Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie elektryczne, podłogowe


Charnel

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Oj dawno mnie nie było w tym temacie, może wiec najwyższy czas opisać to i owo :wink: :wink:

A więc tak:

mam zainstalowane kable grzewcze firmy ELEKTRA, nad ich prawidłową pracą czuwają sterowniki-regulatory temperatury POL-CONTACT /www.polcontact.pl/ typu TRP-60,wylewka grubości 10cm, 4 strefy grzejne, całkowity koszt poniesiony to 4500 zł.

Taryfa G12-W to znaczy tańsza w godzinach 22-7 ;13-15; dodatkowo tańszy prąd od godziny 22 w piątek do 7 rano w poniedziałek.

Rozruch nastąpił 31 października, temperatura zadana na sterownikach 18 stopni, ustawiłęm 18 stopni z powodu nieobecności a chciałem sprawdzić jak ten wynalazek się spisuje, cały system pracował do dnia 11 listopada, którego to dnia przestawiłem sterowniki w stan przeciwzamrożeniowy /ma być utrzymywana temperatura 5stopni C. Aktualnie w domu panuje temperatura 13 stopni, a więc od niedzieli jeszcze się układ nie uruchomił.

W okresie od 31.10 2007 do dnia dzisiejszego zużyłem : drogiego prądu - 5 kVh, taniego - 293 kVh, oczywiście że nie jest to wymierne zużycie dlatego że nie przebywam tam cały czas.

może jeszcze taka uwaga, że bezwładność takiej betonowej wylewki jest bardzo duża, oczywiście w obie strony.

Powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zainstalowane kable grzewcze firmy ELEKTRA, nad ich prawidłową pracą czuwają sterowniki-regulatory temperatury POL-CONTACT /www.polcontact.pl/ typu TRP-60,wylewka grubości 10cm, 4 strefy grzejne, całkowity koszt poniesiony to 4500 zł.

 

mam prośbę. napisz jaką powierzchnie grzejesz, jakiej mocy są kable, jaki projekt domu (jeśli gotowiec, to proszę o link) z czego ściany - wtedy będzie to odzwierciedlać podane zużycie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IrekS napisał

napisz jaką powierzchnie grzejesz, jakiej mocy są kable, jaki projekt domu (jeśli gotowiec, to proszę o link) z czego ściany - wtedy będzie to odzwierciedlać podane zużycie prądu.

powierzchnia grzejna około 46 m2, sumaryczna moc kabli około 5000 W, ściany Max 28 cm +10 styropianu, dach ocieplony wełna 25 cm,

Z tego co widzę to na pewno nie będzie to tanie ogrzewanie, ale jakie ogrzewanie obecnie jest tanie ????

Bezwładność takiej masy betonu oraz całego domu murowanego jest bardzo duża, zanim się nam ten domek zagrzeje to swoje jednak musi pobrać z sieci energetycznej.

W związku z tym że mój domeczek obecnie jest użytkowany sporadycznie, raczej jako domek letniskowy nie można brać pod uwagę moich odczytów, zdecydowałem się na taki system ogrzewania z wielu powodów, dużo by można pisać ale podstawowy powód mojej decyzji był taki aby mogła być utrzymywania dodatniej temperatury w czasie mojej nie obecności, a ogrzewanie elektryczna daje nam takie możliwości, nie bez znaczenia tak że były teksty kumpla który wykonuje takie systemy grzewcze.

a tak na marginesie IrekS wierz albo nie :D :D

ale ja też z Sosnowca

:D :D :D

góra z górą się nie zejdzie ale człowiek z człowiekiem ............. :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Devi czy Elektra?

 

Skoda, czy Mercedes? 8)

 

Tzn. na prawdę nie rozumiem porównania (nie żebym się nabijał)...

 

Mówisz o starych mercedesach "beczkach", które przejeżdżały 1000000km bez remontu, czy o nowych po 1995 roku, w których po miesiącu jest komputer pokładowy do wymiany (jeśli zrobisz odpowiednią awanturę w serwisie)?

Tak samo mówisz o starych skodach 105, gdzie trzeba było trzymać kilka cegieł w bagażniku z przodu, żeby się nie przewróciła na zakrętach, czy o nowych z bardzo dobrym wyposażeniem, z których większość klientów jest bardzo zadowolona bo ma za przyzwoitą ceną całkiem dobry samochód.

 

I która jest która tzn. Devi to nowy mercedes, a elektra to nowa skoda czy odwrotnie? Jeśli tak, to oczywiste że biorę nową Elektrę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie nieprecyzyjne, fakt. Używając tych dwóch nazw odwołałem się do zakorzenionych w świadomości stereotypów żeby pokazać, że nie zawsze da się ustawić w jednym rzędzie dwie rzeczy. Mercedes to w powszechnej świadomości samochód wyższej klasy niż Skoda, podobnie jest z Devi i Elektrą. Devi to marka uznana - Duńczycy mają wielkie doświadczenie w ogrzewaniu domów. Elektra nie ma takiej renomy, ale przecież Polacy też nie mieszkają w tropikach. A jednak nie da się porównać tych marek tak po prostu i w efekcie wybór zależy od indywidualnych preferencji wybierającego.

Może przypomnę, że sam mam pod podłogą kable Elektry. Zdecydowałem się na nie z dwóch powodów: 1) nie potrzebuję luksusu; 2) dobrze wypadło porównanie jakość/cena. Gdybym miał więcej pieniędzy, być może zdecydowałbym się na Devi, jednak nie dla samych kabli i sterowników, a dla kompleksowej usługi z montażem. Jednak przedstawiciel serwisowy Devi na łódzkie chciał za sam montaż ok. 10 tys. zł, więc zrezygnowałem. (To tak niewiarygodna suma, że dziś już sam nie jestem pewien, czy rzeczywiście chciał tyle.... :roll: ). Mimo wszystko Mercedesy i Skody wciąż różnią się wykończeniem (najbardziej prestiżowa Skoda - Superb - ma płytę podłogową robioną w Chinach; patrz: http://testy.autocentrum.pl/go/338__Esencja_limuzyny__1__0__5__1442636404.html ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję ogrzewanie drugi sezon i jestem coraz bardziej przekonany, że zrobiłem dobry wybór. Mam ułożone kable Elektry, wszystko zalane wylewką ok. 6 cm, zbrojoną włóknem szklanym i dodanym plastyfikatorem. Powierzchnia ogrzewana ok. 80 m2, cały dom 120m2. Pod wylewką jest 6 cm Styroduru. Sterowanie z Elektry, 6 stref, wynikło to mocy kabli. Sterowanie elektroniczne. Kable ułożył elektryk polecony przez Elektrę. W zasadzie ułożenie jest banalne ale z powodu gwarancji lepiej jest zainwestować w elektryka. Koszt ułożenia nie był szokujący. Dom to tradycyjny "kanadyjczyk", na razie ogrzewany parter. W sypialniach promienniki. Koszty utrzymania ogrzewania i całej reszty (cały dom elektryczny, łącznie z wodą użytkową, hydrofor do wody do podlewania ogrodu no i był prąd budowlany do połowy roku) aktualna prognoza to niecałe 350 zł miesięcznie. Kiedy porównuję to z kosztami płaconymi w mieszkaniu o podobnej kubaturze i podobnym standardzie z ogrzewaniem gazowym to jest to mniej więcej to samo lub nawet mniej bo ceny rosną. Co mogę dodać to myślę, że mogłem nawet położyć kable w sypialniach tyle, że tam jest drewno na podłodze i nie jest to najlepszym rozwiązaniem. Brak prądu relatywnie nie istotny bo mam alternatywne ogrzewanie ale do tej pory wyłączano mi prąd jedynie dwa razy na kilka godzin. Ponieważ podłoga jest akumulacyjna więc w ciągu 4-5 godzin temperatura wew. obniżyła się o ok. 2 stopnie, kiedy na zew. było ca. minus 5 stopni. Myślę, że rozwiązanie samej maty, bez akumulacji, będzie droższe bo podłoga będzie włączać się dużo częściej. Sumując, uważam że jest to super rozwiązanie, niski koszt inwestycji, czyste ogrzewanie, zero obsługi poza ustawieniem termostatów czy zegara. Osobiście mogę gorąco polecić. Jeśli dom spełni kilka warunków dotyczących izolacyjności to nie widzę innych rozwiązań. Szczegółów technicznych w tej chwili nie pamiętam ale mogę odgrzebać jeśli kogoś to zainteresuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

odświeżam wątek

"za chwilę" będę montował ogrz.el.akumulacyjne podłogowe, chyba zdecyduję się na szwedzkie kable EBECO Multiflex http://www.ebeco.com/int/index.php

Przedstawicielem jest firma Emuz z Pruszcza Gdańskiego http://www.emuz.com.pl/ (jest tam też cennik).

Pytanie, czy ktoś może ma cosik takiego u siebie zamontowane.

Osobiście rozmawiałem z właścicielem Emuz w zeszłym roku i mam jak najbardziej pozytywne wrażenie co do jakości tychże kabli, sterowniki także niczego sobie a całość wychodzi taniej niż devi/elektra.

 

Co do wykończenia podłogi akumulacyjnej to np. firma ensto wręcz zaleca kłaść materiał o niższej przewodności tj. parkiet, korek, winyl (str.25 pkt.9):

http://products.ensto.com/documents/ii/heat/Tassu_TassuS_Rak08_UM2.pdf

i co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badam temat ogrzewania elektrycznego i już zaczynam mieć mętlik. Z tego, co dotychczas wyczytałem można zrobić to ogrzewanie w kilku wersjach

(dla mojego domku z poddaszem) :

 

1) piece aku na parterze+ konwektory na poddaszu , ŁAZIENKI ?? - jaką

kombinację zastosować

2) piece aku - góra i dół

3) piece aku + maty + konwektory

4) podłogowe aku , czyli kable grzewcze, nagrzewa się w II taryfie ?, a co

pod panele, czy deski , np. w sypielniach ?

5) mozliwość, którą pominąłem, albo jej nie znam

 

Do każdej wersji - kominek z DGP.

 

Czy dobrze mam to poukładane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeszcze masz wersję Jeziera, czyli ZTCP same konwektory + całkowity brak kominka 8) + dobra izolacja chałupy

Niektórzy stosują też kombinacje typu instalacja wodna + przepływowy kocioł elektryczny, ale IMHO to mało opłacalne, chyba że w krótkiej perspektywie planujesz mieć gaz, albo zniechęcić się do prądu i przejść na ekogroszek ;-)

 

Wszelkie kombinacje z ogrzewaniem elektrycznym mają sens, gdy albo nie masz gazu, albo nie chcesz go mieć, a zależy ci na jak najmniej obsługowym systemie. Obecnie biorąc pod uwagę wszystkie koszty (nie tylko samego paliwa ale amortyzacji instalacji, obsługi i wymiany urządzeń, budowy i obsługi kominów itd), najtaniej wychodzi zwykły węgiel (pomijam opony ;-) ), ekogroszek, potem drewno, gaz, a następnie mniej więcej po tych samych pieniądzach prąd, olej i gaz z butli. Dodatkowo przy wszystkich paliwach z wyj. może gazu i prądu musisz poświęcić jedno pomieszczenie na kotłownię, jeśli gaz z butli to dodatkowo gdzieś tę butlę postawić.

 

Piece aku są wygodne, ale mają też wady: dużo kosztują, dmuchają bardzo gorącym powietrzem, zajmują miejsce wyglądając, hmm... srednio i sama obudowa też się nagrzewa, czasem wystarczająco aby jakiś krasnal się oparzył (oczywiście, to nic w porównaniu do temp. do jakiej nagrzewa się szyba kominka czy obudowa kozy). Ciągną prąd w określonym czasie, np. II taryfie a oddają przez cały czas, jeśli to piece rozładowywane dynamicznie to bardziej oddają gdy włączy się wiatraczek (którego trochę słychać) a mniej gdy jest w spoczynku.

 

IMHO nie ma sensu dawać piecy do sypialni, gdzie grzejemy i tak głównie w nocy (a więc w II taryfie) bo kosztują 5-10x drożej niż najlepsze konwektory ze sterowaniem, hałasują wiatrakiem i oddają ciepło wtedy, kiedy nie potrzeba (w dzień). Czyli ich eksploatacja może wyjść drożej, niż zwykłych konwektorków.

 

Ja się zdecydowałem na podłogówkę z kilku powodów: nie zajmuje miejsca, powoduje bardziej równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu, utrzymuje temperaturę nawet przy kilkunastogodzinnych przerwach w dostawach prądu, trudno się oparzyć, nie hałasuje, do tego jest nieco tańsza na etapie instalacji od akupiecy, choć tu trochę zależy też od sterowników - jeśli zrobisz dużo stref i dasz super-inteligentne sterowniki to koszt podłogówki może być wyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, kropi.

 

Drążę temat, gdyz jestem właśnie na etapie e-mailowego uzgadniania ogrzewanie el. z jedną z firm zajmujących się takim ogrzewaniem.

 

Napisz, proszę :

1) Jaki byłby więc przekrój takiej podłogi na dole domku warstwa po

warstwie. U mnie narazie piach. Nie mam jeszcze chudziaka.

2) Co na górę w sypialniach - panele

3) Co w łazienkach ?

 

Nasze domki są b. podobne. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko wykorzystywaniu Twojej wiedzy w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy stosują też kombinacje typu instalacja wodna + przepływowy kocioł elektryczny, ale IMHO to mało opłacalne, chyba że w krótkiej perspektywie planujesz mieć gaz, albo zniechęcić się do prądu i przejść na ekogroszek ;-)

 

jak tak mam i nie uważam to za mało opłacalne (wszędzie wodna podłogówka i kocioł elektryczny) :-) - jak pompy ciepła stanieja, albo kolektory będą dawać darmo to tylko dopinam do instalacji i działa

z kablami w betonie nic już niestety nie zrobisz - jestes skazany na prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jaki byłby więc przekrój takiej podłogi na dole domku warstwa po

warstwie. U mnie narazie piach. Nie mam jeszcze chudziaka.

No to tak (z tego co pamiętam)

- strop (rozumiem, że u ciebie chudziak)

- styropian

- folia aluminiowa

- siatka

- kable

- wylewka

- no i to co na podłogę, u mnie trochę panele, trochę płytki.

2) Co na górę w sypialniach - panele

Nie przeszkadza ale ja planuję zakupić konwektory albo promienniki (pisałem kilka postów wcześniej), głównie ze względu na drewniany strop. Podłogówka w sypialni też się sprawdzi, ale nie wiem czy nie będą wyższe koszty skoro przebywasz tam tylko nocą, a podłoga grzeje przez cały dzień.

3) Co w łazienkach ?

też podłogówka + wyloty z DGP + coś do nagrzania "na szybko" przed kąpielą - są takie dmuchawy, kosztują ze 2-3 stówy i robią swoje.

 

Nasze domki są b. podobne. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko wykorzystywaniu Twojej wiedzy w tym temacie.

Nie mam nic, zresztą cieszę się, że komuś się to przydaje 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za dużo tego w łazienkach : podłogówka + wyloty z DGP + dmuchawa + drabinka na ręczniki ? Czytałem, że wylotów DGP do łazienek nie zaleca się, nie pamiętam już jak to uzasadniano.

 

U nas na dole łazienka mała 4,4 m2, na górze - 9 m 2 ( po podłogach).

W bloku na 4 m2 mamy byle grzejnik na fula i zazwyczaj jest ciepło. Dlatego zastanawia mnie takie nagromadzenie ogrzewania, jak opisałeś u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tak mam i nie uważam to za mało opłacalne (wszędzie wodna podłogówka i kocioł elektryczny) :-) - jak pompy ciepła stanieja, albo kolektory będą dawać darmo to tylko dopinam do instalacji i działa

z kablami w betonie nic już niestety nie zrobisz - jestes skazany na prąd

 

Z punktu widzenia asekuranctwa :lol: jest to niewątpliwie bardziej elastyczne podejście, o czym zresztą napisałem. Natomiast jako docelowe ma wszystkie wady wodnego (duże koszty inwestycji, awaryjność) i elektrycznego (duży koszt użytkowania) a nie ma ich zalet (dla elektryki: niski koszt inwestycji, większa precyzja sterowania, prostota układu, niska awaryjność, dla wody: niskie koszty użytkowania)

 

Oczywiście mając kable w podłodze każda zmiana systemu ogrzewania będzie wymagała jego wybudowania (kaloryfery, nawiewy czy co tam jeszcze) a wodnej podłogówki w tym domu już mieć nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za dużo tego w łazienkach : podłogówka + wyloty z DGP + dmuchawa + drabinka na ręczniki ? Czytałem, że wylotów DGP do łazienek nie zaleca się, nie pamiętam już jak to uzasadniano.

U nas na dole łazienka mała 4,4 m2, na górze - 9 m 2 ( po podłogach).

W bloku na 4 m2 mamy byle grzejnik na fula i zazwyczaj jest ciepło. Dlatego zastanawia mnie takie nagromadzenie ogrzewania, jak opisałeś u siebie.

Głupio uzasadniano, że się może zapach wracać, ale jakoś nie słyszałem żeby ktoś się skarżył, zwłaszcza przy turbinie. W mniejszej łazience jest tylko podłogówka, a o drabince na ręcznik nic nie pisałem :lol: Zresztą w każdej chwili można ją założyć, gdyby okazało się że czegoś brakuje :wink:

Pociągnięcie DGP kosztowało niewiele, bo tyle co kawał rury spiro od centralki do łazienki i 1 anemostat (może ze 2 stówy za ten komplet, a może nawet nie), zrobienie podłogówki może drugie tyle plus sterownik czasowy, czyli za cenę dobrego konwektora mam 2 systemy. Tę dmuchawę też nie od razu muszę kupować, zobaczę jak się sprawdzi to co jest.

 

A, jeśli mogę coś zasugerować - zrób sobie przeloty w stropach chociaż w rogach budynku, np. wstaw jakąś rurkę fi50, to bardzo ułatwi ewentualne późniejsze kombinacje w stylu puszczenie przewodów od czegośtam, montaż kaloryferów itd itp. Można je zagipsować ale potem się nie zastanawiasz czy kuć czy nie, po prostu wydłubujesz gips i masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz za późno u nas na te przeloty w stropach. Nie zrobilismy ich. Fachowcy zalali wszystko. Domek w stanie przykrytym. Bez okien. Zastanawiam się czy kominek masz w tym miejscu co ja, tzn, na prawo od wejście do salonu ?

Jak poprowadziłeś te wszystkie przewody do DGP ?

My będziemy musieli kuć, czy tez puścic można klatką schodową ? Mamy ja przecież obok kominka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...