Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Istotnie lodówka SbS jest nieco grubsza bo ma 735-745 mm (Siemens), szafki mają ok 55 (blat 60). Lodówa nie jest zabudowana więc niech sobie wystaje. Ściana tam ma 65 cm. (he he jeden segment Siemensa do zabudowy kosztuje ok 13 tys zl więc SbS z 2 segmentów w "promocyjnej" cenie 26 tys :roll: )

Co do zlewu to muszę to rozwazyć bo zyskam trochę miejsca wpakowując zmywarkę pod okno. Muszę looknąć jaki bym tam zlew 2K wpakował.

 

Czy duże szuflady na dole (zamiast szafek) o szerokości 80-90 cm są tak wygodne jak w reklamach? Słyszałem, że sa nieco przereklamowane i z obciążeniem otwierają się ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może gdyby to była normalna lodówka, wbudowana w szafkę to tak, ta niestety jest duża i gruba.

BTW. Wcale nie wydaje mi się zasadne ustawianie lodówki koło zlewu. Teraz mam lodówkę dokładnie w przeciwległym rogu kuchni (kuchnia ma 3,75 m długości) i jakoś mi to nie wadzi. Zresztą naprawde nie widzę żadnego argumentu za tym. Z lodówki jak coś wyciagam to zwykle na blat aby zrobić coś do zjedzenia, lub ew. na płytę aby cos podgrzac itp itd. Z lodówki prosto do zlewu chyba niespecjalnie coś u mnie leci. Za to na pewno jak wracam z marketu z 10 reklamówkami zakupów to teraz idę pod lodówkę, wysypuję je tam i potem mozolnie układam bo zwykle 2/3 trafia własnie do niej.

Choć może dobrze by było jakby lodówka była blisko miejsca gdzie będa przygotowywane posiłki bo zwykle wyciaga się z niej kilka rzeczy więc nie warto ich nosić przez kuchnię...

To może lodówka tak jak jest na ostatnim obrazku, przy oknie, ale z boku od strony lodówki a płyta tam gdzie zlew obecnie. Zmywarka obok zlewu pod oknem. Piekarnik i kawałek blatu koło komina. Zaraz to narysuję może...

http://img172.imageshack.us/img172/769/kuchnia3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jeszcze ne wiem czy cała wysoka. Myślę, że dobrze jest mieć koło piekarnika tyle blatu aby dało się wyciagnąć blachę i tam położyć. Może wizualnie byłoby ok, ale praktycznie chyba nie. Mam spiżarnię, więc nie musze mieć aż tyle cargo w kuchni. Więc może 1x60 piekarnik, 1x60 blat i 1xok60 cargo.

Tylko czy przy takim układzie blat po środku szafek czy z boku piekarnika? (koło komina?) W sumie nieco mi wadzi piekarnik tuz przy drzwiach bo w momencie otwarcia klapy - drzwi do jadalni są zablokowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich dylematach wg mnie tylko słupek z piekarnikiem a dwie niskie szafki. Przy blacie tylko w środku może to wyglądać jak gotyckie strzeliste wieże :wink:

 

A ten blat obok płyty sądzisz, że za daleko jest, żeby go do odkładania rzeczy z piekarnika wykorzystać?? (trochę po polskiemu mi to wyszło, ale wiesz chyba o co chodzi).

 

W kwestii zagrodzenia drzwi - to raczej moment podczas którego drzwiczki piekarnika są otwarte, więc chyba nie warto kruszyć kopii .... Ale to tylko moje zdanie.

 

Dobrych wyborów życzę i będę zaglądać jak wyszło. Mam nadzieję, że efekt pokażesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście efekt pokaże... ale to trochę potrwa bo dopiero zaczynamy kopać fundamenty jak dobrze pójdzie :) Ale musze mieć koncepcję kuchni mniej więcej bo to co dał architekt to lipa. A muszę zrobić gdzieś przyłącza do wody, kanalizy i okapu (zwłszcza kanaliza i okap są dośc wredne bo trzeba w czasie SSO je wykonać, choć zamierzam zrobić podłączenie nadmiarowe "na zaś" jakby coś się zpomieniało w koncepcji...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję "głowy na karku". Ja mam już wybudowaną "kichę". Te wszystkie poprawki doprowadzą mnie do grobu albo bankructwa :evil: :evil: A kierbud na pewno ucierpi - jeszcze tylko nad formą tego "cierpienia" kombinuję :o :wink:

 

A na efekty mogę czekać cierpliwie. Ja mam od 2005 wnętrza gotowe do "wykańczania" i gdyby nie szczelne okna i drzwi to wiatr by tam hulał :cry: Niestety ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta ostatnia wersja wg mnie najlepsza. I też myślę, że tylko piekarnik w słupku a reszta niska. No chyba, że ten piekarnik koło komina będzie faktycznie zawadzał, chciaż to tylko przez chwilę przy otwartych drzwiczkach, ale można by ewentualnie przesunąć trochę płytę i postawić go obok niej tak na przeciwko lodówki. Tylko co wtedy koło komina? Wysoka zabudowa czy tylko niska? Sama nie wiem. Ale jak pisałam dla mnie ostatnia wersja jest ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ewentualnie można odwrócić układ i dać piekarnik od strony drzwi wejściowych, ale to zrobi nieco wąskie przejście bo będzie i piekarnik i lodówka blisko siebie...

 

Tak sobie myślę, że.... najlepiej byłoby zrobić z wielkich kartonów pomieszczenie, potem z mniejszych jego wyposażenie i sobie ustawiać, przestawiać i analizować "na live". Bo papier i ekran wszystko przyjmie...

 

Czy są jakieś sensowne programy do aranżacji kuchni, z widokiem 3D? Tylko nie Ikea planner bo to jakaś masakra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją kuchnię projektowałam w Alno kitchen planner i pro100 - całkiem fajne programy :)

 

A co do Twoich projektów to ostatnia wersja bardzo fajna. Ja bym zabudowę z piekarnikiem dała całą wysoką (choć spiżarnię też mam, to już wiem że miejsca nigdy za dużo :D), a blachę zawsze można odstawić na ten kawałek blatu z prawej strony płyty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia wersja jest OK. Lodówka jest obok spiżarni, co tworzy ergonomiczny "ciąg technologiczny". W spiżarni jeżeli nie masz piwnicy dobrze jest przewidzieć dużą zamrażarkę. Jeżeli masz piwnicę, to w piwnicy.

Kwestia piekarnika i blatu obok to raczej dowolność. Blachę można też odłożyć na blat obok płyty grzejnej. Zatem obok piekarnika może być mały stół, albo kolejny słupek w razie zapotrzebowania na więcej półek.

Blat przy lodówce zrób głębszy na zamówienie, tak aby był równo z lodówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ostateczna wersja jesli chodzi o ustawienie sprzetów jest taka:

http://img262.imageshack.us/img262/1651/kuchniakoncepcje4i.jpg

W sumie cel zrealizowany. Pozostało jeszcze tylko kilka mniejszych wątpliwości.

Lodówkę, piekarnik, zmywarkę i zlew mogę zamontować +/- ale okap już musi być dokładnie tam gdzie bedzie dziura w suficie.

No i się zastanawiam czy w doborze szerokości szafek itp jest pełna dowolność czy np. są typowe szerokości frontów i trzeba tak zamanewrować wymiarami aby się w nie wpasować? W obecnej kuchni mamy fronty drewniane robione specjalnie dla nas, nie było problemu (z wymiarami bo z resztą tak ;-P). Ale nie mamy teraz żadnych "wypasionych" szuflad czy mechanizmów i pytanie czy one też nie mają konkretnych rozmiarów "systemowych".

A może jest jakis patent aby tak zrobić odprowadzenie do okapu aby można było je potem jeszcze "przesunąć"? (tylko nie z rurą na wierzchu kuchni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurę od okapu teoretycznie możesz prowadzić po szafkach wiszących. Są też rury prostokątne do prowadzenia po wierzchu szafek. U siebie będę miał okap pod wyjściem kominowym fi 150, bo chcę jak największy ciąg bez użycia lub z minimalnym użyciem szumiących wentylatorów.

Aha na poszerzonym blacie obok lodówki możesz zrobić płytkie półki lub szafki np na przyprawy itp. Widziałem takie coś w jakimś katalogu.

Szafki np w Ikei, które zamierzam kupić mają szerokości od 30 do 90 co 10 cm. Jak brakuje kilka cm, to można przyciąć jeden front i zamaskować. Niektóre szafki np z szufladami mają tylko wybrane szerokości, np chyba nie ma 50cm. Zamawiając kuchnię na wymiar ten problem nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz spiżarnie, po co będziesz zawalał cała kuchnię szafkami? Tam upchniesz graty.

Jak postawisz kuchenkę na prąd (np. indukcja) to podłączenie do komina nie jest potrzebne.

Naczynia myje zmywarka a nie żona, więc wielkiego zlewozmywaka nie potrzebujesz.

 

Ja bym zrobiła to tak:

http://img410.imageshack.us/img410/4643/kuchniamurator.jpg

 

Przy kominie duża lodówka tak z 1,5 szerokości + słupek 50 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna jest taka koncepcja przestronnej kuchni. Obawiam się jednak tego, że dużo rzeczy jest do upchnięcia, poza niezbędnymi sprzętami.

Samo ustawienie niezbędników w postaci:

1. Krajalnicy (ok 30 cm)

2. Czajnika ok 20 cm)

3. Ekspresu do kawy (też ok 30 cm)

4. Deski do krojenia, która zwykle u nas jest cały czas na wierzchu (20-30 cm)

Potrzebuje już sporo blatu.

Spiżarka istotnie może robić za magazynek i dodatkowe szafki, jednak tam będą rzeczy raczej używane nie codziennie bo zaglądanie tam co chwila nie będzie luksusem. Coby nie mówić trzeba podejść, otworzyć drzwi, zapalić światło, otworzyć szufladę lub szafkę, zabrać coś i odwrócić procedurę. Oczywiście to wszystko teoria :)

Ważne abym teraz ustalił gdzie podłączyć okap, wodę i kanalizę, w sumie za szafkami jest pewien luz więc zawsze można kawałek te złącza przesunąć rurkami lub weżykami (no poza okapem). Lodówka SbS tez potrzebuje podłączenia wody niestety (przynajmniej te z kostkarką).

Zawsze marzyła mi się kichnia 20-25 m2 ze stolikiem, przestronna itp. A kurde nie dość, że projekt indywiduaony to w dodatku nie mam takiej kuchni. Wszystko to jest dziwne jakieś. Jakoś nam ta kuchnia uciekła (może dlatego, że traktowaliśmy ją jak pokój czy holl, patrzylismy na powierzchnię podłogi.... nie analizując ustawienia sprzętów i szafek). No trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...