Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Chcielibyśmy przedstawić na łamach "Muratora" dylematy i zmagania inwestorów, wybierających projekt. Jak dopasować go do potrzeb rodziny, jak wybrać dom odpowiadający warunkom działki i stronom świata, jak spełnić szczególne wymagania i życzenia. Jeśli chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, to czekam: f[email protected]

 

Pozdrowienia

Redakcja

Edytowane przez Redakcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Projekt wybierałem dobre 4 lata temu. Co ważne po tym czasie nie znudził mi sie ani trochę.

Założenie było proste, wynikające z lektur muratora, bo dom miał być tani w budowie:

- projekt bez piwnicy,

- użytkowe poddasze,

- zwarta bryła,

- dach dwuspadowy,

Na ukierunkowanie względem stron świata nie patrzyłem.

Przeglądając dziesiątki a może setki projektów, po pierwsze projekt musiał "wpaść mi w oko", dopiero potem patrzyłem na funkcjonalność pomieszczeń. Dodatkowo założyłem, że skoro mieszkam z rodziną na 35 m2 to 100-110m2 wystarczy.

Takim sposobem wybrałem projekt domu, który spełnia moje wymagania, jest prosty i sądzę, że tani w budowie, a przy tym funkcjonalność wnętrz zadowala mnie w 100%.

Dla wnikliwych podam, że jest to projekt nr 9 z katalogu Dom Dostępny z 1996 roku.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do budowy domu przymierzamy sie od kilku lat. I przez ten cały czas przechodzilismy droge trudnego wyboru domu. Obejrzelismy pewno setki projektow. Zaczynalismy od dworkowatych,z urozmaicona architektura, chetnie przyjmujac detale architektoniczne w elewacji. Uklad funkcjonalny nie zmienil sie w naszych myslach:

-salon +jadalnia

-zamknieta spora kuchnia

-gabinet

-lazienka(niewielka)

-kotlownia

Poddasze

-3-4 pokoje

-łazienka

-ew. garderoba

Z czasem uznalismy,ze przy naszych warunkach(niewielkie mozliwosci finansowe, zero wkladu wlasnego przy pracach,i korzystanie z ekip z Polski) musimy isc na kompromis. Powoli "odpadały" kolejne gzymsy, pilastry, tympanony,....i zaczal sie wylaniac-prosty z dwuspadowym dachem domek, bez skomplikowanych rozwiazan. Znalezlismy go w koncu-W konwalich z pracowni Archon.Jeszcze go ogołocilismy z wykuszu, balkonow, pozostawiajac w srodku jaki jest.Plusem tego jest to, ze dworki i tak nam sie juz nie podobaja,ze wzgledu na ich mnogosc w otoczeniu .A nasz projekt, choc jest troszke zblizony stylistyka do dworku, jest prosty i bezpretensjonalny-czyli taki jaki chcielismy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąż chciał mieszkanie, ja dom. Wyszło moje na wierzchu :grin:

Zalezienie odpowiedniego projektu zajęło nam około roku. Mąż powstawił tylko jeden warunek: taras musi być częściwo zadaszony . Reszta spadła na moja głowę. Tak więc oglądałam katalogi, strony www, gazety, ale ciągle mi "coś" nie pasowało. Muszę przyzanć, że nie zwracaliśmy wówczas uwagi na technologie, układ dachu i inne ważne elementy decydujące o kosztach jego budowy. Ważny był wygląd bryły i rozmieszczenie pomieszczeń w środku. Przy naszej ówczesnej wiedzy można powiedzieć, że wybór ten okazał się celny. Poprostu mieliśmy więcej szczęścia niż rozumu :grin:, bo co mogą wiedzieć ekonomiści o budowaniu...

Dziś jesteśmy zadowolneni bardzo z wyboru i już nie możemy sie doczekać kiedy rozpocznie się budowa ( po świętach Wielkiejnocy :smile:, a nasze doświadczenie rośnie z dnia na dzień, można by rzec z numeru na numer Muratora.

A! Nasz projekt to "Marzena" pracowni Archipelag.

Pozdrawiam

Bułeczka_77

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem to szczęście, że działkę mam bardzo ustawną 28,5 x 34,5 metra. Od razu z żoną stwierdziliśmy, że nie będziemy mieli ani jednego schodka w domu. Nabiegaliśmy się (i nadal biegamy po schodach) u teścia w klocku z epoki późny Gomułka wczesny Gierek.

Więc:

1) Dom parterowy :smile:

Nie mamy zbyt dużo pieniędzy i budowa rozłożona jest na parę lat to odszedł problem z poddaszem i piwnicą

Czyli:

2) Z poddaszem nieużytkowym i bez piwnicy :smile:

Mamy córkę 8 lat i syna żony, który już ma 21 lat i nie chce z nami mieszkać (pamiętajcie o tym inwestorzy, dzieci nie są związani z Wami na stałe), czyli:

3) Tylko 3 pokoje + salon :smile:

Ja mam samochód służbowy a żona prywatny, czyli:

4) garaż na 2 samochody :smile:

I co nam wyszło? D-08 zwłaszcza, że bryła tego domu podobała nam się od pierwszego wejrzenia.

A ponieważ jest nas mało oddaliśmy z premedytacją jeden pokój między sypialnią a salonem na łazienkę z dużym oknem na ogród. W miejscu łazienki daliśmy garderobę z wejściem z sypialni. Po gierkowskiej łazience 2,9 m2 marzymy, żeby urządzić sobie naszą 11,5 metrową.

Dom jest może trochę na wyrost (dom na 102 byłby tańszy i może bardziej dopasowany do potrzeb) ale jego bryła jest dla nas naprawdę ładna i cały czas tak uważamy od paru lat.

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Rafter dnia 2002-03-09 22:18 ]

 

[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Rafter dnia 2002-03-10 11:40 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My szukając projektu domu mierzyliśmy siły na zamiary ( + trochę naszych marzeń), więc wyszedł nam dom:

- z poddaszem użytkowym( bo 4 osoby)

- prosty w budowie

- dach bez skomplikowań

Więc wybieraliśmy z projektów gotowych patrząc się na metraż ( ok. 100-130 pow. użytkowej), koniecznie z garażem w bryle domu,duży salon koniecznie z kominkiem. Wyszedł nam dom o pow. użytkowej 135m2, na dole część dzienna-salon z kominkiem+jadalnia+kuchnia+prysznic i kotłownia oraz poddasze-4 sypialnie+łazienka i garderoba. Dach dwuspadzisty z kopertą.Patrząc się na wybudowany w stanie surowym obecnie nasz dom jesteśmy zadowoleni z wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w większości badanych przypadków wizja i wybór przyszłego domu należał do mnie. Wiedziałam, że musi to być dom w zupełnie starym stylu, rodzinny, bez żadnych klatek schodowych (takie mam w bloku). Oprócz nas z mężem będzie mieszkała męża mama i mój ojciec czyli osoby starsze i nie znające się zbyt dobrze.

W związku z powyższym mój dom powinien być miejscem, w którym każdy mógłby oddać się swoim ulubionym zająciom, z odrobiną intymności i bez możliwości izolowania się. Dlatego pomieszczenia dzienne powinny być integracyjne, otwarte, wytwarzające więzi pomiędzy domownikami. Sypialnie natomiast powinny być usytuowane na poddaszu.

Ponad rok intensywnego szukania w różnego rodzaju wydawnictwach i na stronach internetowych, dziesiątki tysięcy obejrzanych projektów i nagle jest! Zobaczyłam go i wiedziałam, że taki dom był przedmiotem moich poszukiwań.

Podsumowująć: przy wyborze ELIZY kierowałam się względami rodzinnymi, funkcjonalnością domu i estetyką, natomiast mąż zatwierdził stronę techniczną i ekonomiczną mojego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaliśmy projektu domu trochę od końca: najpierw spisany był na kartce program domu: wszystkie pomieszczenia i minimalna, wymagana powierzchnia. Do tego warunki dodatkowe typu: spiżarnia przy kuchni, odpowiednie pomieszczenie gospodarcze, minimum 4 pokoje, itd. Warunek ogólny: dom musiał mieć nie więcej niż 150m2. Tak sporządzony program domu porównywaliśmy w tabeli z gotowymi projektami z katalogu. Akceptowaliśmy takie projekty, które spełniały minimu 80% założeń. Z tej, krótkiej listy wybraliśmy dwa projekty. Te porównaliśmy pod względem kosztów budowy, warunków na działce no i wyglądu zewnętrzengo. I tak został wyłoniony finalista. Całość zajęła nam około 5 miesięcy - przeglądnęliśmy około tysiąca projektów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nasze założenia dla wymarzonego domu były następujące:

Dom z użytkowym poddaszem.

Dół: Podzielony na dwie części: wizytową i gospodarczą

Część wizytowa miała się składać z salonu 30 m2, kuchni 10m2, jadalni 10 m2,

Część gospodarcza to garaż na dwa samochody 30m2, pomieszczenie gospodarcze 10m2, oraz łazienka 10m2

Góra to sypialnia rodziców na 20m2, dwa pokoje po 16 m2 dla dzieci oraz łazienka 10m2. Może na koniec dodam dlaczego z użytkowym poddaszem, a nie parterowy. Sypialnie ze skosami mają niepowtarzalny urok, są fizycznie oddzielone od parteru co przez co majądużo intymności. Z sypialni rodziców jest wyjście na loggę, z której rozciąga się piękny widok na całą okolicę. Po drugie dach zamierzamy pokryć dachówką, co znacząco wpłynie na obniżenie kosztów, w porównaniu do domu parterowego, zresztą to samo się tyczy fundamentów. Z takimi ogólnymi założeniami szukaliśmy domu i znaleźliśmy projekt gotowy, który po drobnych korektach właśnie teraz realizujemy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z żoną również przetrząsnęliśmy tysiące projektów, ale każdy musielibyśmy adaptować do naszej działki (17 x 320 m).

Z biur najbardziej odpowiadały nam Studia Atrium GL77, ale niestety wiązałoby się to z dużą ilością zmian. Dodatkowo budujemy się w otulinie Parku Narodowego, wskutek czego musieliśmy uzyskać akceptację w Ojcowie pod kątem architektury regionalnej, w myśl której najlepiej odkupić coś ze skansenu :grin:.

W końcu zaprojektowaliśmy indywidualny z osobnym garażem u znajomego architekta... Wymagań nie mieliśmy ekstrawaganckich, domek parterowy z użytkowym poddaszem, otwarty, niepodpiwniczony, powierzchnia 130 m2. Notabene, jesteśmy z niego bardzo zadowoleni i pomimo roku od jego zaprojektowania nie chcemy niczego w nim zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając doświadczenie ze schodami ,pierwszym punktem ,którym sie kierowałam był domek parterowy bez schodów .Oczywiście na strychu mogłaby znajdować się suszarnia,jakaś pracownia czy coś podobnego lecz nie pomieszczenia mieszkalne.Pod tym katem wybierałam również działkę 23 m na 65 m .Na takiej działce rozłożysta parterówka bedzie wyglądała super a miejsca i tak pozostanie wiele szer.Garaż w bryle z domem .jedyny mankament takiego typu projektów to duży dach czterospoadowy /240 m2/z tym,że brak jest dodatkowej kondygnacji mieszkalnej i chyba kosztowo sie to wyrównuje.Oczywiście kominek/przewiduje ogrzewanie kominkowe/.Kuchnia i salon /taras/znajdują sie od południa.I jeszce jedno-zawsze marzyłam aby w sypialni było wyjście na taras-i taki projekt znalazłam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mamy działkę dość wąską typu tramwaj, więc przez dwa miesiące lektury Muratora + przeglądanie każdego katalogu przy wizycie w empiku nie dało rezultatów, więc sam na papierze milimetrowym zaprojektowałem rozkład pomieszczeń. Potem wizyta u architekta i szybka ucieczka po usłyszeniu ile będzie kosztować projekt.

Nagle jak grom z jasnego nieba. W ofercie muratora znalazłem "swój" D06 gotowy projekt. Pierwsza myśl, to wytoczyć architektowi proces o plagiat tak były do siebie podobne.

Buduj dom na miarę - tak brzmi najlepsza z rad jaką otrzymałem od "Muratora". Ten projekt spełnia to założenie

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było to łatwe. Najpierw wybrałem projekt wg kryterium głównie kosztów. Wyszedł dom parterowy bez użytkowego poddasza 110m kw. Potem dopiero szukałem działki wg schematu najwazniejsze są strony świata tzn. Taras od południa, wejście od północy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy działkę o bardzo dziwnym kształcie (narożna) - trapez, każdy bok innej długości, 5 arów. W związku z tym każdy projekt rysowaliśmy w odp. skali i przykładaliśmy wycięty wielokąt do działki, albo 'obracaliśmy go wokół stron świata' i akurat te do przyjęcia nie mieściły się...

Wybór trwał ok. pół roku. Ja obstawałam za czymś prostym bez zbędnych bajerów (koszty, obawa o jakość wykonania powyższych), ale mąż to romantyk i obstawał za dworkiem , a nie chatką.

Na szczęście poglądy na rozmieszczenie wnętrz były jednakowe...

Obejrzeliśmy setki katalogów. Projekty naszych lokalnych architektów nie podobały nam się.

W końcu padło na Jędrzej Archipelagu.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozmieszczenia wnętrz, ale ja nadal uważam , że były rzeczy , które kosztowały za drogo , tylko dlatego , że są bajerami i nie mają żadnej funkcjonalnej cechy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałam podobnie jak wszyscy, zatrzymując się przy trasie jak coś mi się spodobało, przeglądając projekty dostępne w empiku. Początkowo ważne było aby miał to coś z zewnątrz , po wyborze i zapewnianiu, że to jest to przychodziła analiza funkcjonalności ( musze początkowo i oby jak najszybciej wykończyć tylko parter, poddasze uzytkowe wdrugim etapie) i próba zaadoptowania domku na działce 18,7X 35. Te dwa kryteria doprowadziły mnie do gotowego projektu KB Projekt z Krakowa, chatki DM -5570. Zmieniłam gabinet na sypialnię , kosztem spiżarki stworzyłam pralnię , mam zamiar zabudować ganeczek( w projekcie 3x 4) i zrobić w nim wiatrołap.Co ja za hybrydę stworzę to okaźe się pewnie w przyszłym roku , bo teraz to sie tylko przyłączę i może zrobię fundamenty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
A my najpierw zaczęliśmy od projektu, a dopiero potem udało nam się "dokupić" do niego działkę. Dom miał mieć w miarę prostą bryłę i dach, parterowy z poddaszem użytkowym. Chcieliśmy częściowo podpiwniczony, ale o taki teraz trudno z gotowych. W końcu adaptowaliśmy i mamy niedużą piwnicę. Dom miał się nadawać do stopniowego wykańczania, tzn. mieć oprócz pokoju dziennego jeszcze jeden pokój, który tymczsowo spełniałby funkcję, sypialni, gabinetu itp. Najpierw chcieliśmy budować "Modelowy" z domów dla Kowalskich, ale w końcu stanęło na D-21 czyli "Tradycyjnym". I chyba jesteśmy zadowoleni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...