Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

 

Do tej pory forum Muratotra podczytywałam w ramach masochistycznego katowania sie wizją własnego - nieosiągalnego - domu :oops:

 

Ponieważ ostatnimi czasy mam nadzieję, że ta wizja stanie się rzeczywistością - odwarzyłam sie poprosić Was o radę :)

 

Otóż dzieki dobremu sercu moich rodziców stałam się posiadaczką działki budowlanej połozonej na obrzeżach dużego miasta -

o powierzchni około 750 m2 i nie najszczęsliwszych wymiarach: 21 m na 35 m.

 

Wjazd na działke jest od strony zachodniej.

Od północy jest działka zabudowana starym, niezbyt atrakcyjnym wizualnie domem, od południa jest piękny nowy dom z poddaszem uzytkowym.

Od wschodu będzie widok na ekologiczny płot - czyli tuje ;)

 

Mi i mężowi marzy sie dom parterowy, przeznaczony "rozwojowo" dla czteroosobowej rodziny - najchetniej z garażem w bryle.

 

W ramach poszukiwań ostatecznie w oko wpadły nam dwa - dość podobne - projekty :

 

Plejada (Domus):

http://www.domus.wroc.pl/projekt1.html?id=18&flip=1

 

Ogólnie wszystko mi sie podoba - nie mam tylko pomysłu, jak z WC "wyczarować" łazienke z natryskiem i chyba troche brakuje mi pomieszczenia gospodarczego w okolicy garażu :(

 

Ostoja (Atrium):

http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-174,192,61,opis.html

 

Tu podoba mi sie jeszcze bardziej - zwłaszcza, że WC dość łatwo powiekszyć o miejsce niezbędne na natrysk - a poza tym zaminy byłyby dość drobne -np. wycięłabym kawałek łukowatejj ścianki miedzy korytarzem a salonem.

 

Poniewaz jestem jednak architektoniucznym i budowlanym laikiem - bardzo proszę bardziej doświadczonych użytkowników forum o rade i ocenę :)

 

Czy te projekty sa sensowne?

Który bardziej?

A może znacie inny, lepszy projekt - odpowiedni dla naszych uwarunkowań?

Co ewentualnie w tych projektach Waszym zdaniem wymaga zmiany?

Jak wygląda kwestia kosztów budowy - czy w którymś przypadku czekają mnie jakieś wyjątkowo drogie niespodzianki?

I w końcu - czy rzucac sie na budowę tego typu domu z budżetem 200.000 PLN,

mężem lekko z branży (kominki, piecyki), ojcem hydraulikiem i obiecaną elektryką (robocizną) gratisową lub bardzo "promocyjną" -

ale i koniecznością zamkniecia budowy do końca przyszłego roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem jak najbardziej za PLEJADĄ :D sama sie nad nią zastanawiam ;)

 

Tu masz link do tematu D'arka, który już w niej mieszka,

znajdziesz tez rozwiazanie dot. lazienki z prysznicem i pare innych cennych uwag ;)

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=58079

 

Tu komentarze osób zainteresowanych wczesniej tym projektem

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=33914&postdays=0&postorder=asc&highlight=plejada&start=60

 

A tuuu ;) przykladowy, gerionowy dziennik budowy plejady 8)

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=49836

 

Zycze milej lektury :D

 

pozdr. Tay

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Taysha :)

 

Wklejone przez Ciebie linki juz znam - to właśnie zdjęcia D'arka w ogóle zwróciły moja uwagę na projekt Plejada :)

Zanim je zobaczyłam - nie miałam wątpliwosci, że tylko Ostoja ;)

 

Niestety - nie bardzo rozumiem, jak D'arek zadziałał, że w końcu drugą łazienkę stworzył ;),

bo jakoś mi sie opis z projektem nie zgadza :(

 

Znam tez wprowadzone przez niego do projektu zmiany - tylko one nie do końca zgodne z moimi potrzebami - stąd pytanie do Was :)

 

To może ja na szybko powiem, co mi sie widzi do zmiany w Plejadzie:

-> drzwi na taras z salonu chciałabym potrójne

-> z sypialni numer 8 również chetnie widziałabym drzwi - zamiast okna

-> nie podoba mi sie ta szafa (?) przy wejściu do salonu - chetnie bym ja wywaliła - i zrobiła kuchnie zupełnie otwartą na salon

-> po wywaleniu szafy przedłuzyłabym nieco ścianę kuchni od strony holu

-> nie wiem, czy to możliwe, ale chciałabym przesunąć drzwi wejściowe (w kierunku kuchni)

-> tak samo drzwi między przedsionkiem a holem

-> i dzieki temu (a także dzieki likwidacji szafy koło WC) stworzyc tę druga łazienkę z prysznicem

-> zastanawiam się nad dostepem do spiżarki z zewnątrz (jak u D'arka)

-> i nie wiem, co ze stropem? poddasza nie zamierzam nigdy uzytkować - czy musi byc Terriva czy jest mozliwość jakiegoś tańszego rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> drzwi na taras z salonu chciałabym potrójne

-> z sypialni numer 8 również chetnie widziałabym drzwi - zamiast okna

 

Te elementy mozesz zmieniac dowolnie, przynajmniej tak jest w innych pracowniach

 

-> nie podoba mi sie ta szafa (?) przy wejściu do salonu - chetnie bym ja wywaliła - i zrobiła kuchnie zupełnie otwartą na salon

-> po wywaleniu szafy przedłuzyłabym nieco ścianę kuchni od strony holu

 

Mysle, ze takie rozwiazanie jest mozliwe, widzialam ostatnio dom - huragan, tez mial taka scianka i zostala ona zlikwidowana, na rzecz przedluzenia sciany kuchni od strony holu i o wiele lepiej to wygladalo

 

-> nie wiem, czy to możliwe, ale chciałabym przesunąć drzwi wejściowe (w kierunku kuchni)

-> tak samo drzwi między przedsionkiem a holem

 

Ja nie widze tam miejsca na takie zmiany, ale moze troche dasz rade.

 

-> i dzieki temu (a także dzieki likwidacji szafy koło WC) stworzyc tę druga łazienkę z prysznicem

 

Darek powiekszyl swoja lazienke wlasnie o ta wneke na szafe i akurat zmiescil w lazience prysznic ;)

 

-> zastanawiam się nad dostepem do spiżarki z zewnątrz (jak u D'arka)

 

to chyba dosc praktyczne rozwiazanie, jesli trzymasz tam sprzety ogrodowe, jesli nie to jest to kolejne wejcie do domu...

 

-> i nie wiem, co ze stropem? poddasza nie zamierzam nigdy uzytkować - czy musi byc Terriva czy jest mozliwość jakiegoś tańszego rozwiązania?

 

rozwiazania takie sa moim zdaniem jak najbardziej sprawa indywidualną, oczywiscie nie wszystkie rozwiazania mozna wykorzystac w kazdym projekcie, ale czesem wystarcza drobne zmiany aby realizacja byla nieco tansza

 

Powodzenia

Tay

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

 

Na razie estetycznie szala zwycięstwa przechyla się w kierunku Plejady :)

 

Niestety - ekonomicznie w kierunku Ostoji ;)

bowiem uzyskałam za moje zapytanie o stropw tym projekcie nastepującą odpowiedź:

W projekcie GL 174 nie ma stropu.

W projekcie zastosowano sufit z płyt gipsowo- kartonowych, zamocowany do więźby dachowej,

która ma konstrukcję zbliżoną do wiązarów dachowych.

Na poddaszu nieużytkowym na elementach więźby dachowej (kleszczach) ułożono podłogę z desek.

 

Czyli rozumiem, że jest to znacznie bardziej oszczędna wersja budowania...

Zastawnawiam się tylko, czy analogiczne rozwiązanie możnaby zastosować w Plejadzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Pan Architekt stwierdził, że bez stropu ok. 10.000 PLN mniej :)

 

To pięknie :D:D:D

10 tys to duzo, ja tez wolalabym z poddasza zrezygnowac, bo baaardzo mnie koszty ograniczaja i nic nie wskazuje na to, zeby mialo sie to zmienic ;)

Pozdr. Tay

 

W przyszlym tyg. pojde pogadac o tym projekcie z moim kierownikiem i napewno napisze, jakie rozwiazania mi proponowal ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy! Szukam gotowego projektu i nie znajduję Może ktoś widział projekt domku skromnego ok. 120m2 ,4pok.aby: 1\ nie był przybudówką do garażu \wolę już bez\ 2\wchodząc nie czuł się jak dostawca warzyw wpuszczany do kuchni sionką koło kotłowni 3\salon + jadalnia+kuchnia ,35-45m2

 

ale zlew niekoniecznie widoczny

4\bez wąskich korytarzyków

5\ trzy pokoje po 14-18m2

6\ dwie łazienki \ ale nie WC 2m2\

7\jedno pomieszczenie techniczno-pomocnicze ok.8m2

Dom raczej parterowy ,bo po budowie nie chcę walczyć z połacami poddasza, połaciowymi oknami,wysychaniem krokwi, klimatyzacją.itp

Czy to tak duże wymagania ,czy ja nie umiem szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór to była droga przez mękę.Wkończyłam w miedzyczasie kilka osób na Forum :wink: :wink: .Najpierw marzył mi sie z bala,ale ponieważ nie będzie mnie stać na niego-postanowiliśmy wybudowac metodą gospodarczą.Więc jeden -kupiony-projekt poszedł na licytacje...Potem omało nie kupiliśmy domu-Pieknego na obrazku-ale koszmarnego.W końcu JEST.

http://www.domna5.pl/index.php?opcja=details&id=18&nazwa_projektu=OLIWKA

Najpiekniejszy dom dla mnie.Projekt przyjdzie na Gwiazdke bo jest dopiero wyrysowywany.Podoba mi sie w nim

-fajna przestrzeń salono- jadalni.

-półotwarta ale nie do końca (zrobimy barek)-kuchnia

-w miarę duże pom.gospodarcze z dodatkowym wyjściem-ważne bo nie będzie gazu w domu i tam sie zmieści piec co

- kominek usytuawany tak ,że dogrzeje cały dom.

-sprawiedliwie :wink: podzielone metrażowo pokoje na poddaszu-bo by sie dzieci pozabijały :D :D

łazienka na dole i gabinet

-prosta forma gwarantuje niskie koszty budowy.

-pani projektant jest rzeczowa i bardzo sympatyczna-o wszystko mozna zapytać-

Nie będzie dokładnie taki jak na obrazeczku bo

-mam już więżbe i BLACHE na dach.Taką zwykłą blachę-ale przecież to też dach...

-i cały dom będzie-"obity" drewnem-

Przy wyborze przestałam sie sugerować,widokiem zewnetrznym-co niestety było początkowo priorytetem.Skupiłam sie na wnętrzu.

Mało jest domów które po wykończeniu wygląda identycznie jak na projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Wiem, ze macie pewnie juz dosc tego typu pytan, tym bardziej ze nie ja pierwszy i nie ostatni mam taki problem. Moze jednak pare osob cos napisze i jakos pomoze nam podjac dycyzje. Dodam, ze przejrzalem juz watki na tym forum o tych domkach, mimo tego wciaz nie wiem co wybrac. Zalozenie jest takie, musi byc kotlownia, lazienka i dodatkowy pokoj na dole.

 

Na celowniku mamy zatem projekty:

1. Dom w rododendronach 2 -

http://www.projektydomow.pl/index.php?act=32&sid=m413da514d84fb

 

na + :

- powinien byc dosc tani w budowie, choc ma bardziej skomplikowany dach nad garazem niz reszta

- wyglad mi sie podoba

- salon wiekszy niz w Prymulkach

- jest miejsce na silownie nad garazem

na -

- nie wiem gdzie umiescic tam szafe??

 

2. Dom w prymulkach -

http://www.projektydomow.pl/index.php?act=12&sid=m4107751b7132b

na + :

- powinien byc dosc tani w budowie,

- duza kuchnia

- mozne zrobic dosc duza lazienke na dole

na -

- salon bardzo maly - chyba kolacji wigilijnej sie tam nie zrobi

 

 

3. Dom w groszku -

http://www.projektydomow.pl/index.php?act=32&lang=pl&all=1&sid=m42e0de060594e

na + :

- najwiekszy salon

- rozklad ogolnie mi sie podoba

- z wygladu calkiem oki

na -

- najwiekszy z nich wiec w teorii powinien byc najdrozszy

 

Dodam, ze szukam domku pomiedzy 100 a 130m2 - dosc taniego w budowie. Nie oczekuje podjecia przez Was decyzji za nas - jednak jesli mielibyscie jakies uwagi do tych projektow lub chocby jakies przemyslenia to bedziemy wdzieczni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo podoba mi sie ten projekt :

http://www.dom-projekt.pl/zadebie_srednie+garaz.php

 

ale bardziej przychylam się do tego, praktycznie to samo (poza metrażem :o ) prawie tylko użytkowe poddasze:

http://www.dom-projekt.pl/zarzecze+garaz.php

 

Wariant drugi wydaje mi się lepszy bo:

1/muszę mieć przejście z domu do kotłowni, nie chcę przejścia z łazienki i

dlatego chcę poświęcić jeden pokój, ewentualnie zamienić go z łazienką - urządzić tam pralnię z przejściem do kotłowni

2/ mamy właściwie już 2 dzieci :D i będzie brakowało nam 1 pokoju więc poddasze się przyda, na początku dzieci będą miały jeden większy pokój

3/ salon w 2 wariancie jest większy - mam klaustrofobię bo mieszkam na 37 m i to jest duży argument za

 

bardzo proszę o uwagi ewentualnych mieszkańców, budujących jak też wszystkich chcących wyrazić swoją opinię - jaka by ona nie była :D , pzdr, malgo

[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, domki sa ładne chyba identyczne, ja kiedys wybrałam projekt ZARZECZE ale bez garazu jeszcze wtedy nie było z garazem, juz nie pamietam czy małe czy duze ale w srodku maja chyba identycznie, ale niestety okazalo sie ze na nasza dzialke sie nie nadaje , wiec musielismy z niego zrezynowac i wybralismy całkiem podobny tylko mniejszy BUCZYNA tez z tej pracowni, mysle ze na twoim miejscu z tych 2 projektow wybrałabym jednak zarzecze(jesli macie duza dzialke), jest wieksze i zawsze kiedys mozna wykonczyc poddasze, napewno sie przyda, tez bym zrobila przejscie do garazu z domu tylko co mnie denerwowalo w tym projekcie to to ze schody sa zaraz w ganku przy wejsciu do domu i chcac wyjsc na poddasze musisz wychodzic do zimnego ganku(prawie jak na zewnatrz)wiem ze w ktoryms zarzeczu zrobili schody w srodku domu i tak by bylo chyba lepiej, to moje zdanie, zycze udanego wyboru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...