Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka na powrotach z grzejników???


joan

Recommended Posts

Podciagam temat i pytam:

 

Co załozyć na wyjściu z dwóch grzejników aby puścić wodę na podłogę.

Ale pełny automat musi byc.

Są zawory trójdrogowe z termostatem takie samostarowalne ?? Jak temp. wyjscia z grzejnika ma do 50 st. to zawór puszcza ją na podłogą a jak ma powyzej to puszcza ją rurką powrotną prosto do pieca ??

Czy są takie zawory i ile kosztują ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jabko- spytaj Yoshi - u niej jakoś to działa. Moim zdaniem to może funkcjonowac tylko w małych pomieszczeniach z krótka weżownicą. Montuje sie wtedy box z rtl-em i jest szansa że bedzie dobrze działać.

 

Skoro jeszcze nie zbudowałeś to po co kombinujesz jak koń pod góre zamiast dac wszedzie podłogówke. Będzie łatwiej i bez problemów.

 

zasilanie z powrotu grzejnika to prowizorka która mozna zrobic jak sie ktos uprze na podłogówke przy istniejacej juz instalacji, a nie ma mozliwości obnizyć parametrów ogrzewanie tak aby nie przegrzewać podłogi bo np grzejniki sa wyliczone bez zapasu albo w piecu na paliwo stałe nie ma możliwości dokładnego kontrolowania temperatury.

PO co w nowym domu robic prowizorkę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm

Powiem tak.

Byłem przekonany do podłogówki na całym parterze ale architekt stwierdził że w każdym domu w którym projektował instalację podłogową trzeba było dodatkowo wieszać grzejniki.

Domy ocieplone, nowe a podłogówka nie wystarcza sama w sobie.

 

Nie wiem czy ma to coś do tego że miaszkam w dość zimnym i śniegowym miejscu.

 

I tu nasunęły się wnioski:

Jak ja i tak mam wieszać grzejniki (i całe orurowanie ich) to podłogówka (z mieszaczem itd) staje się nadzwyczaj drogim dodatkiem.

Jak by nie było w ogóle grzejników to wtedy podłogówka wyjdzie "troche" drozej i to było do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale teraz standard to 10cm i nie podejrzewam że robił mniej.

 

W każdym bądź razie dał mi troszke do myślenia a po rozeznaniu stwierdziłem tylko dwa znane mi i znajomym przypadki samej podłogówki na parterze.

U jednych rzeczywiscie jest nienajcieplej a drugi nie narzeka.

Dalej nic nie wiem więc zassałem oprogramowanie PURMO i poświęce trochę dni coby to w miarę jak najdokladniej policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję standard jest taki aby przez podlogę nie uciekało wiecej niż 10% ciepła. Czyli 90% do pomieszczenia a 10% ogrzewa matke ziemię :wink: . Do takich wytycznych dobiera się grubośc izolacji. Czyli grubośc izolacji pod rurami jest bardzo mocno uzalezniona od tego jakie mają być warstwy nad rurkami. Jesli dywan + np. mozaika to wtedy styropianu dużo, jeśli tylko gres lub terakota to może być znacznie mniej styropianu pod rurkami. Ale tak czy siak nie zaleca się cieniej niż ok.8cm.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są zawory trójdrogowe z termostatem takie samostarowalne ??

Czy są takie zawory i ile kosztują ??

 

Zaloz czujnik pt-100 albo pt-1000 zaprogramuj pixysa czy co tam bedziesz mial zeby zawor sie zamykal jesli temperatura wody w obiegu przekroczy 50 stopni, a druga wartosc do regulacji to zakres temperatury powietrza.

A ogolnie rzecz biorac nie wydaje mi sie zeby zasilanie podlogowki z powrotu od kaloryfera bylo bardzo dobrym pomyslem. Bedzie ograniczona mozliwosc ustawienia sobie na przyklad samego grzania podlogi bez wlaczania kaloryferow, a roznica w cenie? Policz.)))

No i jak zawor zamkniety to co z pompa? co bedzie powodowalo cyrkulacje wody w samej podlogowce?

Jak wplynie temperatura wody z powrotu z podlogowki na zywotnosc kotla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ jak juzpisałem ja bardzo chce założyć tylko podłogówkę na całym parterze.

 

A architekt stwierdził ze przy normalnie ocieplonym domu z BK24 + 10 styropianu takie ogrzewanie nie wystarcza i trzeba na dole wieszać grzejniki.

 

Nie wie, nie znam sie ale nie chce robic czegos i potem narzekać na zimno.

Więc policze ile potrafię z pomocą programów.

Poczytam, popytam i zdecyduje.

Mam na to cała zime.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie boje sie.

Tutaj każdy jest zadowolony z podłogówki ale właśnie słyszę też głosy narzekające.

Dlatego musze dokładnie rozważyć i policzyc.

 

Żey nie było tak że po pierwszej zimie będę wieszał dodatkowe grzejniki i w sumie instalacja wyjdzie mnie dwa razy drożej.

 

A co do zgryźlwosci z kominem to komin baaaaardzo cięzko wymienić wiec jeszcze bardziej się o niego boję niz o ogrzewanie.

 

Tutaj najwyzej dodam kilka grzejników i po ptokach a tam co ?? Rozbierac komin i stawiać nowy ?? Se ne da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się Jabko, że powinieneś najpierw zadać sobie pytanie co chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz mieć podłogówkę jako jedyne źródło ogrzewania, to ten wątek nie jest dla Ciebie. W takim przypadku powinieneś pomyśleć o dobrym wykonaniu muró zewnętrznych, el;iminacji mostków termicznych i dobrej izolacji. Potem powinieneś poszukać fachowca który wykona Ci podłogówkę z wszystkimi szykanami. Podłogówka to świetna sprawa, ale ma swoje wady które są tez jej zaletami. Głównie chodzi tu o bezwłądność. Tu nie możesz w przypadku gdy się okaże że masz nieszczelny dom lub wywieje ci ciepło wentylacją (u mnie tak ostatnio bywało, ale już temu zaradziłem :D ), bo w sytuacji kryzysowej nie podkręcisz zaworu i za chwilę uzupełnisz niedobór ciepłą. Zauważ co się tu pisze o typowej podłogówce, ona nie jest ciepłą - jest neutralna. Za to ta bezwłądność da Ci to co dobry piec akumulacyjny (?). Długo będzie oddawać ciepło. Warto przy tym zastanowić się nad rekuperatorem.

W tym wątku chodzi o hybrydę. Ja mam taką i jestem zadowolony. Niedobór ciepła reguluję zaworami na grzejnikach (tyko niektóre zasilają podłogówkę). Jeśli za bardzo wywietrzę dom to odkręcam grzejniki i za chwilę uzupełniam niedobór. Przegrzania podłogówki się nie boję, bo na wyjściach z grzejników mam RTL'ki które ograniczą mi temperaturę wody. Ogólnie jest świetnie, czyli w domu jest ciepło a tam gdzie zaplanowaliśmy mamy ciepłą podłogę bo taką lubimy. Jedyny minus to to, że nie zrobiliśmy podłogówki w holu, ale to już inna sprawa.

Co do tzw. nowości. Trzeba je traktować z pewną nieufnością, ale też nie można przesadzać. Wiele tak zwanych nowości to stary dobry materiał inaczej ubrany i z dodanym marketingiem. Nie oznacza to, że jest zły, ale też nie koniecznie będzie lepszy. Na forum i w zyciu można spotkać ludzi niezadowolonych, ale duży procent tego niezadowolenia wynika ze złego wykonania a nie z tego że materiał jest do bani.

Podłogówka jest świetną sprawą, ale dobrze wykonana i wyliczona na potrzeby domu o konkretnych parametrach. Jeśli coś będzie wykonane nie tak (np. ocieplenie to Inwestor może powiedzieć, że podłogówka jest do bani, bo ma w domu zimno, ale czy to zawsze będzie winą podłogówki - nie koniecznie. To samo tyczy się kominów. Moim subiektywnym zdaniem łatwiej przypilnować wznoszenie systemu (jeśli się wie czego pilnować) niż komina tradycyjnego, a to choćby z tego powodu, że idze to syzbciej, a wszystko masz gotowe od producenta. Przy wznoszeniu komina tradycyjnego jest więcej czynników które mogą być przyczyną porażki, i wykonanie jest dłuższe czyli i dłuższy nadzór. Do tego taki komin nie koniecznie będzie dobry do wszystkiego, a nawet jeśli będzie do odpowiedniego pieca lub kominka do w dzisiejszych czasach nagminne jest palenie byle czym i tu pojawia się problem zacieków i erozji komina mimo, że na początku był super.

No ale już za bardzo odbiegam od tematu. Mam nadzieję, że decyzje jakie podejmiesz będą trafne i ekipy które będą realizowały Twoje zamierzenia staną na poziomie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...