Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość plaz
Ania - no to jesteśmy umówione :D

 

 

jeszcze raz mój projeKt,bo zniknął,a potrzebne są małe wyjaśnienia:

http://foto.onet.pl/upload/24/9/_464349_n.jpg

 

Dom jest, jak pisałam, na stoku zachodnim.

Tam ,gdzie house widzi u mnie piwnice, są 2 sypialnie,dość duże - ponad 20m2,skierowane na dwa kierunki świata,dużo okien w tym z jednej sypialni jest wyjście na zachodni,nie zadaszony taras i okna do podłogi - tarasowe.

 

Na środku przyziemia jest łazienka z oknem i nie ma tam wogóle pomieszczeń gospodarczych czy piwnic.

 

 

Mała piwnica jest w głebi,bez okna. W najniższej części domu o schodkowych fundamentach nie trzeba było wybierać ziemi - jest tam zasypane i nie wykorzystywane jako piwnica,bo nie potrzebuję więcej, niż te 12m2 typowej chłodnej piwniczki,poza tym jest to kwestia oszczędności na niewykorzystanej powierzchni.

 

Taras górny jest od południowego zachodu,stąd zadaszenie,tym bardziej,że jest on wzdłuż salonu i kuchni - dużej,prawie otwartej przestrzeni.

Na taras górny można dojść od frontu,podcieniem lub dwoma wejściami, przeszklonymi, z kuchni i salonu.

 

Salon z kuchnią nie są duże,mają w sumie około 54m2,ale powiększa je właśnie ten zadaszony taras z kominkiem zewnętrznym.

 

Ze względu na otwarte przestrzenie i wszystkie okna do podłogi,tzw portfenetry - myślę,że będzie tam dosyć światła. :D

 

Tylko łazienka na górze jest bez okna,ale jest tam zaprojektowane szkło fusingowe dla doświetlenia i ozdoby - to taki mój mały pomysł. :oops:

 

 

Dlaczego tak szczegółowo o tym piszę?

Bo chcę Wam pokazać,że na każdej działce można zaprojektować dom,z którego będziemy zadowoleni i na pewno nie będzie to jak powiedził house"porażka,badziewie czy architektoniczny kundel".

 

Moja działka jest na zachodnim stoku,ale nawet jeśli macie na północnym - też bym się zupełnie nia martwiła - od tego są dobrzy architekci i inżynierowie,by pomagali nam spełnić Wasze marzenia o funkcjonalnym,ładnym i ekonomicznym domu :D

 

To samo dotyczy zieleni - są setki pięknych odmian cieniolubnych i nie jst to ani problem większych kosztów czy trudniejszej pielęgnacji,tylko dobrego ogrodnika,który nam pomoże,jeli się sami na tym nie znamy.

Mogę Wam polecić dwóch - z Gorzowa i Zielonej Góry,na priva.

 

pozdrawiam serdecznie i życzę pięknych i funkcjonalnych domów na górkach,także tych północnych :wink: :D

mimi

 

 

Jakos dziwnie ma to sie do stoku i tak dla twojej wysokoscie geogrficznej to takie rozwiazanie daje doswietlenie jak w kopalni.Rowniez projekt i jego geometria jakos temu zaprzeczaja.Pewnie jakas magia z tym doswietlenie :lol: , lub dom zaczyna sie na tym stoku obracac wedle swoje osi :wink: :lol: :lol: :lol: w zaleznosci od potrzeb pisania :lol: :lol: .

Jesli sie chce w miare doswietlic swiatlem dziennym takie miejsce jak ten twoj dom na wlasnie tym stoku to raczej trzeba dobrac odpowiednia geometrie budynku w takim polozeniu i odpowiednio umiescic te miejsca.

Nie trzeba byc ekspertem aby porownac to do twojego projektu i wyciagnac wnioski.

Odnosnik do porownania zamieszczem na dole,kazdy moze sobie w twoim projekcie wyrysowac w oknach jak swiatlo bedzie padac.Prawie jak w dziupli, nie wspominajac o dodatkowym tarasie.

http://www.album.com.pl/kwr4612/130183.jpg

 

ps.zalocznik moze sie nie wyswietlac w ciagu dnia ,problem ze serwerem .Natomiast zawsze po 20.00 jest do wgladu.

 

Tak to wyglada dla twojej wysokosci geograficznej i takim stoku.W takie projekty jak twoj oczywiscie mozna sie bawic ale ponizej wysokosci 45*N .

Taras to juz calkowita porazka.Doswietlenie jak w kopalni wegla kamiennego.

 

Lubie Porlugalie,Hiszpanie i Wlochy :lol: :lol: :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. damiangajda całe szczęście o gustach się nie dyskutuje.

2. house, powtórzę po raz ostatni - są tacy, co lubią chłód. Ja do nich należę, nie cierpię klimatyzacji, za to uwielbiam chłód cienia.

I nie udawadniaj mi linkami do wwwzielonabudka.pl albo http://www.parasole.pl, że mam uwielbiac nagrzane południowe tarasy.

10 lat w tropikach nauczyło mnie doceniac przyjemny chłodzik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość plaz
1. damiangajda całe szczęście o gustach się nie dyskutuje.

2. house, powtórzę po raz ostatni - są tacy, co lubią chłód. Ja do nich należę, nie cierpię klimatyzacji, za to uwielbiam chłód cienia.

I nie udawadniaj mi linkami do wwwzielonabudka.pl albo http://www.parasole.pl, że mam uwielbiac nagrzane południowe tarasy.

10 lat w tropikach nauczyło mnie doceniac przyjemny chłodzik.

 

Alez ja ciebie parasolami nie przekonuje ,przytaczam je jako jeden z wielu przykladow na cien ktorych sa jeszcze dziesiatki.

Np pergole i inne takie konstrukcie znane juz od dawna .

Pozostaja jeszcze 3 pory roku kiedy tego przykrycia nie bedziemy potrzebowali,no chyba ze ktos lubi polmrok w mieszkaniu w tych pozostalych sezonach.

http://www.shadetreecanopies.com/ni/H/inset/p_Pergola1_i1.jpg

 

Cale szczescie, ale Polska w tropikach nie lezy i szkoda sobie zbednie mieszkanie zaciemniac tylko po to by miec cien przy scianie na zewnatrz w lecie.

Natomiast material ktory lezy na pergoli mozna zwinac w 3 minuty w zaleznosci czy chcemy cien ,czy nie.

 

http://www.shadetreecanopies.com/ni/H/inset/p_DSC00065_i1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ania67

 

pisz do mnie na maila [email protected]. i przychodź do mnie szybciutko,bo wkrótce wyjeżdżam,a potem ani się nie obejrzymy i będą wakacje.

 

Co do projektów - zx pewnością komuś się przdadzą - ja nastawiłam ise od razu na indywidualny,ale powiem Ci ,że przeglądałam i tak setki,setki gotówców,tak by podatrzeć rzeczy,które mi ise podobają i nie trafiłam na żaden dom na stoku.

 

Za o dzisiaj widziałam przepiękne domy na stokach w Lubniewicach.

Wiesz,lubię tam czasem postraszyć w tym zamku na wzgórzu :wink: :lol:

 

Domy były w tak gęstym starodrzewiu,że nie było tam prawie znaczenia,jaki to jest stok.Warto podjchac i podpatrzeć - niedaleko słynnej Leśnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://foto.onet.pl/upload/24/9/_464349_n.jpg

 

house

zadałeś sobie trud wyjaśnienia na schemacie nasłonecznienia.

Tylko ze ten schemat nijak się ma do mojego domu.

Zauważ,że mam wjazd od południowego wschodu i elewacja domu jest na poziomie drogi - nie ma tam spadku,bowiem to jest szczyt wzgórza,spadajacego dość łagodnie na zachód.

A do tego działka ma kształt trapezu,rozszerzającego się na dół,tak że prawie cały ogródek jest od zachodu,pod tarasem górnym i przy tarasie dolnym.

Okno łazienki jest od północy i to zdecydowanie nie przeszkadza,bo i tak będą tam wewnętrzne okiennice,dla zapewnienia intymności i dla nadania stylu,jaki tam zaprojektowałam.

 

Podwójne okna należą do sypialni i nie było by w nich rzeczywiście słońca,gdyby nie były to pokoje ponad 20m2 - w jednej sypialni są okna także na wschód,w drugiej - szerokie szklane drzwi tarasowe na zachód.

Na renderingach nie są zaznaczone okna klatki schodowej,ale to jak napisałam stare renderigi - nie ma np. drzwi od wschodu,na dole,tylko 2 okna.

 

Tak dokładnie opisałam Ci już mój dom,że teraz z łatwością możesz identyczny zaprojektować :wink:

 

Na serio - naprawdę znam swoją działkę i budowany dom - parter,a raczej poziom -1 już dawno stoi i wiem chyba lepiej,ile tam mam słońca :D

 

Proszę Cię,nie bądź już taki złośliwiec,bo chyba nie jest to Twoja natura,tym bardziej,że wkleiłeś piękny taras powyżej.Nie do końca w mimi stylu,bo nie lubię takich kolumienek,ale i tak jest super - oby tak dalej house,to w końcu zaczniemy sie lubić a nie czubić

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość plaz
http://foto.onet.pl/upload/24/9/_464349_n.jpg

 

house

zadałeś sobie trud wyjaśnienia na schemacie nasłonecznienia.

Tylko ze ten schemat nijak się ma do mojego domu.

Zauważ,że mam wjazd od południowego wschodu i elewacja domu jest na poziomie drogi - nie ma tam spadku,bowiem to jest szczyt wzgórza,spadajacego dość łagodnie na zachód.

A do tego działka ma kształt trapezu,rozszerzającego się na dół,tak że prawie cały ogródek jest od zachodu,pod tarasem górnym i przy tarasie dolnym.

Okno łazienki jest od północy i to zdecydowanie nie przeszkadza,bo i tak będą tam wewnętrzne okiennice,dla zapewnienia intymności i dla nadania stylu,jaki tam zaprojektowałam.

 

Podwójne okna należą do sypialni i nie było by w nich rzeczywiście słońca,gdyby nie były to pokoje ponad 20m2 - w jednej sypialni są okna także na wschód,w drugiej - szerokie szklane drzwi tarasowe na zachód.

Na renderingach nie są zaznaczone okna klatki schodowej,ale to jak napisałam stare renderigi - nie ma np. drzwi od wschodu,na dole,tylko 2 okna.

 

Tak dokładnie opisałam Ci już mój dom,że teraz z łatwością możesz identyczny zaprojektować :wink:

 

Na serio - naprawdę znam swoją działkę i budowany dom - parter,a raczej poziom -1 już dawno stoi i wiem chyba lepiej,ile tam mam słońca :D

 

Proszę Cię,nie bądź już taki złośliwiec,bo chyba nie jest to Twoja natura,tym bardziej,że wkleiłeś piękny taras powyżej.Nie do końca w mimi stylu,bo nie lubię takich kolumienek,ale i tak jest super - oby tak dalej house,to w końcu zaczniemy sie lubić a nie czubić

:D

 

Skoro jak piszesz wjazd jest od poludniowego wschodu ,to raczej wszystko zaczyna sie obkrecac.

Tak wiec taras jest na poludniowym zachodzie a,najlepiej jest doswietlic z poludnia.Pozatym zaslaniasz przeszklenia dachem tarasu :cry:

Natomiast tyl budynku wychodzi na polnocnym zachodzie :cry: .

Wiec wcale sie nie mylilem.

 

Rysunek przedstawia optymalne doswietlenie gdzie jest swiatla najwiecej u ciebie jest to przesuniete o 1/4 obrotu i w dodatku zasloniete dachem.Tyl natomias tak znowu to tego slonca nie dostanie :cry: .

http://www.album.com.pl/kwr4612/130183.jpg

 

Rozumiem ze to nie wina architekta :lol: ,bo dzialke nabylas z takimi fundamentami.Wiec wczesniejszy wlasciciel to wszystko popsul. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w znalezieniu projektu domu mało obecnie popularnego : piętrowego i z dachem o małym kącie nachylenia. Dach może być dwuspadowy lub czterospadowy. Wysokość w kalenicy ok 8m.W dodatku na wąską działkę, szerokość do 11 metrów i bez garażu, albo z garażem który jest poza bryłą budynku żeby łatwo można go było usunąć z projektu.

Pewnie zapytacie skąd takie upodobania :wink:

Warunki zabudowy zmuszają nas do takiego wyboru :evil: Dom musi być zbliżony do domów sąsiadów, które to są tradycyjnymi kostkami z lat powojennych. A tak chciałoby się wybudować coś ładnego i zgrabnego.

Na razie znalazłam tylko jeden w miarę pasujący D65 Muratora- Elegancki, ale może ktoś widział albo buduje coś ciekawszego????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

house

 

powolutku zaczynamy się rozumieć :D

Tył natomias tak znowu to tego slonca nie dostanie

 

faktycznie,z tyłu nie będzie prawie wogóle słońca.Trudno by go było znaleźć na pólnocy :wink:

 

Ale nie doczytałeś:

 

Okno łazienki jest od północy i to zdecydowanie nie przeszkadza,bo i tak będą tam wewnętrzne okiennice

 

Nie doczytałeś też,że nie buduję wg projektu poprzednich właścicieli,którzy mieli w projekcie dom mniej więcej jak na tym Twoim schemacie.I wtedy mieli by dosyć ciemno,zgadza się :( .

 

Tylko że mnie to nie dotyczy,bo ja mam zupełnie inny projekt,jakby odwrócony,w którym większość przeszkleń jest od południa i zachodu.A ponieważ lubię cień na tarasie - jest on pod dachem - Xara - podaj łapkę . Poza tym nie ma to jak letni deszcz na powietrzu,ale pod dachem :D

Kwiaty tak pięknie wtedy pachną i trawa,a Ty sobie siedzisz z kawką i nie mokniesz...mniam.Jeszcze ogień w kominku może się palić przy każdej pogodzie...

Na dole jest za to planowany drugi taras,drewniany - w pełnym słońcu po południu,a od frontu - część górnego jest niezadaszona,by można się było wygrzewać do południa :D

 

I to jest właśnie zasługa architekta :D

 

Te zdjęcia takie malutkie,że nie widać iż od frontu tylko nad wejściem jest podcień,natomiast dwa onka na lewo, strone tarasu są odsłonięte.

I powiem Ci,że tutaj zastanawiałam się nad specjalnymi szybami,bo nie lubię w pokojach ostrego południowego słońca,za to przyda się ono różom,które są tam zaplanowane.

 

 

wg house taras

 

najlepiej jest doswietlic z poludnia

 

Jest taki wątek na forum i widać,że co osoba,to inna opinia.Są nawet tacy,którzy chcą mieć pełny cień od północy.I to wcale nie są wyjątki.

 

 

 

 

 

Z kolei na ścianie garażowej zostawiłam tylko jedno okienko,bo nie potrzebuję tam aż trzech drogich okien,za to wolę posadzić cieniolubny bluszcz,by ściana nie wyglądała łyso i ciężko.Oczywiście cała stolarka jest zaprojektowana pod standardowe wymiary,by nie dopłacać.I sporo fixów,bo najtańsze,a i tak będzie łatwe dojście przy myciu z obu stron.

 

Sprawdziłam wymiary piwnicy - ma zaledwie 8m2 plus 20m2 na pralnię/suszarnię/magazynek z małym oknem od wschodu.

 

Podsumowując,bo już i tak za dużo o tym projekcie - indywidualny projekt jest właśnie po to,by dopasować dom do naszych upodobań,wykorzystując optymalnie zalety działki,a zniwelować jej wady.

 

Także po to,by nie przepłacać.Ja np. mogę zaoszczędzić sporo na kosztach piwnic,których będe miała dokładnie tyle,ile potrzebuję,a nie pod całym domem.

I jeszcze jedna zaleta - dom będzie wiele niższy,bo mogłam przerzucić funcje użytkowego poddasza do poziomu -1.

 

p.s.jak pisałam,prawdopodobnie i tak go sprzedamy :( ,więc zaproszę na winko na inny taras,może kiedyś...odpukać.

Ale Tobie prześlę projekt,jak obiecałam,na priva.Tylko że nie będzie to na pewno stok.Tam jest płasko,jak na tależu.A szkoda.

 

"m jak miłość"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas to dopiero była miłość od pierwszego wejrzenia !! :oops:

 

Nasze trio zakochało się wspaniałomyślnie w jednej postaci domku.

 

Zważywszy na różnicę pokoleń, zdań, potrzeb , różne gusta, że o ilości przewertowanych wte i wewte projektów nie wspomnę - uznaliśmy to początkowo za rodzinną odchyłkę :o

 

Ale okazało się, że dziś, kiedy dom nabrał realnych kształtów, żadne z nas nie zmieniło swojej opinii, hmm... kochamy nasze gniazdko. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...