Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

płyta ceramiczna i piekanik w bloku- siła 380V??


Rozzobike

Recommended Posts

Jak rozwiazaliscie sprawe montazu plyty ceramicznej z piekarnikiem elektrycznym w bloku???? czy brak tzw. siły całkowicie eliminuje taką mozliwosc?? czy są w/w urzadzenia na prąd 220V???

Obawiam się, że tak. Pobór mocy przez płytę ceramiczną jest spory. Zdecydowanie za duży na jedną fazę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i rozumiem ze nie ma mozliwosci , oprocz kosztownej w bloku [jezeli wogole mozliwej] przerobki instalacji ???

 

:cry: :cry: :cry:

 

Jeśli zamontujesz taką płytę w mieszkaniu z instalacją jednofazową, to nie włączysz więcej niż dwa pola na raz i to przy założeniu, że w domu nie pracują inne duże odbiorniki prądu (pralka, zmywarka, czajnik elektryczny, suszarka, itp.). W innym przypadku po prostu bezpiecznik wyłączy się.

 

Jeśli dobrze pamiętam, to standardowo w mieszkaniu instalacja jednofazowa może być obciążona do 4 kW.

 

Spróbuj wystąpić do Zakładu Energetycznego o przydział mocy (10 kW) i zmianę przyłącza, ale najpierw dowiedz się w administracji, czy wyrażają zgodę na zmianę przyłącza (wiąże się to z wykonaniem nowej instalacji od skrzynki licznika, a czasem nawet żądają wymiany WLZ czyli w uproszczeniu mówiąc całego pionu zasilającego Twoja klatkę).

 

U mnie w nowym bloku sześć lat temu kosztowało mnie to około 1500 zł, ale nową instalację (od skrzynki licznika na klatce) wykonałem sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam elektrykiem nie jestem ale.....kuchnie elektryczne sa robione bez kabla,za to z dokladna rozpiska do tabliczki przylaczeniowej....do 230 i 380 .

W instrukcji jest tez napisane jakimi przekrojami kabla podlaczac.

I nie ma tam nic na temat przydzialu mocy.

Za to z pewnoscia od wiekszego przydzialu mocy zaplacisz wiekszy rachunek w zakladzie a oni nawet palcem nie kiwna przy twojej instalacji (jezeli oczywiscie jest w miare nowoczesna)

Jezeli podlaczysz ta kuchnie na osobnym korku to zapewniam ze bedzie chodzila....nawet wszystkie 4 pola.

Moi rodzice maja tak juz ladnych pare lat,kilku ich sasiadow i znajomych tez i nic nikomu sie nie dzieje.

Pobor mocy przez kuchnie jest chwilowy-zobacz ze pole grzeje sie kilkanascie sekund i pozniej sie wylacza,i tak w kolko

Kuchnie podlaczal elektryk z uprawnieniami i lekko sie usmiechnal jak pytalem go o to samo...zreszta na gwarancji jest jego pieczatka wiec jego beda scigali w razie draki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam kuchnię elektryczną (z blatem ceramicznym) w bloku przez 8 lat. Nie obyło sie bez przeróbki instalacji, ale nie podłączali mi siły, tylko jakiś kabel 3-żyłowy i pracowało to na oddzielnym korku. Nigdy nie było problemów, nawet jak działały 4 palniki plus piekarnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użytkuję kuchnie z blatem ceramicznym od 9 lat + piekarnik i działa to na instalacji jednofazowej. Warunek pierwszy to zmostkowanie przyłączy, warunek drugi to poprowadzenie osobnego przewodu trózyłowego o przekroju 2,5 mm każdy. Odległość takiego przewodu od licznika nie powinna być większa niż ok. 10 m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalny pobór mocy w danym mieszkaniu jest ograniczony przez odpowiedni bezpiecznik główny umieszczony przed licznikiem (czyli na klatce schodowej). W nowych blokach bezpiecznik ma wartość 20A, czyli maksymalny pobór prądu, to 4400W. Sama płyta ceramiczna pobiera około 6000W! Zatem niezależnie od przerobienia instalacji (osobny obwód, przewód o odpowiednim przekroju), normalne korzystanie z zestawu płyta ceramiczna i piekarnik jest niemożliwe.

 

Owszem, jeśli nielegalnie wymienimy bezpiecznik główny na taki o większej wartości i mamy odpowiednio dobrane przekroje przewodów, to płyta będzie działać, tylko pytanie czy takie obciążenie wytrzyma WLZ (wewnętrzna linia zasilająca, czyli tzw. pion, zasilający całą klatkę). On też ma (powinien mieć) odpowiedni bezpiecznik w rozdzielni głównej. Przeciążenie instalacji przy zastosowaniu niewłaściwych bezpieczników może doprowadzić do pożaru!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu chyba jestes zabardzo przewrazliwiony kuchnie elektryczne z powodzeniem montuje sie w blikach niepowodujac zadnego zagrozenia pozaroweg

Nic podobnego. Takie są fakty!

 

Ja po prostu jestem zwoliennikiem wykonywania wszystkiego zgodnie ze sztuką, a nie "jakoś to będzie"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years później...
Mieszkam w budynku z lat 60-tych i wlasnie mielismy jakies przeglady, no i prawdopodobnie bedziemy musieli wymieniac alu instalacje jaka jest na nowa w budynku. Rozwazam przy okazji zmiane ogrzewania i cwu z miejskiego (lacze dzierzawione od sasiedniego bloku i duze koszty bo straty na przesyle) na piece akumulacyjne lub panele podczerwone, czyli elektryczne. Przy wymianie podobno moge poprosic zeby mi podlaczyli sile czyli te 400V (dodatkowy koszt ok. 50 pln podobno) - czy rzeczywiscie licznik bede musial przelozyc na klatke? Tylko nie bardzo rozumiem ile bede mial w gniazdkach wtedy? 230 czy 400? Czy jakas wieksza oplata jest jak sobie podlacze ta sile a nie zdecyduje sie na te piece kumulujace? Jesli chodzi o panele to one raczej wymagaja wiecej kW( jakies 4-5 kW na samo ogrzewanie+2-3 kW na reszte urzadzen) niz 400V - wiec sam nie wiem jakie rozwiazanie wybrac - czy owa wymiana kabli zwiekszy tylko moc kW na budynku i to mi wystarczy czy lepiej odrazu robic na 400V na budynek (4 - rodzinny, 2 pietrowy) - jaka roznica w kosztach inwestycji bedzie i czy jak podlaczymy ta sile to musimy odrazu z tego korzystac i wiecej placic za jakies oplaty do Enei czy nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...