Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Hortensja


Kasia385

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 176
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przyrosty ma około 1m , jest ciemnozielona . Zawiązała nawet kwiaty na pędach tegorocznych i chyba zakwitnie przed zimą . Zastanawiałem się co jej się stało , że dostała takiego wigoru . Pewnego dnia odkryłem tajemnicę . Po prostu żona wylewa raz w tygodniu z balkonu prosto na moją hortensję wodę z nawozem którą wczesniej podlewała storczyki .

 

tylko teraz ostrożnie z tym nawozem, żeby zdążyła "uspokoić" się przed zimą.. Za dużo azotu = większa wrażliwość na choroby, szkodniki no i przemarzanie.

 

Może Małżonka powinna wołać "leje się, leje się" i poczekac z wylaniem aż hortensja się nieco odsunie? :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cis lubi gleby zasadowe, hortensja kwaśne - jak chcesz to połączyc?

Hortensja ogrodowa - rozróżniamy kilka odmian kwiatu o rożnych barwach gdzie barwa zależy od odczynu podłoża kwaśne stanowisko wywołuje niebieski róż a leki zasadowy odczyn czerwony róż.

 

Coś mi umkneło?

Nie może byc różowiej różowa obok cisa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hortensji nie barwi pH gleby, tylko dostępność jonu glinu. Jest on lepiej przyswajalny w dolnych granicach pH tolerowanego przez hortensje.

 

Optymalne zaś pH to 4,5-5,5 - czyli kwaśne.

 

Aby uzyskać niebieskie kwiaty, krzewy podlewa się ałunem.

 

Tutaj fajny artykuł:

http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=187

 

 

A tutaj trochę o biologi cisa (od rozdziału 18.1)

http://www.lbg.jgora.pl/dzialalnosc/cis/Cis_ekspertyza_IBLu.DOC

 

"T. baccata charakteryzuje się wysokimi wymaganiami pod względem właściwości gleby: najlepiej rośnie na glebach wapiennych, dostatecznie wilgotnych i głębokich, a najgorzej na glebach suchych, zabagnionych, zbielicowanych i zakwaszonych."

"Wzrost zakwaszenia gleb leśnych, również w zbiorowiskach z udziałem cisa można uznać za jedną z przyczyn regresji cisa"

 

Co oczywiście nie oznacza, ze na bardziej kwaśnej nie będzie rósł - jest to dość plastyczny gatunek, ale to nie będzie jego optymalne środowisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OJ, chyba zakupie jakis miernik do gleby, nie moge zgadywac czy ziemia zasadowa czy kwasna.... :-?

GDzie moge zakupic, to chyba...kwasomierz do gleby?

 

Madwo, mnie chodzilo o hortensje wiechowatą: Hortensję bukietową (wiechowatą) Hydrangea paniculata, takie krzaczysko, które ma sliczne koronkowe bladorozowe kwiaty, nie mam pojecia czy "cos" moze wplywac na kolor jej kwaitkow. Ją sie podcina wiosną, kwitnie na jednorocznych pedach.

 

http://images6.fotosik.pl/519/8eb8205e814a77ddmed.jpg

http://images.kurowski.pl/foto/Hydrangea_Limeligt_3.jpg

Elfir, dziekuje za artykuły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cis lubi gleby zasadowe, hortensja kwaśne - jak chcesz to połączyc?

 

Ja oszaleję ! :evil:

Z cisem sprzedali mi i to u "dobrego ogrodnika" :-? podłoże do iglaków i torf kwaśny, no i oczywiście posadziłam, ale mieszałam z moją gliniasta ziemią. Rośnie od wiosny i na razie daje sobie radę. jest piekny, duży i byl drogi ! :roll: Coś robić z nim ?

 

A z kolei hortensje sadziłam tylko w dołkach z torfem kwaśnym, (na szczęscie nie z tym cisem, za to blisko żywotników :), co też nie jest kwasolubny :lol: ), ale też trochę mieszałam z moją ziemią, i te dołki dość spore, raz takie jak doniczka, ale nie wymieniałam całej ziemi w rabacie. :cry:

Jakoś zakwaszać je jeszcze w tym roku i jak ? Na razie liscie mają ładne, kwiaty już straciły. Tylko jedna ma jakieś plamki na liściach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wlasnie sobie domniewywałam egry, ze ta moja "wyjątkowa". Tym nie mniej dzieki za info.

Pani ogrodniczka, od ktorej ją kupiłam, zaleca nawiezienie jej wczesną wiosna siarczanem amonu, dla mnie to tajemnica :roll:

Nie chce zostawic roslinek w niewalsciwym im srodowisku, dlatego trza najpier tym kwasomierzem chyba.., kłopot w tym, iż mamy pomieszana ziemie z 4 róznych miejsc. A to ziemia ze stawu, a to humus z pola, a to czarnoziem., jakas niezidentyfikowana ziemia z gliną...itd

zawrót głowy:)

a roslinki głupieja, choc jesczse tego po nich nie widac, żal mi ich.

Elfirku, poradz, dosypac zwyklego budowlanego wapna pod cis?

Jest spory ( z 8 lat ) i niedawno przesadzany. Ile tego wapna? Lyzeczke, czy szklankę. A moze dac mu spokoj przed wiosną? Niech odsapnie biedaczyna.

Wogóle, czy MOŻNA wapno buddowlane ziuuuuuu - pod krzaczki?

Bo czeka na ruch z mojej strony biedny zadołowany bez miniaturka.

 

przepraszam, ze wciaz zadaję pytania, i bardzo, bardzo Wam dziekuję :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko hortensja ogrodowa ma odmiany o kwiatach prawdziwie różowych i niebieskich. Naturalny kolor kwiatów hortensji drzewiastej, wiechowatej czy dębolistnej to biały. Jest kilka odmian mniej lub bardziej różowawych.

 

Wapno budowlane, gaszone albo hydratyzowane jest wodorotlenkiem wapnia - dość aktywnym, agresywnym, można "popalić" rośliny.

Do celów ogrodniczych stosuje się raczej tlenki (gleby ciężkie - są silnie działające) i formy węglanowe (na gleby lekkie - działa wolniej) oraz mielone skały wapienno-węglanowe, np. dolomit, gips

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do celów ogrodniczych stosuje się raczej tlenki (gleby ciężkie - są silnie działające) i formy węglanowe (na gleby lekkie - działa wolniej) oraz mielone skały wapienno-węglanowe, np. dolomit, gips

 

w ogóle lepiej stosować formy węglanowe, a już szczególnie gdy ktoś chce wapnować po posadzeniu roślin. Formy tlenkowe niszczą niestety mikrofaunę glebową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Olena

 

niestety nie wiem, co to za robaczek, ale liść wygląda nieciekawie.

 

Moje nowe hortensje podrosły już na tyle, że ucięłam dziś gałązki na rozsady.

Czerwiec to miesiąc do rozmnażania hortensji!!!

 

W tym roku pierwszy raz zakwitną mi vanilla fraise oraz hortensja limonkowa. Z ogrodowych wzbogaciłam się o odmianę z niebieskimi ogromnymi kulami kwiatów - kwitła mi w donicy na stole wielkanocnym. Teraz nadal jest w donicy, ale na powietrzu i ładnie się rozrasta.

Więcej odmian już nie kupię, bo dziś zamówiłam na allegro kolejne 14 krzewów - kompletne szaleństwo ;) (w tym m.in. moja druga miłość obok hortensji - krzewuszki waigela w różnych odmianach i cudnie kwitnący na czerwono pigwowiec..), a na kolejne nie mam już miejsca. Likwiduję część kwiatów jednorocznych, bo są zbyt pracochłonne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Limonkowa i waniliowo truskawkowa toną w kwiatach! Polecam zdecydowanie limonkową. Obie są cudowne, ale vanilla fraise ugina się pod ciężarem kwiatów w deszczu, natomiast limonkowa ma sztywne, wyprostowane, silne pędy i żadna ulewa jej nie groźna. Truskawkową muszę podeprzeć, kiedy tylko przestanie lać. Obie można zamówić na allegro, są w donicach, wiec zasadzić można je nawet teraz, do jesieni zdążą się pięknie ukorzenić. Ja nie wytrzymałam i mam już na oku kolejne dwie - malinowo czerwone kule. Szkoda tylko, że to hortensje ogrodowe, bo na zimę jest z nimi większy kłopot (zabezpieczanie przez mrozem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Kocham hortensje !

Mam 4 krzaczki ogrodowej, i 2 drzewiastej, ogrodowe kwitną na różowo, i nawet mogłyby tak pozostać, ale marzy mi się nieco inny odcień kwiatów, dlatego szukam informacji na temat podlewania ałunem...dzis na giełdzie rolnej nabyłam (mąż mi kupił :) ) przepiękną długokwitnącą i wielkokwiatową (m ogromne kwiaty!) hortensję zorro wybarwioną na fiolet/kobalt i kobieta poradziła mi kupic w aptece zwykły ałun i tym ją podlewać? Ale w jakich proporcjach aby nie zaszkodzić roślince?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
No właśnie jak w temacie... W dwóch róznych czasopismach spotkałem odrębne opinie... W oststanich marcowych ogrodach piszą, że sie przycina... Jeśli tak, to w jaki sposób..? Hortensja ta kwiaty ma na końcach pędów, czy jak sie skróci pędy, to czy wyrosną kwiaty..? Czy może poobcinać tylko boczne odrosty od głównych pędów, aby wzmocnic te główne pędy..? Czy ktos ma jakieś doświadczenia i może sie nimi podzielić..? Z góry dziekuję...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogrodach uprawia się kilka gatunków, Najpopularniejsze to:

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) - ona kwitnie na pędach zeszłorocznych tak więc ścina się jedynie przekwitnięte kwiatostany nad ostatnią para pączków i dobrze okrywa na zimę, by pączki z zimującymi kwiatostanami nie przemarzły

 

Hortensja drzewkowata, krzaczasta (Hydrangea arborescens) - kwitnie na pędach tegorocznych. Ponieważ jej pędy są zwykle dość cienkie a kwiaty olbrzymie, ścina się pędy na wiosnę na 10-15 cm nad ziemią, przez co roślina jest niższa, ale bardziej zwarta.

 

Hortensja wiechowata, bukietowa (Hydrangea paniculata) - kwitnie na pędach tegorocznych. Ma duże kwiatostany które mogą wyłamywać zbyt cienkie pędy, toteż zwykle przycina się wiosną o 1/3-1/2 najbardziej delikatne gałązki, co wzmacnia roślinę.

 

Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia) - kwitnie na pędach zeszłorocznych, postępowanie jak z hortensja ogrodową

 

Hortensja miękkowłosa, szczeciniasta, włochata (Hydrangea heteromalla) - kwitnie jak hortensja bukietowa i tak należy przycinać

 

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) - zależnie od odmiany kwitnie na pędach jednorocznych lub/i dwuletnich. Ostatnio stosuje się ją do krzyżowania z hortensją ogrodową, by uzyskać okazałe kwiatostany w niebieskim i różowym kolorze na pędach jednorocznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...