Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Po jeszcze kilku przymiarkach, kombinacjach, weryfikacjach, itp. :-) powstała kolejna wersja - chyba najbliższa wersji jaka będzie realizowana:

 

http://strony.aster.pl/rpp/kuchnia/projekt_3_niesym_1.jpg

 

http://strony.aster.pl/rpp/kuchnia/projekt_3_niesym_2.jpg

 

http://strony.aster.pl/rpp/kuchnia/projekt_3_niesym_3.jpg

 

i jeszcze rzut od przodu na szafki:

 

http://strony.aster.pl/rpp/kuchnia/projekt_3_niesym_4.jpg

 

parę słów wyjaśnienia - przesunęliśmy płytę w prawo żeby zyskać jak największą powierzchnię roboczą pomiędzy zlewem a płytą. W poprzednim wariancie te ok. 100cm było ale z prawej strony płyty - czyli po umyciu rzeczy w zlewie trzeba było je przenieść nad płytą żeby z nimi cokolwiek zrobić. Raczej byłoby to średnio praktyczne.

 

Odwróciłem zlew tak żeby ociekacz był nad zmywarką (tu akurat nie jestem pewny czy tak zrobimy - chcielibyśmy mieć jednak 1.5 komory z ociekaczem a wtedy tak się nie da).

 

Szafki wiszące patrząc od lewej mają odpowiednio 52.5/52.5/60/60/40. Górne mają wysokość ok. 60cm, dolne ok. 35cm. Tym razem zarówno obydwa rzędy górnych szafek jak i dolne szafki mają praktycznie taki sam podział jeśli chodzi o ich szerokość.

 

W szafce nad płytą chcę umieścić okap taki całkowicie wbudowany (takie coś jak bodajże Faber Inca) - nie będzie wysuwany żeby nie musieć zmniejszać wysokości szafki z okapem (żeby nie uderzać w nią głową jak się wysunie okap). Płyta ma być indukcyjna i z tego co słyszałem to taki okap powinien sobie bez problemu poradzić.

 

Górny rząd szafek wiszących będzie w kolorze dębu bielonego bez uchwytów - tylko frezy w dolnej krawędzi. Drzwiczki otwierane na bok. Dolny rząd szafek wiszących - matowe szkło w aluminiowej ramce (otwierane do góry).

 

Dolne szafki (stojące) to w przypadku szafki narożnej będzie kosz Le Mans. Obok 3 szuflady o szer. 60cm, dalej piekarnik z szufladą pod nim na patelnie i na końcu szafka cargo o szer. 40cm.

 

Jeśli chodzi o słupek przy stole to tu też trochę pozmieniałem. Zwęziłem go do 60cm i podzieliłem na 4 części. Na dole szafka o wys. takiej samej jak dolne szafki, dalej mikrofala i 2 szafki przy czym górna 60cm czyli tyle samo co górne szafki wiszące.

Słupek z boku obudowany będzie ścianką z dwoma wnękami na różne drobiazgi o wym. ok. 30x30cm i głębokości ok. 12-14cm tak żeby był jakoś ciekawie odcięty od salonu/stołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewunia nie wiem jak to dokładnie nazwać

 

ooo - to jest tego typu szafka:

http://www.wfm-kuchnie.pl/files/Montaz/wypoziomowanieSzafkiNaroznej_2.jpg

 

Na projekcie drzwiczki mają ok. 51cm ale w rzeczywistości będą miały 45cm + 6cm będzie maskownicy żeby dało się je bez problemu otworzyć w stronę zlewu i żeby w tym nie przeszkadzały uchwyty.

 

To co jest pod zlewem to osobna szafka - ok. 50-55cm szer.

Będzie to w sumie bardziej szuflada wysuwana bo na dole chcę dać 3-4 pojemniki na śmieci jako sortownik (ceny dedykowanych sortowników są masakryczne więc robię taki półśrodek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roland, tak dla spokoju ducha, przelej jeszcze jedną wizualizację :wink:

Zostaw dolną i górną szafkę nad płytą tak, jak są i połącz w jedno szafki

boczne ( długie, krótkie, długie )

Jest taka zasada, że zbyt mała różnica ( u Ciebie w szerokościach poszczególnych segmentów wiszących ) jest odczytywana przez oko jako błąd.

Kuchnia zyska nowocześniejszy wygląd.

 

Ale...jest całkiem, całkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na 2 rzeczy:

1. Zaprojektowałeś nietypowe wymiary frontów w szafkach górnych - realizacja jest oczywiście możliwa, ale musisz się liczyć ze znacznie wyższą ceną i znacznie dłuższym terminem realizacji niż w przypadku frontów typowych

2. Cargo na prawo od piekarnika. Bedziesz miał do niego dostęp tylko z jednej strony (z przodu front, z drugiej strony ściana). Biorąc pod uwagę, że odległości między półkami w cargo są niewielkie, dostęp do przedmiotów które połozysz z prawej strony będzie mocno utrudniony. Przemyśl, czy nie lepiej wstawić w to miejsce szuflady, ew. w opcji dolna szuflada z wysokim frontem (takim jaki jest teraz w projekcie) + 2 szuflady wewnętrzne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tula nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem - chodzi Ci o wyrównanie szerokości tych 3 szafek (zamiast 52.5/52.5/60 żeby były w miarę równe?)

 

Teraz wyszło odpowiednio: 55/55/55/60/40. Kombinowałem jeszcze żeby zwęzić tą szafkę z okapem do 57cm ale sam okap ma 52-54cm - do tego boki szafki prawie 4cm - czyli szafka wychodzi pomiędzy 56 a 58 a przecież musi być jeszcze kawałek dna żeby okap miał się czego trzymać a nie tylko na bocznych ściankach.

 

A tak to się teraz prezentuje (chyba faktycznie lepiej niż jak były 2*52.5 i 2*60).

 

http://strony.aster.pl/rpp/kuchnia/projekt_3_niesym_5.jpg

 

DziadekZ

ad. 1 - wiem, że fronty mają nietypową szerokość ale i tak robię kuchnię u stolarza więc tak jak mnie zapewniał czy to będzie 60cm czy 57 to dla niego nie robi różnicy.

ad. 2 - masz rację - będę musiał przemyśleć taką wersję z odsuwaną dolną szufladą i 1-2 szufladami wysuwanymi dopiero po otwarciu szafki (takie coś też nam się bardzo podoba więc pewnie bez problemu przejdzie "akceptację" drugiej połowy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RolandR

proponowałam tylko, byś zrobił wizualizację szafek górnych. Na ostatnim rysunku masz ich pięć, a ja sugerowałam,byś sprawdził wizualizując :wink:

jak będą wyglądały pierwsza i druga połączona w jedną, okapowa tak, jak jest,

czwarta i piąta połączona w jedną. Ale tylko w poziomach.

Jak już skończę swoją dobudowę, nauczę się wklejać rysunki :evil:

Może to jest zły pomysł, ale lepiej sprawdzić .

Powodzenia, Roland :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna kombinacja :-)

 

Jeśli zmienię ścianę pomiędzy korytarzem a kuchnią z ok. 18cm na ok. 8cm grubości to uzyskane 10cm pozwoli mi na swobodne wstawienie słupka z mikrofalą i piekarnikiem (będzie miejsce na wstawienie słupka o głębokości 57cm razem z frontem - teraz jest tam 47cm czyli za mało żeby wszedł piekarnik).

 

Dzięki tej przeróbce dałoby się dodatkowo zamienić te szafki które są max. z prawej z 40 na 50cm (szuflady patrząc od lewej miałyby 50/60/50cm).

Górne szafki idąc od lewej miałyby ok. 51/51/51/60/50 cm.

 

Nad mikrofalą byłaby półka na jakieś książki kucharskie :-) (raczej nie będziemy chcieli szafki zabudowanej.

 

http://strony.aster.pl/rpp/kuchnia/projekt_5_szuflady.jpg

 

http://strony.aster.pl/rpp/kuchnia/projekt_5_szuflady_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką oto kiuchnię w moim projekcie (mi się wydaje za mała, ale żona twierdzi, że jest OK).

http://img2.imageshack.us/img2/4643/kuchniamurator.jpg

Czy ktoś może podpowie jak to wszystko ergonomicznie poukładać?

Chcemy mieć:

- dużą lodówkę side by side (niezabudowaną)

- płyta grzejna 60 cm

- piekarnik zamontowany "wygodnie" 60 cm

- zlew dwukomorowy, raczej nie na rozny (tu znowu żona się upiera, mi naorzny też pasuje)

- zmywarkę 60 cm

- duuużo szafek/szuflad itp.

 

Kanałem wywiieru proszę się nie sugerować, do okapu doprowadzimy go gdzie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem. Mamy koncepcję od architekta ale jest ona słabiutka. Jak sam próbuję coś tam ustawić to brakuje mi miejsca. Poza tym jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić na papierze....

Teraz mam jeden ciąg 3,70m w bloku i wszystko jest OK. A tu niby dużo miejsca (powierzchniowo), ale 3 drzwi i okno zabierają sporo powierzchni, do tego kształt kwadratowy też jakoś temu nie sprzyja...

Nie podoba mi się ta kuchnia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będę Ci projektował kuchni bo swojej też mi się nie chciało zwróć uwagę zaś na to:

 

1. jeżeli komora zlewozmywakowa wypada w rogu pomieszczenia ale zlewozmywak jest zwykły nie narożny to prawie nie da się z niej korzystać

 

2. kuchenka wbudowana jako narożna lub w rogu to kiepski pomysł

 

3. jeżeli zlewozmywak jest pod oknem to trzeba dobrać baterię tak żeby okno dało się otworzyć (wysoka bateria może przeszkadzać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Wiem, że w rogu może być tylko zlew narozny, tak abyśmy nie mieli 30 cm od krawędzi do komory. Czyli dla dwukomorowego są to zwykle komory po bokach ze środkiem w postaci podestu lub ew. małego zbiornika do płukania.

Co do kuchenki to masz na myśli piekarnik czy płytę? Jeśli chodzi o płytę na rogu wydaje mi się, że jeśli ten róg jest "ścięty" do środka ppomieszczenia (w sensie wysunięty) to powinno być ok. A zlew przy oknie jakoś mi nie pasuje. To zbyt fajne miejsce aby umieszczać tam zlew. Lepiej sobie tam stać i np. robić kanapeczki albo kroić sałatkę zerkając przez okno. A bateria oczywiście musi być specjalna "okienna": są takie modele ze skłądaną wylewką. Dziś to już nie problem. BTW po co miałbym otwierać okno? No chyba tylko do mycia ale i z zewnątrz mozna umyć. Zresztą jak się zrobi okno dwuskrzydłowe to problem znika mając centralnie zainstalowaną baterię (tak mi się wydaje "w ciemno").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro nie chcesz zlewu pod oknem to nie ma tematu baterii :) nam zresztą też nie podoba sięł pod oknem - ale w takim wypadku faktycznie macie ograniczone pole manewru...

 

ze swojego doświadczenia podpowiem że funkcjonalny jest zlewozmywak z ociekaczem obok płyty (ociekacz graniczy z płytą) - można wtedy gorący garnek czy patelnię odstawić na ociekacz - z tym że zlew 120 + 60 daje nam tyle co ścianki boczne 2m - no ale coś wtedy musi być w rogu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...