Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do rozpoczęcia budowy jeszcze daleko, ale z pewnością najpierw należy wybrać projekt lub inaczej mówiąc wiedzieć co się chce zbudować.

No iz tym jest problem. Najpierw byłem zdecydowany na parterowy; ale po przejrzeniu tysięcy projektów mam mętlik w głowie choćby dlatego że właściwie wszystkie projekty gotowe mają wjazd na działkę od północy lub wschodu i znalezienie projektu który ma wjazd od zachodu, garaż, logiczny układ pomieszczeń i powierzchnię ok.100 do 120 m2 graniczy chyba z cudem. Zaczynam się już zastanawiać nad projektami z poddaszem użytkowym w nadziei że trafię i powiem "to jest to". W efekcie przeglądam jeszcze więcej projektów i wiem jeszcze mniej.

Proszę Was forumowicze; oświećcie mnie i spróbujcie podpowiedzieć !

 

- Na co szczególnie zwrócić uwagę w fazie wyboru projektu ?

- Projekt gotowy czy indywidualny ?

- Czy i jakie błędy popełniliście na tym etapie ?

- Jakie są za i przeciw w wyborze: parterowy czy z poddaszem

użytkowym ? Który Wam bardziej "leży" ?

- Który jest tańszy w budowie (przy tej samej technologii i pow.

użytkowej) ?

- Który bardziej ekonomiczny i przyjazny w użytkowaniu ?

Pozdrawiam Jugra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jugra, to jest temat rzeka - zadałeś tyle pytań, że nie sposób na wszystkie odpowiedzieć w jednym poście.

Mam dla Ciebie propozycję, sprawdzoną na tym forum: opisz trochę swoją działkę (strony świata, kształt, wielkość, ewent. długość boków, gdzie wjazd itd.). Napisz czego oczekujesz od projektu (np. co to jest "sensowny układ pomieszczeń" według Ciebie), kto będzie w nim mieszkał (ile osób, w jakim wieku? czy to liczba docelowa, czy coś w przyszłości się zmieni?). Ewentualnie rzuć nazwę i autora (biuro) jakiegoś projektu, który Ci się spodobał, żebyśmy się zorientowali z grubsza czego szukasz i co Ci się podoba.

I możemy wspólnie "przewałkować" Twoje pomysły i nasze ewentualne uwagi i sugestie. Jest tu sporo osób, które w takich dyskusjach chętnie uczestniczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym garaż w bryle budynku, 2 sypialnie umieszczone nie od strony północnej, przy wejściu gabinet, pokój dzienny od południa lub zachodu, pomieszczenie gospodarcze przy łazience (mowa o parterowym). Jak dam rade to podeślę jakieś zdjęcie bo z linkiem może być problem. Na razie najbliżej tego co chcę z gotowych jest D 22 Muratora.

Działka jest prostokątem długość 50m szerokość 22m. Jest szerszym bokiem skierowana na południe a na szerokości 8 m z zachodniej strony, licząc od północno-zachodniego rogu działki istnieje możliwość wjazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Nie do końca zrozumiałam ten kod Morse'a :wink:, sprawdź czy dobrze myślę: boki dłuższe Twojej działki mają 50 m i są od południa i północy, krótsze - 22m od zach i wsch, przy czym wjazd jest od zachodu?

Jeśli dobrze Cię zrozumiałam, to teraz co do projektu: do tego ustawienia stron świata nie jest najlepszy. Kuchnia miałaby okno od południa (lepiej gdy jest od wschodu lub ewent. północy), a dwa pokoje - okna od północy - ciemnawo.

O samym projekcie, abstrahując od działki: niezbyt wygodny będzie ten długi wąski korytarzyk z masą drzwi - ale to może być trudne do uniknięcia w domu parterowym. Taras częściowo zadaszony to fajne rozwiązanie, drugi taras przy kuchni też, ale proponowane usytuowanie stołu jest bardzo kiepskie - stół zawalidroga, a nie bardzo jest gdzie go przenieść w tym pokoju, a do kuchni też nie, bo za mała. Lukarna w dachu ma sens, jeśli planuje się zagospodarowanie poddasza, w przeciwnym razie jest zupełnie zbyteczna.

 

Spróbuję coś Ci popodrzucać. Na początek coś podobnego do D22,

ale z odrobinę lepszym (moim zdaniem :) ) układem pomieszczeń:

http://agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=display&item=127&usid=1

Kuchnia dalej jest tu od zachodu, Lepiej byłoby żeby była z tyłu. MOże coś znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekty gotowe mają wjazd na działkę od północy lub wschodu
I owszem, mam podobny problem. Ale po obejrzeniu setek juz chyba projektów, wyselekcjonowałam pewnie ze 30, w których pokój dzienny jest w bok od wejścia, a nie po przeciwnej stronie. Teraz będę myśleć, jak przemodelować wnętrze, bez naruszania głównej konstrukcji, by uzyskać coś, co będzie nam odpowiadać. Wymaga to ogromu czasu, a często konsultacji kogoś "znającego się". Dlatego czytam usilnie to forum, choć sama budowa oddala się z powodów obiektywnych.

Nikt ci nie podsunie gotowego projektu, musisz sam nad tym popracować. Szukaj, szukaj, czytaj a z czasem napewno coś z tego wyjdzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Uwaga - zmieniłem tytuł na wniosek Ewuni). Bardzo trafne uwagi.

Szukam, szukam cały czas. Jak sama piszesz Ewuniu temat wciąż Cię gryzie czyli te 30 projektów nie załatwia sprawy. Może kiedy połączymy siły... .

Sam wykonałem już kilka różnych projektów, ale wciąż nie mówię stop. Jeżeli chodzi o BM 81 Agrobispu czy Atrium są naprawdę niezłe ale np. duża odległość między łazienką a pom. gospodarczym to błąd. Jeżeli zacznie się to zmieniać to koncepcja budynku się sypie; tu brakuje tam zbywa i powstają kolejne złe rozwiązania.

Koszt budowy takich projektów też jest chyba wysoki a ja chciałbym zmieścić się przy własnoręcznym wykończeniu domu w kwocie do 150 tyś lub niżej. A propos gdzie najlepiej wg Was umieścić sypialnie ?

Nie jestem malkontentem lecz po prostu szukam czegoś najbliższego ideału (czyli próbuję pogodzić ogień z wodą).

Zobaczcie na link poniżej; lustrzane "Jeżyna 2LGP" oraz "Irga 2LGP". Co Wy na to ? Może i Tobie Ewunia się spodobają ? Inne też są niezłe.

http://www.bienkowscy.pl/part.htm

Jeżeli chciałabyś zobaczyć moje projekty to mogę wysłać na priva. Rysunki są w "Solid Edge"

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji na inne postawione przeze mnie pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniłem tytuł na wniosek Ewuni
Raczej sugestia, a jeszcze lepiej, prośba :lol:

 

te 30 projektów nie załatwia sprawy
Niestety, nie. Nie możemy się zdecydować: parterowy, czy z poddaszem? Ze względu na powierzchnię działki - raczej z poddaszem. Ze względu na wiek naszego nielicznego potomstwa, które niedługo powinno nas już opuścić - raczej parterowy. Obejrzałam "Jeżyna 2LGP" oraz "Irga 2LGP". Nawet ciekawe, chociaż jednak wolałabym mieć sypialnie wyżej (rozterka).

 

A propos gdzie najlepiej wg Was umieścić sypialnie?.
To chyba nie ma większego znaczenia, ja napewno nie chcę od wschodu :wink: Jestem śpioch :D

Moja działka jest tak nietypowo usytuowana, że mogę mieć wejście zarówno od południa, jak i od zachodu (równie nieszczęśliwie). Jest na końcu ślepej uliczki, otoczona innymi działkami i nie przylega do żadnej ulicy. Ma 850 m2, dlatego z powierzchnią zabudowy nie mam zamiaru szaleć. Od "środka" podoba mi się Murator C28 ale zewnętrznie, to niekoniecznie. No i garażu brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście rozmieszczenie pomieszczeń OK. tylko nie dla mnie ponieważ koniecznie potrzebuję mieć na parterze gabinet. Projekty domów parterowych z poddaszem które posiadają na parterze gabinet wskutek tego są większe; większe jest również poddasze do zagospodarowania, nie mówiąc już o garażu w bryle budynku. Dostałem nową płytę z ponad 2500 projektami kilkunastu biur z całego kraju; obejrzałem wg moich kryteriów i nic co by chwytało za serce (np. wiele projektów ma ciemne łazienki, a mnie się takie rozwiązanie nie podoba . Dlatego myślę że w ciągu tych kilku dni dojrzałem do decyzji: parterowy z drewnianym stropem, gdzie poddasze będzie wykorzystywane jako strych.

Do tego jeszcze kontakt z otoczeniem, brak schodów ... myślę że to słuszna decyzja.

W czasie weekendu opracowałem nowszy projekt, który ma wszystko to co trzeba, o właściwej powierzchni i na właściwym miejscu. Powierzchnia zabudowy tylko 155 m2, a pow. użytkowa (bez garażu) 98 m2.Na domek składa sie salon, kuchnia, gabinet, 2 sypialnie, łazienka i WC, pomieszczenia gospodarcze, garderoba, korytarz, wiatrołap oraz garaż. Myślę że opracuję go najdokładniej jak potrafię i pójdę z nim do niedrogiego architekta. Kombinuje tak: projekt indywidualny jest zawsze droższy od gotowego ale:

-nie trzeba robić adaptacji projektu

-można zastosować optymalne rozwiązania i technologie, np dotyczące dachu, stropu a przede wszystkim obrysu i powierzchni zabudowy budynku

-nie buduję nawet 1 m2 powierzchni za dużo niż chcę i potrzebuję

-nie muszę kompromisowo godzić się na nie pasujące mi rozwiązania z projektu gotowego.

Wydaje mi się, że dzięki projektowi "szytemu na miare" mogę odbić sobie koszt droższego projektu indywidualnego.

Co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę trochę podpowiedzieć...

Ja już mam za sobą decyzję o projekcie, dom jest w budowie.

Co do projektu - też wydawało mi się (jest to moje osobiste doświadczenie, niekoniecznie powtarzalne u innych :wink: ), że projekt indywidualny pozwala na dostosowanie całkowicie do wymogów inwestora.

Projekt mam undywidualny, a moje przemyślenia są takie: mam projekt domu niepowtarzalny, uwzględniający nasze wyobrażenia o domu ładnym i funckjonalnym, ale: niestety zawsze trzeba dokonywac kompromisów, u nas przykładowo w zamian za przyjętą koncepcję architektoniczną budynku (tak, tak: parterowego) "zapłaciliśmy" większym metrażem domu niż to było zakładane, bo nie da się pogodzić założonego przez nas programu domu z założonym metrażem i wygodnym usytuowaniem wszystkich pomieszczeń. W trakcie projektowania nie zawsze jesteśmy świadomi finansowych skutkow decyzji podejmowanych w fazie projektowania...

A i tak namawiam na projekt indywidualny - my w chwilach depresji wyciągamy nasz projekt i jego wizualizację i napawamy się jego widokiem.. jeszcze ciągle na papierze... bo w realu są tylko fundamenty.

Pozdrawiam,

gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jugra

Ja mam tali sam problem. Działka z wjazdem od zachodu. Chciałabym dom parterowy, metraż coś w podobie /100-120/, trzy pokoje w tym dwie sypialnie - więc może złączymy siły i coś wspólnie znajdziemy. Tak jak ty mam chyba tysiące przejrzanych projektów i nie ma tego jednego przy przeglądaniu którego powiedziałabym "tak to ten".

poniżej podam moje typy na dzień dzisiejszy:

http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=100

http://www.archipelag.pl/projekty/projekt.php?cat=1010700&CenaIsRed=0&VAT=0&pid=15&ele=2&anim=2&rzut=1&autorzy=M.Jaworski%2C+A.W%F3jciak&nazwa=Irma&cena=1300+z%B3&ExtraNavText=Irma w lustrzanym odbiciu i zamiast jednej łazienki garderoba

http://agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=displayprojection&item=58&usid=1

http://www.domywstylu.pl/projekt_rzut.asp?id=48&action=parter&view=normal&ver=CE

http://www.boduch.pl/druk.php?id=56

Tak naprawdę w każdym jest jakieś ale. Może tobie się przydadzą.

Owocnego szukania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie wątkiem i linki.

Przy moich dość specyficznych wymaganiach (dobry bilans energetyczny, gabinet przy wejściu, jasna łazienka, przynajmniej pokój dla dziecka od strony południowej) niestety żaden z nich ich nie spełnia. Dodatkowo bryła budynka i dach nie powinny być skomplikowane ponieważ mocno podnosi to koszty zarówno materiału jak i robocizny.

Wszystkie te domy są zaprojektowane dla wjazdu z północy. Mogą być jedynie obrócone ale wtedy zawsze wychodzą pewne pomieszczenia nie tam gdzie powinny. Np. w BM102 dwie sypialnie są od północy, Fantazja jest zbyt szeroka na moją działkę i zaprojektowana również dla innego usytuowania, UPB 210 ma ciemną łazienkę i sypialnie od północy. Od lat mieszkam w domku od strony północnej i wschodniej więc przywiązuję dużą wagę do nasłonecznienia (kiedy ja muszę już grzać to u rodziców po drugiej stronie jest ciepło i jasno). Dodatkowo mieszkam w górach (piękne Beskidy) i np. rano nim słońce wyjdzie zza góry to właściwie jest już bliżej południa niż wschodu.

Dlatego chyba na pewno będzie to projekt indywidualny. Właściwie rzut mam opracowany, jeszcze widoki, kolorystyka, kilka drobiazgów i pójdę z nim do architekta. Zobaczymy co (raczej "ile") powie ?

Aktualnie firma kopie studnię na działce więc mogę powiedzieć że coś się już dzieje, choć facet był trochę dziwny.

-"Niech Pan sobie wybierze miejsce a my kopiemy!

-Jak to ja mam wybrać miejsce ?

-Tak; tu wszędzie jest woda (mieszkam w pobliżu jeziora), wystarczy

tylko dokopać się do warstwy wodonośnej."

Taka była rozmowa. Dziś kopią trzeci dzień a po 2 dniach mają wykopane ok.3,5 m. Dałem im 500 PLN zaliczki i nie mam zamiaru dać ani grosza więcej dopóki nie zobaczę wody. Wg nich ma być na ok. 8-10 m więc za kilka dni zobaczę.

Pozdrawiam serdecznie.

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zawsze jakieś "ale". Nie wiem po czym poznajesz, że domy były projektowane z wjazdem od północy, ale niech tak będzie. Nie doczytałam twoich warunków. Myślałam, że chcesz dwie sypialnie od północy. sorki. Trochę mnie to zastanawiało ale każdy ma swoje wymagania. Nie wiem gdzie widzisz te sypialnie jak nie od północy. O ile jedna bedzie od południa /cała/ to druga musi być z jednej strony od północy.

Nie wiem czy widziałaeś ten projekt http://www.bienkowscy.pl/part.htm . Dla mnie za duży.

Ja też chyba zrobię projekt indywidualny. Mam czas. Na razie, dokładnie wczoraj, kupiłam działkę 1000 m2. Budowa, to marzenie, które mam nadzieję się zacznie ziszczać w przyszłym roku na wiosnę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jugra, ja też mam taką samą działkę jak Ty (28x50) i również wjazd od zachodu. Bylam zdecydowana na domek parterowy, ale nie potrafię znaleść odpowiadającego mi projektu, dlatego zaczełam szukać z użytkowym poddaszem i najbardziej wpadł mi w oko projekt Horyzontu Akacja II (tylko troszke za duży jak dla mnie), zobacz go i napisz co o nim sądzisz. Znajdziesz go na stronie http://www.domnahoryzoncie.pl Iwona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Eunia!!! Wiesz co taras od wschodu akurat mi pasuje, sypialnia od północy też, tylko ta kuchnia od zachodu no i dwa pokoje dziecięce od północy mnie dołują. Pokoje dziecinne chcialabym od południa no i kuchnie od północy. Teraz (u rodziców) mam pokój od północy i jest super, ale dziecinny nie może być taki ciemny i smutny. Jak coś znajdziesz takiego to podeślij mi. Wielkie dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałam nietóre powyższe propozycje.

1. Murator C17-Cieniste zacisze - nie widzę tego na działce z zachodnim wejściem. Wszystkie sypialnie w części północno - wschodniej i kuchnia od zachodu, to absolutne minusy.

2. Irma - kuchnia również od zachodu, salon przy pólnocno wschodniej wystawie mnie nie odpowiada, chyba, że ktoś lubi ciągły chłód.

3. BM 102 - j w

4. Fantazja - dość ciekawy układ pomieszczeń z gabinetem przy wejściu (jugra! coś dla ciebie!), ale mnie ta kuchnia od zachodu odstręcza. Mam złe doświadczenia.

5. UPB-210 - OK, chociaż ja zamieniłabym miejscami część kuchenną z wypoczynkową, żeby salon mógł choć częścią łapnąć słońca od zachodu. Kuchnia od półn-wschodu, jak najbardziej.

6. Borówka - OK pod warunkiem zamiany części kuchennej z wypoczynkową. Wiem, że jestem nudna z tymi zamianami. Ale...

 

Sama też trochę poszukałam i na początek znalazłam kilka projektów.

1. Demeter. Tylko, że dla mnie za duży, bo aż 4 sypialnie na górze nie są potrzebne. Ale za to, jak wspaniale wykorzystana powierzchnia na piętrze. Żadnej zbędnej komunikacji. Na parterze zamieniłabym część kuchenną z wypoczynkową, żeby kuchnia była od wschodu. A taras zrobiłabym od południa z drzwiami w miejscu okna.

2. Dedal. Prawie idealny rozkład pomieszczeń , kuchnia od wschodu, salon od południa, pokoje na poddaszu od południa i wschodu. Tylko dla mnie też za duży. Chociaż, kto wie :D

3. Dom w stokrotkach. Ciekawy układ pomieszczeń.

4. Domino 16 - przyzwoity układ pomieszczeń i nieskomplikowany dach.

 

Na temat techonologii i innych fachowości, niech się wypowiedzą mądrzejsi ode mnie :wink:

 

Na koniec wytłumaczę, dlaczego nie akceptuję kuchni od zachodu i salonu od północy. Pracujące osoby gotują najczęściej po południu, po pracy. Latem w takiej kuchni można paść trupem od gorąca. Wiem z doświadczenia, niestety. Za to salon od południa, lub w ostateczności od zachodu sprawdza się w zimie - nie trzeba ostro palić, żeby było ciepło. Słońce pomoże. A musi być ciepło, bo zimę spędza się przede wszystkim w salonie. Latem, nawet przegrzany salon jest mniej uciążliwy, bo czas spędza się raczej na zewnątrz, a w ostateczności można znaleźć inne, chłodniejsze, pomieszczenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...