Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

czytam, czytam i trochę dziwią mnie rady niektóych ,,projektantów", ja właściwie jestem laikiem w tej dziedzinie, chociaż wielokrotnie moje projekty zostały wdrożone w życie....po prostu -mój mąż specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu mebli pod wymiar na zamówienie klientów jeśli pani chce wyśle pani swoje propozycje

twierdzi on, że projekt ten nie ma ,,lekkości", wszystko wydaje się być przypadkowe i poza tym :o :evil: :evil: :o :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

czytam, czytam i trochę dziwią mnie rady niektóych ,,projektantów", ja właściwie jestem laikiem w tej dziedzinie, chociaż wielokrotnie moje projekty zostały wdrożone w życie....po prostu -mój mąż specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu mebli pod wymiar na zamówienie klientów jeśli pani chce wyśle pani swoje propozycje

twierdzi on, że projekt ten nie ma ,,lekkości", wszystko wydaje się być przypadkowe i poza tym :o :evil: :evil: :o :oops:

 

To znaczy konkretnie co, bo jakoś strasznie ogólnikowo i naokoło to napisane?

 

Jak jest źle, to jak ma być aby było dobrze?

 

My nie jesteśmy projektantami i staramy sie pomóc jak umiemy.

Czy w swoim poście masz coś konkretnego do powiedzenia?

Najbardziej interesuje mnie rozwinięcie "poza tym....".....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

 

na tak, jeśli przejście do kuchni ma tylko 2 metry i jest to jedyne wejście to rzeczywiście barek nie ma sensu.

 

Dlaczego słupek z piekarnikiem za blisko? Nie wiem na ile intensywnie gotujesz, ale ja lubię mieć tyle miejsca żeby swobodnie unieść ręce zgięte w łokciach jak się pochylam nad garnkiem. Żeby porządnie zamieszać bigos w dużym garze, żeby chwycić ten duży gar i przenieść go gdzieś. Wydaje mi się że pole działania przy gotowaniu musi być jak największe.

 

Muszę Ci powiedzieć że mam prawie identyczny układ kuchni. Tylko zlewozmywak mam po lewj stronie okna. Ze względu na boiler w kącie nie mogliśmy mieć szafki narożnej. Nad bojlerem, w samym kącie jest ociekacz od zlewozmywaka.

A tam gdzie masz komin, u mnie się zaczyna skos.

 

Niebawem będę zmieniać tą moją kuchnię i z calą pewnością zlikwiduję szafki przy okapie. Cały czas były obtłuszczone i mokre od wewnątrz. Uważam że w okolicy okapu najlepiej sprawdzają się płytkie półeczki na najpotrzebniejsze przyprawy. Jak będę zmieniać kuchnię to wogóle zlikwiduję wszystkie szafki wiszące na tej ścianie. Jeśli jest fajny okap to napewno najlepiej będzie wyglądał sam. Dlatego w tym ostatnim projekcie troszkę "wyje" ta wisząca szafka za okapem. Może by ją przestawić prostopadle na ścianę z oknem?

 

Ostatni projekt najbardziej mi się podoba. Jeśli nie lubisz wiszących szafek to zrezygnuj z nich na rzecz właśnie takich fajnych słupków z zabudowanym sprzętem. Piekarnik może zabudujesz razem z mikrofalówką w jednym słupku a lodówkę obok w drugim słupku. Na ścianie mogą wisieć półeczki na najpotrzebniejsze kubeczki, które i tak się nie zdążą zakurzyć bo myje się je na okrągło.

 

Pozdrawiam ciepło z mroźnego Krakowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też się ten ostatni projekt najbardziej podoba. Zobaczymy jeszcze co powie projektant z prawdziwego zdarzenia jak już będę ostatecznie kuchnię zamawiać. Na razie to mój projekt, pełen niedoskonałości nie tylko z braku doświadczenia projektowego, ale dlatego, że bazuje na sztywnym programie IKEA, który ma tylko takie szafki jakie są dostępne u nich. Może dlatego ten projekt wydaje się niektórym przypadkowy.

Zatem w ogólnym rozrachunku, pomimo rad, żeby jednak lodówka w ciągu kuchennym, w efekcie znajdzie się we wnęce. Ale zrobimy nad nią taką szafkę do sufitu na najmniej potrzebne rzeczy ze względu na trudności z dostępem. Nic nie sugerowałam, ale ten projekt podobał mi się od początku najmniej i zwyciężyły względy estetyczne nad praktycznymi. Praktyczne też są - nie trzeba kuć pół kuchni i przekładać elektryki :D

Co do słupka, nie zrobię nad nim mikrofali, bo jest bardzo droga do zabudowy (2500 za samą mikrofalę!),a nad szafką pomyślę - dzięki monig za propozycję! Muszę ją wklepać w projekt. Zaś odległość słupka od płyty grzewczej dla mnie jest wygodna - w tej chwili w mieszkaniu mam 15 cm od ściany i nie narzekam -specjalnie zmierzyłam, czy nie jest przypadkiem więcej, bo mam wystarczająco miejsca na łokcie! :D

Zgadzam się z aspidisca, że ta szafka przy wyciągu 'wyje', ale może dlatego, że to nie taka szafka. Ta jakaś 'grzmotowata' jest. Moja ma być prostokątna na 90 cm czyli do samej ściany z oknem, bardziej niska niż wysoka, dzielona poziomo, na dole przeszklona otwierana do góry, powyżej pionowy podział - otwierane drzwiczki na boki. Jak to sobie narysowałam na papierze - to wygląda dużo lepiej niż w programie IKEA. Takie same zresztą szafki mają być na tej drugiej ścianie.

Teraz też mam w mieszkaniu szafki przy okapie i nie brudzą się bardziej od spodu niż inne. Poza tym ten okap to 90 a płyta 60, do szafki zostaje spokojnie min. 15 cm (jak nie więcej).

Jak widać różne są nasze życiowe doświadczenia, stąd różne patrzenie na kuchnie. Ale wszelki sugestie są nadal mile widziane. Prawie każdą waszą propozycję przedyskutowuję z rodziną i nanosimy różne wersje a to na papier a to na program Ikea a to jeśli jesteśmy na budowie wyobrażoamy sobie to w realu łażąc po kuchni... Naprawdę dziękuje za wszelkie rady, słowa, nawet te bardzo krytyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także jestem za rozważeniem likwidacji szafki wiszącej przy okapie i jeśli to możliwe odsunęłabym trochę okap od słupka - może dać okap 60 (tańszy). Ja ze względu na małą kuchnię mam 17 cm płytę od ściany (u mnie było to koniecznością) z okapem szafkowym- lepiej jest jednak mieć te 25-30 cm (coś skwierczy, para) i będzie też lepiej wizualnie. Szafkę możesz dołożyć po drugiej stronie okna albo zostawić tylko po jego prawej stronie. Przedłuzenie słupka nawet do sufitu nie musi być zgrany z wysokościa szafek i to samo w słupku z lodówką - tak będziesz miała 2 duże schowki np. na duży parowar. A gdzie w końcu będzie mikrofala- czy musi wisieć? może przecież stać na blacie a jest go wcale nie mało. Może nie doczytałam ale ile jest centymetrów między płytą a słupkiem? Czekam na ostateczny Twój projekt. Ktoś powiedział, że kuchnia nie ma lekkości- wcale tak nie uważam - po małych korektach będzie spójna i nie przeładowana a i praktyczna - poza tym nie widać jej z salonu tylko o ile pamiętam z aneksu jadalnego więc nie musi być salonowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między słupkiem a płytš- 15 cm.

Z salonu (miejsca wypoczynkowego) widać będzie całš œcianš ze słupkiem. Z wykusza całš resztę.

Nie mam gdzie dać słupka z lodówkš, zresztš trudno mówić tu o słupku, skoro przewidujemy wysokš prawie na 2m lodówkę z zamrażarkš (ponieważ nie będzie zamrażarki, która miała pierwotnie być w kotłowni)

Mikrofala prawdopodobnie będzie wisieć pod ostatniš szafkš z prawej. Nie musi wisieć. Może stać na blacie, ale wiszšca jest wygodniejsza w użyciu a blat mogę wykorzystać na inny sprzęt (ekspress, toster, czajnik itp.).Jest też opcja zaproponowana przez firmę, że postawiš mi jš na słupku nad piekarnikiem i obudujš tak, że będzie wyglšdała jak zabudowana! :D

Projekt ostateczny będzie dopiero... w kwietniu/maju. Mam zatem czas roważać różne wasze propozycje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://ffacio.photosite.com/~photos/tn/98_1024.ts1137851412187.jpg

 

Mam problem jak urządzić kuchnię i dlatego prosze Was Forumowicze o pomoc.

Cały projekt domu można zobaczyć w Dzienniku.

Teraz opisze co jest co: 4 to jest kuchnia, 5 to jest spiżarnia, wejście do niej jest z kuchni.

Wymiary: jak wchodzimy do kuchni po prawej stronie ściana ma 300 cm, ściana z oknem 425 cm (okno ma szer. 200 cm/ wys. 150 cm), ściana ze spiżarka ma około 200 cm.

Proszę się nie sugerować ustawieniami architekta, który nam zaadaptował ten projekt. Kuchenka (płyta ceramiczna z pochłaniaczem) ma być po prawej stronie, zlewozmywak trochę przesunięty w prawo (komora 1 i pół z ociekaczem lub 2 komory), zmywarka na ścianie pod oknem przy zlewozmywaku. Piekarnik elektryczny w słupku na wysokości około 70 cm, lodówka wolnostojąca. Szafki wiszące chcę żeby były po prawej stronie.

Może jakieś halogeny.Tylko gdzie?

Kolory jasne: płytki jasne, fronty wanilia lub gruszka lub mięta, blat nie wiem jaki by pasował.

Czy da się tam gdzieś ustawić stolik na 3-4 osoby (malutki).

Teraz czy kuchnia lepiej by wyglądała otwarta czy ześcianami ale bez drzwi.

Kanały wentylacyjne będą tam gdzie pochłaniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto 'triumfalny' powrót :wink: koncepcji pierwszej tzn. z mini spiżarką we wnęce, w nieco ulepszonej( ? )formie.

http://foto.onet.pl/upload/20/48/_571583_n.jpg

W tej koncepcji brak mi koncepcji :D gdzie ma być mikrofala. Ustawiona na słupku robi z niego szafę! W efekcie są trzy 'szafy' (plus lodówa i spiżarka), czego nie mogę strawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie wydaje się być optymalne. Trudno np przenieść płytę ceramiczną bo w pobliżu sa kanały wentylacyjne.

Zaletą rozwiązania zlewu pod oknem jest to, że możesz wyglądać przez okno podczas prac przy zlewie. Wada natomiast że nie ma gdzie zainstalowac szafki ociekarki, która nawet przy zmywarce jest bardzo użyteczna. Trudno wszystko chowac do zmywarki, np w czasie kiedy zbiera się tam do mycia brudne naczynia, a Ty właśnie umyłaś jakieś naczynie, które zaraz będzie Ci potrzebne i nie myślę tu o talerzu bo w tym wypadku należy sięgnąć po kolejny czysty do szafki.

W tym rozwiązaniu trudno będzie wygospodarować miejsce na stolik.

Może gdyby zmniejszyć wejście do kuchni i jednocześnie zbliżyć je do spiżarni, przy ścianie można by coś malutkiego postawić ale chyba nie na trzy osoby.

Inny pomysł to zrezygnowac ze ścianki i w tym miejscu zrobić szafki z wyższym blatem, coś jak barek. wtedy można by przysiąść do niego z obu stron na stołkach barowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga ja sie troche pobawilam :wink: Kuchnie masz superos 8) oczywiscie nie mam dokladnych danych, nie wiem jaki otwor jest miedzy kuchnia a wyjsciem, nie wiem jakiej dlugosci sa sciany przy oknie.... ale tak mniej ni wiecej :wink:

 

Na scianie po prawej 300:

 

Lodowka - 60

Szafka - 30

Szafka - 60 - szuflady - kolo kuchenki musza byc sztucce

Kuchenka - 60 - nie ma opcji samej plyty w programie

Naroznik - 90

 

gora

 

2x50 - szklane

2x40 - pelne

pochlaniacz - 60

 

na wprost

 

Naroznik - 90

Szafka - 60

Szafka pod zlewozmywak + zmywarka - 110 - ja bym dala pierwsza od prawej zmywarke a pozniej zlewozmywak, zeby bylo blizej od kuchni gary wkladac... i jaki blat do roboty sie robi wspanialy. ale w programie takiej obcji brak

Szafka - 100

Szafka wysoka - 60 z piekarnikiem - do sciany zostaje 5 cm... to jest akurat, bo szafki z piekarnikiem nie mozna stawiac przy samej scianie, musi byc ciut luzu. Nie wiem jaka masz dluga ta sciane miedzy oknem a sciana, bo jak jest wiecej niz 1 metr, to mozna bylo by postawic dwie wzsze szafki od sciany 45 cm + 60 cm szafka z piekarnikiem. Wteczas masz zabudowana w pelni sciane. Piekarnik nie stoi przy samej scianie, a dolna szafke 100 zamienisz na dwie szafki 50 + 45

 

Biore oczywiscie pod uwage tylko wymiarowe szafki, tz najczesciej spotykane i tym sposobem tansze niz nie wymiarowe.

 

Na scianie z wejsciem do spizarni postawilam "stolik" hihi nie ma w programie stolikow, zadowolilam sie szafka 100x60....... ale spokojnie mozesz zrobic stolik ciut szerszy i dluzszy. Jak nie bedzie potrzeba to przesuniesz go bardziej do szpizarni (taboretki sa praktycznie bo mozna schowac pod) a jak bedziesz chciala na 4 osoby, to spokojnie mozesz wysunac na srodek kuchni i pozniej odstawic spowrotem.

 

http://img34.imageshack.us/img34/9047/grundri1zr.png

http://img34.imageshack.us/img34/6360/perspektive09aq.png

http://img34.imageshack.us/img34/2783/perspektive24kv.png

http://img34.imageshack.us/img34/2877/perspektive37yg.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie wydaje się być optymalne. Trudno np przenieść płytę ceramiczną bo w pobliżu sa kanały wentylacyjne.

Chyba nic bardziej prostszego jak przesunąć kanały wentylacyjne, dopasować je do pochłaniacza znad płyty ceramicznej...

 

Zaletą rozwiązania zlewu pod oknem jest to, że możesz wyglądać przez okno podczas prac przy zlewie. Wada natomiast że nie ma gdzie zainstalowac szafki ociekarki, która nawet przy zmywarce jest bardzo użyteczna. Trudno wszystko chowac do zmywarki, np w czasie kiedy zbiera się tam do mycia brudne naczynia, a Ty właśnie umyłaś jakieś naczynie, które zaraz będzie Ci potrzebne i nie myślę tu o talerzu bo w tym wypadku należy sięgnąć po kolejny czysty do szafki.

 

Słuszna uwaga :-?

 

W tym rozwiązaniu trudno będzie wygospodarować miejsce na stolik.

Inny pomysł to zrezygnowac ze ścianki i w tym miejscu zrobić szafki z wyższym blatem, coś jak barek. wtedy można by przysiąść do niego z obu stron na stołkach barowych.

 

Też uważam, że z tą ścianą coś trzeba zrobić. Barek to dobry pomysł.

 

Dzięki za podsunięte myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga ja sie troche pobawilam :wink: Kuchnie masz superos 8) oczywiscie nie mam dokladnych danych, nie wiem jaki otwor jest miedzy kuchnia a wyjsciem, nie wiem jakiej dlugosci sa sciany przy oknie.... ale tak mniej ni wiecej :wink:

Super rysunki :p Kawał dobrej roboty :p Dzięki.

Co do wymiarów.. wejście do kuchni (4) od salonu ma 150 cm bez drzwi. Ściana z oknem ma 425 cm, okna ma być na środku tej ściany o wymiarach 200x150, pozostanie gdzieś ok 225 cm podzielone po równo na obie strony (ok. 110cm).

Nie wiem, czy zauważyłaś ale przy spiżarni jest trochę ścianki wcinającej się do kuchni, (która mi osobiście się nie podoba ale Aga się upiera przy niej) do niej będą mocowane drzwi do spiżarni.

 

A wogóle to już się nie wtrącam.. właśnie dostałem opierdziel.. że się wpierdzielam tak gdzie nie mam.. :wink: :roll:

 

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... proponuje wersje z barkiem poniewaz kombinowałem bardzo mocno i taka wersja chyba jest najbardziej optymalna .Gdyby była tam sciana nie było by mozna wstawic zadnego stolika cholernie ciasno by bylo wtedy :) ,ociekarke mozna zamontować na prawej stronie robi sie specjalna szafke bez wieńca dolnego i mocuje sie tam taki ociekacz ze zbiornikiem na wode tylko należy pamietać od czasu do czasu na opróżnienie go ..zapomniełem dodac zlew ale oczywiście jast tam szafka zlewowa pod oknem ...

pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezele bardzo ladnie wyszlo z tym barkiem 8)

 

Tylko ja wlasnie jak Ewunia nie postawila bym lodowki kolo piekarnika. Moze nie szkodzi, ale ja tak na przekor nie.

 

facio widzialam ta scianke i dlatego zaproponowalam stolik z taboretami. Jak sie go postawi przy samej scianie wlasnie tej wystajacej, to przy 60 cm szafek + np 80 cm stolika... zostaje 60 cm. Mozna spokojnie otworzyc szafki, czy przejsc. A przy jedzeniu stol mozna wysunac na srodek i spokojnie w 3-4 osoby zajadac (ja mam stolik w kuchni 80x120 sprawdzony na 3 osoby a i 4-ta od biedy sie zmiesci).

Ja jestem praktyczna osoba i mnie barki i stolki barowe w kuchni niestety nie satysfakcjonuja :wink: przy malych dzieciach np to juz wogole sobie nie wyobrazam, chociaz nie powiem efektownie to wyglada i jak to ma byc tylko tak do wypicia kawy, to jak najbardziej 8)

 

Z narozna kuchenka jest tez sprawa sama w sobie, bo dwie osoby nie moga przy niej gotowac naraz :wink: dlatego u mnie jest w ciagu...

 

Ale jak to jest ze wszystkimi prywatnymi projektami, robi sie przewaznie to co sie czlowiekowi podoba a nie posiadaczowi kuchni :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje trzy grosze. Barek to rozwiązanie które osobiście mi się bardzo podoba. Ale należy rozróżnić dwie rzeczy ja mam na myśli barek który przysłania nieco zawartość blatów. To bardzo istotne. dzieci rosną z czasem doskonale sobie radzą same. I nie zawsze potrafią wszystko odstawić na miejsce. Nieład powstały podczas przygotowywania posiłków też przysłoni. Pamiętaj kuchnia idealna jest tylko w dniu montażu.

Barek od strony kuchni można zagospodarować. Np. szuflady otwierane na obie strony ze sztućcami. Dodatkowy blat roboczy. Widziałam nawet wbudowany zlew który nie jest widoczny z zewnątrz .

Barek służący do posiłków podoba mi się mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...