Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kuchnia większa, salon większy. Tylko sypialnie mniejsze o 1 m.

Wszystkie pokoje od ogrodu.

 

Oczywiście to była inspiracja, ale w domu pod jarzębem też musisz przeprojektować dach, wiec akurat trudno to nazwać wadą.

Jak pisałam najbardziej ekonomiczne przy 35 stopniach byłoby powiązanie nadproży z wieńcem, bo to pozwoliłoby obniżyć dach i byłyby mniejsze straty na wysokim strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zainspirowałem się :) przerzucając taras na północ (względem projektu), wyrzucając komin z salonu, obniżając sufit w salonie i wydłużając garaż na całą szerokość budynku było by ok :) Przekonują mnie pokoje od ogrodu i połączenie garażu do wiatrołapu, a nie przez część sypialną. Kojarzysz może podobny projekt z takimi założeniami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam mocno zastanawiam sie nad kupnem projektu Dom w Kalatech 3 z Archonu w odbiciu lustrzanym. Rodzina 2+2 w przyszłości 2+3

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kalateach-3-ver-2-me041f925d087b

Mam 4 pytania :

 

1 Czy dało by sie jakos sensownie uzyskać łazienke na parterze z oknem bez zmian w bryle budynku ?

2 Macie może pomysł na uzyskanie 4 sypialni na poddaszu zostawiajać równiez miejsce na łazienke i pralnie?

3 Co myślicie przejsciu z wiatrolapu do kuchni, czy jest sens zostawiać tak małą spiżarke?

4 Zastanawialismy sie nad wyrownaniem ściany zewnetrznej pokoju z ścianą garażu co powiekszyło by pokój na parterze i ew umożliwiło zrobienie łazienki z oknem (pomiędzy pokojem a kotłownią) tylko czy jest sens wprowadzać zmianę w bryle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dach czterospadowy powoduje, że rzeczywista użytkowa powierzchnia poddasza jest niewielka (np. gzy trzeba postawić szafę).

Pomyśl ile będą kosztowały nietypowe szafki kuchenne w wykuszu (ryzalicie).

Zmiana układu ścian na parterze ingeruje w kształt (czyli konstrukcję) dachu.

Ogólnie dom jest ogromny i przy takiej powierzchni zdecydowanie poszukać lepiej dopasowanego projektu lub zlecić projekt indywidualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zapomnialem dodać że ścianka kolankowa będzie podniesiona o dwa pustaki. Zastanawiamy się nad projektem indywidualnym wzorowanym na kalateach 3. Dom faktycznie jest duży i nie chcieli byśmy jeszcze go zwiększać ale wyciągnąć z tego to na czym nam zależy czyli głównie cztery sypialnie na poddaszu z łazienką i pralnia plus ew przerobienie tej łazienki na parterze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

W wyniku nieprzewidzianych wydatków, w tym roku znów zostałem bez domu :( Ale mogę już realnie myśleć o przyszłym roku. Obserwuję developera, który zabudowuje bliską mi ulicę domami nowoczesnymi na dość małych działkach (600m2 na domek), jest otwarty na uwagi i może zrobić projekt pod moje wymagania, bo każdy dom jest tam w zamyśle inny. Piszę do Was, bo już kiedyś pisałem i jestem pod wrażeniem korekt, które robicie w projektach (szczególne podziękowania dla Elfir). Rzeczony developer / architekt robi projekty nie do końca optymalne wg Was no i nam zgrzytało zbyt wiele elementów. Poniżej dwa zbudowane przykładowe domy o interesującym mnie metrażu 160-170m2, jest też już 120stka i 220stka ale je pomijam.

Tutaj jest do 170m2 http://staragadka.pl/oferta/oferta-22.pdf

A tutaj jest dom 166m2 http://staragadka.pl/oferta/oferta-20.pdf

 

Pomożecie narysować coś co wyciągnie to co najlepsze z obu tych projektów i dodacie coś ze swojego doświadczenia ? Nie chodzi o projekt dokładny jak wyżej a zwykły szkic, na podstawie którego architekt dokończy robotę. Ogrzewanie zakładamy gazowe.

 

 

Dom 166m2 widzieliśmy w środku, drugi dom linkuję, bo ma mniejszą powierzchnię nad garażem, nad która sunroom by można zrobić. Ma na górze podzielone pokoje każdy ponad 12m2 i to jest wg mnie takie minimum jak na pokój, żeby nie był mniejszy niż pokój w bloku.

 

Z ważnych rzeczy, no to: na górze powinna być sypialnia rodziców i dwie dla dzieci. Pomieszczenia powyżej 12.5m2. Na dole powinien być pokój, taki ponad 12m2 dla gościa czy też chorującego. Łazienki nie powinny być duże - nie potrzebuję łazienki większej niż 5m2. Na dole jedna starczy, na górze 2 mogą być. I to w zasadzie wszystko.. No i garaż powinien być.

 

Dom będzie w zabudowie bliźniaczej ale tylko z jednej strony połączony z drugim domem. Każdy dom jest inny.

 

Oglądałem dom 166m2 i poniżej moje uwagi, dotyczące samego projektu:

 

Co nam się podobało w domu 166m2 i od tego byśmy chcieli wyjść:

- pokój na dole 13,6m2 z łazienką, którą wtedy widzieliśmy jako garderobę - super, przestronny pokój i to jeszcze z garderobą

- dobrej wielkości okno w tym pokoju na dole

- schody, które nie wchodziły do salonu - super, zapewnia większą prywatność salonu

- duże, inspirujące okna w salonie

- przestronny garaż 26m2, super, ale jego wielkość to nie jest priorytet, jeśli to będzie konieczne, może mieć 22m2

 

Co byśmy chcieli zmienić w tym domu 166m2:

- strony świata - nowy dom, może być ustawiony na południowy zachód salonem a wjazd mieć od północy.

- zbyt małe okna w pokojach na górze, zmierzyłem okna u siebie w małym pokoju w bloku z lat 80tych i okno mierzone tylko w obszarze, który się otwiera, bez ościeżnicy ma 135cm wys x 165cm szer

- na górze jeśli byśmy podzielili powierzchnie na pokoje, wyszłyby bardzo małe - zdaje się, że jakieś 10,5m2, góra domu 170m2 wygląda o wiele lepiej, pokoje mają powyżej 12m2 - super

- okno w sypialni na górze podzielone betonową belką, która wchodziła mi na oczy, ale wielkość super

- różnica poziomów w salonie, tutaj mieliśmy podzielone zdania, mnie nie do końca się podobało, Dziewczyna była zachwycona

- zbyt duży taras nad salonem, chyba ok 65m2, który miałby być sunroomem, ale koszt takiego sunroomu byłby pewnie bardzo duży, dlatego taras mógłby być mniejszy, o połowę. Projekt 170m2 ma tej wielkości taras. Wolelibyśmy połowę tego metrażu poświęcić na sunroom a resztę na zwiększenie powierzchni pokojów na górze do 12-13m2 no i tak aby wyszedł podobny metraż do tego domu co oglądaliśmy

- wątpliwości, czy na tarasie można budować sunroom - chcielibyśmy mieć konstrukcję, na której nie będzie wątpliwości (tam była konstrukcja Rectolight)

- na domkach zbudowanych już widać coś w rodzaju zacieków pod oknami i pod dachem, woda ? Czy zależy to od długości parapetów i braku pokrywy na dachu? Czy gdzieś na wysokości dachu, na elewacji mogłoby być przymocowane coś co wyeliminuje ściekanie wody po ścianach i powstawanie zacieków ? Nie wiem jak to wygląda kosztowo ale może zamiast stropu na dach można by było zrobić po prostu dach czterospadowy o niskim kącie ?

Edytowane przez heteranthera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

garaż nie jest izolowany od reszty domu = gigantyczny mostek cieplny.

 

W jednym z domów jest aż 21 stopni na górę. Jaka jest wysokość pomieszczeń? Ja u siebie mam niecałe 3 m parteru, ale stopni tylko 17 i schody wcale nie są strome.

 

Dla mnie ta różnica poziomów całkowicie dyskwalifikuje projekt.

Jeśli tam jest jakiś spadek terenu, to schody w części korytarza a nie na środku pokoju.

 

Czy tam jest wentylacja mechaniczna? Bo na jednym projekcie są kominy wentylacyjne a na drugim nie.

Jak daleko idące zmiany można wprowadzać? Wielkość okien również?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym 166m2 faktycznie nie było wentylacji mech.

 

Zmiany - można założyć, że to całkiem nowy projekt ma być, w tej chwili nie ma nawet fundamentów, jest jeszcze 12 działek do zabudowy. Nie wiem czy jak wyjdziemy z któregoś z tych dwóch, to nie będzie po prostu taniej, bo jest ryzyko, że architekt zawoła za projekt dodatkową kasę. Ale jeśli z tych dwóch nie da się sensownie wyjść, to zakładamy nowy.

 

Co do wysokości pomieszczeń niestety aktualnie nie wiem :( Ale na schodach jest na tych obrazkach napisane 20x18=357. To się jakoś przekłada na wysokość?

Edytowane przez heteranthera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczyłoby to, że parter ma ponad 3 m. A ta wersja ze schodami w dół ma salon jescze wyższy. Efektowne, ale przekłada się na ogrzewaną kubaturę, co przy projekcie, który specjalnie nie dba o energooszczędność może oznaczać dodatkowe kilkadziesiąt -kilkaset złotych rocznie za ogrzewanie.

 

Jak ogrzewany jest ten dom ze schodkami w środku? Na planie w łazience jest Z (zasobnik?), ale gdzie piec i komin do niego? Czy tam jest PC?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym domku 170m2 nie byłem, myślę, że na gaz, dopytam przy okazji najbliższego spotkania. Jeśli chodzi o kilkaset zł więcej rocznie za ogrzewanie, to przełknę, kosztem efektu i nowoczesności, to jest akceptowalne. Chciałbym aby dom był wyjątkowy a nie koniecznie najtańszy w utrzymaniu, raczej niech będzie takim średniakiem. Nie może też być przesadnie drogi. Powiedzmy, że koszty utrzymania niech nie będą większe niż w bloku 50m2 - czynsz + ogrzewanie w dużym mieście na rok. W moim przypadku to jest 600zł mieś za czynsz z ogrzewaniem, gaz i woda. Ile z tego to sam gaz ciężko mi teraz powiedzieć. W mieszkaniu są dwie osoby.

 

Ja chcę założyć ogrzewanie gazowe, żeby nie budować teraz PC, to wydaje mi się dołoży ze 30tyś do realizacji. Rozważyłbym w przyszłości taką budowę.

Edytowane przez heteranthera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co rozumiesz przez słowo nowoczesność?.

Jeden z tych projektów nawet nie ma WM, a grawitacyjną, jak w średniowieczu.

Przecież garaże w tych projektach są ciasne, jakby tam miał parkować maluch. Zwłaszcza, gdy zainwestujesz w ocieplenie od wewnątrz (chyba, że olewasz takie straty?)

 

Sam płaski dach i duże przeszklenia nowoczesności nie robią (bo płaskie dachy powstawały już w latach 30-tych ubiegłego stulecia).

Jaki będzie widok z tych dużych przeszkleń? Czy nie będzie zaglądania sobie nawzajem w okna i będą musiały być większość czasu zasłonięte?

Nie wolisz zamiast wydawać więcej kasy na efekt wow, wydać ją na mieszkanie bez sąsiadów za ścianą?

 

Projekt ze schodkami ma bardo małe piętro. Aby wydzielić dwa pokoje dla dzieci masz do dyspozycji 21 m2 co nie da ci pokoi 12 m2.

 

W sumie się zastanawiam - po co ci garderoba na parterze, jak sypialnia będzie na piętrze?

 

Te projekty są złe u samej swojej podstawy. Bez daleko idącej ingerencji ciężko tu uzyskać jakiś satysfakcjonującą funkcjonalność.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Czyli nowy projekt. A widziałaś jakiś dobry projekt który mogłabyś podlinkować? Piętro, łącznie 160-170m2 lub potrafiłabyś narysować na brudno coś co spełnia te warunki co omawiamy? Może da się wyjść z projektu https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-cyprys_7.php ? Może lepiej byłoby kupić i zaadoptować taki projekt za kilka tyś niż z tym architektem wchodzić w dodatkowe koszty. W przypadku Cyprysa, może dałoby się np zamówić zmianę w projekcie polegającą na zwiększeniu pokoju na dole.

 

Dzięki za tą uwagę o nowoczesności. Sprowadziłem ją do wyglądy zewnętrznego i nietypowych brył tego projektanta. On też opisuje swoje projekty jako nowoczesne. I ja tak powtarzam. Potrzebuję właśnie listy takich rzeczy jak to WM, żeby z nim potem negocjować. W tym konkretnym przypadku to chodziło mi o efektowność, o której pisałaś w kontekście salonu. Jeśli sprowadzimy temat do oszczędności rzędu 200-300zł na rok, to boję się właśnie utraty tej efektowności i boję się że powstanie straszydło. Podwójne dzięki za uwagę o garażu dla malucha :) Faktycznie nie jest to nowoczesne.

 

Ale jakbym miał powiedzieć, co to jest dom nowoczesny, to na pewno tutaj odgrywa rolę aspekt wizualny ale i energooszczędność. Powinno być to coś co w konstrukcji ma to uwzględnione. Czyli dom 166m2 mając salon poza bryłą domu w ogóle się nie trzyma kupy. To chyba garaż powinien być poza bryłą.

 

I tak.. właśnie pisałem o tym że tam po podziale góry pokoje wyjdą po 10m2 i że to mi się nie podoba w tym projekcie 166m2. W obu coś mi się podoba i coś nie podoba (listę wysłałem w pierwszym poście).

 

Garaż w domu 166m2 miał ponad 26m2 i wydawał się całkiem duży. W domu 170m2 miał 22m2 i go nie widziałem. Garaże to w różnych projektach, które oglądałem są podobnej wielkości i na jedno auto. Widziałem projekty, które mają 17-21m2, teraz się dziwię, że wcześniej nie zwróciłem na to uwagi.

https://www.extradom.pl/projekt-domu-andromeda-BSA1579

https://www.tooba.pl/projekt-domu-Riwiera-2-TLU-676

ale też takie z 27m2: https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-cyprys_7.php

 

Dom Cyprys jest fajny, pokój na dole minimalnie za mały, mógłby mieć ze 2m2 więcej. Ale mój problem jest taki, że niestety z powodu braku doświadczenia / wyobraźni architekta większość domów mi się podoba, zawsze coś utrafisz i ja to potem dopiero zauważam. A może po prostu tak bardzo chcę się już wyprowadzić z bloku.

 

Jeśli chodzi o okna, to po drugiej stronie jest pole. Zanim tam się coś zbuduje, musi umrzeć rolnik, czyli może kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Okna są dla mnie bardzo ważne, bardzo lubię przestrzeń i widok na zewnątrz. Jeśli kiedyś ten teren się zabuduje dookoła, to z pewnością się wyprowadzę.

 

Działki w mojej okolicy, blisko rodziców jest tak trudno znaleźć, że szkoda gadać. To to nas doprowadziło do oferty tego dewelopera. O tyle atrakcyjnej, że mamy wpływ na to co zostanie zbudowane.

 

Garderoba na dole, bo nie wiemy, czy będziemy spać w ogóle na górze :) A na górze może kiedyś zamieszka teściowa :). Jeden ponadplanowy pokój chcemy mieć. Pozostałe dwa dla dwójki dzieci.

Edytowane przez heteranthera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest kilka dzienników budowy z domami, które pojawiały się nawet w publikacjach dla architektów (np. dom MAGa). Ale żaden z nich nie jest "seryjny".

 

"Czyli dom 166m2 mając salon poza bryłą domu w ogóle się nie trzyma kupy. To chyba garaż powinien być poza bryłą. "

A te projekty mają przecież piętro nad garażem a nie nad salonem.

 

Co do garaży - wyobraź sobie jak otworzysz w nim drzwi samochodu. Garaże bardzo często w projektach gotowych są za małe - w temacie "co bym zmienił budując jeszcze raz" ta kwestia się przewija. Zbyt wąski garaż staje się składzikiem, miejscem na rowery. A samochód stoi pod chmurką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt 170m2 na garażem nic nie ma, szukam zatem domu MAGa.

 

Coś mam ale nie wiem gdzie są rzuty: https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=6596&attachmentid=382468

 

Domek jest chyba za bardzo rozłożysty jak na działeczkę 600m2. Raczej bym chciał iść w górę a nie w bok. Wydaje mi się, że bryła Cyprys7 jest prostsza i zajęłaby mniej działki.

Edytowane przez heteranthera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te projekty - jeden nie ma pokoju na parterze - gdyby go jakoś wydzielić to zmniejszysz powierzchnię pozostałych pomieszczeń

Ten drugi ma pokój na parterze, ale bardzo małe piętro.

Jak zaczniesz kombinować to powiększasz projekty.

Niby 170m2 a jednak robi się ciasno.

 

***

Przecież nie proponuję projektu MAGa na tę działkę! To projekt indywidualny, więc i tak nie mógłbyś go skopiować, bo byłby to plagiat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...