Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można tak zrobić.

Zapytałem ponieważ elektryk ułożył już mi część przewodów w w/w sposób do czego ja osobiście nie miałem zastrzeżeń mimo iż nie jestem elektrykiem następnie inny fachowiec przed rozpoczęciem prac tynkarskich poinformował mnie że nie można kłaść przewodów warstwowo tylko jeden obok drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bić - na razie planuję sobie na kartce i przygotowuję się do rozmowy z elektrykiem.

W domu planuję mieć zautomatyzowane oświetlenie i pewnie w przyszłości wprowadzić trochę "inteligencji" w gniazdka. W związku z tym, gniazdka będę*podłączał przewodem bezpośrednio do rozdzielni (póki co bez udziału IB).

Chciałbym podłączyć kilka gniazdek do jednego bezpiecznika (bez sensu jest robienie miliona bezpieczników do każdego gniazdka). W jaki sposób podłącza się takie przewody w rozdzielni? Czy mogę to robić na listwie zaciskowej, czy to będzie jakaś ujma dla elektryka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem ponieważ elektryk ułożył już mi część przewodów w w/w sposób do czego ja osobiście nie miałem zastrzeżeń mimo iż nie jestem elektrykiem następnie inny fachowiec przed rozpoczęciem prac tynkarskich poinformował mnie że nie można kłaść przewodów warstwowo tylko jeden obok drugiego.

A może tynkarzowi chodziło o to, że kable wystają z bruzdy i musi więcej tynku nałożyć?

Od strony elektrycznej nie ma problemu, można tak robić.

Niedowiarkowi (tynkarzowi) powiedz, że w zakładach przemysłowych/galeriach handlowych we wspólnym korycie lecą dziesiątki jak nie setki przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bić - na razie planuję sobie na kartce i przygotowuję się do rozmowy z elektrykiem.

W domu planuję mieć zautomatyzowane oświetlenie i pewnie w przyszłości wprowadzić trochę "inteligencji" w gniazdka. W związku z tym, gniazdka będę*podłączał przewodem bezpośrednio do rozdzielni (póki co bez udziału IB).

Chciałbym podłączyć kilka gniazdek do jednego bezpiecznika (bez sensu jest robienie miliona bezpieczników do każdego gniazdka). W jaki sposób podłącza się takie przewody w rozdzielni? Czy mogę to robić na listwie zaciskowej, czy to będzie jakaś ujma dla elektryka?

Kilka gniazdek do jednego bezpiecznika to KONKRETNIE ILE?

 

Bezproblemowo podłączyć 3-4 przewody pod jeden zacisk bezpiecznika i będzie to działać wieki.

Z pewnym trudem wepchniesz 8-12 przewodów pod jeden zacisk bezpiecznika, skręcisz i prąd będzie, ale tutaj nie byłbym już pewien poprawności takiego montażu.

 

Jeśli planujesz takie rozwiązanie (IB) to powinieneś w tym momencie pomyśleć o innym prowadzeniu i podłączaniu przewodów, żeby w przyszłości nie było potrzeby wykuwania rozdzielnicy, sztukowania przewodów, rozwalania i łączenia wszystkiego od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka - to znaczy 3-4. Maksymalnie jedno pomieszczenie pod 1 bezpiecznik. Tak, jak pisałem - część będzie zautomatyzowana (światła, ogrzewanie, rekuperacja) a część być może kiedyś (gniazdka) - stąd tylko o gniazdka pytam. W związku z tym właśnie, że być może będę podłączał gniazdka do IB, to chcę prowadzić przewody od każdego do rozdzielnicy. Wolałbym chyba jednak użyć listwy - będę pewniejszy o styk przewodu z zaciskiem (a poza tym łatwiej mi będzie opisać przewody na przyszłość) Edytowane przez kerth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będziesz miał 2 listwy, jedną na przewody fazowe, a jedną na neutralne.

 

Innym rozwiązaniem jest wyprowadzenie tych przewodów od gniazdek na listwy zaciskowe tzw. ZUGi.

W przyszłości nie będziesz musiał rozbebeszać i łączyć wszystkiego od nowa, tylko interesujący Cię fragment rozdzielnicy.

ZUGi mają tą zaletę, że są policzalne i po latach wiesz (z dokumentacji) że listwa nr 13 odpowiada za np: gniazdko zewnętrzne na tarasie.

 

Niezależnie od przyjętego rozwiązania, rezerwuj dużo miejsca w rozdzielnicy.

Z IB jest tak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 year później...
To będziesz miał 2 listwy, jedną na przewody fazowe, a jedną na neutralne.

 

Innym rozwiązaniem jest wyprowadzenie tych przewodów od gniazdek na listwy zaciskowe tzw. ZUGi.

W przyszłości nie będziesz musiał rozbebeszać i łączyć wszystkiego od nowa, tylko interesujący Cię fragment rozdzielnicy.

ZUGi mają tą zaletę, że są policzalne i po latach wiesz (z dokumentacji) że listwa nr 13 odpowiada za np: gniazdko zewnętrzne na tarasie.

 

Niezależnie od przyjętego rozwiązania, rezerwuj dużo miejsca w rozdzielnicy.

Z IB jest tak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia....

 

Ja polecam zuw3-2.5 simtel duża oszczędność miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Witam. Jeśli nieodpowiedni wątek to z góry przepraszam ale myślę, że ok. :)

Mam problem z koncentrykiem naziemnym wychodzącym bezpośrednio z zewnątrz instalowanym przez telewizje kablową. Przewód ten ma przekrój 10mm jest to zasilanie tv + internet. Potrzebuję go skrócić i tu się pojawia problem, bo nigdzie nie mogę znaleźć ( stacjonarnie i w sieci) wtyku f nakrecanego tylko zaciskowy a nie posiadam zaciskarki. Tv kablowa może mi oczywiście zrbić to z tym , że wycenili to na 60zł. Czy istnieje jakieś inne wyjście, jeśli tak z góry dzięki za radę. Nadmienie jeszcze, że obdzwoniłem kogo mogłem i nikt nie ma zaciskarki.

Edytowane przez Danielgdynia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Dzień dobry,

Jestem na forum nowa więc proszę o wyrozumiałość jeśli mój post pojawi się w niewłaściwym wątku.

Mam prostą sprawę do zrobienia - chce samodzielnie założyć włącznik światła jednobiegunowy. Przekopuje Internet szukając instrukcji i schematów podłączeń ale z każdym kolejnym artykułem wiem mniej niż mi się wydawało. :bash: Może tu się uda uzyskać pomoc Poniżej zdjęcie włącznika i kabli które sterczą ze ściany. Podpowie mi ktoś który kabel gdzie powinnam podpiąć?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

unnamed.jpg

unnamed (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z pytaniem " Co teraz? " przychodzę do bardziej doświadczonych. Czy mój przypadek to jakaś niecodzienna sytuacja? Mam jedną żarówkę do włączenia tym włącznikiem, więc nie mogę zainstalować włącznika jednobiegunowego? Sytuacja w której kabli jest za dużo wydaje się na pierwszy rzut oka prosta do rozwiązania :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się - jest prosta, ale ... co tam robi trzeci, pojedynczy przewód?

- albo jak wyżej, sytuacja opisana w moim poprzednim poście

- albo trzeci przewód to podanie fazy z ominięciem wyłącznika do następnego obwodu

Dla elektryka pięć minut na sprawdzenie przeznaczenia poszczególnych żył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleksandra jak najbardziej możesz podłączyć ten włącznik jeżeli :

Tak jak piszesz masz tylko jedną lampę ( żarówkę )

Ta żarówka ma tylko jeden włącznik - nie ma innych włączników w tym domu , które ją włączały

Oczywiście przydało by się sprawdzić od czego są poszczególne żyły , ale da się to zrobić metoda prób i nieszkodliwych błędów

Podłącz np tylko brązowy i niebieski i zobacz czy będzie działać . jak nie to zamień brązowy na czarny i sprawdź.

A jeżeli chcesz dostać bardziej precyzyjną odpowiedz to przy wyłączonym prądzie wyciągnij z wnętrza tej puszki kostki do których podpięte są te pojedyncze przewody.

Zrób fotkę z tymi kostkami na zewnątrz i będzie prościej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...