Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam:)

Tylko warto dodać, że dach jest z blachy, więc odchodzą koszty montażu zwodów na całym dachu (tylko kominy i maszty).

 

Pozdrawiam

Czy aby na pewno??

 

A dlaczego by nie?

Jeśli pokrycie ma co najmniej 0,5 mm grubości, to można go wykorzystać jako element instalacji odgromowej. Dziurę to wypala gdy uderzy bezpośrednio w blachę. Ale to mało prawdopodobne - kominy i szczególnie maszt są znacznie wyższe, a są wyposażone w zwody. Wyładowanie w zwód nie uszkadza blachy.

 

 

Ja mam pytanie związane z uziomem otokowym.

 

W sobotę zakopałem w ziemi 50m bednarki (no, może nie całość, bo część zużyłem na wąsy przyłączeniowe do złącz kontrolnych, oraz głównej szyny uziemiającej instalacji elektrycznej). Niestety, nie udało mi się zrobić uziomu zamkniętego - jeden koniec wbiłem w ziemię, a drugi użyłem jako wąs.

Czy jest to duży problem i powinienem odkopać tę część i połączyć oba końce ze sobą tworząc zamknięty pierścień, czy może tak zostać?

Odległość między tymi końcami nie jest duża (ok. 1,5m), ale gleba stawiała tak zacięty opór (wydaje mi się, że zmarzlina jeszcze do końca nie odpuściła), że po prostu się poddałem I tak dzisiaj mam zakwasy takie, jakbym cały dzień na siłowni spędził

 

Żeby potencjały w razie wyładowania rozkładały się jak najlepiej, wypadałoby zamknąć ten otok.

 

A zwody z kominów do blachy?? Widziałem takie miejsce po wyładowaniu. Trzeba łatać dziurę.

Pojawia sie inny aspekt sprawy związany z blachą. Otóż spływający ładunek toruje sobie drogę i dopala styki na blasze. I tutaj wkraczają w przyszłości producenci blachy którzy nie uwzględniaja reklamacji w związku z korozją w tych miejscach. A co z paraizolacją czy innymi foliami pod blachą na które spadają drobinki stopionego metalu? A jeżeli są one odpowiednio duże i lądują na poddaszu np w pudle z ciuchami? I Inwestor ma problem.

Najnowsze trendy mówią jednak o wykonywaniu zwodów poziomych na całym dachu pomimo, że jest pokryty blachą.

 

Dach to nie ofoliowana blachodachówka tylko płaska blacha, a arkusze są ze sobą zaprasowane więc styk jest pewny.

Konstrukcja dachu zaliczana jest do materiałów trudno zapalnych (drewniana).

 

Następnie nie wiem dlaczego miało by wypalić dziurę w miejscu połączenia zwodu na kominie z blachą... Oczywiście tak się zdarza w przypadku bezpośredniego rypnięcia w pokrycie, ale jak uderzy w komin to nic się nie powinno stać z dachem. Oczywiście mówimy tu o połączeniu zwodu na kominie do blachy powiedzmy w 3 miejscach.

 

A instalacja odgromowa ma właśnie chronić przed uszkodzeniem budynku, także te drobinki stopionego metalu na poddaszu... Ciekawe jak się przedostaną przez posadzkę, izolację, betonowy strop i tynk (nich będzie i GK).

 

A np. wg Dr. Andrzeja Sowy (ci w temacie wiedzą o co chodzi) tworzenie siatki zwodów nad metalowym dachem jest zaliczane do "Typowych błędów w rozwiązaniach zewnętrznej ochrony odgromowej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej elektrycy!

Mam pytanie oraz problem....

 

Chciałem zamontować lampki przy schodach takie na 12v stałego

problem jest w tym ze elektryk pociągnął mi 230v a dom juz wykończony

to pomyślałem ze założę transformator (jest możliwość przewiertu przez puszkę na druga stronę sciany i ładnie zamontowany leżał by w szafie senatora)

 

no ale tak pieknie nie było okazało sie ze elektryk zrobił te światełka na włączniku schodowym... i na tym moja wiedza sie konczy

czy da sie tak pokombinować aby 12v stałego puścić na włącznik schodowy?

 

mam 2 wyjscia jeszcze zamontować lampki na 230v choc żadnych takich schodowych nie ma niestety(chciałem ledy 1W) albo zlikwidować włącznik na pietrze.

CZekam jeszcze na wasza porade....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej elektrycy!

Mam pytanie oraz problem....

 

Chciałem zamontować lampki przy schodach takie na 12v stałego

problem jest w tym ze elektryk pociągnął mi 230v a dom juz wykończony

to pomyślałem ze założę transformator (jest możliwość przewiertu przez puszkę na druga stronę sciany i ładnie zamontowany leżał by w szafie senatora)

 

no ale tak pieknie nie było okazało sie ze elektryk zrobił te światełka na włączniku schodowym... i na tym moja wiedza sie konczy

czy da sie tak pokombinować aby 12v stałego puścić na włącznik schodowy?

 

mam 2 wyjscia jeszcze zamontować lampki na 230v choc żadnych takich schodowych nie ma niestety(chciałem ledy 1W) albo zlikwidować włącznik na pietrze.

CZekam jeszcze na wasza porade....

 

1. są do kupienia "transformatory" elektroniczne, chyba tańsze od normalnych, a ich gabaryty pozwalają na umieszczenie między przewodem a lampką - tuż przy lampce.

2. wszystko da się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pare postów wcześniej opisałam mój problem z ZE. W skrócie chodzi o kolizje linii SN 20 kV z planem zagospodarowania działki.

Odwołałam się od decyzji ZE. Napisałam że nie mają prawa zmieniac mi planu zagospodarowania terenu jeśli odległości od lini SN są zachowane zgodnie z normą. Oczywiście odpowiedz była negatywna. ZE twierdzi że jeżeli w wypisie z planu zagospodarowania terenu mojej miejscowości mam napisane: teren pod zabudowe jednorodzinną to jest to działka budowlana więc dla nich podwórze jest w granicy całej działki. Hmmm... nie jestem fachowcem wiec moge sie mylić ale w rejestrze gruntów mam działke rolną i pastwisko. Wiec jest to działka rolna z możliwością zabudowy. W trakcie budowy geodeta wyznacza teren pod domem i utwardzonymi częściami działki który zostanie przekształcony na budowlany. Chyba nie mam obowiązku całą działke przekształcać w budowlaną? Najbardziej denerwuje mnie to że napisali: każda działka dostanie takie warunki ze względów bezpieczeństwa. To ja sie pytam: dlaczego sąsiedzi dostali pozytywne odpowiedzi i dla nich ta linia nie jest niebezpieczna (zaznaczam że słup stoi na działce sąsiada który zamyka budowe). Jak rozmawiałam z panem który analizował dokumenty usłyszałam: przez ten błąd ktos u nas stracił prace. Tylko dlaczego ja sama mam teraz za to płacić......

Zastanawiam się czy odwiedzic kancelarie prawną. Czy wogóle mam jakieś szanse w walce z ZE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej elektrycy!

Mam pytanie oraz problem....

 

Chciałem zamontować lampki przy schodach takie na 12v stałego

problem jest w tym ze elektryk pociągnął mi 230v a dom juz wykończony

to pomyślałem ze założę transformator (jest możliwość przewiertu przez puszkę na druga stronę sciany i ładnie zamontowany leżał by w szafie senatora)

 

no ale tak pieknie nie było okazało sie ze elektryk zrobił te światełka na włączniku schodowym... i na tym moja wiedza sie konczy

czy da sie tak pokombinować aby 12v stałego puścić na włącznik schodowy?

 

mam 2 wyjscia jeszcze zamontować lampki na 230v choc żadnych takich schodowych nie ma niestety(chciałem ledy 1W) albo zlikwidować włącznik na pietrze.

CZekam jeszcze na wasza porade....

 

1. są do kupienia "transformatory" elektroniczne, chyba tańsze od normalnych, a ich gabaryty pozwalają na umieszczenie między przewodem a lampką - tuż przy lampce.

2. wszystko da się

 

hmm czyli jak mam 4 lampki to przed każda mam podłączyć transformator?

to raczej problemu nie rozwiązuje bo lampki mam na połączeniu krzyżowym...

 

chyba zlikwiduje włącznik krzyżowy i za tym włącznikiem co mi zostanie wstawię trafo i będzie działać.... ale czy na pewno nie da sie zrobić z 230v 12V na włączniku krzyżowym?

jak da sie to najlepiej jakis schemat poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
witam. jestem na etapie zalatwiania wszystkich uzgodnień z urzędami. Proszę o pomoc. Czy ktoś może mi powiedzieć jaką, tak średnio, moc wnioskowaną w roku i moc docelową mam wpisać na wniosku??? Proszę o odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to będzie przyłacze?

 

Przyłącze do domu jednordzinnego. Moc 7kW, układ TN-C. Jest napisane

 

cyt: " Dane i informacje dotyczące sieci, niezbedne w celu doboru systemu ochrony od porażeń: układ sieciowy TN-C, rozdział układu ochronno - neutralnego w złączu, uziemienie robocze instalacji o rezystancji <= 30 ohm przyłączone w złączu."

 

Jakie jeszcze dane potrzebujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jaką, tak średnio, moc wnioskowaną w roku i moc docelową mam wpisać na wniosku?

 

Zapotrzebowanie na moc w typowym gospodarstwie domowym (3-4 osoby) szacuje się na:

a) 7-10 kW - jeśli w budynku jest instalacja gazowa (przygotowanie posiłków na gazie)

b) 12-30kW - jeśli w budynku nie ma instalacji gazowej (kuchenka elektryczna)

Górne wartości odnoszą się do przypadku, gdy ciepłą wodę (CWU) zamierzasz czerpać z przepływowych ogrzewaczy wody.

 

Lepiej od razu myśleć przyszłościowo i wnioskować o przyłącze 3-fazowe.

 

Pole "moc wnioskowana w roku" możesz pominąć przy wypełnianiu tego dokumentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam:)

Napisze proszę po czyjej stronie leży wykonanie uziemienia rozdziału PEN ? W warunkach nie jest to określone. Skoro ten punkt znajduje sie po stronie ZE to chyba oni powinni o to zadbać a dowiedziałem sie ze jednak ja mam to zrobić ?

 

W ENIONIE sytuacja wygląda następująco. Zgodnie ze standaryzacją rozdział PEN-a leży po stronire Odbiorcy i to on ma dokonać jego uziemienia.

Tak przy okazji R<= 10 omów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o rodzaj przyłącza czyli napowietrzne ala kablowe. Wydaje mi się że kablowe . A jak kablowe to uziemienie robocze ma zrobić wykonawca przyłącza. Gdy będzie to przyłącze napowietrzne to wykonawca przyłacza może się wykpić od robinia uziemienia. Taki śmieszny podział wynikający z tego ,że przy przyłączu kablowym nie obchodzi cię nic poza podłączeniem swojego kabla w odpowiednim miejscu i zrobieniem wpłaty kasy. Przy napowietrznym to raczej wykonawcę nic nie obchodzi bo jego rolą jest zawiesić przewody na przygotowanym przez ciebie haku. Całą resztę powinieneś sobie zrobić sam. Wykonawcy zazwyczaj sie litują i montują szafkę licznikową, robią uzieienie, podpinają WLZ odbiorcy ale jak nie chce to nie musi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono

Mój półwykonawca (ja bdę kuł i rozciągał kable, on zaś podłącza i nadzoruje) radzi mi aby zamiast po ścianach puszczać przewody w peszlach po podłodze. Jak twierdzi będzie prościej, mniej kabla i mniej problemu w przyszłości z wierceniami w ścianie.

Proponuje abym zastosował taki szary ogniochronny peszel - w sumie to zysk na kablu pójcie na ten peszel...

 

Czy to jest prawidłowo?

Ktoś z Państwa tak robi?

Może jakieś złote rady przy takim wykonaniu - na jaką wysokość wyciągać peszel na ścianę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój półwykonawca (ja bdę kuł i rozciągał kable, on zaś podłącza i nadzoruje) radzi mi aby zamiast po ścianach puszczać przewody w peszlach po podłodze. Jak twierdzi będzie prościej, mniej kabla i mniej problemu w przyszłości z wierceniami w ścianie.

Proponuje abym zastosował taki szary ogniochronny peszel - w sumie to zysk na kablu pójcie na ten peszel...

 

Czy to jest prawidłowo?

Ktoś z Państwa tak robi?

Może jakieś złote rady przy takim wykonaniu - na jaką wysokość wyciągać peszel na ścianę?

 

TAK to rozwiązanie jest prawidłowe i jest jednym ze stosowanych przez elektryków.

NIE nie robie tak, uważam to za strate czasu na kucie i pieniędzy na peszel.

Gniazdka montuje się na wysokości 30cm od podłogi, wyłączniki na wysokości 110-130cm. Peszel powinien sięgać do poziomu otworów pod puszki.

 

Opowieści o możliwościach wymiany przewodów w peszlu oraz o ochronie przewodu przed uszkodzeniem można włożyć między książki.

Bardziej sensowym rozwiązaniem jest poprowadzenie przewodu w tzw. pierścieniu wokół pomieszczenia na wysokości 30cm. Zyskujemy niezawodność instalacji oraz możliwość dodania nowego gniazdka po latach bez kucia bruzd w ścianach.

 

Od wyłącznika do lampy przewód idzie w ścianie więc i tak trzeba uważać przy wierceniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...