Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie,

 

Jestem na etapie projektowania ścian działowych w kawalerce w nowobudowanym bloku. Koniecznie zależy mi na przerobieniu jej na 2 pokoje, no i chciałbym mieć też oddzielną kuchnię. Nawet niech będzie mikroskopijna, ale oddzielna.

 

Mieszkanie ma 30,5 m2. Będzie mieszkała w nim jedna osoba. :)

 

Chciałbym poznać Wasze opinie na temat mojego projektu, ewentualnie jakieś propozycje zmian.

 

W moim projekcie mały pokój jest naprawdę mały. Ale ma być przeznaczony tylko i wyłącznie na kanapę (wersalka lub tapczan) oraz stolik komputerowy i krzesło.

 

Kuchnia jest jeszcze mniejsza, bo mikroskopijna. Pomiędzy małym pokojem a kuchnią w ścianie okno pod sufitem o wym. 100x60. Lodówka podblatowa, zlewozmywak w wersji mini na szafce o szer. 30 cm, podwójna płyta na szafce o szer. 40 cm i wysoka szafa 60 cm z zabudowanym piekarnikiem.

 

Mieszkanie w standardzie:

 

http://img560.imageshack.us/img560/3460/standardw.png

 

Wymiary mieszkania:

 

http://img709.imageshack.us/img709/3609/standardwymiary.png

 

Mój projekt ścian działowych:

 

http://img715.imageshack.us/img715/863/projekte.png

 

No i z częściowym wyposażeniem:

 

http://img253.imageshack.us/img253/1883/mojprojekt.png

 

Proszę o opinie co ewentualnie możnaby zmienić lub jaki inny pomysł macie na zrobienie z tego mieszkania 2-pokojowego z oddzielną kuchnią.

 

Będę wdzięczny za każdy pomysł/opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 688
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witaj, na razie mam jedno pytanko - czy chcesz mieć okno z kuchni do sypialni? Po co?

 

Aby doświetlić kuchnię. Bez okna byłaby całkowicie ciemna. Okno to 100x60 cm (szer. x wys.) pod samym sufitem. W sypialni duże okno balkonowe 160x210, którym wpada dużo światła. W pokoju dziennym okno balkonowe jeszcze większe, bo 240x210. Mieszkanie bardzo widne, a kuchnia byłaby ciemna... Więc wpadłem na pomysł z oknem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć . Moim zdaniem dobrze sobie poradziłeś z tym rozdzieleniem kuchni. Ale jeśli to ma być tylko pokoik do pracy to poszerzyłabym troszkę kuchnię. 69 cm w przejściu to naprawdę niewiele.;) Mam pytanie: czy ten pokój do pracy ma być także miejscem, gdzie będziesz spał? Bo jeśli nie to może lepiej zrezygnować z kanapy na rzecz jakiegoś fotela i zrobić więcej półek na książki. ?

 

Co do pomysłu wstawienia okna to lepszym pomysłem będzie zbudowanie tej ścianki z pustaków szklanych.

 

 

http://foto2.m.onet.pl/_m/4426e9c65c613d8c5fc64c27f9b83a56,21,19,0.jpg

 

Ps. niepokoi mnie ta łazienka, jest niepraktyczna i ciasna. Nie wstawiałabym szafy i pralki osobno, tylko pralkę ukryłabym w szafie. Zaoszczędzisz miejsce. Czy można zamienić wc z umywalką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć . Moim zdaniem dobrze sobie poradziłeś z tym rozdzieleniem kuchni. Ale jeśli to ma być tylko pokoik do pracy to poszerzyłabym troszkę kuchnię. 69 cm w przejściu to naprawdę niewiele.;) Mam pytanie: czy ten pokój do pracy ma być także miejscem, gdzie będziesz spał? Bo jeśli nie to może lepiej zrezygnować z kanapy na rzecz jakiegoś fotela i zrobić więcej półek na książki. ?

 

Ma to być pokój głównie do spania, a dodatkowo do pracy (komputer, książki, segregatory itp.). Chodzi o to, aby można było zamknąć pokój z rozłożonym łóżkiem i dokumentami/książkami, przy których będę pracował. Dlatego pomniejszanie jego na rzecz kuchni raczej nie wchodzi w grę. W moim projekcie ma on 255x226 cm, a to już i tak niewiele. Mam w planach, aby spanie (wersalka, tapczan, sofa itp.) stało właśnie na tej ścianie, co w Twoim projekcie (na ścianie z "oknem" do kuchni), ale na całej jej długości, stolik z komputerem również w miejscu, które zaproponowałaś, natomiast półki na książki i segregatory na ścianie do kuchni (nad łóżkiem) - od ściany zewnętrznej do "okna" półki pod sam sufit czyli o długości nieco ponad 100 cm.

 

Co do pomysłu wstawienia okna to lepszym pomysłem będzie zbudowanie tej ścianki z pustaków szklanych.

 

Obawiam się, że w przypadku ścianki z pustaków szklanych kuchnia nie będzie na tyle widna i dlatego zdecydowałem się na okno.

 

Widzę, że w swoim projekcie w pokoju dziennym usunęłaś fragment ściany przy szafie przedpokojowej. Zastanawiam się właśnie nad wykorzystaniem tego miejsca. Ewentualnie w pokoju tym możnaby na całej długości zrobić przesuwane drzwi tylko nie wiem po co. ;) Bo bez problemu zmieszczę się ze wszystkim w dużej szafie na przedpokoju (również z przesuwanymi drzwiami). Więc lepiej ten fragment ściany w pokoju dziennym ma być czy nie ma sensu? Jakiś pomysł na wykorzystanie tego "rogu" pokoju?

 

Ps. niepokoi mnie ta łazienka, jest niepraktyczna i ciasna. Nie wstawiałabym szafy i pralki osobno, tylko pralkę ukryłabym w szafie. Zaoszczędzisz miejsce. Czy można zamienić wc z umywalką?

 

No łazienka też mi się do końca nie podoba. O pralce w szafie również myślałem, ale w takim wypadku w miejscu, w którym obecnie stoi pralka, a nie szafa. Wiem, że na pewno będzie brodzik kwadratowy 80x80, z wanny rezygnuję. Czy wc z umywalką można zamienić na chwilę obecną nie wiem. Jeśli nie będzie przeszkód technicznych to tak. A w miejscu obecnej szafy w łazience pozostawić wolną przestrzeń czy jakoś wykorzystać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podobają mi się plany wydzielania mikroskopijnej sypialni, w której będzie toczyła się spora część Twojego życia (skoro tam będziesz pracował i książki trzymał) i równie mikroskopijnej kuchni, która będzie przypominała aneks w hotelu :( Zastanów się nad połączeniem kuchni z pokojem obok i sypialnio-gabinetem w drugiej części mieszkania - z balkonem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podobają mi się plany wydzielania mikroskopijnej sypialni, w której będzie toczyła się spora część Twojego życia (skoro tam będziesz pracował i książki trzymał) i równie mikroskopijnej kuchni, która będzie przypominała aneks w hotelu :( Zastanów się nad połączeniem kuchni z pokojem obok i sypialnio-gabinetem w drugiej części mieszkania - z balkonem.

 

Dzięki za opinię.

 

Jeśli chodzi o kuchnię to w moim przypadku będzie ona pełniła bardziej funkcję "ozdobną". Najczęściej jem u kogoś albo "na mieście". W domu sporadycznie gotuję i tylko do tego ma ona służyć.

 

Co do "mikroskopijnej sypialni" to głównie będę tam tylko spał. To biurko komputerowe to na laptopa, na którym ma tylko stacjonować. W przypadku większej ilości prac będę przenosił się z laptopem i dokumentami do pokoju dziennego i pracował przy stole. Chodzi o to, że w przypadku gości można zamknąć pomieszczenie z rozłożonym łóżkiem, dokumentami, komputerem i nie przejmować się tym, że jest bałagan.

 

Balkonu nie ma. ;) Są tylko duże okna balkonowe. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienkę masz niewiele mniejszą od mojej, więc rozumiem kłopot. :) Niefajnie wygląda WC w świetle drzwi - dobrze by było zmienić miejsce jego usytuowania (może to być niewykonalne, bo to przeniesienie toalety na inną ścianę, a z autopsji wiem, że w blokach jest to baardzo problematyczne), albo przesunąć drzwi nieco bliżej wejścia.

 

Jako wielbicielka pralek w szafie pod tym pomysłem podpisuję się obiema łapkami i wrzucam przykładowe realizacje.

 

Zrezygnowałabym z brodzika prysznicowego (chyba, że planujesz głęboki, z jakimś siedziskiem?). Możesz ewentualnie pomyśleć o jakimś blacie pod którym można zamontować szafkę na kosmetyki, etc.

 

Szafę na przedpokoju uważam za bardzo dobry pomysł, ale z tej ścianki na przeciwko drzwi do kuchni zrezygnowałabym.

 

Kuchni nie doświetlałabym oknem (widziałam kilka takich koncepcji w blokach z wielkiej płyty i nie przemawiają do mnie absolutnie). Jak już coś tam chcesz dać to zdecydowanie luksfery.

 

Natomiast co do samej kuchni - sorry, ale moim zdaniem w takim rozmiarze jest całkowicie niepraktyczna. Jesteś przekonany że chcesz mieć osobną kuchnię, zamiast małego aneksu oddzielonego np. ladą, albo takim pseudo-barkiem od pokoju? Wtedy zniknąłby kłopot mikroskopijnych pomieszczeń, na rzecz całkiem fajnego mieszkanka. Moi przyjaciele mieszkają na 33 m2 (w 2 osoby) i mieszkanko jest naprawdę bardzo funkcjonalne. :)

 

 

Napisz jeszcze proszę, czy wymiary, które podałeś są już po uwzględnieniu tynków, czy przed?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro sytuacja tak wygląda, to może zmień koncepcję.;) W miejscu tego pokoiku do pracy zrób sobie sypialnię, a biurko przenieś do tego większego pokoju. Ja widzę to w ten sposób: wysokość biurka na jednej wysokości z szafkami i nad nimi połka na książki. Telewizor na szafkach albo na ścianie, jak wolisz.:)

 

Jeśli by się dało to łazienkę zrobiłabym tak, jak na rys.

 

 

http://foto2.m.onet.pl/_m/fdeebb168f564815b1225be273ac1f22,21,19,0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by się dało to łazienkę zrobiłabym tak, jak na rys.

 

 

http://foto2.m.onet.pl/_m/fdeebb168f564815b1225be273ac1f22,21,19,0.jpg

 

 

 

Super projekt. Zdecydowanie poprawia funkcjonalność mieszkania. :D Gratulacje Madzia :)

 

W kuchni przybyło troszkę miejsca i blatów, które są baaardzo przydatne (nawet jeśli nie gotujesz, ale np. rano pijesz kawę). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako wielbicielka pralek w szafie pod tym pomysłem podpisuję się obiema łapkami i wrzucam przykładowe realizacje.

 

Dzięki wielkie za wizualizacje, naprawdę fajnie to wygląda. Rzeczywiście chyba pralka będzie zabudowana w szafie. A jeszcze takie praktyczne pytanie - jak to wygląda z taką pralką w trakcie wirowania? Nie lata przypadkiem razem z szafą po łazience? :D

 

Zrezygnowałabym z brodzika prysznicowego (chyba, że planujesz głęboki, z jakimś siedziskiem?). Możesz ewentualnie pomyśleć o jakimś blacie pod którym można zamontować szafkę na kosmetyki, etc.

 

Ale na rzecz czego byś zrezygnowała z brodzika? Na rzecz wanny? Jak dla mnie to do tej łazienki nie nadaje się wanna. No i wolę prysznic od kąpieli. :)

 

Jesteś przekonany że chcesz mieć osobną kuchnię, zamiast małego aneksu oddzielonego np. ladą, albo takim pseudo-barkiem od pokoju?

 

Tak, jestem przekonany. W obecnym mieszkaniu (trochę większym, bo 38,5 m2) mam pokój dzienny z aneksem kuchennym i w życiu już się nie zgodzę na aneks. Po prostu nie lubię oglądać tv i patrzeć na stojącą nieopodal lodówkę czy kuchenkę. Nikt i nic mnie nie przekona do aneksu. ;)

 

Napisz jeszcze proszę, czy wymiary, które podałeś są już po uwzględnieniu tynków, czy przed?

 

Wymiary po uwzględnieniu tynków. Ale... "kształt i wielkość mieszkań mogą ulec niewielkim zmianom w toku inwestycji". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro sytuacja tak wygląda, to może zmień koncepcję.;) W miejscu tego pokoiku do pracy zrób sobie sypialnię, a biurko przenieś do tego większego pokoju. Ja widzę to w ten sposób: wysokość biurka na jednej wysokości z szafkami i nad nimi połka na książki. Telewizor na szafkach albo na ścianie, jak wolisz.:)

 

Wielkie dzięki za ten projekt. Coraz bardziej przekonuję się do powiększenia kuchni kosztem małego pokoju. Tylko jest jedno ale... W tak małym mieszkaniu postawienie sofy na środku pokoju to dla mnie zbrodnia... Wydaje mi się, że nie jest to najlepszy pomysł. No i zależy mi na postawieniu w pokoju stołu z 4 krzesłami. A w tym wypadku to nie ma już gdzie.

 

To może tak: chciałbym, aby koniecznie znalazły się takie meble w tym mieszkanku:

 

Pokój dzienny:

- stół + 4 krzesła 120x75

- sofa 140x80

- stolik 55x55

- puf 40x40

- stolik tv 52x30 (20")

- komoda z 3 szufl. 62x30

 

Mały pokój:

- tapczan/leżanka 200x80

- stolik komp. 63x33

- komoda z 3 szufl. 40x40

- półka/półki na książki/segregatory

 

Jeśli by się dało to łazienkę zrobiłabym tak, jak na rys.

 

Łazienka idealna! W najbliższych dniach dowiem się czy są możliwości techniczne, aby tak przenieść poszczególne elementy.

 

 

A co z grzejnikami? W których miejscach najlepiej je zaplanować? I czy w tym małym pokoju robić grzejnik czy tylko w dużym?

 

Dziękuję bardzo i liczę na dalszą pomoc.

 

PS. Co to jest na projekcie w kuchni na prawo od kuchenki?

Edytowane przez kawaler(ka)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łóżko 80 cm szerokości chcesz mieć???

 

Aktualnie śpię na takim i nie narzekam. ;) Bez problemu się wysypiam. Mogę nawet jeszcze kogoś przygarnąć do łóżka i się zmieścimy. :D

 

 

Dzięki Waszym sugestiom dokonałem trochę zmian, zdecydowałem się na powiększenie kuchni, na zmianę aranżacji łazienki, bez zmian pozostaje jednak okno pomiędzy "sypialnią", a kuchnią.

 

Oto efekty:

 

http://img255.imageshack.us/img255/9582/b14standardzmianywyp.png

 

Co o tym myślicie? Może tak pozostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złap proporcje mebli na rysunku, a sam się przekonasz, że to nie ma sensu :(

 

Wrysowałeś sobie drzwi 60 cm - z framugami już? tak czy owak to straszna kiszka - niczego przez takie drzwi nie wniesiesz, a i przechodzenie mało komfortowe będzie, nie wspominając o nieestetycznym wyglądzie. I kto Ci zrobi takie drzwiczki?

Edytowane przez joliska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złap proporcje mebli na rysunku, a sam się przekonasz, że to nie ma sensu :(

 

Według mnie wszystko jest ok.

 

- sofa 135x80

- stół 120x75

- stolik 55x55

- puf 40x40

- stolik tv 52x30

- komoda x2 62x30

- łóżko 200x80

- stolik komp. 63x33

- komoda szufl. 40x40

- stolik noc. 52x30

- szafka na buty 50x30

- kuchnia 2x 60x60, 30x60, 40x60 i 50x60

- drzwi do kuchni i "sypialni" 200x60

- prysznic 80x80

- wc standard.

- pralka 60x60 (ew. 60x45)

- umywalka 40x20

- drzwi do łazienki 200x80

 

Trochę optymizmu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrysowałeś sobie drzwi 60 cm - z framugami już? tak czy owak to straszna kiszka - niczego przez takie drzwi nie wniesiesz, a i przechodzenie mało komfortowe będzie, nie wspominając o nieestetycznym wyglądzie. I kto Ci zrobi takie drzwiczki?

 

Drzwi 60 cm, razem z ościeżnicą 71 cm. Do kuchni czy do "sypialni" nic większego nie będę wnosił. Nadwagi też nie mam więc się zmieszczę. ;) Wszyscy popularni producenci drzwi mają w sprzedaży modele w przedziale 60-100 cm więc nawet nie trzeba zamawiać, są bez problemu dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...