Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie elektryczne, podłogowe


Charnel

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

albert z drzazgowej

napisz proszę jak to jest mieć kozę, nie wiem czy nie zainwestować w to grzejace zwierzę, mam dylemat kominek czy koza??

interesuje mnie jak się rozchodzi ciepłe powietrze z tej żeliwnej bestii typu koza? czy nie jest za goraco w pomieszczeniu w którym jest zainstalowana?

czy jest jakas mozliwość skierowania ciepłego powietrza do innych pomieszczeń?

jednym słowem jak sie sprawdza takie grzejące cudo z brodą? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zezo

Koza to najcieplejsze zwierzę domowe :D . Polecam kozę tym, którzy nie lubią, jak nadmuchu ciepłego powietrza. Z kozy ciepłe powietrze rozchodzi się przez promieniowanie, więc naturalnie, tak, jak przy ogrzewaniu podłogowym. W ogóle po otwartym palenisku jest to moim zdaniem drugi naturalny sposób ogrzewania domu. Piec nagrzewa się i jest ciepły jeszcze długo po wygaśnięciu ognia - musisz uważać, żeby nie nałożyć za dużo drzewa, ale w zamian możesz postawić na nim dzbanek z herbatą. Regulacja temperatury to wynalazek możliwy przy kozie, ale takiej za 20 tys. - normalnie musisz się po prostu nauczyć, ale myślę, że podobnie jest przy kominku.

Koza dodaje uroku pomieszczeniu - na sam widok jest cieplej. Ja mam Encore firmy Vermont Castings, piękne są też kozy Kornaka (niestety mają małą moc), świetne są szwedzkie, a pojawiły się też polskie piece nie odbiegające wyglądem od mojego, a o połowę tańsze :x .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam pytanie, będę miał grzanie podłogowe elektryczne akumulacyjne w podlodze.

"Zakupy" robię firmy Elektra.

http://www.elektra.pl/index.php?level=5&dzial=2_2_8_3

Jakie polecacie urządzenia do sterowania tym ogrzewaniem.

Każde pomeiszczenie ma być osobno sterowane i temperarurą i czasowe, na różne dni itd.

Elektykiem nie jestem i za bardzo na tej całej automatyce się nie znam ale coś musze wybrać i wymyśleć do regulacji.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.elektra.pl/pdf/content/vademecum_elektra.pdf strona 28

do akumulacyjnego zalecaja sterownik centralny plus regulatory ładowania.

Jeżeli dodatkowo chcesz mieć regulator z programatorem to po swoich doświadczeniach z Devi matami i sterownikiem do nich tzw. "uczącym się" to nie polecam takiego, lepiej moim zdaniem jak masz bezpośrednio wpływ na czas włączenia/wyłączenia w zaprogramowanych okresach i określaniem max temeparury jaka ma być przez czujnik podłogowy oraz możliwość ustalenia max temperaury podłogi podczas grzania. Ja mając regulator tzw. inteligentny :wink: i mając czujnik w podłodze i powietrzny w regulatorze po różnych doświadczeniach zrezygnowałem z czujnika powietrznego, mam możliwość wyłączenia jednego z nich (chodzi akurat o łazienkę).

 

Pls napisz na jaki przekrój warstw podłogi się finalnie zdecydowałeś i jaki typ kabli grzejnych bierzesz pod uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.elektra.pl/pdf/content/vademecum_elektra.pdf strona 28

do akumulacyjnego zalecaja sterownik centralny plus regulatory ładowania.

Jeżeli dodatkowo chcesz mieć regulator z programatorem to po swoich doświadczeniach z Devi matami i sterownikiem do nich tzw. "uczącym się" to nie polecam takiego, lepiej moim zdaniem jak masz bezpośrednio wpływ na czas włączenia/wyłączenia w zaprogramowanych okresach i określaniem max temeparury jaka ma być przez czujnik podłogowy oraz możliwość ustalenia max temperaury podłogi podczas grzania. Ja mając regulator tzw. inteligentny :wink: i mając czujnik w podłodze i powietrzny w regulatorze po różnych doświadczeniach zrezygnowałem z czujnika powietrznego, mam możliwość wyłączenia jednego z nich (chodzi akurat o łazienkę).

 

Pls napisz na jaki przekrój warstw podłogi się finalnie zdecydowałeś i jaki typ kabli grzejnych bierzesz pod uwagę

 

Dzieki bardzo.

Potem poczytam a kable będą dwużyłowe jednostronnie zasilane VCD Elektry.

Podloga- płyta fundamentowa o grubości 20-30 cm na styropianie 24 cm (coś jak Legalett).

Mam cholera tylko problem z łazienką i wiatrołapem i też trochę z pom. gosp. , są zabudowane i wychodzą mi małe powierzchnie i za małe odległości między kablami (5 i 6 cm), nie mam pomysłu co z tym zrobić. Nie ma mowy o dogrzewaniu w ciągu dnia, nie po to mam nocną taryfę. Nie wiem czy dać kable w ścianę przy wiatrołapie i łazience czy co. Nie można dać 25W/m kabli wewnatrz i dupa. Mam dylemat cholerka.

Ale jeśli chodzi o automatykę to programator co daje? Rozumiem że ustawiam czas i temp. kiedy co ma się włączać itd i właśnie tak bym chciał.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
http://www.elektra.pl/pdf/content/vademecum_elektra.pdf strona 28

do akumulacyjnego zalecaja sterownik centralny plus regulatory ładowania.

Jeżeli dodatkowo chcesz mieć regulator z programatorem to po swoich doświadczeniach z Devi matami i sterownikiem do nich tzw. "uczącym się" to nie polecam takiego, lepiej moim zdaniem jak masz bezpośrednio wpływ na czas włączenia/wyłączenia w zaprogramowanych okresach i określaniem max temeparury jaka ma być przez czujnik podłogowy oraz możliwość ustalenia max temperaury podłogi podczas grzania. Ja mając regulator tzw. inteligentny :wink: i mając czujnik w podłodze i powietrzny w regulatorze po różnych doświadczeniach zrezygnowałem z czujnika powietrznego, mam możliwość wyłączenia jednego z nich (chodzi akurat o łazienkę).

 

Pls napisz na jaki przekrój warstw podłogi się finalnie zdecydowałeś i jaki typ kabli grzejnych bierzesz pod uwagę

 

Dzieki bardzo.

Potem poczytam a kable będą dwużyłowe jednostronnie zasilane VCD Elektry.

Podloga- płyta fundamentowa o grubości 20-30 cm na styropianie 24 cm (coś jak Legalett).

Mam cholera tylko problem z łazienką i wiatrołapem i też trochę z pom. gosp. , są zabudowane i wychodzą mi małe powierzchnie i za małe odległości między kablami (5 i 6 cm), nie mam pomysłu co z tym zrobić. Nie ma mowy o dogrzewaniu w ciągu dnia, nie po to mam nocną taryfę. Nie wiem czy dać kable w ścianę przy wiatrołapie i łazience czy co. Nie można dać 25W/m kabli wewnatrz i pupa. Mam dylemat cholerka.

Ale jeśli chodzi o automatykę to programator co daje? Rozumiem że ustawiam czas i temp. kiedy co ma się włączać itd i właśnie tak bym chciał.

 

pzdr

 

bardzo podobnie u mnie

kable te same,

zalecaja 10cm miedzy kablami - ale wyszlo u mnie roznie

zaryzykowalem i polozylem czasami gesciej - co najwyzej temp. kabli obnizylem do max 30 stopni - bo to jest meritum sprawy

 

te sterowniki do ladowania akumulacyjnego powalaja cena - wiec zrezygnowalem

i poszukuje jakis sensownych termostatow- na razie zakupilem na probe auraton 3000 (tez drog i:cry: ) i zobaczymy

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jakoś wyszło min. 10 cm oprócz łazienki i wiatrołapu właśnie jak pisałem ale w łazience suszareczka więc dogrzeję a w wiatrołapie założyłem że przy -18 i gorzejbędę po prostu doładowywał w taryfie dziennej. Po co czymś innym dogrzewać skoro w dzień ma podst. źródło nie chodzić lepiej je wykorzystać.

jarzeb jak obniżyleś temp. kalbi, do 30 stopni, nie kumam bo może to jest u mnie rozw. do wiatrołapu.

CO do regulatorów ładowania i tego jednego sterowania to fakt cena wali z nóg jeszcze dochodzi kupa kabli w podłodze aby doprowadzić z rych regulatorów do pomieszczeń zasilanie i czujniki temp. bo na każde osobno pomieszczenie aby byly blisko nie opłaca się totalnie.

W sumie wychodza mi 4 łądowania podłączonę do sterowania, masę kabli dodatkowych bo te 4 ładujące mam w szafce w przedpokoju (z każdego do pomieszczen właśnie zasilanie i czujnik) , a sterujący w pom. gosp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jakoś wyszło min. 10 cm oprócz łazienki i wiatrołapu właśnie jak pisałem ale w łazience suszareczka więc dogrzeję a w wiatrołapie założyłem że przy -18 i gorzejbędę po prostu doładowywał w taryfie dziennej. Po co czymś innym dogrzewać skoro w dzień ma podst. źródło nie chodzić lepiej je wykorzystać.

jarzeb jak obniżyleś temp. kalbi, do 30 stopni, nie kumam bo może to jest u mnie rozw. do wiatrołapu.

CO do regulatorów ładowania i tego jednego sterowania to fakt cena wali z nóg jeszcze dochodzi kupa kabli w podłodze aby doprowadzić z rych regulatorów do pomieszczeń zasilanie i czujniki temp. bo na każde osobno pomieszczenie aby byly blisko nie opłaca się totalnie.

W sumie wychodza mi 4 łądowania podłączonę do sterowania, masę kabli dodatkowych bo te 4 ładujące mam w szafce w przedpokoju (z każdego do pomieszczen właśnie zasilanie i czujnik) , a sterujący w pom. gosp.

 

dlatego zrezygnowalem z centralnego ladowania akumulacyjnego i poszedlem na skroty - bede kazda podloge regulowal samodzielnie - mysle kwestia wyczucia

 

tem kabli moze byc spokojnie do 40 stopni - wiec na sterowniku zapodalem max 30 aby tam gdzie sa ewentualnie blizej sie nie przegrzaly ( swoja droga mysle ze te kable spokojnie wytrzymaja znacznie wiecej)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarzeb ale skąd wiesz od jakiej temp. zależy ta min. odlkegłość. Skąd wiesz że kable nie mogą mieć więcej niż 30 st. jeśli są bliżej niż 10 cm?

A co do regulacji tzn że przy akumulacyjnym robisz zwykłe jak przy zwykłej podłogówce elektrycznej- te oddzielne regulatorki przy np. włącznikach światła montowane?

Ja jednak pójdę w kasę żeby mieć pelen komfort.

A poza tym wg mnie akumulacyjne jest specyficzne dlatego wolę mieć jak najbardziej odp. regulację. Obawiałbym się dać zwykłe.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie dla kabli masz do okolo 40 stopni ( wiekszosc sterownikow ma ograniczenie do okolo tej wartosci)

Wiecej one nie powinny miec - i stad wynika ich dlugowiecznosc

Jesli gdziniegdzie kable sa blizej ta temperatura bedzie wyzsza

 

Aby temu zapobiec nastawilem aby powyzej 30stopni i tak sie wylanczaly

Z pierwszych obserwacji widze ze osiagniecie pow. trzydzistu i tak jest ciezkie - po prostu w pokoju bedzie za goraco

:wink:

 

tak jak pisalem w zwiazku z cena ladowaczy akumulacyjnych zainstalowalem sterowanie "zwykle"

i metoda prob i bledow ustale ile godzin dobowo musi sie grzac aby zapewnic optymalne warunki - oczywiscie przy jednej taryfie nie ma problemu, ale przy dwoch sprawa spowadza sie do sprawdzenia ile podloga bedzie stygla aby zapewnic komforowa temp.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z gościem z elektry i powiedział że w wiatrołapie mogę dać bliżej na 7, 8 cm oni dawali czasem na 5 cm bo posadzka w tych mirjscach lepiej oddaje (kafle) ale czy to przetrwa 50 lat jak dom .... na razie ich firma ma 20 lat i nic się nie dzieje w tych z 5 cm :) odległości. Więc tyle dam.

Do do regulatrorów to powiedzial że warto bo zwyłymi będzeimy my musieli się bawić, testować sprawdać, zmieniać w zależności od temp. czas łądowania itp.

A te uczą się same. Pamiętają ile ciepła zostało przyjakiej temp. na zewnątrz i nst. razem grzeją krócej i tak ucząc się całą robotę robią za nas. Pełen komfort i wygopda, i odp. parametry też.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maty są 2x droższe od kabli (Nexans), do tego układane tuż pod powierzchnią dają o wiele mniejszy efekt bezwładności cieplnej. Dobre tam gdzie ciepło potrzebne jest szybki i na krótko (łazienki), gorzej jeśli traktujesz je jako główne źródło ciepła.

 

Instalator opowiadał mi kiedyś o inwestorze, który się uparł na kable po wylaniu podłóg i wykuł rowki pod kable w betonowej wylewce... no ale robił to sam w ramach spędzania miło czasu na emeryturze, więc cenowo nie wyszło to jakoś powalająco - ale co się nakuł, to jego :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z gościem z elektry i powiedział że w wiatrołapie mogę dać bliżej na 7, 8 cm oni dawali czasem na 5 cm bo posadzka w tych mirjscach lepiej oddaje (kafle) ale czy to przetrwa 50 lat jak dom .... na razie ich firma ma 20 lat i nic się nie dzieje w tych z 5 cm :) odległości. Więc tyle dam.

Do do regulatrorów to powiedzial że warto bo zwyłymi będzeimy my musieli się bawić, testować sprawdać, zmieniać w zależności od temp. czas łądowania itp.

A te uczą się same. Pamiętają ile ciepła zostało przyjakiej temp. na zewnątrz i nst. razem grzeją krócej i tak ucząc się całą robotę robią za nas. Pełen komfort i wygopda, i odp. parametry też.

 

pzdr

 

dokladnie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Witam w nowym sezonie grzewczym :D . Poczytałem sobie znów o programatorach/sterownikach i czuję się zmieszany, bo sam mam takie tam proste włączniki z ustawianem temperatury; ustawiam np. na 18 stopni, tak jak teraz i mam 22 w domu. (Trochę za ciepło, wiem, ale na zewnątrz coraz chłodniej, to się wyrówna. A dom się nagrzeje przez ten czas). Działa, ale czy nie powinienem jednak zastąpić ich czymś bardziej wyszukanym? I czy to jest możliwe? Bo mimo niskich rachunków korci człowieka, żeby obniżyć bardziej :lol: .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, na czym ci zależy - te bardziej wyszukane umożliwiają właczanie i wyłączanie zasilania w okresie taniej taryfy (nie wiem czy masz prąd II-taryfowy), programowanie na czas wyjazdu np. +10 stopni a dzień przed powrotem z ferii nagrzewa ci chałupę do tych 20 kilku, można nawet zaprogramować tak, żeby pod koniec taniego prądu "dał w palnik" i nagrzał się bardziej, jeśli na zewnątrz jest jakiś siarczysty mróz i jest ryzyko, że chałupa się wychłodzi, można też ustawić że grzejnik włącza się niezależnie od taryfy jeśli temp. podłogi spadnie poniżej iluś tam stopni - cuda wianki, panie.

 

Niestety, jak się łatwo domyśleć, im ciekawiej tym też drożej... Taki super-hiper regulator może kosztować i 600 zł (a słyszałem, że są jeszcze droższe, ale te to chyba jeszcze śpiewają i tańczą...) więc warto może policzyć, kiedy to się zwróci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... My nie mamy częstych wyjazdów, pracujemy z domu, więc i potrzeby zmian temperatury nie ma. A koszty sterowników rzeczywiście duże, więc pewnie pozostanę przy tym co mam... Chociaż czasem chciałoby się tu i tam poregulować :lol: Dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... My nie mamy częstych wyjazdów, pracujemy z domu, więc i potrzeby zmian temperatury nie ma. Licznik mam dwutaryfowy, ale tym steruje zegar, niezależnie od sterowników ogrzewania. A koszty tychże rzeczywiście duże, więc pewnie pozostanę przy tym co mam... Chociaż czasem chciałoby się tu i tam poregulować :lol: Dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Szukam maty grzejnej do dogrzewania podłogi w łazience - zasadnicze ogrzewanie jest gazowe. Waham się między Elektra a Devi. Znajomy mówił mi, żeby nie kombinować z jakąś Elektrą, bo Devi ma sprawdzone systemy ogrzewania od wielu lat. Wiadomo, że się izolacja nie roztopi po latach i jest niższe promieniowanie. Natomiast za Elektrą przemawia niższa cena, no i to że jednak ładniejsze programatory.

 

Czy ktoś może podać głosy w dyskusji, żeby przechylić opinię w którąś stronę?

Devi czy Elektra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...