemna.

 

Dzięki za sugestie.

To że będą skosy - cóż, tak już bywa w takich domkach, z tego typu dachami. Bardziej mnie interesuje co miałaś na myśli pisząc że komunikacja w domu zajmuje sbyt dużo powierzchni? Czyli że przejścia powinny być węższe :) Będę wdzięczny za rozwinięcie tej myśli .

 

A ten podcień:

 

projekt-domu-samba-wizualizacja-ogrodowa-1482132469-sitipcfd.jpg

 

To chyba z myślą o markizach? Przynajmniej tak by to do mnie przemawiało. Jak to widzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z punktu zagospodarowania ogrodu nie będzie miało znaczenia czy wybudujesz parterówkę czy piętrowca, bo zajmą tyle szamo szerokości frontowej działki.

Będą różniły się jedynie głębokością (czyli albo bliżej albo dalej od drogi).

 

 

Ja bym u ciebie widziała (jeśli chciałbyś parterówkę) dom w tym stylu:

8fe491840a7c6123gen.jpg

 

Dziękuję za propozycję :) Poszukam, czegoś zbliżonego.

 

W przypadku domu parterowego, wiata musi być usytuowana na długość domu, jednak w przypadku piętrowego mogę ją zrobić za domem, w tedy miałbym więcej miejsca na ogród, a dom byłby bliżej drogi dojazdowej.

dom.jpg

 

Koszt budowy, parterowego czy piętrowego o zbliżonej powierzchni, pewnie jest zbliżony. A co myślicie o budowie, małej parterówki z adaptowalnym poddaszem? (parter to kuchnia, łazienka, pom. gosp., salon + 2 sypialnie) By w razie powiększenia się rodziny, móc łatwo powiększyć powierzchnię mieszkalną? Celem są niższe koszty budowy teraz (niż przy układzie salon + 3 sypialnie, jedna może być nigdy nie używana, ewentualnie dla gości ale to zbędny luksus)

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To że będą skosy - cóż, tak już bywa w takich domkach, z tego typu dachami.

 

 

Chodzi o to, że w jednej sypialni ustawisz szafę a w drugiej już nie, bo będzie stała pod zbyt niskim dachem.

 

Bardziej mnie interesuje co miałaś na myśli pisząc że komunikacja w domu zajmuje sbyt dużo powierzchni? Czyli że przejścia powinny być węższe :) Będę wdzięczny za rozwinięcie tej myśli .

 

Nie węższe, tylko mniej ich. Przez to, że schody nie są centralnie, masz niepotrzebnie dłuższe ciągi komunikacyjne. Czyli na chodzenie zużywasz więcej m2 niż na mieszkanie czy gotowanie.

 

 

Podcień służy osłonięciu okien latem przed słońcem. To już jest taka stała markiza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

szukam aktualnie projektu domu, który łatwo będzie można podzielić na dwa nie połączone ze sobą drzwiami mieszkania. Jedno 100 m2 a drugie ok 35 m2. Chodzi o to, że wydzielona część będzie należała do moich rodziców i będzie miała osobne wejście.

 

Aktualnie w oko wpadł mi wyłącznie projekt Irysek BSE1008:

[ATTACH=CONFIG]397659[/ATTACH]

 

Tutaj dokonałem lekkich poprawek, ale nie do końca jestem zadowolony z szerokości tych pokoi po prawej na dole:

[ATTACH=CONFIG]397658[/ATTACH]

 

Zielony kolor to obszar drugiej cześci domu, która ma należeć do rodziców.

 

Czy macie inny pomysł jak sensownie podzielić te pokoje? Lub czy znacie projekt domu do 150m2, czterospadowy, bez garażu, któy ma ciekawszy układ? Zastanawiam się też czy w ogóle zmiany które wprowadziłem są możliwe w projekcie. Bo moje zmiany naruszają ścianę nośną. Gdy pytam o zmiany to zawsze dostaję informację "autor wyraża zgodę na zmiany w projekcie na etapie adaptacji", ale nikt mi nie podaje czy takie zmiany się kwalifikują.

 

Przede wszystkim - ile ty potrzebujesz sypialni? jedną?

Chcecie się ogrzewać wspólnie czy każdy odrębny piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycję :) Poszukam, czegoś zbliżonego.

 

W przypadku domu parterowego, wiata musi być usytuowana na długość domu, jednak w przypadku piętrowego mogę ją zrobić za domem, w tedy miałbym więcej miejsca na ogród, a dom byłby bliżej drogi dojazdowej.

[ATTACH=CONFIG]397685[/ATTACH]

 

Koszt budowy, parterowego czy piętrowego o zbliżonej powierzchni, pewnie jest zbliżony. A co myślicie o budowie, małej parterówki z adaptowalnym poddaszem? (parter to kuchnia, łazienka, pom. gosp., salon + 2 sypialnie) By w razie powiększenia się rodziny, móc łatwo powiększyć powierzchnię mieszkalną? Celem są niższe koszty budowy teraz (niż przy układzie salon + 3 sypialnie, jedna może być nigdy nie używana, ewentualnie dla gości ale to zbędny luksus)

 

W jaki sposób wiata za domem zwiększa ci ogród? Bo dla mnie ewidentnie go zmniejsza (przecież trzeba zrobić dojazd do wiaty)

 

Skoro nie potrzebujesz 3 sypialni to może po prostu dom w szkielecie drewnianym do późniejszej rozbudowy? Przy szkielecie to proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że w jednej sypialni ustawisz szafę a w drugiej już nie, bo będzie stała pod zbyt niskim dachem.

 

 

 

Nie węższe, tylko mniej ich. Przez to, że schody nie są centralnie, masz niepotrzebnie dłuższe ciągi komunikacyjne. Czyli na chodzenie zużywasz więcej m2 niż na mieszkanie czy gotowanie.

 

 

Podcień służy osłonięciu okien latem przed słońcem. To już jest taka stała markiza.

 

 

Dzięki za wypowiedzi i uwagi. Dają do myślenia, chociaż z niektórymi kwestiami nie mogę się zgodzić jak np zbyt duża ilość m2 zużywanych na mieszkanie czy gotowanie.

 

Czy nie uważasz, że kuchnia i jadalnia znajdująca się w skrajnej części domu to jest akurat plus? Salon znajduje się w centralnej części - połączony jest ze schodami kierującymi na piętro. Chyba wszystko zgodnie z kanonem? Niby dałoby się to lekko zmniejszyć, ale byłoby to chyba zrobione kosztem innych pomieszczeń - a więc trzeba pójść na jakiś kompromis? Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

antons,

 

Elfir ma rację, komunikacja na parterze i piętrze to około 20 m2, czyli prawie 20% powierzchni użytkowej domu.

Zrezygnuj ze spiżarki, zrób w kuchni wysoką zabudowę a WC powiększ o prysznic. Jak na dole jak pokój gościnny/gabinet to musi być łazienka.

Dla 4 oso jedna łazienka to mało.

Elfir ma tez rację z szafami w pokojach dzieci, jedna jest wysoka a jedna przy ścianie kolankowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim - ile ty potrzebujesz sypialni? jedną?

Chcecie się ogrzewać wspólnie czy każdy odrębny piec?

 

Ja ja potrzebuje dwie, fajnie by było trzy, ale wtedy wyjdą te sypialnie dość małe. Ogrzewanie wspólne, bo chyba tak najtaniej? Zresztą chyba niekorzystna byłaby różnica temperatur w dwóch częściach domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ja potrzebuje dwie, fajnie by było trzy, ale wtedy wyjdą te sypialnie dość małe. Ogrzewanie wspólne, bo chyba tak najtaniej? Zresztą chyba niekorzystna byłaby różnica temperatur w dwóch częściach domu?

Z dwiema sypialniami:

 

Oryginalny.jpg

 

Z trzema sypialniami:

Oryginalny_trzy sypialnie.jpg

 

Ja bym nie likwidowała podcienia przy wejściu - jest on bardzo przydatny i chroni przed deszczem, śniegiem a czasami nawet wiatrem.

Co najwyżej bym go zmniejszyła aby powiększyć łazienkę (zwiększyć w niej ilość sprzętów):

Oryginalny_zmniejszenie podcienia.jpg

 

DODATEK:

Z propozycją układu mniejszego lokalu

Oryginalny_dwa lokale.jpg

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na wstępie chciałbym się ze wszystkimi przywitać.

 

Jestem po etapie zakupu działki budowlanej, kupiłem w pełni uzbrojona działkę budowlaną o powierzchni 11 arów.

Mam jednak spory problem z doborem projektu. W miarę przedstawię moja wizję:

Dom ma mieć powierzchnie około 220- 230m2 i będzie przeznaczony pod wynajem. Docelowo będzie dodatkowe, osobne wejście na piętro gdzie chciałbym aby znajdowały się 4 większe pokoje (po min 15m2 każdy), kuchnia, korytarz, osobna toaleta + łazienka z toaletą.

Chciałbym aby parter wyglądał podobnie + ew. kotłownia czy pomieszczenie gospodarcze.

 

Gdzie szukać takiego projektu ? Jak widzą Państwo taką wizję ?

 

Z góry dziękuje za sugestię i komentarze, te optymistyczne i mniej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moniss - mniejszy lokal ma ciemną kuchnię. Chyba, że planujesz w dachu świetlik.

Dla osoby starszej nie wiem czy łazienka nie powinna być większa, by umożliwić wjazd wózkiem inwalidzkim. Trzeba też znaleźć miejsce na pralkę.

 

Nie wiem czy przy takich potrzebach nie wybrać jednak domu z poddaszem?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moniss - mniejszy lokal ma ciemną kuchnię. Chyba, że planujesz w dachu świetlik.

Dla osoby starszej nie wiem czy łazienka nie powinna być większa, by umożliwić wjazd wózkiem inwalidzkim. Trzeba też znaleźć miejsce na pralkę.

 

Nie wiem czy przy takich potrzebach nie wybrać jednak domu z poddaszem?

 

Doświetlenie kuchni przez przeszklone drzwi wejściowe, ale pomysł ze świetlikiem jest niezły :yes:

Pralka w kuchni.

Myślałam też o osobie na wózku, ale iwan89 nic o tym nie wspomina, a poza tym nie wszyscy (nawet nie większość) osób starszych ma aż tak duże kłopoty z poruszaniem się, zatem zrezygnowałam z pomysłu lokalu dla osoby niepełnosprawnej.

To jest tylko luźny pomysł, bo nie wiadomo jacy są i co preferują ewentualni mieszkańcy tego mieszkanka, czy wolą biesiadować - wtedy przydał by się stół (chociaż moi teściowie imprezy robią przy rozkładanej ławie), czy może wolą spokojniejsze wieczory przy książce czy TV.

Nie znam też wymiarów pomieszczeń w tym domu, więc nie wiadomo czy na tych rysunkach są zachowane odpowiednie odległości pomiędzy meblami.

Chciałam tylko pokazać, że da się ten rzut domu tak przerobić, jak oczekuje iwan89. I to wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...