Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kłopoty z c.o.


Recommended Posts

mam kłopot z instalacją c.o. Połączyłem instalacje dwóch budynków w jedną.Odległość to 80 m. rurą miedzianą 22. Piec na drewno znajduje się w budynku ze starą instalacją(grube rury).Jest to instalacja otwarta.Naczynie wyrównawcze(bud.1.) znajduje się ok.1,5 m.nad najwyższym grzejnikiem z drugiego budynku z inst.miedzianą(przepona).Co 2 tyg. muszę odpowietrzać grzejniki na strychach obu budynków.Za małe naczynie?Może potrzebne jest drugie w bud.2.na tym samym poziomie co w 1.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Być może Twoje naczynie wzbiorcze w starym budynku zaczeło mieć za małą pojemność. Naczynie wzbiorcze w nowym nie działa w taki sposób jak powinno, ponieważ układ masz otwarty, więc zachowuje się jak "grubszy odcinek rury". Suma pojemności Twojego układu znacznie się zwiększyła i może to być przyczyną zapowietrzania się układu w starej części budynku, co w konsekwencji prawdopodobnie doprowadzi do zapowietrzenia reszty. Nie wiem czy grzejesz w instalacji na okrągło, czy często zmienia się temperatura czynnika grzewczego. Gdy ogrzewaznie będzie przerywane na pewno zjawisko z zapowietrzaniem nasili się bardziej. Na pewno powinieneś zwiększyć obiętość zbiornika otwartego, chyba że ktoś inny jeszcze coś wymyśli na co ja nie wpadłem.

Poza tym jeżeli masz rury i miedzi i stare (domyślam się) są ze stali występuje zjawisko korozja elektrochemicznej - gdzieś o tym czytałem.

Pozdrawiam woreczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymaganą pojemność naczynia wzbiorczego możesz sobie obliczyć. Przyjmuje się, ze nNaczynie wzbiorcze otwarte powinno mieć pojemność czynną min 4% załadu wodnego. Myślę jednak, że mogą być inne przyczyny zapowietrzania grzejników jak:

 


  • krzywo zawieszone grzejniki (szczególnie gdy grzenik przy gałązce zasilającej jest obniżony)
  • odwrotny spadek gałązki zasilającej
  • brak właściwych spadków przewodów odpowietrzających na ostatniej kondydgnacji
  • w ogóle brak systemu automatycznego odpowietrzenia instalacji

 

Należałoby sprawdzić i ewentualnie poprawić źle zamontowane grzejniki i gałązki Jezeli centrale odpowietrzenie nie działa właściwie wskazana jest likwidacja centralnej nici odpowietrzającej i zastąpienie jej indywidualnymi automatycznymi odpowietrznikami na pionach.

Ważne jest też w jaki sposób napełniana jest instalacja. Insstalację powinno napełniać się niezbyt szybko przewodem powrotnym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...