Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Witam,

fajnie sie Was czyta. świetny wątek.

od razu do rzeczy. mam działkę w mieście pięknym Wrocławiu. Mała ale ustawna - 527 metrów, 20 szer x 26 głęboka. wjazd od zachodu, od południowej strony stoi wysoki (3 piętrowy) budynek sąsiada :sick:.

Warunki Zabudowy to niestety: 30 stopni, gzyms max 5,5 npt (sic!), powierzchnia zabudowy 30%, dach dwu lub wielospadowy, linia zabudowy 5m od granicy dzialki.

Funkcje bogate są wymagane -> żona:rolleyes: - min. 5 pokoi (3ka dzieci), najlepiej garaż 2 stanowiskowy, najlepiej pokój gościnny, salon od poludniowego zachodu (od frontu/sąsiada).

 

Szukam projektu gotowego, ale wygląda na to że przy takich ograniczeniach jestem skazany na indywidualny.

Garaż 2 stanowiskowy się nie mieści. Do tego musi być cofnięty bo stawianie go w granicy działki (5m) jest niepraktyczne.

Myślałem o domu z pełnym piętrem ale ogranicza mnie ta wysokość gzymsu.

 

Czy ktoś ma pomysł jak obejść warunek wysokości gzymsu? Może podsypać teren przed wejściem/tarasem od frontu? da mi to też wyższą część ogrodową.

Czy dom z podpiwniczeniem (max 1,5 metra poniżej teren) to jest o wiele większy wydatek niż dom z dostawionym garażem (gdzie dochoodzą koszty elewacji, ocieplenia, zadaszenia)?

czy dach pulpitowy przy kącie 30 stopni ma sens?

Wszystkie domy w okolicy to wysokie i wąskie budyniki ze stromymi dachami z dużym okapem. są też pulpitowce dwuspadowe.

Do tej pory wpadły mi w oko:

http://www.projektstodola.pl/stodola-m/ - ciekawy pomysł na zagospodarowanie działki z wjazdem od zachodu, odsunięcie się z budynkiem max na północ działki (od wysokiego sąsiada). garaż oddzielna bryła. reszta do ewentualnej przeróbki pod siebie (większa ilość pokoi na piętrze itp). Minus - niski budynek, garaż zasłania słońce od południowego zachodu, nie jest to budynek z pełnym piętrem:)

https://www.mgprojekt.com.pl/riwiera-2 - znam ograniczenia tego projektu (1czy garaż w bryle, kibel na salon, duże hole) ale układ względem stron świata jest idealny i jest to dom piętrowy. 2 pokoje na górze z ekspozycją południowo zachodnią. pustka nad jadalnią w ciemnym kacie działki (wysoki sąsiad). dodbudował bym wiatę i mogę z tym żyć. ale wysokość gzymsu zupełnie się nie zgadza:confused: (dach też, ale 5% wygląda że można podnieść)

http://www.slonecznedomy.pl/projekty/pag-a

to niezła opcja, ale niebezpiecznie zbliżam sie do wysokiego sąsiada, mam mniej pokoi, za to garaż ładnie wkomponowany (cofnięty z zadaszeniem pod drugie auto). pokoje są małe, ale mogę przedłyżć dom o 2 metry.

to z kolei jest typowy dom z mojej ulicy, tyle że one są węższe i jeszcze podpiwniczone;)

https://www.extradom.pl/projekt-domu-ares-BSE1027

 

czy ktoś będzie coś w stanie doradzić? w szczególności w odpowiedzi na moje pytania?

dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hazo,

 

ograniczeń dużo a działka mała...

Zapomnij o dwóch pełnych piętrach z gzymsem 5,5 m, ja miałem z WZ 6 m i tez było ciężko się zmieści nie zmieniają wysokości do niskiego piętr 2,5.

Masz niewielką działkę, więc nawet jakbyś zmieścił tam dom typu Riwiera to będzie t kiepsko wyglądało - to sa domy na działki od 1000m2.

Wymagania żony dosyć bogate (dom na 250m)... a bardzo mała jest powierzchnia zabudowy... jeśli urzędnicy wliczają w to tarasy i kostke to nie wiem jaki domek można tam postawić. Pozostaje Tobie tylko dom z poddaszem, dach dwuspadowy lub kopertowy, dom w kształcie kwadratu o wymiarach około 10 na 10, minimalna odległości od wjazdu 6 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hazo,

 

ograniczeń dużo a działka mała...

Zapomnij o dwóch pełnych piętrach z gzymsem 5,5 m, ja miałem z WZ 6 m i tez było ciężko się zmieści nie zmieniają wysokości do niskiego piętr 2,5.

Masz niewielką działkę, więc nawet jakbyś zmieścił tam dom typu Riwiera to będzie t kiepsko wyglądało - to sa domy na działki od 1000m2.

Wymagania żony dosyć bogate (dom na 250m)... a bardzo mała jest powierzchnia zabudowy... jeśli urzędnicy wliczają w to tarasy i kostke to nie wiem jaki domek można tam postawić. Pozostaje Tobie tylko dom z poddaszem, dach dwuspadowy lub kopertowy, dom w kształcie kwadratu o wymiarach około 10 na 10, minimalna odległości od wjazdu 6 m.

Tu jest piętrowiec, który po delikatnym obniżeniu cokołu się mieści. https://www.mgprojekt.com.pl/helios

oczywiście to jego jedyna zaleta.

ulica jest mocno zabudowana, zwarta/wysoka zabudowa, działki zabudowane na maxa. więc myśle nawet Riviera by się tam odnalazła.

Co do powierzchni zabudowy - nie jest źle, zawsze można zrezygnować z podparcia/tarasu:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest normalna kondygnacja i tak trzeba liczyć. Ale przynajmniej możesz tam nawet przenieść gabinet (z dużymi doświetlami), jak tu:

http://ladnydom.pl/czterykaty/5,57640,15543582.html?i=6

 

przynajmniej miałbyś na tej działce minimum ogródka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszy ci się powierzchnia fundamentów i powierzchnia dachu, ale dojdzie koszt jednej kondygnacji i schodów.

Taniej nie będzie, ale budować dom praktycznie tylko z wąskimi, zacienionymi cały dzień pasami przejścia dookoła zamiast ogrodem? To czym to się różni od dużego mieszkania? W mieszkaniu na ostatnim piętrze taras miałby więcej prywatności i słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witajcie,

 

Szukamy projektu idealnego ;)

Jeśli chodzi o domowników to jest nas 2 + dodatkowa osoba w drodze :) Docelowo może nas być 2+2 lub 2+3, dlatego szukamy domu z 4 sypialniami. Ewentualnie 3 sypialnie + gabinet.

 

Szukamy prostego w budowie domu, bez garażu. Budżet myślę, że do 350 000. Działka ma wjazd od wschodu (lekko na północ).

Działka jest dość duża więc raczej parterówka ze względu na koszty i wygodę. Mimo poddasza nieużytkowego nie chcę stropu drewnianego, więc to może podrożyć nieznacznie koszty.

Ogrzewanie prąd, gaz lub PC. Kwestia jak wyjdzie OZC i wyceny poszczególnych systemów.

 

Nasi faworyci:

 

Z376 35 https://z500.pl/projekt/1212/Z376_35,wariant-z376-z-katem-nachylenia-dachu-35-stopni-4-sypialniami-do-110m2.html - bardzo dobry układ pomieszczeń, do zmiany okna w sypialniach na zwykłe zamiast balkonowych, likwidacja zadaszonego tarasu, myśleliśmy również o zmianie kąta dachu na 30*. Nie wiem jak z salonem, czy szerokość 5,3m nie będzie za mała na wygodne ustawienie stołu i wypoczynku. Może poszerzenie domu o powiedzmy 70 cm pozwoli na wstawienie większej kanapy?

 

Domena 6 https://www.domenadom.pl/produkty/368/domena-106-.html Podoba nam się bardzo duży salon, martwi wyrzucone na drugi koniec domu niewielkie pomieszczenie gospodarcze. Ze zmian to tak jak wcześniej okna w pokojach, strop i może kąt dachu?

 

Arosa https://lipinscy.pl/projekt/arosa i https://lipinscy.pl/projekt/arosa-ii Tutaj widzielibyśmy szerokość domu z projektu arosa II z układem pomieszczeń jak w wersji podstawowej. Duży salon, ale wolelibyśmy bliżej TV i szerszy.

Z67A https://z500.pl/projekt/835/Z67_A,parterowy-dom-z-piecioma-pokojami/dane-ogolne.html Na plus ładny wygląd, dobra wielkość pomieszczeń, no może poza pom. gospodarczym. Minus to jeden pokój gorzej doświetlony oraz brak okna chociaż w głównej łazience.

 

Czytam forum od dłuższego czasu i wiem, że można zyskać wiele cennych wskazówek. Liczę na pomoc w wyborze i uwagi co do przesłanych projektów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta domena jest obiecująca. tylko zamienić drzwi balkonowe na normalne okna w sypialniach, przez co pokoje będą ustawniejsze.

Jasne, sypialnie nie są duże, ale przy takim budżecie nie ma co szaleć z pow. domu. Za to zaletą jest prysznic w osobnej łazience.

Zlikwidowałabym spiżarkę by wstawić do wiatrołapu dużą szafę. Przy takich rozwojowych planach przyda się dużo miejsca na kurtki i buty.

Natomiast strych jest niepotrzebnie wielki, jak na parterówkę.

 

Arosa jest podobna, ale salon mniej ustawny.

Może warto poprzestawiać ścianki by upodobnić układ do domeny?

Natomiast widzę, że ocieplenie jest ekonomicznie zaplanowane na stropie a nie w połaciach.

 

Skoro działka jest duża, to może dom obrócić o 90 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir dziękuje za odpowiedź.

W domenie nie pasuje mi trochę mikroskopijne pomieszczenie gospodarcze w dodatku na drugim końcu domu.

Można by je przenieść w miejsce pralni, ale dalej pozostaje tak samo małe.

Z376 ma to lepiej rozwiązane, ale wydaje mi się minimalnie za mały. Poszerzenie go o 50-70 cm pozwoliłoby na nieznaczne powiększenie salonu, pokoi, poszerzenie korytarza (1,09m to chyba trochę mało?) Tylko tak się zastanawiam czy zmiana stropu, poszerzenie, może zmniejszenie kąta dachu (30* lub nawet 25*) nie wyjdzie podobnie co projekt indywidualny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z narzeczoną jesteśmy na etapie szukania projektu domu. Po przeglądnięciu kilkuset projektów, kilku katalogów i niezliczonej ilości stron internetowych z projektami, a także dzienników budowy już wiemy co chcemy, przynajmniej tak nam się wydaje  . Działkę mamy mniej więcej kwadratową 34x34m z wjazdem od zachodu (printscreen działki z wymiarami w załączniku i z zachowaniem stron świata). Na pewno ma być to dom o prostej bryle bez żadnych udziwnień, z poddaszem użytkowym (3 pokoje na piętrze i pokój/gabinet na dole z racji, że budowę będziemy chcieli podzielić na 2 etapy, a pokój bez schodów przyda się na starość) z garażem dwustanowiskowym (bez pomieszczeń nad garażem). Jakiś czas temu spodobał nam się projekt Armanda, ale po przemyśleniach stwierdziliśmy, że nie potrzebujemy aż tak dużej powierzchni, a większa powierzchnia to większe koszty budowy, utrzymania i więcej sprzątania :) Okazało się, że projekt występuje w trzech wariantach XS (116m po podłodze) , mała (132m po podłogach) i "zwykła" Armanda (150m po podłogach). Najbardziej odpowiadał nam metrażowo XS, ale po odpaleniu programu z projektem i pobawieniu się w nim nie udało nam się zmieścić garderoby na piętrze, na której nam zależało. Ostatecznie stanęło na projekcie Armanda mała bis https://www.extradom.pl/projekt-domu-armanda-mala-bis-WOK1054 tutaj udało się zmieścić na piętrze garderobę, a także chcielibyśmy usunąć okna dachowe i zamiast nich zastosować większe okna w szczytach i dobudowanie garażu dwustanowiskowego (garaż z płaskim dachem do wysokości okien w ścianach szczytowych, jeśli nie da rady to potraktować go jako taras). W ostatnim tygodniu znaleźliśmy projekt Tamarillo, który wydaje nam się, że ma lepsze rozmieszczenie i już niektóre zmiany, które chcieliśmy zrobić są tam naniesione. Jedyne zmiany jakie trzeba zrobić to usunąć pomieszczenia nad garażem (zrobić garaż z płaskim dachem ewentualnie taras) i powiększyć garaż, żeby był dwustanowiskowy i na szerokości całego domu, żeby z tyłu zrobić pomieszczenie gospodarcze. Link do projektu https://www.extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-g1-WOF1095 lub opcja z innym ułożeniem https://www.extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-2-WOF1073 wtedy na 100% balkony byłyby przerobione na balkony francuskie, żeby zlikwidować niepotrzebne mostki termiczne, a garaż byłby „po prawej stronie domu”, bo tam i tak nie są zaplanowane okna. Jesteśmy otwarci zarówno na każdą sugestię oraz propozycję innego projektu z góry dziekujemy.działka z wymiarami.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amanda - w kuchni jest błędny trójkąt roboczy. Chyba, że ustawicie lodówkę w miejsce stolika śniadaniowego.

Wasz garaż nie będzie miał połączenia z domem.

 

Tamarillo - w pokoju na parterze zmieści się biuro, ale jak będziecie chcieli na dole zamieszkać to nie wejdzie tam sensowne łózko dla dwóch osób i szafa.

Schody zabiegowe :(

Spiżarka jest tak mikroskopijna, że lepiej ją zlikwidować

 

Czym chcecie grzać?

Bo jak wybierzecie nowoczesną formę ogrzewania to odpada konieczność robienia wielkiej kotłowni.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Elfir za odpowiedź.

 

Armanda - spiżarka do zlikwidowania i przez to powiększenie kuchni wchodziło w rachubę, a zarazem lekkie przemeblowanie. Wejście do garażu byłoby przez pokój gospodarczy - zrobienie dodatkowych drzwi.

 

Tamarillo - masz rację, łóżko 160 i jakaś mini szafka jedynie tam wejdzie. Spiżarka do likwidacji na rzecz kuchni.

 

Wstępnie plan jest na ogrzewanie gazem (gaz idzie w rogu działki), rozważamy też powietrzną pompę ciepła, ale to jedynie ma sens w przypadku gdy uda się załapać na jakieś dopłaty z gminy.

 

Jeśli ktoś ma w głowie jakiś inny projekt to chętnie go rozważymy - przez weekend pewnie czeka nas kolejne przeglądanie projektów - może coś nowego znajdziemy, aczkolwiek Tamarillo cały czas wydaje się dobrą opcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz projekt domu "prosty" od domy z wizją.

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/prosty-1

Trzeba by skorygować układ okien, by dostosować do warunków świetlnych na waszej działce.

Można też pomyśleć o zamianie miejscami kuchni i salonu.

Zaleta to oddzielenie sypialni rodziców od sypialni dzieci.

 

Albo zamówić indywidualny na tej bazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Agjantom za propozycje, ale Bruno jest sporo większy, a garaż w bryle odpada.

 

Elfir - pobawiłem się z projektem Tamarillo i wydaje mi się, że sprawa małego pokoju na dole jest do rozwiązania przy zlikwidowaniu spiżarki.

Opis zmian - 1 - ścianka przesunięta w stronę wiatrołapu, żeby zmieścić szafę w gabinecie/pokoju na dole.

2 - usunięcie spiżarki, a przez to zrobienie miejsca na szafe i jakieś półki w wiatrołapie, żeby wszystko miało ręce i nogi ściana przy drzwiach wejściowych wyprostowana.

3- pozostała część spiżarki przeszłaby do kuchni.

4 - powiększony garaż na 2 stanowiska i usunięcie pokoju/strychu na górze nad garażem - zrobienie dachu na wysokości parteru.

 

Ze schodami chyba niestety nie jestem w stanie nic zrobić...

 

tamarillo g1 oryginał.jpgtamarillo g2 po przeróbkach.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłeś układ ścian nośnych - architekt musi przeprojektować konstrukcję. pomyśl jednak o projekcie indywidualnym.

 

Garaż nadal nie ma połączenia sensownego z domem (czyli przez wiatrołap). Lepiej byłoby sypialnie zrobić od ogrodu a kotłownię przechodnią od frontu, byłaby łącznikiem garaż-wiatrołap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...