Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hortensja


Kasia385

Recommended Posts

wlasnie wrocilam z ogrodka i zauwazylam ze normalne hortensje (takie zwykle rozowe) maja wielkie paki na koncach galazek - nic z nimi na jesieni nie robilam nie przycinalam ani nic - teraz dalej beda te stare pedy rosnac?

za to hortensja anabell (nie wiem jaka to jest) ma dalej zasuszone kwiaty i pakow na galeziach nie widac? czy ja mam je teraz obciac? jedne i drugie? tym z pakami obciac te galezie z pakami? :(

wszystkie rosna "pod domem" od strony wschodniej i wszystkie sa jednoroczne - posadzone latem 2007.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 176
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Różowa, ogrodowa, kwitnie tylko na pędach zeszłorocznych i tam tworzy poprzedniego roku paki kwiatowe! Jesli zetniesz - nie będzie kwiatów.

Tnie się ją zaraz po kwitnieniu!, by zdążyła przed jesienią zawiązać pąki na kolejny rok.

 

Hortensja drzewiasta ( arborenses) Anabell, tworzy pąki kwiatowe na pedach tegorocznych, tnie ją się krótko ( jak budleję, różę rabatową) na wiosnę. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie wrocilam z ogrodka i zauwazylam ze normalne hortensje (takie zwykle rozowe) maja wielkie paki na koncach galazek - nic z nimi na jesieni nie robilam nie przycinalam ani nic - teraz dalej beda te stare pedy rosnac?

 

hortensja ogrodowa (H.macrophylla) wytwarza paki kwiatowe jesienią. Dlatego się jej nie tnie lub ewentualnie tnie pod koniec kwitnienia. Ale przemarzniete zima pąki spowodują, że roslina nie zakwitnie, lub zrobi to późno. Dlatego nalezy je dobrze okrywać lub sadzić w zacisznych miejscach.

Hortensja drzewkowata (H. arborescens - np. "Annabelle") wytwarza pąki na wiosnę, mróz jej nie straszny, a i zaleca sie mocne wiosenne cięcie, by wzmocnic wiotkie pedy.

Podobnie ma hortensja wiechowata (H.paniculata - np. "Kyushu") - tyle, ze tnie się wiosną oszczędniej (w końcu to ma być duży krzew) - tak z 1/3 dotychczasowej długości gałązek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyushu czy anabelle maja zdecydowanie inny pokrój niż odmiany hortensji ogrodowej. Ich pedy są bardziej wiotkie, paczki są małe i przylegajace o tej porze ścisle do pedów. kor pedów moze się łuszczyć włókniście. Ogrodowa ma paczki duze, odstajace, pedy są sztywne. Kora jest cieńka i przylega ścisle, ewentualnie łuszczy sie cieńkimi płatkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formy zdrewniałe, kwitnące na tegorocznych - trzeba ciąc na wiosnę, bo kwitną TYLKO na młodych pędach.

Ogrodowa - Jeśli bardzo boisz się przymrozków, możesz na noc osłaniać ją dużym kartonem.

Lub zostawić w spokoju. Podobno IDZIE WIOSNA :o

szkoda, że tylko w innej Polsce :(

 

Rysunki tu :

http://www.ogrody-krzekowo.ovh.org/index.php?option=com_content&task=view&id=242&Itemid=1&limit=1&limitstart=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witam

Mirku, małe pieprzowe plamki na spodzie liści od hortensji. Jak potrę palcem liść to ów coś rozciera się i farbuje palec na zielono. Więc chyba jakieś żyjątko ssące , bo lisście zmieniają kolor na taki właśnie wyssany. Pryskałam na mszyce i wciornastki (Decis ) tydzień temu i nic. Jakiś czas temu na tym samym krzaku pojawiły się szare, skaczące przecinki ale podziałal na nie ten Decis, a teraz nie wiem co to jest.

 

Będę wdzięczna za pomoc

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Ale każde uszkodzenie korzeni odbije się na kondycji rośliny, także przesadzanie.

Haniu na szczęście nie sprawdziły się Twoje wątpliwości, hortensję przesadziłam wiosną bez specjalnego problemu, wrzuciłam na dno gliny i to jest to, przy okazji odkryłam od spodu sporo ukorzenionych odkładów ku radości moich przyjaciół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

a ja mam pytanie czy można dębolistną hortensję wyprowadzić żeby było drzewko? czy ktoś próbował?

znalazłam obrazki bukietowej Hydrangea Paniculata “Kyushu”

http://lh6.ggpht.com/_2Bt7FNbYumA/RsOPLB6mr7I/AAAAAAAAAeo/EeQwgRzf42s/s640/Trail%20Picture-43.JPG

to może dębolistna też się tak da?

i kiedy się tnie dębolistną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

marius37 ja się jeszcze nie zdecydowałam, czy mógłbyś napisać czy ona wcześnie rusza, czy ma już widoczne pąki i czy nie miałeś kłopotów z wiosennymi przymrozkami? możesz pokazać zdjęcie jak teraz w marcu wygląda?

dębolistna kwitnie na tegorocznych, jeśli dobrze u Ciebie rośnie to nie warto ciąć, ew korekcyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dusia

 

chwilowo jeszcze nie ruszyła ale wiosna u mnie przyszła praktycznie dopiero dzisiaj. jeśli chodzi o zimy (dwie) to przetrwała całkiem nieżle mimo braku jakiegokolwiek zabezpieczenia (a wogóle to trzeba zabezpieczac?). w zeszłym roku ładnie kwitła i chyba sama tego się nie spodziewała bo gałązki były ciut za wiotkie i co nieco obwisła :wink: jak zrobię jej fotkę to zamieszczę (tylko jak?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...