Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drzewa a granica działki. Jaka odległość drzewa od płotu?


Gość

Recommended Posts

a aby uniknąć choć minimalnego ocienienia sąsiedniej działki musiał byś posadzić drzewa o odległości (liczonej od granicy działki) równej trzykrotnej ich wysokości docelowej (aby nie rzucały cienia przez cały rok - nawet w miesiącach zimowych, gdy kąt padania promieni słonecznych jest najmniejszy) lub dwukrotnej wysokości (uwzględniając jedynie możliwość zacienienia w okresie produkcyjnym).

Tak więc załóżmy docelowo jakieś 25metrów wysokości x 3 = ponad 60 metrów odległości od granicy działki! Co chyba może być dosyć problematyczne.

Tutaj jest drugi aspekt problemu- sadząc drzewa doprowadzisz do immisji na działkę sąsiednią czynnika zwanego cieniem co może zaburzyć jej użytkowanie - zmniejszyć plon w strefie zacienionej, natomiast sąsiad prowadzać uprawę a raczej jej chemiczną ochronę podpuszcza się zapewne immisji (w tym wypadku znoszenia z wiatrem) oprysków na Twoja działkę, gdzie np. możesz prowadzić ekologiczną uprawę [choćby ziół] i sadzenie drzew jest próba przeciwdziałania temu zjawisku, które jakby nie było uniemożliwia wykorzystanie Twojego gruntu rolnego czyniąc go nieprzydatnym do danej uprawy. Jak piszesz jest to działka rolna..? Jeśli tak to nie sadź brzóz i świerków tylko posadź sad! (chociażby jeden szpaler podwójny), wtedy nadal będzie to uprawa rolna zgodna z przeznaczaniem gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 130
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Założyć siatki ochronne na rynny o małych oczkach.

Ubezpieczyć dom.

Porozmawiać z sąsiadem o korekcie korony drzewa (może partycypować w kosztach?)

Pozytywnie spojrzeć na sytuację (lipa do wywrotnych nie należy, korzenie osuszają fundamenty, drzewo pięknie pachnie, wedlug radiestetów likwiduje negatywne oddziaływanie wszelkich żył wodnych, lini energetycznych itp, wyłapuje kurz i pył, zmienia mikroklimat na działce na wilgotniejszy, olejki eteryczne wydzielane przez liście i kwiaty poprawiają odporność, cień rzucany przez drzewo chroni tynk i dachówki przed blaknięciem itp.)

 

Innych możliwości nie widzę.

 

B.

 

Bardzo dziękuję za odpowiedź i tą wspaniałą poradę . Nie zdawałam sobie sprawy z tylu plusów tego oczywiście że pięknego drzewa :D A siatki ochronne na rynny rozumiem że są dostępne w sklepach budowlanych?

Jeszcze raz dzięki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktokolwiek bylby w stanie odpowiedziec jakie sa minimalne odleglosci nasadzen iglakow i lisciastych przy granicy dzialki. Moja czesc rolnego gruntu graniczy z uprawiaczem zboz. Posadzilem kilka brzozek i swierkow 1.5 - 2 metrow wzdluz granicy. Sasiad twierdzi ze za blisko i straszy procesem. Nie mam zamiaru prowadzic wojny jezeli ma racje. Przesadzenie jest mozliwe ale klopotliwe i chcialbym go uniknac o ile to mozliwe.

 

Dzieki za kazda podpowiedz. Tezet.

 

Przepisu nie ma.

Tzw. dobry obyczaj dla drzew "wysokich" to ok. 3-4 m od granicy.

Chyba, że jest zgoda lub podpowiedź sąsiada na bliższą lokalizację.

Za wiele lat Twoje brzozy i świerki dorosną do 10-15 m, Wiatr wiele liści przerzuci na stronę sąsiedniego pola, będziesz je grabił ? czy zostawisz problem sąsiadowi. Drzewa "wysokie" posadź min. 3-4 metry od granicy i będzie "uczciwie". Bliżej granicy można posadzić niższe rośliny ozdobne, np. thuje, krzewy ozdobne.

Wyobraź sobie, że masz np. las zafundowany fantazją pomysłowego sąsiada 1 metr od granicy, który ma 10-15 m wysokości i w południe rzuca cień na całą szerokość Twojej działki. Twój trawnik przerasta szybko mchem, warzywa są podłej jakości a kwiaty nikczemnej wielkości nieśmiało zdobią krajobraz.

Aha i to Tobie przysługuje przywilej zgrabienia i zagospodarowania liści, które wiatr przegnał na Twoje areały.

Miła perspektywa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Zastanawiam się w jakiej odległości od płotu/siatki posadzić sosne tak aby nie męczyła zbytnio tuij ktre rosna przy siatce ?

Ma ktos jakis pomysł wszytsko jest narazie małe ale trzeba mysleć troche do przodu. zakładam że sosna będzie podcinana od dołu aby piąc sie jak najabardziej w góre :)

Pozdrawiam i liczę na jakieś podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz za płotem sąsiada? Zapytaj się go w jakiej odległości chciałby sąsiadować z Twoim drzewkiem (sosny mogą urosnąć do ponad 20-30 m w górę) !

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_zwyczajna

 

Taki duży egzemplarz gubi igły, szyszki, gałązki w promieniu kilku metrów.

Edytowane przez darek63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam!

Mój problem wygląda następujący:

Mam działkę położoną na terenie wiejskim, wokół sąsiaduje z polem ornym. Jako że nie mam ogrodzonej działki sąsiad dość znacznie worywuje mi się w mój teren. Aby temu zapobiec i jednocześnie nadać temu miejscu trochę uroku zamierzam obsadzić dookoła tujami. Moje pytanie brzmi w jakiej odległości od granicy mogę nasadzić krzewy aby było to zgodne z prawem? Dodam że sąsiad nie jest zbytnio skory do dogadanie się co do granicy. Jeśli piszę w nieodpowiednim dziale to proszę o przeniesienie do działu odpowiedniego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój grunt zaczyna się w miejscu granicy działki. Odsuń się pól metra - żebyś mógł podejść do żywopłotu w celach pielęgnacyjnych. I już. Choć nie wydaje mi się, że by jakiekolwiek krzaczki tak długo postały skoro sąsiad ma tendencje do orania. Wydałabym pieniądze na siatkę zamiast na rośliny, których za chwilę nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam. Mam pytanie ponieważ mam uciążliwego sąsiada u którego rosną 3 duże drzewa większe od mojego domu piętrowego co ostatnio skończyło sie zatkanymi rynnami u mnie ponieważ "noski" z tych drzew zatkały mi rynny a że mam je ukryte pod tynkiem to miałem co robić żeby je udrożnić. Sąsiad nie pozwala obciąć drzew do wysokości mojego domu wiec chciał bym wiedzieć jakie mam prawo jako poszkodowany.

Zaznaczę że drzewa rosną przy samej granicy a kiedyś gdzieś doczytałem że takie drzewa muszą rosnąć 5m od granicy tak samo jak orzech czy to jeszcze obowiązuje ?

 

Czy mogę obciążyć sąsiada np. za usługę udrażniania lub jesienią czy mogę go zmusić do zabierania liści z tego drzewa ?

 

Proszę o info a najlepiej o jakiś przepis na temat takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to gałęzie po twojej stronie są twoje i możesz sobie je uciąć.

 

Ja mam lasek brzozowy 1-2 metry od domu i jestem b.szczęśliwy że go mam. W okresie rozpylania nasionek staramy się nie otwierać okien dachowych, rynny czyszczę raz w roku i nie jest to uciążliwe.

 

Ale oczywiście można traktować takie drzewa w kategorii problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzewa można sadzić według uznania, tak by sąsiad nie odczuwał negatywnych tego skutków np. brak dostępu światła, nadmiernego zacienienia. Pomocniczo można posiłkować się przepisami dotyczącymi ogródków działkowych, co stosują w praktyce sądy. Zgodnie z § 118 regulaminu rodzinnych ogrodów działkowych:

1) gatunki i odmiany drzew owocowych słabo rosnących i karłowych należy sadzić w odległości co najmniej 2 metrów od granicy działki. W przypadku moreli należy zachować odległość co najmniej 3 metrów. Czereśnia i orzech włoski nie mogą być sadzone bliżej niż 5 metrów od granicy działki, z wyjątkiem szczepionych na podkładach słabo rosnących, które można sadzić w odległości nie mniejszej niż 3 metry. Krzewy owocowe należy sadzić w odległości nie mniejszej niż 1 metr od granicy działki, a krzewy leszczyny – 3 metry.

Natomiast zgodnie z § 119, mówiącym o drzewach ozdobnych, dopuszcza stosowanie w ogrodach działkowych tylko słabo rosnących odmian drzew i krzewów ozdobnych. Trzeba je sadzić co najmniej 2 metry od granic działki. Możliwe jest sadzenie drzew ozdobnych 1 metr od granicy działki, jeżeli ich wysokość nie przekroczy 2 metrów.

Z kolei silnie rosnące krzewy ozdobne trzeba sadzić w odległości co najmniej 2 metrów, a krzewy słabo rosnące i rozłożyste iglaki co najmniej 1 metr od granic działki. Ponadto w odległości do 2 metrów od granicy działki drzewa i krzewy ozdobne nie powinny osiągać większej wysokości niż 3 metry.

Większe drzewa lepiej sadzić w odległości 5 metrów, tak jak drzewa ozdobne. Jeśli z uwagi na niewielki rozmiar działki trudno zachować odpowiednie odległości, dobrze porozumieć się w tej kwestii z sąsiadami.

 

http://muratordom.pl/eksperci/pytania/odleglosc-od-granicy-dzialki/18036/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jeżeli dojdzie do sporu,sąd będzie rozpatrywał sprawę poprzez art 144 "Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych."

Czyli dość szeroko i trudno wyciągnąć z takich przepisów jakieś wnioski.

Złośliwy sąsiad może się uprzeć,że "zacieniasz"mu działkę na przykład zbyt blisko posadzonym żywopłotem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...