Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zasada teoretyczna, jest taka ze dla ludzi praworecznych cykl produkcji powinien zaczynac sie zawsze z lewej strony i dozyc w strone prawa.

Czyli przy sprzyjajacych warunkach powinien byc zlewozmywak, zmywarka, blat ciagly i kuchenka, to jest myjemy, kroimy i wrzucamy do gara. Zmywarka jest optymalna miedzy zlewozmywakiem a kuchenka, bo mozna i z jednej i z drugiej strony wkladac.

 

Ja mam calkiem odwrotnie, tz od lewej, blat, kuchenke, blat, zmywarke i zlewozmywak ale jakos nadal zyje :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No właśnie - ważne, czy jesteś(cie) prawo- czy leworęczni. My jesteśmy wprawdzie praworęczni, ale "cykl pracy" mam ustawiony w lewą stronę - tzn. blat, zlew, blat, kuchenka. Ale wcale nie przeszkadza nam to. Zmywarkę mamy pod zlewem (jednokomorowy z ociekaczem, zmywara pod tym właśnie ociekaczem).

Dodam tylko na marginesie - jeśli mogę coś poradzić:

1. nie bierz zlewu jednokomorowego. Sądziłam, że skoro mam zmywarkę, to nie będę myć dużo w zlewie i nie będę dużo stawiać na ociekaczu. Błąd - dwa garnki, misa od robota kuchennego, drewniana deska do krojenia - i wszystko mi leci na boki. Druga komora jest niezastąpiona, chociażby własnie do szuszenia w niej naczyń.

2. Miejsce suszenia umytych naczyń nie powinno być na drodzę "cyklu roboczego" - u mnie ociekacz jest po lewej stronie zlewu, dalej jest blat, dalej kuchenka. I np. umyte ziemniaczki, mięsko czy cokolwiek innego ze zlewu niosę do garnka nad umytymi i schnącymi naczynkami kapiąc na nie.

3. Fajną sprawą jest bateria zlewozmywakowa z wyciąganą wylewką (z chowanym wężem) - można np. umyć coś dużego w zlewie bez akrobacji, mozna dolać wody do garnka stojącego na kuchence itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam przeprowadzic remont w małej (2x3m) kuchni w bloku. Całość widzę w jasnych, piaskowo-beżowo-brązowych barwach.

Wokół zlewozmywaka umieszczonego przy narożniku są płytki 15x15 w kolorze piaskowym z fugą w kol. karmelowym.

Meble mają chyba z 10 lat i chciałbym je zostawić na razie, ale zmieniajac ich kolorystykę. Jest to płyta wiórowa oklejona sosnowym fornirem. Myślałem o pomalowaniu frontów na jasny beż, lub piaskowy - tylko jaką farbą? Natomiast bokom szafek nadać barwę ciemnoorzechowego drewna, - i znów pytanie: jaką farbą (lakierobejca czy inne ustrojstwo...???) Czy to nie będzie się łuszczyć? Do tego blat w kolorze zbliżonym do ciemnoorzechowego (żeby "jakoś" pasowało).

Druga sprawa to ściany. Myślałem aby ścianę, w której jest okno (ściana na przeciw drzwi - nie ma tam mebli), a także ściany przy blacie oraz fragment nad kuchenką (wisi tam wyciąg) wykończyć tynkiem strukturalnm. Pozostałe ściany i sufit na gładko. Jeśli w dobraniu koloru do gładzi nie mam większego problemu (jasny beż, lub piaskowy??), tak z tynkiem pojawia się kilka pytań.

Po pierwsze czy będzie dobrze wyglądać w małej kuchni wyróżnienie tej ściany?

Po drugie jeśli tak, to jaki tynk wybrać? Czy można wykonać to np. gładzią gipsową? Jaka ew. fakturka (delikatniejsza czy bardziej widoczna). I w końcu jaki kolor i jaka będzie technika jego nakładania (chciałbym samodzielnie wykonać te prace).

Na sam konieć podłoga. Panele, może ceramiczna...?

 

Uff, troszke tego dużo, ale liczę na waszą pomoc:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie siedze i wymyslam projekt kuchni, na razie nie patrzcie na styl, bo za dobrze nie posluguje sie programem kitchendraw, poza tym ma on ograniczony zasob kolorow i wzorow. Styl kuchni bedzie nowoczesny ale nie do przesady. Nie chce zadnego laboratorium.

Chcialam teraz skoncentrowac sie na funkcjonalnosci. Czy takie ustawienie bedzie wygodne? Moze moglibyscie cos zasugerowac. Wszelkie pomysly mile widziane.

Nie zaznaczylam okapu aby nie zaslanial widoku szafek. Na przedluzeniu stolu planuje zrobic krotki barek, z widokiem na salon, W prawym dolnym rogu dwa otwory drzwiowe : do salonu( nizej ) i korytarza ( na prawo )

 

Oto kuchnia :http://foto.onet.pl/upload/23/13/_528507_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialam zlew w narozniku kiedys w mieszkaniu. Co prawda mieszkalam tam niezbyt dlugo, bo niecaly rok, ale nie narzekalam na to ustawienie.

Bardziej mnie niepokoi odleglosc od zlewu do kuchenki...moze byc ciut za duza.

Gdybym jednak chciala przesunac zlew troche w kierunku okna, zeby nie byl narozny to akurat wypadnie mi na wprost drzwi - niezbyt szczesliwy uklad. Hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na pierwszy rzut oka, to bym zamieniła lodówkę z piekarnikiem

 

- po pierwsze lepiej mieć bliżej do blatu, jak wyciągasz coś gorącego

- po drugie zaglądając do piekarnika lepiej mieć więcej miejsca z obu stron, a tak będziesz uderzać łokciem w ścianę z lewej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na pierwszy rzut oka, to bym zamieniła lodówkę z piekarnikiem

 

- po pierwsze lepiej mieć bliżej do blatu, jak wyciągasz coś gorącego

- po drugie zaglądając do piekarnika lepiej mieć więcej miejsca z obu stron, a tak będziesz uderzać łokciem w ścianę z lewej

 

Tak, rzeczywiscie to daje do myslenia...co ja bym bez Was zrobiła :) . Tylko jesli zamienie je miejscami to znowu bedzie daleko do lodowki. Chcial czlowiek duza kuchnie i tylko sobie klopotu narobil :wink: Wszedzie daleko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to z ergonomią trochę na opak. lodówka daleko od zlewu i tak jakos nie po kolei. zasada trzech kroków też nie bardzo.

pod wzgledem kompozycji tez jakos nie bardzo. szafki nad zlewem jakby na sile wcisniete. optycznie piekarnik i mikrowela przy samej scianie tez jakos nie bardzo...

ale nie martw się - ja dzis malkontent jestem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja tez dorzuce 3 grosze. Wyspa tej wielkosci w tak duzej kuchni ? Wyspa o gabarytach ok.120-130x80 z sama kuchenka nie ma sensu, to sztuka dla sztuki. Powieksz ja i wprowadz tam np. zlewozmywak /jesli to techn. mozliwe/ lub zrob polwysep. Zachowasz wspominana tu juz zasade trojkata gdziekolwiek bedzie lodowka. Dziwny troche ten wydzielony blat z szafkami po prawej stronie waskiego okna - to miejsce na szafe kredensowa w kuchni wiktorianskiej a nie na technologie kuchenna w nowoczesnym wnetrzu.Lepiej umiescic tam ciag w slupku piekarnik, mikrofala, lodowka i zyskasz blat w calosci a nie dzielony.BTW pomysl wyspy jest najblizszy stylowi zycia Prowansji i stamtad przyszedl takze do nas. Tam sie przygotowuje, gotuje i je na tej samej wysokosci co piec i to ma swoj kulinarny i kulturowy sens , u Ciebie to raczej gadzet , bo palenisko jest male i wyraznie wydzielone od stolu. Poza tym niefunkcjonalne i troche niebezpieczne.Zobacz aranzacje duzych kuchni wyspowych Schmidta dla kuchni klasycznych lub nowoczesne np. Alno, HTH - tam sa liczne rozwiazania wyspowe i przyjrzyj sie dokladnie wyspom oraz rozmieszczeniu sprzetow w pomieszczeniu - znajdziesz gotowe rozwiazanie problemow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o dzięki za wskazówki. Widze, ze przyjdzie jeszcze troche nad tym posiedziec. Pewnie gdybym miała specjaliste pod ręka poszloby szybciej , ale to mozliwe najwczesniej za 1.5 roku. A ja chcę już sobie zrobić przynajmniej zarys tego jak to powinno wygladać. Szczegoly moge dopracować pozniej i pewnie z pomoca. Jeszcze raz dziekuje za wszelkie wskazowki, dalsze mile widziane. Posiedze nad tym troche.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny troche ten wydzielony blat z szafkami po prawej stronie waskiego okna - to miejsce na szafe kredensowa w kuchni wiktorianskiej a nie na technologie kuchenna w nowoczesnym wnetrzu.

 

Te boczne szafki na lewej scianie to nie ciag przeznaczony na technologie kuchenna , one maja za zadanie przechowywanie rzeczy , ktore sa nie zwiazane bezposrednio z kuchnia. ( obrusy , pierdolki do jadalni bo w jadalni kredensu nie przewiduje). Takze to , ze one stoja sobie tam z boczku to w niczym nie przeszkadza. Rownie dobrze to zadanie moga spelniac nowoczesne szafki , a jako ze miejsca w kuchni dosc to postanowilam tam je umiescić. Moze tez to byc jakas forma wysokiej szafki - jak mówilam na razie skupiam sie wylacznie na funkcjonalnosci, potem bede myslec o estetyce i formie, choć wiem ze tak calkiem tych rzeczy nie da sie oddzielic. Ewentualnie moge je przesunac w inne miejsce kuchni, bo pewnie uklad sie teraz zmieni.

 

Laura dziekuje , juz to widzialam. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lodowka zwykle nie jest tuz obok piekarnika... ale pewnie czyms sie kierowalas ;)

ponizej kuchnie...z wyspa...

http://www.elprim-wika.com.pl/photos/Obrazki/48n.jpg

http://www.meble.pl/gfx/pl/produkty/1014_DC00792.jpg

http://www.meble.pl/gfx/pl/produkty/623_05.jpg

http://www.meble.pl/gfx/pl/produkty/1689_a5.jpg

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.meble.pl/gfx/pl/produkty/1014_DC00792.jpg

http://www.meble.pl/gfx/pl/produkty/623_05.jpg

 

 

Czy te zdjecia wykonano tuz przed czy juz po aranzacji wnetrza ?

Jesli to ma byc efekt koncowy to niech sie aranzer spali ze wstydu a projektant sprobuje zyc w takiej kuchni.Zycze tego obu z calego serca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zlew w narożniku? czy ja wiem? to chyba nie specjalnie wygodne, ale może masz doświadczenie praktyczne

 

 

ja mam zlew w narozniku tylko okrągły , jest to bardzo wygodne tym bardziej że nie słuzy on do częstego mycia tylko raczej płukania , jest przeciez zmywarka.

 

 

 

 

 

/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...