Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ewa72_krakow

Jeżeli chodzi o Twój wcześniejszy post z tą ścianką- wysoką zabudową. U mnie tak właśnie będzie. Jeszcze raz fotka. Tylko ja chcę mieć drzwi w kuchni. Nie wiem jeszcze jakie.

Ja mam obecnie zlew dwukomorowy, rodzina czteroosobowa i przyznam, że jest czasami za mały. W przyszłości planuję mieć zmywarkę i tylko dlatego zlew 1i 1/2 komory.

kuchnia ikea wymiary1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ewa72_krakow

Jeżeli chodzi o Twój wcześniejszy post z tą ścianką- wysoką zabudową. U mnie tak właśnie będzie. Jeszcze raz fotka. Tylko ja chcę mieć drzwi w kuchni. Nie wiem jeszcze jakie.

Ja mam obecnie zlew dwukomorowy, rodzina czteroosobowa i przyznam, że jest czasami za mały. W przyszłości planuję mieć zmywarkę i tylko dlatego zlew 1i 1/2 komory.

 

Jezeli lodowke dasz w zabudowie, to wiecej blatu bedziesz miala i dodatkowo mozliwosc przesuniecia kuchenki czy zlewu (jezeli jeszcze w ogole zastanawiasz sie nad zmianami) :)

Pisalam o tym zlewie z polowka, ze kompletnie u mnie sie do niczego nie przydaje - wiec uwazam, ze albo 1 albo 2 komorowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przymierzam się do samodzielnego wykonania kuchni, w tej chwili jestem na etapie projektu, mam prośbe do was o komentarz do moich dotychczasowych poczynań (chodzi mi o poprawnosc ustawienia szafek, podziały itp)

Po przeglądzie tego wątku widze już kilka utrudnień ktore lepiej byłoby zlikwidować, w tej chwili projekt dostosowany jest bardziej do wizji mojej drugiej połowy.

Kuchnia w domu Orion z biura Dobre Domy.

Na początek kilka zdjęć ze stanu obecnego, rzut z góry (szafki górne dla przejrzystosci wyciągnięte obok), oraz kilka widokow w 3D.

Kuchnia ma być raczej w stylu nowoczesnym ale bez przesady, np coś w stylu jak na ostatnim zdjęciu.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

orion-kuchnia meble-DW1.jpg

orion-kuchnia meble-DW2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel, praktycznie wszystkie przyłącza już powyprowadzane, więc nie wiem, czy komentarze do ustawiń coś Ci jeszcze pomogą.

Zlew tak blisko obok płyty to zawsze jest kwestia dyskusyjna. Dla mnie mega niewygodnie, ale robi tak bardzo dużo osób i jakoś żyją. Dlatego jak już tak masz ustawione przyłącza, to ok.

Natomiast zdecydowanie radziłąbym odsunąć trochę od narożnika zmywarkę. Nie wiem, czy wcześniej miałeś zmwarkę czy nie oraz jak z niej korzystałeś. Moim zdaniem najwygodniej korzysta się ze zmywarki, jak można stanąć przy zlewie i wkładać prosto z niego do zmywarki właśnie. Przy takim ustawieniu sprzętów jak u Ciebie nie będzie to raczej możliwe. Co więcej, jak będize otwierana zmywarka, to osoba przy płycie musi się odsunąć, żeby nie przeszkadzać we wkłądaniu do dolnego kosza. O ile zatem rozumiem jeszcze ściśnięcie zlewu i płyty - pewnie też żeby schować z widoku salonu, o tyle zmywarkę można bez szkody dla wyglądu kuchni odsunąć od tej szafki narożnej o ok. 40cm.

 

W przypadku lodówki ustawionej przy ścianie pamiętaj o zostawieniu odpowiedniej ilości miejsca na otwieranie się drzwi. To tylko kilka cm, ale jak planujesz pozostałe szafki musisz te kilka cm uwzględnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aantenta, dzieki za uwagi.

Tak, przyłącza wykonane więc mega zmian nie chce robić, nie mniej pewne przesunięcia są możliwe.

Przesunięcie zmywarki byłoby wskazane, nawet o tym myslałem, tylko to przesunięcie burzy mi porządek/pewną symetrie szafek w strone lodówki, jakoś nie moge nic sensownego wymyslec.

Barek jest elementem bardziej dekoracyjnym i ma zasłaniać zlew i płyte, obok barku będzie jadalnia z dużym stołem.

Co do lodówki, to luz do ściany to około 2 cm, pewnie masz na mysli to że drzwi lodówki się nie otworzą do końca bo będzie kolizja ściany z uchwytem drzwi.

W moim przypadku uchwyt powinien się schować we wnękę słupka z piekarnikiem, tylko musze uważać żeby nie uderzał o szkło piekarnika.

 

Zastanawiam się jeszcze czy robić nad lodówką 178 cm tą nadstawkę 30 cm - wtedy słupek robi się dość wysoki ale jest na równym poziomie z szafkami górnymi przy okapie.

Lepiej tez wyglądałoby gdybym podniósł piekarnik do wysokośći blatu tj 91 cm, ale nie wiem czy dostęp do mikrofali na tak wysokim poziomie będzie wygodny.

Obok piekarnika ma być cargo, nie wiem jakie wysokości carga się sprawdzają, czy lepiej dać jedno a bardzo wysokie czy podzielić na małe u dołu do wys. piekarnika a nad nim większe.

I jeszcze zupełnie nie mam pomysłu jak dokończyć ten słupek z piekarnikiem powyżej mikrofali. W tej chwili to mi tam nic nie pasuje. Czy robić szafke nadstawke czy jeden wysoki słupek aż do sufitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a co myślicie o moim układzie.

od lewej płyta indukcyjna, potem zlew, okno i cała sciana wysokiej zabydowy z lodóka side by side (90 cm) potem piekarnik. Tylko nie wiem co z szafkami gornymi. czy po całości nad płyta, az do okna, czy tlko na ścianie z oknem, a może tylko nad płytą. Powiem tylko, ze musze od okapu nad oknem aż do lodowki puścic zabudowe gips kartonem ponieważ tam jest komin.

kuchnia org.jpgKuchnia.jpg[ATTACH=CONFIG]136737

Od oryginalnym projekcie jest spizarka, z której zrezygnowaliśmy wymiary kuchni:170 cm, 390 cm i 262 cm

P1040639.jpg

Edytowane przez bpestka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunięcie zmywarki byłoby wskazane, nawet o tym myslałem, tylko to przesunięcie burzy mi porządek/pewną symetrie szafek w strone lodówki, jakoś nie moge nic sensownego wymyslec.

Symetria symetrią, ale czy wygoda nie jest ważniejsza? W układzie dolnych szafek neistety nie pomogę. Nie masz szafek górnych, żeby się kierować pionowymi liniami, więc podział szafek dolnym moim zdaniem jest dowolny, no może żeby za bardzo nie poszatkować przestrzeni. A tutaj preferencje inwestora co do przechowywania czy funkcjonalności są najważniejsze.

Nie wiem, jaką masz lodówkę, czy planujesz ją w zabudowie. Luz od ściany na wstawienie lodówki 2cm wystarczy, ale upewnij się, że masz miejsce na otwarcie drzwi. Dużo lodowek otwiera się w taki sposób, że drzwi wystają poza samą lodówkę i żeby mieć pełną otwartość (albo nawet więcej niż 90stopni wcelu wyjęcia dolnych pojemników) i żeby nie blokowała ściana, trzeba zostawić nawet 5 cm. Nie jest to kwestia tylko uchwytu, ale samych drzwi. Zwłaszcza jeśli planujesz lodówkę wolnostojącą.

 

Jeśli masz lodowkę wolnostojącą to w Twoim układzie nie robiłabym nadstawki. Lodówka stoi pojedynczo, więc nie ma potrzeby dodatkowego jej urozmaicania nadstaweczkami.

Jeśli lodowka będzie zabudowana, możesz zrobić zabudowę do wysokości szafek górnych.

 

(A swoją drogą do przemyślenia, dla osoby piekącej najczęściej, czy takie usytuowanie pieranika będzie wygodne, bo jak się piekarnik otworzy, to nie ma miejsca żeby od razu wyjętą rzecz odstawić na blat, tylko trzeba celować na ten blat przy lodówce. Chyba warto byłoby rozważyć taki pierarnik z prowadnicami teleskopowymi żeby można było wysunąć jedzenie a potem je spokojnie zdjąć z wysuniętej blachy.

Można by zamienić piekarnik z lodówką, chociaż to chyba byłoby u Ciebie gorsze rozwiązanie wizualne)

 

Dyskusje o wysokości mikrofali były w wątku gdzie prezentowane są projekty kuchni i w wątku o wizualizacjach. Najwygodniejsze jest oczywiście ustawienie mikrofali na poziomie blatu, zwłaszcza jeśli masz dzieci. W pozostałych przypadkach każdy ustawia tak jak może i uważa. Jeśli jesteście niscy, często korzystacie z mikforali to wiadomo, że powinna być niżej. Ja jestem przyzwyczajona do wysoko ustawionej mikrofalówki, bo ja jestem wysoka, ale w domu nikt oprócz mnie i męża z niej nie skorzysta :D

 

Cargo- znowu zależy co chcesz tam umieścić i przechowywać. Jeśli chcesz tam trzymać ciężkie zapasy, wodę itd. to lepiej zrobić dwa mniejsze, żeby łatwiej się obsługiwało mechanizmy. Jeśli będzie to szafka na mieszane zapasy spożywcze to szafki typu dispensa peka http://www.peka.pl/peka_01_szafki_wysokie_01_dispensa.php mogą być wysokie na całą długość zabudowy to są one nawet do ok. 2 metrów. W takim wysokim cargo, zwłaszcza jak jest wąskie, wszystko wyjeżdża na raz i masz dobry przegląd produktów.

 

Jeśi chodzi o zabudowanie tego rogu, to można albo zrobić zabudowę do wysokości górnych szafek i ja osobiście resztę przestrzeni zamknęłabym obniżanym sufitem. Jeśli nie chesz tracić przestrzeni, to można zrobić zabudowę do sufitu. Tyle tylko, że ja robiłabym wtedy zabudowę dwukolorową i tę wysoką zabudowę, która odstaje od reszty kuchni zrobiła w innym kolorze niż resztę. Np. jasne szafki gorne i dolne a blat w kolorze ciemniejszym drewnianym i taka zabudowa z piekarnikiem. Albo ciemniejsze szafki dolne, jasne gorne i tak samo jasna zabudowa cargo i slopkow z piekarnikiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a co myślicie o moim układzie.

od lewej płyta indukcyjna, potem zlew, okno i cała sciana wysokiej zabydowy z lodóka side by side (90 cm) potem piekarnik. Tylko nie wiem co z szafkami gornymi. czy po całości nad płyta, az do okna, czy tlko na ścianie z oknem, a może tylko nad płytą. Powiem tylko, ze musze od okapu nad oknem aż do lodowki puścic zabudowe gips kartonem ponieważ tam jest komin.

[ATTACH=CONFIG]136738[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]136736[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]136737

Od oryginalnym projekcie jest spizarka, z której zrezygnowaliśmy wymiary kuchni:170 cm, 390 cm i 262 cm

 

Moim zdaniem układ funkcjonalny jest poprawny.

Płyta może być w zasadzie tylko na tej ścianie. Nie ma wyimiarów na Twoim planie, ja zastanowiłabym się nad maksymalnym przesunięciem jej do narożnika. Ale to moje zafiksowanie na odległości płyty od drogi komunikacyjnej - powinna być min. 60cm żeby się nikt nie zaczepił wchodząc do kuchni. A u Ciebie płyta w narożniku o tyle nie powinna być niewygodna, że nie masz obok wysokich słupków i nie uderzasz się w nic łokciami. Ale to jest kwestia również Waszych poglądów i oczekiwań.

Co do szafek górnych to już wasza decyzja. Ja chyba dałabym tylko nad płytą, ale jeśli szkoda wam przestrzeni, to można zabudowę pociągnąć również na ścianie z oknem. Kuchnia jest półotwarta, więć nie musi być jakiejś harmonii z salonem, ma być spójna przede wszystkim sama ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej mi się podoba ta oliwkowa kuchnia, choc zamieniłabym lodówkę z piekarnikiem (jak gotuje to czasem miewam lodówę otwartą przez dłuższą chwilę - przy proponowanym przez ciebie układzie drzwi będą ograniczać dostęp).

nie cudowałabym też z różnymi frontami - ta kuchnia nie jest na tyle duża, żeby istniała konieczność przełamania nudy innym frontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maddaa

Układ klasyczny, wygodny. Projekt praktyczny, walory estetyczne wynikać będą natomiast z przełożenia na konkretne materiały i kolory - taka wizualka trochę przekłamuje wrażenie, jakie będzie robić pomieszczenie. Duś ma rację co do wysokości górnych - powinna być zrównana.

 

Dziękuję, a tak poza tym, coś zamiast wiszących szafek, wypełnienie wnęk, chciałabym coś innego... .

A pozostałe decyzje to już kwestie praktyczne i estetyczne. Jeśli nie potrzebujesz miejsca do przechowywania możesz nie dawać wiszących szafek w ogóle, tylko dać fantazyją tapetę, obraz, zegar itd.

Alternatywą dla przechowywania są relingi i otwarte półki, jeśli pasują Ci do stylu kuchni no i nie przeszkadza Ci sprzątanie otwartych powierzchni. Można dać listwy magnetyczne i przyczepiać do nich patelnie, noże itd.

http://www.domplusdom.pl/sites/default/files/imagecache/the_look_gallery/images/look/kuchnia_z_garnkami_11.jpg

a tu masz same pólki odkryte

http://www.budnet.pl/static/article_images/normal/ceramstic_city_1.jpg

 

Ja osobiscie wolę klasyczne, praktyczne rozwiązania i wiszące szafki są dla mnie wygodne i przydatne. Można trochę pokombinować dodając witrynki lub pólki odkryte zintegrowane z wiszącymi, można dać szafki poziome, podwójne rzędy poziomych, ale jednak z wiszącymi szafkami. Zwłaszcza na niedużej przestrzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Forum przeglądam od jakiegoś czasu, ponieważ przede mną remont generalny domku (bo domem go nazwać nie można ze względu na metraż). Po lekturze forumowych rad wymyśliłam następujący układ kuchni (to już conajmniej dziesiąta wersja):

kuchnia1.jpg

lodówkę wysoką na 2m wolnostojącą już mam

linią przerywaną zaznaczyłam szafki wiszące

 

Proszę o rady, sugestie, krytykę.

kuchnia1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...