Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Panie Łukaszu projekt super tylko zbyt duży dla 2 osób i WZ kat nachylenia dachu 30-45° :)

 

Przecież to było pokazanie możliwości projektu indywidualnego a nie bezpośrednia propozycja dla ciebie.

 

***

takie przeróbki wymagają zgody architekta - on ma prawa autorskie do projektu. Poza tym tak skomplikowane przeróbki (nowy dach, fundamenty pod garaż) kosztują tyle ile zaprojektowanie domu od podstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć,

 

Zakupiliśmy ładną działkę, 33x27 metrów, ładnie naświetloną z południa i zachodu. Szukamy nowoczesnego projektu dla młodej rodziny z 3 sypialniami (1+2) i pokojem gościnnym/gabinetem. Działka jest pod Krakowem, więc na pewno będziemy dojeżdżać dwoma samochodami. Idealny byłby garaż na dwa samochody ale raczej zdecydujemy się na jeden z uwagi na koszty. Dom będzie budowany systemem zleconym. Długo myśleliśmy nad domami parterowymi w stylu stodoły, jednak ze względu na wysokie koszty zdecydujemy się raczej na dom z poddaszem użytkowym. Wydaje się, że wszystkie nasze wymagania spełnia projekt Domu w Amorfach Archonu. Miał ktoś już z nim do czynienia? Może ktoś rzuci okiem i podzieli się swoimi uwagami? Byłbym bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam.

 

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-amorfach-m9b422c85184fe

 

parter.jpg

parter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek całkiem fajny,

 

PARTER - garaż 3,4 m szeroki, mógłby być szerszy, sprawdź jaki wymiar ma Twój samochód z otwartymi drzwiami z dwóch stron, WC na jadalnie, bardzo niekorzystnie - to nie jest komfortowe rozwiązanie, salon troszkę maławy, bo wychodzi mi jakieś 16-17 m2 (bez jadalni) dodatkowo ciąg komunikacyjny na taras masz przed TV. Ja jestem zwolennikiem takiego układu, że siedząc w salonie nie widzisz kto wchodzi do domu, ani kto wchodzi na górę (np. koledzy do dzieci) a tutaj masz na przeciwko kanapy widok na drzwi wejściowe i na schody centralnie przed sobą.

 

PIĘTRO - u Mnie rodzina 2+2 i wg Mnie muszą być dwie łazienki na piętrze, jedna łazienka dla 4 osób to mało. Po co 4 pokoje na piętrze jak masz dodatkowy pokój na parterze? Za dużo tych pokoi. Duża powierzchnia a pokoje małe. Ja bym zrobił z głównej łazienki - łazienkę małżeńską a z pokoju 8 drugą łazienkę (idealnie nad kotłownia). Pralnie mogłaby zostać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tarasy - szukasz oszczędności a będziesz ładował kasę w betonowe podcienia i tarasy na poddaszu, zamiast lekkie, tanie daszki.

Ogromne poddasze dla rodziny 2+1

 

Nie lepiej zrobić garaż dostawiany? By nie powiększać pow. poddasza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od powierzchni,

 

jeśli mamy duży dom parterowy to koszty fundamentów i dachu są bardzo duże. Mnie materiały na strop 100 m2 kosztowały 7 000 ( 1,5 tony stali, 15 m2 betonu, drewno), więc w poddaszu strop to nie jest główny koszt, bardziej schody i zabudowy kg. Budowałem dom z poddaszem o pu 145 m2 i mam dwuspadowy dach a powierzchni 130m2 a mój znajomy ma dom parterowy opodobnej powierzchni a dachu prawie 300 m2 (jego dach był 3 razy droższy). Jego dom parterowy wyniósł drożej -głównie ze względu na fundamenty i dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie uwagi. W zasadzie to ze wszystkim macie racje ;) Co do kosztów to tak, duży parterowy dom jest droższy od piętrowego. Do tego pokoje w parterowym miałyby po 10m2. Biorąc pod uwagę wasze komentarze znalazłem jeszcze coś takiego:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-ex-house-WOX1007

Jest to w zasadzie kompromis między stodołą a piętrowcem. Do tego garaż oddzielny więc można trochę większy wybudować na dwa samochody.

Będę wdzięczny za kolejne uwagi bo poprzednie mocno mi dały do myślenia i w zasadzie odciągnęły od zakupu projektu na który byłem zdecydowany.

parter3.jpg

pietro4.jpg

 

Pozdrawiam.

 

ps. tutaj szczegóły http://domyczystejenergii.pl/projekty-domow/ex-house

Edytowane przez gorylekto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gorylekto,

 

kiedyś chciałem budować OKTAWIANA super mi się podobał, tylko musiałem mieć kalenicę równoległą do drogi.

 

Układ bardzo fajny, na parterze bym tylko zrezygnował z tego podcienia w salonie (niepotrzebne, większe koszty i żadnych pożytków), u gory dwa identyczne pokoje dzieci, łazienka dla dzieci, sypialnia z garderobą i łazienką. Super - dużo lepszy układ niż Exhosue, nie tracisz sporo miejsca na komunikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto byłoby zaznaczyć na rzucie ile z tego poddasza da się skorzystać bez schylania się.

By się nie okazało, że w garderobie nie da się powiesić długiej sukienki a do ostatnich szafek trzeba będzie się czołgać, by z nich coś wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W planach jest wyłożenie kostką przestrzeni pomiędzy domem a garażem (miejsce postojowe dla samochodu)

Zastanawiam się czy ładnie wyglądałoby zrobienie jakby pergoli / łącznik z grubych desek pomiędzy ścianami domu i garażu.

Tylko wtedy może lepiej wizualnie nadawałby się do tego garaż za attyką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, na wstępie napiszę, że trafiłam tu, szukając informacji dotyczącej projektu dom w cedralach i przeglądając wątek byłąm pod ogromnym wrażeniem, jak ciekawe zmiany do projektów proponujecie. Postanowiłam też zwrócić się tu do Was o pomoc.

 

Szukam projektu domu parterowego do 90 m2, działkę mam z wjazdem od południa, jednak salon chcę mieć od północnoego zachodu, kuchnię z oknem od południa połączoną z salonem - tak, żeby było świtatło z 3 stron. Ale, najbardziej istotne dla mnie jest rozmieszczenie sypialni - chciałabym, żeby były oddalone od siebie maksymalnie. Zależy mi na prywatności i nie pdobają mi się projekty kwadratowe, w których po jednej stronie jest strefa dzienna, a po drugiej sypialnie na kupie, drzwi w drzwi obok siebie.

 

Dlatego idealny wydawał mi się projekt dom w cedralach ze zmianami, które Elfir zaproponowała Ivo. W moim wypadku byłoby odbicie lustrzane - stad inne kierunki świata zanzaczyłam. Ten projekt szczególnie podoba mi się ze względu na to, że jest mały, ma oddalone sypialnie i oddzielną pralnię, a nawet drugie pomieszczenie gospodarcze (kotłownię). Na tę chwilę robiłąbym dzieciom wspólną sypialnię, ale ten projekt daje możliwosć zrobienia 2 mniejszych pokoi dziecięcych kosztem pomieszczenia obok (dlatego kotłownię przeniosłabym do pomieszczenia pralni).

 

 

Mój problem polega na tym, że w decyzji zabudowy (sąsiada co prawda, ale myślę, że nasza będzie taka sama) jest dom z kalenicą równolegle do elewacji frontowej (dach dwuspadowy). Czy macie jakiś pomysł, jak przerobić ten projekt, żeby kalenica była równoległa. Nie znalazłam innego - spełniającego te 2 warunki - salon oświetlony z 3 stron i sypialnie oddalone od siebie, a sama nie mam pomysłu nawet jak mógłby wyglądać układ pomieszczeń.

 

PS> Oczywiście pomyślałam o tym, żeby obrócić dom w cedralach o 90 stopni, ale wtedy salon nie będzie miał okien na ogród, na czym mi zależy. Z góry dzękuję

Zrzut ekranu 2018-02-12 o 13.53.48.jpg

Edytowane przez natali_e
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może projekt indywidualny na bazie cedrali?

Pamiętaj, że w kotłowni może być głośno - lepiej by nie sąsiadowała z sypialnią.

 

Ściana między kotłownią a pokojem dzieci to ściana nośna - trzeba byłoby w trakcie budowy wstawić podciąg do ewentualnego przejścia.

 

Kuchnia od południa to nie jest dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...