Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Radzisz zatem parterówkę? Raczej słabo ze znalezieniem 4 pokojowej (3 sypialnie + mały gabinet/gościnny), która da jeszcze oddech w ogrodzie. Chyba, że słabo szperałam.

Dach musi mieć min. 37 stopni, dwuspadowy, czy to nie podniesie kosztów? Wtedy bez stropu? Czy to jest ekonomiczne w utrzymaniu? Coś takiego:

 

http://nanohouse.pl/wp-content/uploads/2016/07/misato_przekroj-4_1240x600px.jpg

 

http://nanohouse.pl/wp-content/uploads/2016/06/pokoj-dzienny_02a_h500px.jpg

 

Ktoś pomoże żółtodziobowi? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie licz na to,że ktoś wybierze dom dla ciebie i twojej rodziny,sam musisz zdecydować w jakim domu chcesz mieszkać.Masz działkę,określony budżet,wiesz z grubsza czego szukasz (parterowkę sobie odpuść,szkoda działki,po za tym domy parterowe są nieekonomiczne w utrzymaniu,zwlaszcza duże,rozłozyste parterówki przykryte ogromnymi dachami,mały dom parterowy ok.100m okey,im większy dom,tym bardziej opłaca się iść w poddasze).

Wydaje mi się,że slabo szukaleś,bo domów z trzema sypialniami na poddaszu,dodatkowym pokoju na parterze jest mnóstwo,nie twierdzę,ze wybór projektu jest łatwy,sama wybierałam swój dom bardzo długo,ale udało mi się - mój dom idealnie pasuje na działkę,budżetowo tez ok i spelnia nasze potrzeby,ale gdybym miała więcej kasy zbudowalabym dom większy o około 20m,obecny ma 130m,oczywiście dom z p.u., o zwartej bryle,wysokiej ściance kolankowej,bez okien dachowych,dodatkowym pokoju na parterze,dwoma łazienkami,wygodnymi schodami,ot klasyka.Powodzenia w szukaniu,pozdr....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

namira , dziękuję za odpowiedź.

Ja nie chcę, żeby ktoś wybrał do za mnie, po prostu rozważam różne opcje i dowiaduję się o plusach i minusach.

Jeśli chodzi o poszukiwania to pisałam o parterówkach z 3 sypialniami i 1 gabinetem, bo z poddaszem takich domów jest akurat bardzo dużo. Ale rozważania dotyczyły w powyższych postach domu parterowego na małej działce, bo taka padła tu sugestia :)

 

W ostatnim poście pytałam o ekonomiczność wysokiego stropu, lub jego braku przy stromym dachu, ale chyba nikt tu tak nie budował.

 

A TY jaki projekt wybrałaś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zazman,

 

jeśli chcesz dom z 4 pokojami i masz mała działkę - to tylko z poddaszem, jesli dodatkowo masz dach 37 stopni to praktycznie wybór już dokonany.

 

Wysoki strop/antresola wygląda fajnie, ale to chyba jedyny plus. Minusy to zdecydowanie większa kubatura do ogrzania, większa pracochłonność przy zabudowie kg (trzeba mieć rusztowania) i jesli w połaci jest okno to też utrudniony dostęp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zazman,

 

jeśli chcesz dom z 4 pokojami i masz mała działkę - to tylko z poddaszem, jesli dodatkowo masz dach 37 stopni to praktycznie wybór już dokonany.

 

Wysoki strop/antresola wygląda fajnie, ale to chyba jedyny plus. Minusy to zdecydowanie większa kubatura do ogrzania, większa pracochłonność przy zabudowie kg (trzeba mieć rusztowania) i jesli w połaci jest okno to też utrudniony dostęp

 

Dziękuję za konkretną odpowiedź, rozwiałeś moje wątpliwości, co bardzo mi pomogło. Właśnie często coś, co się podoba jest nie do końca funkcjonalne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za konkretną odpowiedź, rozwiałeś moje wątpliwości, co bardzo mi pomogło. Właśnie często coś, co się podoba jest nie do końca funkcjonalne :)

 

zamzam szukaj, szukaj i jeszcze raz szukaj. Projektów w necie jest setki tysięcy i od dobrze wybranego projektu będzie zależało w późniejszym etapie wszystko. Od tego jak dom zostanie usytuowany na małej działce, po koszt jego budowy, skończywszy na późniejszych kosztach jego użytkowania.

A to czy ma być z poddaszem czy parterówka to pierwsze i podstawowe pytanie dla Ciebie :)

Tutaj na forum każdy z nas może jedynie potwierdzić jakie widzi +/- każdego z projektów ale nikt z nas nie będzie w nim mieszkał z Tobą :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Na fali poszukiwań proszę Was o opinie na temat projektu: Cirilla II

Rodzina 2+1

 

Na pierwszy rzut oka:

- Połączenie pokoju na górze (10.3) z garderobą jako sypialnia rodziców

- Usunięcie okna w garderobie

- Powiększenie garażu

- Reorganizacja garderoby i pomieszczenia gospodarczego na dole - jakieś strasznie nieustawne ;)

 

http://www.dobredomy.pl/projekt/cirillaII/lustro/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/cirillaII/cirillaII_r1_l.jpg

http://www.dobredomy.pl/projekt/cirillaII/lustro/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/cirillaII/cirillaII_r2_l.jpg

 

Działka jest tak usytuowana względem stron świata:

918fb4c966f65.png

cirillaII_r1_l.jpg

cirillaII_r2_l.jpg

dzialka_uklad.jpg

Edytowane przez zamzam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokoje na poddaszu bardzo małe, biorąc po uwagę skos hm będzie ciasno, dużo okien dachowych (czyt bezużytecznych), taras na dachu garażu hm będzie trudny do uszczelnienia czytaj kosztowny, łazienka na poddaszu hm sedes wanna bidet będziesz sobie głowę tłukł o skos. Układ drzwi w pom gosp i wiatrołapie hm to plątanina ciężko będzie wyjść ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokoje na poddaszu bardzo małe, biorąc po uwagę skos hm będzie ciasno, dużo okien dachowych (czyt bezużytecznych), taras na dachu garażu hm będzie trudny do uszczelnienia czytaj kosztowny, łazienka na poddaszu hm sedes wanna bidet będziesz sobie głowę tłukł o skos. Układ drzwi w pom gosp i wiatrołapie hm to plątanina ciężko będzie wyjść ;)

 

Dzięki bardzo za uwagi.

- nie chcemy tarasu, sam garaż

- pokojem dziecięcym na górze byłby ten 13m2 pow. użytkowej, wydaje mi się to wystarczająco, bo sypialnię rodziców połączyłabym z garderobą

- łazienka masz rację, trochę nieustawna

- plątanina w pom. gospodarczym na dole - no właśnie, kicha :D

 

Może ktoś coś jeszcze podpowie :)

Edytowane przez zamzam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czymś musisz przykryć dach garażu i nie zawsze da się to zrobić jako dach płaski albo jednospadowy. Przy jednospadowym skośnym od ściany zasłonisz okno w pokoju na poddaszu i pokój ów będzie miał jedno w suficie to za mało, dach płaski hm nie zawsze MPZP na to pozwala.

 

Dach garażu może być płaski, sprawdzone w MPZP i gminie. Natomiast dach główny musi mieć nachylenie 35+.

 

Kemotxb, oglądam Twój projekt "Przy Głogowej". Jak się sprawdza mały salon z jadalnią? Celujemy w powierzchnię +/- 30m2 na te pomieszczenia, ale ciekawa jestem Twojej opinii :)

Edytowane przez zamzam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich, którzy zastanawiają się nad wyborem projektu domu, zapraszamy do Szkoły Muratora! Nasi redaktorzy i eksperci podzielą się swoją wiedzą na temat doboru projektu, a także o finansowaniu, organizacji i technologiach budowy.

 

Szkoła Muratora - już jutro, 18 listopada. Wstęp wolny! Zachęcamy do rejestracji:

http://muratordom.pl/szkola-muratora/#utm_source=Forum&utm_medium=Bocianki&utm_campaign=Szko%C5%82a%20Muratora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fali poszukiwań proszę Was o opinie na temat projektu: Cirilla II

Rodzina 2+1

 

Na pierwszy rzut oka:

- Połączenie pokoju na górze (10.3) z garderobą jako sypialnia rodziców

- Usunięcie okna w garderobie

- Powiększenie garażu

- Reorganizacja garderoby i pomieszczenia gospodarczego na dole - jakieś strasznie nieustawne ;)

 

http://www.dobredomy.pl/projekt/cirillaII/lustro/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/cirillaII/cirillaII_r1_l.jpg

http://www.dobredomy.pl/projekt/cirillaII/lustro/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/cirillaII/cirillaII_r2_l.jpg

 

Działka jest tak usytuowana względem stron świata:

918fb4c966f65.png

 

Ładny domek :)

Co ja bym zmieniła w tym projekcie, to:

- likwidacja wszystkich okien połaciowych (drogie, a najwięcej ciepła przez nie ucieka, często się zdarza, że są źle zamontowane = kłopoty)

- w łazience na poddaszu zrobiłabym okno w ścianie szczytowej

- wydłużyłabym bieg schodów na poddaszu aby uzyskać pełny spocznik (drzwi w łazience do przesunięcia)

- pozbyłabym się większości kominów, czyi wentylacja mechaniczna i ogrzewanie nie wymagające komina (lub gazowy kocioł kondensacyjny z krótkim kominem przez ścianę)

- wejście do pomieszczenia gospodarczego przez wiatrołap (drzwi wiatrołapu vis-à-vis garażowych)

Szkoda, że na stronie brakuje rysunków szczegółowych, bo można by pokusić się o wrzucenie wc pod schody (przydałby się tam też prysznic). Wiatrołap zostałby przesunięty w miejsce wc, a pom. gospodarcze zajęłoby część obecnego wiatrołapu.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Forumowicze!

Piszę z prośbą o komentarze dot. mojego wstępnego wyboru projektu domu.

 

Moja działka ma rozmiary 26x38 m, w układzie północ-południe (dłuższym bokiem), wjazd od północy.

Przy wyborze projektu kierowałem się następującymi kryteriami:

1. na parterze dodatkowy pokój, który mógłby służyć za gabinet, lub później sypialnię.

2. kuchnia od strony drogi, salon od strony ogrodu,

3. dwustanowiskowy garaż w całości lub częściowo w bryle domu,

4. na piętrze 4 pokoje oraz pralnia,

5. nowoczesny charakter, przeszklony parter od strony ogrodu (południa).

 

Po godzinach spędzonych na poszukiwaniu (wyłącznie zza ekranu pc) najbardziej podoba mi się projekt PORTO w wersji lustrzane odbicie

https://www.tooba.pl/projekt-domu-Porto-TCK-145

 

Co sądzicie o tym projekcie?

Czy konstrukcja domu zawiera jakieś pułapki, np. na etapie budowy lub późniejszego użytkowania/funkcjonalności?

Czy kosztorys wydaje się racjonalny?

 

Innym pomysłem jest znalezienie domu, który ma kalenicę równoległą do drogi. Dom mógłby mieć zatem maks. 19 metrów szerokości...

 

Z pozdrowieniami

emte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile członków rodziny? Przy rodzinie 2+2 jedna łazienka na poddaszu to mało

Ja przy tej działce szukałbym domu z kalenicą równoległą, bo działka ma 26 m szerokosci a dom tylko 13.

Przy tym domu zostanie Tobie mało ogrodu, bo dom ma prawie 17 m długości + 5-6 m przed wjazdem + 2-3 m tarasu i zostaje około 13-14 m na ogród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...