Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piwniczka ziemna i ziemianka - wątek zbiorczy


Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 653
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

 

W tym roku planuję zrobić sobie ziemiankę, ale nic jeszcze nigdy nie budowałem i nie mam pojęcia na temat kosztów. Chciałbym umieścić tam oświetlenie, gniazdka elektryczne i jakieś mebelki do siedzenia i zrobić jakąś wentylacje.

Chciałbym zapytać kogoś ile moze kosztować wymurowanie ziemianki o wymiarach 5x5x2m(szer x dł x wys)?

Z jakiego materiału najlepiej ją wykonać? Mógłby byc silikat?

Mogę prosić o link do strony o robieniu sklepienia półokrąglego?

 

 

Pzdr.

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10266-ziemianka

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?22322-Piwnica-ziemianka-czy-ma-kto-z-was-tak

 

tam chyba o numerze muratora też coś widziałam

 

cały czas chcę wybudować, tylko czasu niet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
jako spiżarnię. Nie mam takiej w domu, mam za to równomierną temp powyżej 21 stopni a nawet 22 i wilgotność 30-40% Ziemniak wytrzymuje 2 dni a ja nie mam czasu latać co 2 dni do sklepu, zakupy robię na tydzień. Więc myślę o piwiniczce - ziemiance. Problem w tym, że jak zaczne mieć czas ją zbudować, to będę mieć czas chodzić nawet po 3 ziemniaki co dzień :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zadam głupie pytanie ale czy lodowek nie macie?

 

Ziemianka nie do końca rozumiem czego szukacie . Moi dziadkowie np na zime budowali coś takieg co przyjmowąło nazwę zeimianka. W gruncie "za stdołą" kopał dziadek dołek na 60-80cm , 2x5m do tego dolka sypał ziemniaki lub buraki , wszystko wystawało usypane ponad grunt w pryzmę. To było obłozone słomą w kalenicy znajdowąły sie drewniane kominy (zbite z desek). Szczegołów w sensie grubości słomy nie pamiętam, ale wiosną to likwidowali.

 

Inny typ jaki widywałem to piwnice z cegły pełnej budowane tak aby nie było w nich posadzek - był grunt. Piwnice były zagłebione 50-60cm ponizęj terenu , miały wyskośc 120-140 cm w szczycie. Konstrukcja murowana -sklepnia lukowe. Rok budowy ~1830. Sciany tynkowane , od zewnątrz oceplone słomą w której kury nosiły jajka.

 

Co planujecie u siebie budować pod tytulem ziemianka ? Oba sposoby czerpały z ziemi cipło/zimno z ziemi więc to chyba ziemianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to drugie

i ogórki kiszone można trzymać (sklepowe są wstrętne) i wejśc zimą bez przeszkód.

Lodówkę mam, ale co tam do niej wejdzie. Kupić większą? Na 50 słoików ogórków? Czy na beczkę kapusty? Marzy mi się własna, bez konserwantów, taka jak 30 lat temu rodzice robili... Ziemniaki mogę wziąć od kuzyna nie pryskane, to co, mam na wieś jeżdzić raz na tydzień? Latem mleko zsiadłe... W domu nie postoi. Ech, marzenia...

Rodzice mieli pod domem taką piwniczkę w gruncie, jakie ogórki się wyjmowało w lutym!!! To zasypali, bo wialo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Adam chciałam poczytać ale pisze mi z tego linku że temat nie określony - mnie się marzy ziemianka ale najpierw to muszę mieć dom - a potem ogród żeby w nim coś wyhodować i wreszcie ziemiankę żeby w niej przechowywać

a ciekawa jestem jak ma się formalna strona ziemianek - czy na to trzeba pozwolenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...