Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 808
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Skoro kolega kwestionuje moje informacje, to upraszam o przeprowadzenie testu z użyciem analizatora spalin. Dopiero wówczas zobaczy kolega, to czego okiem gołym nie widać.

1. Gwałtowny wzrost NOx

2. Nadmierna temperatura spalin, co skutkuje obniżeniem sprawności cieplnej

3. Nadmiar tlenu w spalinach, co skutkuje j.w.

 

Drewno zawiera ok. 70% części gazowych. Jego temperatura zapłonu w powietrzu zaczyna się już w okolicach 230 - 280 st.C. W tym czasie następuje intensywna emisja par i gazów. Objętość komory spalania jest stała. Powierzchnia kanałów doprowadzających powietrze również. W "rozhulanym" palenisku zaczyna brakować tlenu. Temp. jest wysoka i tym samym duże ilości niedopalonych - gorących gazów znikają w otchłani komina. Ewidentna strata.

Widać to dokładnie na wykresach. Gdy "odejdą" gazy - pozostaje duża objętościowo warstwa węgla drzewnego, który spala się znacznie wolniej i na dodatek tylko powierzchniowo. Przy tych samych nastawach powietrza pierwotnego i wtórnego (przecież nie siedzisz cały czas przy kominku i nie regulujesz nastaw) powstaje dla odmiany znaczny nadmiar powietrza (tlenu) w spalinach, co skutkuje obniżeniem sprawności cieplnej.

Tym samym - w całym tak prowadzonym procesie - zbędnie traci kolega od kilku do nawet kilkunastu procent sprawności, a złotówki wylatują kominem.

 

Proponuję wprowadzić pewną modyfikację do przyjętego procesu palenia.

 

1. Rozpalenie

- wygrzać nieco komin poprzez spalenie papieru, tektury, drobnych szczap drewna przy zamkniętym powietrzu wtórnym

- ułożyć polana warstwami tak, aby pomiędzy nimi pozostawała szczelina ok. 1 cm. Warstwy również powinny mieć między sobą szczelinę uzyskaną poprzez ułożenie poprzeczne krótkich kawałków drewna

- zapalić warstwę od góry za pomocą np. podpałki

- dolne powietrze na minimum

- górne jeśli jest prawie na max.

2. Palenie I

- gdy warstwa drewna rozpali się doregulować powietrzem górnym oczekiwaną intensywność palenia

3. palenia kolejne na żarze z poprzednich paleń

- zgarnąć żar pod przednią ścianę (drzwiczkową)

- ułożyć polana podobnie jak w pkt. 1

- po rozpaleniu - doregulować powietrze

 

Taka metoda pozwala na częściowe kontrolowanie intensywności palenia i ma wpływ na sprawność urządzenia.

 

Pozdrawiam ciepło i kominkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kwestionuje i nie tylko ja ale również producenci którzy sami piszą w instrukcjach ze intensywne palenie oczyszcza szybę.

Co do procesów spalania to długo by tu dyskutować.

Faktem jest że jak się pali intensywnie to szyba nie dość że się nie brudzi to jeszcze się oczyszcza.

W większości wkładów dostarczane do spalania jest tylko powietrze pierwotne spod rusztu, bez regulacji powietrza wtórnego podawanego od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brudzenie się szyby osadami powstałymi z wykraplania się par smołowych i osadzania się na nich sadzy na chłodnych powierzchniach zjawisko normalne. Oczywiście, gdy szyba ma wyższą temperaturę, niż wynosi temperatura skraplania, to się na niej pewne osady nie osadzają.Osadzają się natomiast te substancje, które mają wyższe temp. wykraplania. Są mało widoczne, ale po pewnym czasie tworzą warstwy trudne do usunięcia. Natomiast intensywne palenie wywołuje duże straty na sprawności.

To co piszą producenci, to po części informacje marketingowe, nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością.

Jeśli życzy sobie kolega dowodów, to proszę o priv. adres. Podeślę materiały z badań. W tym fotki z kamery termowizyjnej, pliki z analizatorów i wyniki laboratoryjnych badań. To się kolega zdziwi pewnie jak mało ekologiczne potrafią być kominki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz kominka z PW (Makroterm) i jego intensywny użytkownik od 4 lat, doradziłbym zwrócenie uwagi by palenisko kominka było wyłożone szamotem. W Makrotermie (mimo wielu jego zalet) szamotu nie ma i palacz :wink: myślący choć trochę o procesie spalania (którego efektem jest m.in. opisywana brudna szyba) prędzej czy później zaczyna kombinować jak szamot do kominka dołożyć. A po co, skoro są kominki, które oryginalnie już to mają. W skrócie szamot kumulując wokół paleniska ciepło powoduje, że spalanie drewna zachodzi w wyższej temperaturze, przez co jest "zdrowsze" - gazy dopalają się, emitowane jest mniej dymu/sadzy/smoły do komina.

 

No ja wlasnie szykuje sie do Makroterma - ale widze, ze ma wady ;)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego piszesz tak jak Politycy w naszym kraju oczywiście bez urazy nie chce Cie obrazić.

Tylko chodzi mi o konkretną odpowiedź. Podważyłem twoje dwa punkty i nie mówiłem nic o sprawności kominków(wiec pomińmy sprawność, tylko trzymajmy się tego kiedy szyba się mniej brudzi).Wiec ustosunkuj się tylko do tego.

Napisz tylko czy uważasz że szyba brudzi się bardziej, czy mniej jak pali się w nim intensywnie? Wystarczy odpowiedź tak lub nie.

Raz piszesz że brudzi się bardziej, a raz że osadza się mniej osadów ale te które się osadzają są trudniejsze do osunięcia. Wiec już sam nie wiem jak to jest według Ciebie? U mnie szyba się oczyszcza podczas intensywnego palenia może mam jakiś dziwny wkład?

 

To że kominki są mało ekologiczne i ich sprawność nie jest duża to z tym się zgadzam w 100%, ale są wkłady w których sprawność jest znacznie większa oglądałem takie wkłady niestety tylko na you tube w Polsce z takimi się nie spotkałem, pewnie jak nawet są to cena będzie zbyt wysoka jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re: blady

 

Aby nie robić tutaj wielkiego wykładu z chemii proponuję, abyś tą swoją "czystą' szybę po intensywnym wszak paleniu była - przetarł w kawałku szmatką zwilżoną chlorkiem etylu (uważaj - substancja żrąca).

A później popatrz na szybę. Zobaczysz jaka ona czysta, tam gdzie nie była przetarta. O analizie chemicznej gałganka z osadami nie wspominam.

To, że widzisz przez szybę, nie oznacza, że jest ona czysta. Po prostu osady przy intensywnym paleniu nie zawierają tyle części barwiących. Popal dłużej to zobaczysz, jakie ci się piękne i prawie nie do usunięcia "szkliste mleko" zrobi.

A osady smoliste z "niskiego" palenia na ciepło nawet zwitkiem papieru usuniesz.

 

A wiesz dlaczego? Bo szkło - jako ciecz przechłodzona - w wysokich temperaturach zaczyna być aktywne i zaczyna do niego wnikać wszelkie badziewie zabarwiając na amen.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo i byli kolejni fachowcy, nagadali się , nagadali, poprosili o przesłąnie foto z kładzenia instalacji (bo generalnie cała instalacja jest do rozruchu, również grzejniki), żeby zobaczyć co i jak, że w ogóle to oni zanim się wezną za robotę to muszą to "przedmuchać" i sprawdzić! .........nooo niby słuszne podejście.

 

Umówiliśmy się ze panowie, pomyślą, wstępnie wycenią i dadzą jakieś info! Po 4 dniach się nie doczekałam, więc sama zadzwoniłam noo i co , owszem panowie pomyśleli ile skasować ze to sprawdzenie!* i wyszło że tylko na tym im zależy co by kasę przed świętami wyrwać) i jak sprawdzą to dopiero wycenią robotę! za to sprawdzenie zaśpiewali jak za zboże ......Noo i dostałam wk****** bo pan ponadto stwierdził że wszystko to właściwie do dupy, rurki nie takie, nie tak łączone, podłogówka to w ogóle ..tylko skuć i jeszcze raz robić! że ten pan co robił to nie wiadomo miał w zamierzeniu..............nic tylko jak t0 napisał marian iść i się powiesić!

 

nooo i tyle jeszcze nie podziękowałam ale podziękuję .jutro będzie kolejny fachowiec 8)

 

 

A tak na marginesie jest może ktoś chętny co by tą instalację ocenić? Foto bym przesłała na priv, co by tu znów awantury jakiej nie było no i co bym całkiem się nie załamała !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? :roll:

A co mało tego co powiedzieli, bo to nie wszystko! A to że "za cienkie filtry do wody" takie przed główym zasileniem budynku, a to źle otulina założona na rurki itp, aa się zarzekali że nie gadają na innych jak robią, No i tym sposobem skutecznie mi spier**** cały dzień. Tylko mnie to zastanowiło czy faktycznie tak jest czy mnie robią w balona co by kasę wyciągnąć.

Pozdrawiam

Ps. 1950 czemu pan daleko mieszka

:wink: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? :roll:

A co mało tego co powiedzieli, bo to nie wszystko! A to że "za cienkie filtry do wody" takie przed główym zasileniem budynku, a to źle otulina założona na rurki itp, aa się zarzekali że nie gadają na innych jak robią, No i tym sposobem skutecznie mi spier**** cały dzień. Tylko mnie to zastanowiło czy faktycznie tak jest czy mnie robią w balona co by kasę wyciągnąć.

Pozdrawiam

Ps. 1950 czemu pan daleko mieszka

:wink: :roll:

1950 mieszka tam gdzie mieszka ja też nieza blisko natomiast mogę ocenić instalację zdjęcia proszę przesłać na mejla [email protected] pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? :roll:

A co mało tego co powiedzieli, bo to nie wszystko! A to że "za cienkie filtry do wody" takie przed główym zasileniem budynku, a to źle otulina założona na rurki itp, aa się zarzekali że nie gadają na innych jak robią, No i tym sposobem skutecznie mi spier**** cały dzień. Tylko mnie to zastanowiło czy faktycznie tak jest czy mnie robią w balona co by kasę wyciągnąć.

Pozdrawiam

Ps. 1950 czemu pan daleko mieszka

:wink: :roll:

 

1950 mieszka tam gdzie mieszka

 

ubolewam, bo to świetny fachowiec a daleko ode mnie, i zawsze mi dobrze doradził, i mimo że nie znamy się osobiście to bardziej ufam mu, niż tym z którymi się widziałam, rozmawiałam, a nie mam już sumienia zawracać mu głowy moimi problemami.

 

ja też nieza blisko natomiast mogę ocenić instalację zdjęcia proszę przesłać na mejla [email protected]

pozdrawiam

Foto poszło, i dzięki za zainteresowanie.

Kinga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa -co rozumiesz przez podłączenie szeregowe i równoległe?

Dla mnie oczywiste jest, że połączenie szeregowe jest wtedy kiedy podgrzana woda z kominka idzie na powrót kotła i tam ulega dalszemu podgrzaniu i potem na instalację skąd po wychłodzeniu idzie na powrót kominka. Problemem moze być obniżenie sprawności kotła. Połączenie równoległe to połaczenie zasilań i powrotów i dążenie żeby przepływy dobrze się podzieliły co może być problemem. Rozumiem, że wymiennik o którym piszesz ma 6 otworów? Na podłączenie kominka, kotła i odbioru? Wtedy rzeczywiście nie byłoby problemu.

Kurczę, nie zauważyłem, ze włączam się w dyskusje sprzed 3 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kurczę, nie zauważyłem, ze włączam się w dyskusje sprzed 3 lat...

 

temat jednak świeży - póki ludziska domy budują - ten i podobne regularnie będą wracać na tapetę.

mam nadzieję, że użytkownicy kominków z płaszczem włączą się do rozmwoy i naświetlą to i owo...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kurczę, nie zauważyłem, ze włączam się w dyskusje sprzed 3 lat...

 

temat jednak świeży - póki ludziska domy budują - ten i podobne regularnie będą wracać na tapetę.

mam nadzieję, że użytkownicy kominków z płaszczem włączą się do rozmwoy i naświetlą to i owo...

Pozdrawiam

Służę pomocą i radą w powyższych zagadnieniach związanych z kominkiem z płaszczem wodnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...