Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

- od jakiej strony świata wjazd?

- jakie ograniczenia MPZP?

- czym chcecie grzać?

 

Bo te projekty są bardzo różne.

 

PS. Słuchaj żony.

 

Wjazd na działkę od wschodu, ale "droga-czyt. jezdnia" jest od strony południowej, od niej też, czyli od południa chcemy mieć salon, dlatego praktycznie każdy z tych projektów będzie brany jako lustrzane odbicie. Grzanie zakładamy gazowe, co do ograniczeń - z tego co się orientowałem, każdy z tych projektów bez problemu mogę realizować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mokka 6 najmniej mi sie podoba.

mekintosze i domena są obiecujące, jeśli się je na działce ustawi szczytem. Wówczas najdłuższa elewacja będzie od południa.

A wnętrza można zmodyfikować, by przechodzenie przed TV nie było problemem :D

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lostdesper - musisz porozumieć się żoną w jakim domu chcecie mieszkać,czego oczekujecie,co w nim musi być a z czego możecie zrezygnować,ile osób liczy wasza rodzina,jaki tryb życia prowadzicie, jesteście domatorami czy bardziej rozrywkowi, czy miewacie gości których trzeba przenocować itp.Budowa domu to często kompromis,jeżeli ogranicza nas budżet,to z czegoś trzeba zrezygnować , im większy dom tym bardziej opłaca się iść w poddasze,pozdr...

 

mnie również Mokka najmniej się podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ok. 120 m2 całkowitej parter może wyjść taniej. Potem to się zmienia.

Dużo zależy od wybranej technologii parterówki. np. strop drewniany, podwieszany z ociepleniem na stropie vs. pełny strop i ocieplenie w połaci.

 

Ale! poddasze jest upierdliwe - trzeba wiecznie biegać po schodach.

Więc jak działka i budżet nie ogranicza to jest to moim zdaniem najwygodniejsze.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ok. 120 m2 całkowitej parter może wyjść taniej. Potem to się zmienia.

Dużo zależy od wybranej technologii parterówki. np. strop drewniany, podwieszany z ociepleniem na stropie vs. pełny strop i ocieplenie w połaci.

 

Ale! poddasze jest upierdliwe - trzeba wiecznie biegać po schodach.

Więc jak działka i budżet nie ogranicza to jest to moim zdaniem najwygodniejsze.

 

Dziękuję za informację. Czy w tym projekcie w Mekintoszach 6 dało by się coś poprzestawiać, by w jakiś sposób "wydzielić" kuchnię z jadalnią od części wypoczynkowej (dziennej)? Coś jak w tym domu z poddaszem (optymalny) wszystko niby otwarte, ale kuchnia jest jakoś schowana, jadalnia z boku a część dzienna odrobinę odizolowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lostdesper, a może parterówka z antresolą:

ekonomiczny2B_parter.jpg

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2b

 

 

Inny wariant, to w 100% parter:

ekonomiczny2A_parter.jpg

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2a,rzuty

 

 

A co do Mekintoszy, to można zamknąć ścianami kuchnię.

ekonomiczny2A_parter.jpg

ekonomiczny2B_parter.jpg

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten widzieliśmy, ale żona nie dość, ze nie chce antresoli (czyt. "jak ja tam będę okna myła??!!"), to sam wygląd też jej nie przypadł do gusty, poza tym, ja nie bardzo lubię takie otwarte kuchnie. Może jestem jakiś dziwny, ale wolałbym kuchnię izolować od salonu. Jest naprawdę ciężko znaleźć projekt parterowy (stodołę) z dachem dwuspadowym i tyloma sypialniami, że ja zacząłem już szukać domów z 3 pokojami :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze do wyboru jest projekt indywidualny. Idalnie dopasowany do potrzeb i działki.

 

ten mekintosz ma okna narożne - dosc kosztowny detal.

 

Przykładowe przeróbki:

Kuchnia od strony ogrodu - blisko na taras.

Wyjście na taras przy kuchni i jadalni

Kuchnia osłonieta

Sypialnia rodziców z własną łazienką

w kotłowni na gaz można umieścić pralkę, suszarkę i część zapasów.

 

3a2b0c5c1b64bdb7gen.gif

 

9791852e6ca7d55bgen.gif

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sypialnie - pokoje dzieci, by uniknąć kłótni, powinny mieć zbliżoną powierzchnie. Dodatkowo powinny być dobrze oświetlone światłem dziennym, ale nie późnopopołudniowym.

 

Zakup projektu + zmiany + adaptacja + projekty przyłączy - wyjdzie gdzieś ok. 8 tyś

Ja mój indywidualny miałam taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

knoq - zamień piec na powietrzną pompę ciepła.

Odpada ci fundament pod komin, komin, obróbki wokół komina, wyłaz dachowy, schodki kominiarskie, kombinowanie z wentylacją.

W miejscu, gdzie będzie stała PC zrobisz sobie pralnie z suszarnią + graciarnię.

Zaczalem troche czytac o PC, na poczatku bylem sceptycznie nastawiony glownie ze wzgledu na cene ale wydaje mi sie, ze zdecydujemy sie ostatecznie na projekt indywidualny bo nie mozemy znalezc nic idealnego dla nas, i wtedy bedziemy myslec o pompie. Generalnie do ~110m bardziej celowac w parterowke? Dzialka bedzie duza wiec teren nas nie ogranicza. Etedy ewentualnie pc gruntowa czy powietrzna, jakie - mnien wiecej- sa roznie w cenie na takim metrazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy 110 m2 to nawet czystym prądem oblecisz. Tylko trochę drożej wychodzi na wodzie do mycia. Przy dzieciach to ma znaczenie. Przy dwójce dorosłych, mniejsze.

 

Powietrzna PC jest większym wydatkiem początkowym, ale woda do mycia tanio się ogrzeje.

Gruntowa to za duży wydatek do takiego małego domku.

 

Przy 110 m2 nie ma sensu robić poddasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, po naprawdę wielu godzinach spędzonych na wyszukiwaniu projektu i kłótni z żoną wybraliśmy projekt. Zdecydowaliśmy się na ten:

 

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-winobluszczu-m70d2180c17fdb?gclid=EAIaIQobChMIitHFi57I2gIVAmQZCh0X7QSOEAAYASAAEgITzfD_BwE

 

Nie jest idealny, bo będą przeróbki. Mam teraz takie głupie pytanie: co dalej?

 

Jak to jest z tymi przeróbkami:

 

1. Mam pisać do Archona, żeby oni przerobili mi projekt według naszych potrzeb? Bo chcemy trochę powiększyć cały budynek (wydłużyć ścianę o 1-2m, przez co uzyskamy większe pokoje itd)

2. Kupuję projekt takim jaki jest, a potem szukam sobie miejscowego architekta, płacę mu i on ma mi zrobić adaptację?

 

Nie jestem pewny czy ja dobrze rozumuję pojęcie adaptacji. Czy to jest "dopasowanie" budynku to działki, czy również przerobienie jakiś ścian instalacji itd?

 

Przy zmianie stropu (z monolitu na terivę) Archon z 2400 zaproponował 4800 brutto, natomiast na forum Archona pisali, że wydłużali ludzie budynki i płacili 400zł, już całkiem zbaraniałem :)

Edytowane przez lostdesper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzieliście ten projekt?

homekoncept-45

Ma 3 sypialnie i gabinet. Zamiast garażu jest wiata. Ale w części dziennej coś bym pokombinowała.

 

Przy zmianie stropu (z monolitu na terivę) Archon z 2400 zaproponował 4800 brutto, natomiast na forum Archona pisali, że wydłużali ludzie budynki i płacili 400zł, już całkiem zbaraniałem :)

 

Niekiedy bardziej się opłaca zrobić zmiany u lokalnego architekta adaptującego, ale warto pytać o ceny tak biuro z którego kupujesz projekt jak i zrobić rozeznanie cenowe u kilku architektów lokalnych.

 

Adaptacja projektu to dopasowanie do działki (z zagospodarowaniem działki) i warunków zabudowy/planu miejscowego, jak i przestawianie ścian, dodawanie/likwidowanie garażu/piwnicy, poszerzanie, wydłużanie, skracanie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzieliście ten projekt?

homekoncept-45

 

tak :) za drogi dla nas :p poza tym kuchnia mi się nie podoba, proszę uwierzyć, że przejrzeliśmy MULTUM projektów i nawet nie chcę już spoglądać :D wybrany to wybrany :)

 

Czyli mogę kupić gotowca, a ze zmianami udać się do lokalnego architekta żeby mi to poprzerabiał tak? W takim razie to rozwiązanie bardziej mi pasuję, bo twarzą w twarz zawsze łatwiej się dogadać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Proszę o opinie tego projektu: http://staragadka.pl/oferta/oferta-20.pdf

Domek 166m2, na górze ten pokój 21,5 do podziału na dwa po 10,5 każdy, kosztem zmniejszenia łazienki, na dole łazienka w sypialni niepotrzebna, tylko nie mam pomysłu co za nią. Domek w stanie surowym zamkniętym, na zewnątrz wykończony, więc nie ma w środku ścianek działowych, można kombinować :) Poniosła mnie trochę wyobraźnia jeśli chodzi o powierzchnie tarasu - zawsze chciałem takie coś oszklić i zrobić sunroom albo siłownie :) Nie wiem tylko, czy można, bo narazie spotkanie było bez architekta.

 

Proszę też o wypunktowanie wad projektu, jeśli są, jest to nowoczesna bryła, http://staragadka.pl/ jest tak jak na tym obrazku z ulicą. Szukałem domku wolnostojącego ale ten jest całkiem OK, na działce 600m2. Nie mam natomiast pojęcia jak te dachy płaskie się zachowują. Wadą jaką ja widzę jest ta różnica w poziomach podłóg w salonie, ze względu na lekką pochyłość terenu i nie wiem czy da się to jakoś ładnie zaaranżować, żeby nikt nie spadł..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...